The Haunting - Záhadné sídlo Bly (2020) (série)

Hororový seriál The Haunting - Záhadné sídlo Bly jsme si doma vybrali z nabídky NETFLIX za základě dobré hodnocení zde na ČSFD. Nejdříve jsem z toho nebyl nijak nadšený, horory totiž nemám příliš v lásce, nikoliv snad protože bych se při nich bál, ale ty krvavé mi připadají ubohé a čím více červené tekutiny při něm vyteče, tím horší hodnocení pak ode mne ten horor dostane. Naopak mne velice baví ty duchařské s pořádným napětím a když se děj odehrává v nějakém opuštěném domě, starém příbytku, sirotčinci potažmo psychiatrii, moje filmové srdce jásá a těší se na jeho shlédnutí. Nicméně jednoho dne jsme tedy nabídky společnosti NETFLIX využili a druhá řada seriálu The Haunting s názvem Záhadné sídlo Bly se rozběhl na obrazovce naší korejské televize. Sledovali jsme příběh mladé chůvy najaté mužem, aby se starala o jeho neteř a synovce v rodinném venkovském domě poté, co jim zemřeli rodiče a strýček sám se o ně nedokázal postarat a pouze se upíjel alkoholem ve své kanceláři. Když mladá dívky dorazila na panství Bly, začala vidět zjevení, která děsila osazenstvo domu. Děj se sice rozbíhal hodně pomalu, ale postupně gradoval a vyvrcholil opravdu epickým finále s překvapivými prvky. A kdo si v seriálu zahrál ? Hlavní postavou byla mladá chůva z USA jménem Danielle „Dani“ Flauto (Victoria Pedretti), která se přestěhovala do Anglie, aby unikla výčitkám svědomí, protože nepřímo zavinila smrt svého snoubence a rychle se stala předmětem paranormálních událostí na Bly Manor. Dále se tu objevovala tajemná postava jménem Peter Quint (Oliver Jackson-Cohen), což byl bývalý asistent Henryho Wingravea, který často navštěvoval Bly Manor před příjezdem mladé chůvy a jeho duch nadále strašil na pozemcích sídla. Méně důležitou byla role zahradnice Jamie Tailor, do které se zamilovala naše milá chůva a později dokonce spolu začali bydlet. Hodně záhadná byla Hannah Grose (T'Nia Miller), černošská hospodyně Bly Manor, která zuřivě chránila pozemky a děti z Wingrave a o které jsme si mysleli, že je robot anebo mrtvá. Další méně důležitou rolí byl Owen Sharma (Rahul Kohli), kuchař Bly Manor, který často trávil čas mimo dům, aby se staral o svou nemocnou matku a nakonec se do něj zamilovala Hannah, ale už bylo pozdě…. Ve vzpomínkách obyvatel domu jsme sledovali příběh první chůvy Rebeccy Nessek (Tahirah Sharif), která začala pracovat v Bly Manor rok před příjezdem Danielly. Rebecca před svou smrtí měla romantický vztah s Peterem Quintem a vypadalo to, že spolu odjedou pryč, jenže…..No a pak jsme tu měli dva sirotky. Mladší byla dívka Flora Wingrave (Amelie Bea Smith), dítě zesnulého Dominica a Charlotte Wingraveových, která měla ve zvyku vyrábět podobizny obyvatel panství a udržovala velký domeček pro panenky po vzoru sídla. Její starší bratr byl Miles Wingrave (Benjamin Evan Ainsworth), který žil se svou sestrou v Bly Manor od doby, kdy byl vyloučen z internátní školy. Obě děti byly pro mne velmi záhadné a vůbec jsem netušil, co si o nich mám myslet. Na závěr bych ještě zmínil strýčka obou dětí jménem Henry Wingrave, který najal Dani jako au pair a většinu času popíjel kořalku ve své kanceláři a zuřivě odmítal odjet na rodové sídlo a v posledních dílech jsme se dozvěděli proč. Jak jsem už naznačoval, celý děj byl velmi záhadný a tak jsme se pořád těšili na další a další díly, až byl konec. Celé to bylo zamotané jako klubíčko, s nímž si hrála kočička, ale na rozdíl od první řady nám tvůrci nabídli nějaké trochu logické vysvětlení. Po skončení posledního dílu jsem si uvědomil, že se mi druhá řada líbila více než první a tomu odpovídá i mé lepší hodnocení. Suma sumárum, druhá řada seriálu The Haunting s názvem Záhadné sídlo Bly ode mne získal tři sídelní hvězdy ***.

U mě dobrý (2008)

K tomu, abych se podíval na snímek U mě dobrý z roku 2008 jsem využil nabídku společnosti NETFLIX a tak se jednoho večera tato česká a lehce hořká komedie objevila na obrazovce naší korejské televize. Na začátku jsme se ocitli v zahrádkářské kolonii na Libeňském ostrově, kde se počátkem 90. let v malé hospůdce U Buddyho scházela parta kamarádů. Bývalý disident Tonda (Jiří Schmitzer), který vedl hospodu se svým synem a pankáčem Jáchymem (Mario Kubaš) a družkou Andulou (Lenka Vlasáková), rybář Láďa (Petr Forman) s kamarádem Frantou (Dalibor Vinklář), nesmělý milovník mariáše Kája (Miroslav Vladyka), Tondův otec Balun (Josef Somr), Jáchymova přítelkyně Bára (Magdalena Zelenková) a bývalý kouzelník Mrkla (Bolek Polívka), jehož přezdívka je zkomoleninou jeho uměleckého jména Mr. Class. Po večerech hrávali desetníkový mariáš, prožívali drobné životní radosti i ústrky, ať už to byla Kájova nepříjemná manželka Jíťa (Simona Babčáková), neochota ostatních hrát karty s Mrklasem nebo Tondovy starosti se zlodějíčkem Pepem (Vladimír Javorský). Všichni se ale jednoho dne spojili, aby pomohli Kájovi, který zabloudil na velký bleší trh a stal se obětí bandy skořápkářů, jež ho obrala o pracně nabyté úspory. Mrklas, kterého nešťastný Kája požádal o pomoc, vymyslel podraz. Potřeboval však pomoc všech štamgastů Tondovy hospůdky. Vysvětlil jim, jak funguje podvod se skořápkami a v čem spočívá jeho plán. Samozvaní mstitelé nadšeně vzali spravedlnost do svých rukou a pustili se do velkého dobrodružství. Nakonec všechno dobře dopadlo, ale ještě půl hodiny po začátku filmu jsem uvažoval, že ho vypnu a budu se dívat na něco jiného. Pak to však začalo být zajímavé, trochu jsem se pousmál nad šikovností Káji, jak vydělat peníze drobným fíglem na svatbách a nakonec vše vyvrcholilo perfektní a napínavou akcí, při které parta od vody obrala gang skořápkářů. Členy podvodnické bandy byli Boris Hybner, Jakub Kohák, Roman Mrázik, Roman Cileček či Andrei Toader, ale také úplatný policista (Štefan Capko). Díky závěrečné akci film získal jednu cípatou navíc a já s nám byl vcelku spokojen. Ještě než ho ohodnotím tak se musím přiznat, že jsem ho dlouho odsouval na druhou nebo spíše třetí kolej, neboť mne kvůli hereckému obsazení vůbec nelákal. Nikdy jsem totiž moc nemusel Lenku Vlasákovou, Jiřího Schmitzera ani Simonu Babčákovou, ale nakonec to bylo i u mě dobrý. Suma sumárum, český film U mě dobrý ode mne obdržel tři dobré hvězdy ***.

Poslední aristokratka (2019)

K tomu, abych se podíval na snímek Poslední aristokratka z roku 2019 jsem využil nabídku společnosti NETFLIX a tak se jednoho večera tato česká a lehce hořká komedie objevila na obrazovce naší korejské televize. Celý děj se odehrával těsně před vánocemi a tudíž jsme sledovali krásnou zasněženou krajinu, ovšem nepředbíhejme. Na začátku jsme se seznámili s rodilým občanem New Yorku, jímž byl Frank (Hynek Čermák), jenž zrovna získal díky svým šlechtickým předkům dávné rodové sídlo - zámek Kostka. Potomek emigrantů tak po více než čtyřiceti letech odletěl s dcerou Marií (Yvona Stolařová) a temperamentní ženou Vivien (Tatiana Vilhelmová) do Čech. Čerství aristokraté byli neznalí místních poměrů a nepolíbení českou realitou, někdejší vlast a zámecký život znali jen z prastarých vyprávění příbuzných. Záležitosti spojené s navrácením majetku pro ně řešil právní zástupce Benda (Vojtěch Kotek). Po příjezdu rodina zjistila, že se zámek nachází ve stavu pozvolného rozkladu, stranou veškerého společenského dění. Jedinými stálými obyvateli Kostky byl kastelán Josef (Martin Pechlát), který nenáviděl turisty jímž říkal mufloni, údržbář a hypochondr Krása (Pavel Liška) a hospodyně Anežka Tichá (Eliška Balzerová) s příchylností k ořechovce. Zatímco osazenstvo Kostky pozvolna procitalo z mátožného spánku porevolučních devadesátých let, rodina Kostkových stála před těžkou volbou, zda generacemi vybudované sídlo prodat a vrátit se do Ameriky, nebo se pokusit zámek Kostka zachránit. Frank byl rozhodnutý v Čechách zůstat, jeho manželka s tím však nepočítala a dcera se s tím postupně smiřovala, ovšem jen díky přítomnosti mladého šlechtice Maxe Launa (Zdeněk Piškula), který se jí líbil. Frank tedy právníkovi prodal byt v New Yorku, aby měl na základní potřeby a nutné opravy zámku, když se na Kostce objevila stará baronka Orssi, která mu vnutila dva ušlechtilé koně, čímý udělal Marii radost. Záhy jsme se dozvěděli, že jméno Marie bylo v rodě zakleté a podle kastelána se Marie III. nedožije dvaceti let. A nakonec právě tento fakt zachránil zámek Kostka a zabránil odletu rodinky do USA. Celý film mne bavil od začátku do konce, herce Čermáka jsem měl vždy v oblibě už od jeho role ve Vinařích a Tatiana Vilhelmová mi nikdy nevadila. Co se mi ve filmu líbilo ? Krásná zimní krajina, atmosféra českého zámku, sliny se mi sbíhaly při pohledu na koblihy kuchařky Tiché i tajemná pověst o brzké smrti Marie. Děj probíhal tak nějak nenásilně a na pohodu, občas jsem se zasmál, ale spíše jsem se usmíval a nasával co nejvíce zámeckou atmosféru. Jenom jsem si marně lámal hlavu, na jakém zámku se to vlastně natáčelo – poznal jsem Lemberk, ale nádvoří mi připomínalo Milotice. Musím se přiznat, že mi filmaři dokonale zamotali hlavu, protože film byl natočen hned na pěti různých zámcích - Lemberk, Buchlovice, Rájec, Jaroslavice a nakonec Milotice, kde byl kastelánem autor předlohy Evžen Boček. Co dodat ? Spokojenost vyjadřuje vše. Suma sumárum, český film Poslední aristokratka ode mne získal čtyři aristokratické hvězdy ****.

Neviditelný (2020)

Snímek Neviditelný z roku 2020 jsme doma shlédli na doporučení uživatele CommanderCZ, který jej už předtím viděl a docela se mu líbil. Dali jsme tedy na je moudré rady a jednoho dne se dvouhodinový film rozběhl na obrazovce naší korejské televize. Vše začalo útěkem hlavní hrdinky Cecilie (Elisabeth Moss) z luxusního domu, protože pochopila, že dosud bydlela s majetnickým psychopatem Adrianem (Oliver Jackson-Cohen), který byl zároveň vynálezcem moderních technologií. Útěk byl úspěšný a utrápená žena se schovala v domě svého přítele z dětství, detektiva Jamese Laniera (Aldis Hodge) a jeho dospívající dcery Sydney (Storm Reid). Skrývala se pouze dva týdny, protože pak se dozvěděla, že Adrian spáchal a poněkud nepochopitelně jí odkázal 5 milionů dolarů, které jí měl předat právník Tom, jenž byl zároveň bratrem zesnulého (Michael Dorman). Zdálo se, že Cecilia bude mít klid, ale pak se kolem ní začaly dít podivné věci. Měla pocit, že Jamesově domě ještě někdo je, ale majitel ji ujišťoval, že je jen traumatizovaná a paranoidní. Pak omdlela na pracovním pohovoru z důvodu vysokého obsahu diazepamu v těle a o něco později v koupelně našla stejnou zakrvácenou lahvičku od zmíněného léku, kterým omámila Adriana při svém útěku. Psychicky vyčerpaná žena se domnívala, že Adrian předstíral svou smrt a využil svých znalostí optiky, aby se stal neviditelným, aby ji mučil, ale tuto myšlenku nikdo nebral vážně. Jednoho dne někdo praštil dívku Sydney a protože byla spolu s Cecílií v jednom pokoji, podezření padlo na ni a James ji vyhodil z domu. Následně svedla souboj s neviditelnou postavou ve vlastním bytě a na základě těchto zkušeností odešla do Adrianova domu, kde objevila supermoderní oblek, jež dělal člověka neviditelným. Oblek si vzala a schovala ve skříni jejich bývalé ložnice a pak se sešla v restauraci se svou sestrou Emily Kass (Harriet Dyer), které všechno chtěla říct, jenže se opět objevila neviditelná postava, která podřízla Emily hrdlo a vložila nůž do Ceciliiny ruky, takže ji policie obvinila z vraždy. Cecilia byla umístěna do psychiatrické léčebny, kde čekala na soud a kde se dozvěděla, že je těhotná. Pak za ní přijel právník Tom, který jí nabídl, že její obvinění zruší, pokud odmítne dědictví a když bude vychovávat Adrianovo dítě. Cecilia nabídku odmítla, ukradla mu plnicí pero a večer předstírala pokus o sebevraždu a najednou se v její cele objevila neviditelná postava, kterou opakovaně bodla perem, což způsobilo poruchu obleku. Následovaly dramatické souboje mezi neviditelným mužem a policií, čehož Cecília využila a utekla z léčebny. V deštivém večeru se ještě jednou setkala s pronásledovatelem, který jí řekl, že zabije Sydney, pokud se mu nepodvolí. Do konce filmu zbývalo několik málo minut a vše pak vyvrcholilo dramatickým soubojem a úplně na závěr nám filmaři připravili překvapení v podobě…..Více už prozrazovat nebudu, abych vás nepřipravil o zážitek na konci filmu, který trochu vylepší váš pohled na úroveň filmu. Bude to totiž potřeba, protože film nabídl několik opravdu napínavých akcí, ale jinak to byla celkem nuda. Něco tomu chybělo, jakoby jsme si uvařili své oblíbené jídlo, na které jste se celý týden těšili, ale zároveň jste do něj zapomněli dát jeden druh koření, což ovlivnilo výslednou chuť pokrmu. Ocenit však musím herecký výkon Elisabeth Moss, která vše zahrála opravdu vynikajícím způsobem a vypadal fakt hodně špatně, což vlastně bylo v pořádku. Ono těch herců ve filmu zase až tak moc nebylo, vše se točilo hlavně kolem Cecílie a jejich soubojů s neviditelným. Velká škoda, že snímku nebyly dodané všechny ingredience, moje hodnocení mohlo být ještě lepší. Suma sumárum, napínavý film Neviditelný ode mne dostal tři neviditelné hvězdičky ***.

Stranger Things (2016) (seriál)

Hororový seriál Strangers things (Podivné věci) jsme doma shlédli na doporučení uživatele CommanderCZ, kterého zaujalo dobré hodnocení zde na ČSFD a patrně ještě něco jiného. Nejdříve jsem z toho nebyl nijak nadšený, horory totiž nemám příliš v lásce, nikoliv snad protože bych se při nich bál, ale ty krvavé mi připadají ubohé a čím více červené tekutiny při něm vyteče, tím horší hodnocení pak ode mne ten horor dostane. Naopak mne velice baví ty duchařské s pořádným napětím a když se děj odehrává v nějakém opuštěném domě, starém příbytku, sirotčinci potažmo psychiatrii, moje filmové srdce jásá a těší se na jeho shlédnutí. Nicméně jednoho dne jsme tedy nabídky společnosti NETFLIX využili a seriál Strangers things se rozběhl na obrazovce naší korejské televize. Záhy jsem si uvědomil, že i když v něm té krve přece jen bylo dost, filmaři litry dokázaly rozmělnit mezi několik dílů a tak jsem červenou tekutinou nebyl příliš přehlcen a mohl si tak vychutnávat tu napínavější část seriálu. V každé sérii nám tým filmařů nabídl vždy odlišnou negativní postavu, proti které bojovalo několik lidí v městečku Hawkins v USA. První série začala v listopadu 1983, kdy výzkumníci z Hawkins National Laboratory otevřeli trhlinu do alternativní dimenze, která se záhy začala prolínat se skutečným světem. Z toho alternativního uteklo bludné stvoření a uneslo chlapce jménem Will Byers (Noah Schnapp) a dospívající dívku jménem Barbara Holland (Shannon Purser). Willova matka Joyce (Winona Ryder) a velitel městské policie Jim Hopper (David Harbour) po Willovi pátrali, dokud….No nebudu to prozrazovat. Ve stejnou dobu z laboratoře utekla mladá dívka s psychokinetickými schopnostmi, která brzy začala pomáhat Willovým přátelům Mikovi (Finn Wolfhard), Dustinovi (Gaten Matarazzo) a Lucasovi (Caleb McLaughlin) v jejich vlastním úsilí najít Willa. Dívka dostala jméno EL (Millie Bobby Brown), jelikož měla na ruce vytetované číslo 11 (Eleven). A jak to celé dopadlo ? ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Výsledek možná trochu naznačí druhá sezóna, jejíž příběh započal na podzim roku 1984, kdy se zachráněný Will Byers opět ocitl pod nadvládou bestie, která brzy začala terorizovat i jiné obyvatele městečka Hawkins. Opět jsme se setkali s partou kluků, k nimž se přidala rudovlasá dívka Max (Sadie Sink), která se do města přistěhovala spolu s namyšleným bratrem Billym (Dacre Montgomery) a brzy se oba zapletli do temného dění. Důležitými postavami ve druhé sérii byl Willův bratr Jonathan Byers (Charlie Newton), který začal chodit s Mikovou sestrou Nancy Wheelerovou (Natalia Dyer), kterou přebral školnímu frajerovi jménem Steve Harrington (Joe Kvery). Ti všichni se opět museli zapojit do boje proti hrůzám ze znovu otevřeného alternativního světa, aby vysvobodili Willa ze spárů obrovského pavouka. Ale byl to opravdu pavouk ? A co El, která se na konci první série ztratila ? Vrátí se ještě někdy ? -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Odpovědi jsme dostali ještě ve druhé sérii, která byla o trošinku slabší, než ta první, ale seriál si pořád držel svou děsivě slušnou úroveň. Byli jsme tedy zvědavi, co nového nabídne třetí série, která se odehrávala necelý rok od událostí ve dvojce. V létě roku 1985 se v Hawkinsu otevřel nový obchodní dům s názvem Starcourt Mall, který se záhy stal ústředním bodem města a další obchody kvůli němu zkrachovaly nebo živořily. Mezi El a Mikem se rozvinula nefalšovaná pubertální láska, což se nelíbilo policejnímu šéfovi Jimovi Hopperovi, který se ujal výchovy dospívající dívky s číslem 11 na ruce. Po děsivých událostech v obou sériích psychicky vyčerpaná matka dvou kluků Joyce zvažovala, že se z prokletého městečka odstěhuje za lepším životem pro své děti i pro sebe. Byla tedy otázka, jestli šerif stihne Joyce sdělit, že ji má rád….Jednoho dne si Joyce všimla, že jí z ledničky spadly magnety. Tato zdánlivě banální věc však měla tragické následující události, které s předstihem cítil na vlastní kůži Will. Rovněž Eleven a její rudovlasá kamarádka Max cítili, že s obyvateli města není něco v pořádku. Navzdory tomu, že portál do jiné dimenze byl v druhé sérii uzavřen, vypadalo to, že jej někdo opět otevřel. Jelikož měli pravdu, museli se naši přátelé už potřetí pustit do boje s příšerou z jiného světa, která měla nyní trochu jinou podobu. Navíce se v městečku objevili Rusové….Že by i tentokrát parta kluků, dvojice dívek Max a El, šerif Jim, maminka Joyce, budoucí novinářka Nancy a její přítel Jonathan, Steve Harrington se svou kolegyní z prodejny zmrzliny Robin (Maya Hawke) vše zvládli ? Nebo někdo z nich zemře ?---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Smrt  číhala na konci třetí série, kterou podle našeho názoru mohli vše skončit, ale tvůrci podivných věcí ještě neměli dost a natočili čtvrtou sérii. Co přinese ?---------------------------------------------------------------------------------------------------------------Seriál Strangers things se mi líbil, s každým shlédnutým dílem jsem se těšil na další a další, přičemž jsem jednotlivé postavy stále víc a víc raději. Zejména Eleven, ta mne fakt zaujala hodně. A i když s přibývajícími sériemi ubývala kvalita, pořád laťka visela proklatě hodně vysoko. Přesto ode mne tento seriál nemohl dostat plný počet cípatých, protože jsem ten pocit zkrátka neměl. Suma sumárum, seriál Strangers things ode mne dostal čtyři podivné hvězdy ****.

Projekt Adam (2022)

Společnost NETFLIX, jejíž služby doma využíváme, vydala v březnu 2022 seznam nových filmů a mezi nimi se objevil i jeden ze žánru sci-fi s názvem Projekt Adam. Když jsem si pak přečetl, že v něm tu nejdůležitější roli bude hrát cestování časem, tak jsem zajásal, jelikož se jedná o mé nejoblíbenější filmové téma, nabízející nespočet dějových situací a možných scénářů. Navíc jména herců slibovala kvalitní podívanou a tak jsem se už pomalu nemohl dočkat. Uběhlo pár dní a ikonka s tímto filmem se objevila na obrazovce naší korejské televize, kterou záhy vystřídala začátek snímku. Ocitli jsme se v roce 2050, v němž stíhací pilot Adam Reed (Ryan Reynolds) ukradl svůj tryskáč schopný létat červí dírou v čase a za dramatických okolností zmizel v roce 2022, i když původně chtěl jinam. S letadlem lehce havaroval nedaleko domu kde vyrůstal a tak se brzy setkal se svým 12tiletým já, kterému se o dva roky dříve zabil otec Louis (Mark Ruffalo) při autonehodě. Adam neochotně požádal své mladší já o pomoc při opravě jeho tryskáče a řekl mu, že hledá svou ženu Lauru (Zoe Saldaña), která byla údajně zabita při havárii na misi roku 2018. Následně dospělého Adama přiletěla zatknout Maya Sorianová (Catherine Kelner), vůdkyně budoucího světa a vůdce přepadového týmu poručík Christos (Alex Mallari Jr.), kteří se pokusili vzít ho zpět do roku 2050. Adamovi byli zachráněni Laurou, která jim řekla, že unikla pokusu o atentát na ni a čtyři roky žila v jiném čase, dokud nepřiletěl Adam z budoucnosti. Ten své dívce odhalil, že Sorianová cestovala zpět v čase a pozměnila minulost, aby získala kontrolu nad cestováním časem a budoucností. Zachráněná trojice Laura, Adam I. a Adam II. odjeli na dívčinu chatu, kde Laura naléhala na svého Adama, aby se vrátil do roku 2018 a zničil přístroj umožňující cestování časem, který vytvořil jeho otec Louis. Vzápětí na chatu zaútočila Sorian a Laura se obětovala, aby oba Adamové mohli uniknout do roku 2018. Tam se oba Adamové spojili se svým otcem, který jim nevěřil a odmítal jejich obavy. Kluci se tak museli sami vydat do budovy Sorianové, ve které byl ukrytý přístroj umožňující cestování časem alias urychlovač částic. Když tam dorazili, přijel i Louis, který se k nim připojil a vzápětí odjeli výtahem k přístroji, z něhož vytáhli pevný disk obsahující jedinou kopii jeho algoritmu , který umožňoval cestování časem. Ihned poté se objevila současná Sorianová i ta z budoucnosti a její vojáci. Po marném vyjednávaní vypukla bitva, která ……Závěr filmu se významně přiblížil a do jeho konce zbývalo jen pár minut. Jak všechno dopadlo, kdo to přežil a kdo ne, kdo se vrátil do svého času a kdo ne, jestli Louis unikl díky novým informacím před smrtelnou autonehodou nebo znovu (paradox) zemřel, to už prozrazovat nebudu, abych vás nepřipravil o vyvrcholené příběhu. Pokud vám připadá, že toho děje zase moc nebylo a přitom film trval 106 minut, máte částečně pravdu. Zbytek scénáře vyplnilo řešení vztahu mladého Adama se spolužáky ve škole, kteří ho šikanovali a také jeho vztah s matkou vdovou Ellie Reedovou (Jennifer Garner). A potom tu byly vzpomínky dospělého Adama na svého otce, se kterým si údajně nerozuměl a měl pocit, že se mu moc nevěnoval a trávil hodně času v práci. Bohužel právě tohoto řešení vztahů zabralo docela dost snímku a proto jsem byl mírně zklamaný. Naopak bojové scény byly vskutku interesantní a bavily mne. Škoda, že si tvůrci filmu v čele s režisérem Shawnem Levym nedali více práce s těmi zajímavějšími pasážemi, ale co už. Propadák to vyloženě nebyl, stoprocentní také ne a tomu odpovídá i moje hodnocení. Suma sumárum, snímek Projekt Adam ode mne získal tři vyprojektované hvězdičky ***.

Kameňák 4 (2013)

V roce 2013 režisér Zdeněk Troška natočil čtvrtou ze série komedií s názvem Kameňák, když podle mého názoru prvním dílem natočeným o 10 let dříve stvořil nový poddruh v tomto žánru. Na všech kameňácích je totiž pozoruhodné, že dialogy jsou ve velké míře tvořeny vtipy, leckdy těmi z kategorie kameňáků a odtud tedy pochází i název filmového díla. Podle hodnocení zde na ČSFD se režisér výpravných pohádek a nyní prostoduchých komedií netrefil do vkusu diváků a já se tomu vůbec nedivím. Bláznivé komedie se totiž vždycky špatně hodnotí, neboť po stránce umělecké to hodně skřípe, ovšem herecké výkony mohou doslova hrát svou roli a také kvalita scénáře a tím pádem i průběh děje mají na diváka určitě velký vliv. Po stránce zábavné to u Kameňáků nebylo až tak špatné, nicméně se domnívám, že právě to ostatní, co jsem vyjmenoval (scénář, herci, děj), to bylo špatně. A humor bez kvality patrně ovlivnil hodnocení diváků. A co to moje ? Čtvrtý díl nás opět přenesl do jihočeského Kameňákova, v němž žili různí lidé všech možných povah a profesí. Nejvýraznější filmovou rodinou byli Novákovi, žijící v běžné rodinném domě, jenže ta se od čtvrtého dílu změnila. Přece jen od trojky uběhlo osm let a tak otec Pepa (Václav Vydra nejml.)změnil povolání a opustil místo náčelníka policie a stal se starostou městečka. Jeho žena Vilma (Jana Paulová) a dcera Julie (Věra Kuchtová) se už v tomto díle neobjevily, protože jako odjely do Austrálie. Malý Pepíček (Tomáš Lipský) vyrostl a spolu s kamarády na střední škole začal objevovat svět dospělých, nicméně holky se mu pořád vyhýbaly. Nesmělému Pepovi se líbila spolužačka Jolana (Lucie Šteflová), která měla, jak kluci zjistili pomocí webkamery, ukryté ve sprchách, „bobra“. Mladík měl za nejlepšího kamaráda Vincka Cloumala (Vincent Navrátil), který pěstoval na půdě marihuanu a pak ji různě prodával. Další výrazná postava podnikatel Leo Kohn (Josef Laufer) nevydržel sloužit své tchýni Ester (Eva Tauchenová) po prohraném fotbalovém zápase ve třetím díle a hned na začátku čtvrtého dílu putoval za její vraždu do vězení. Vzápětí Pepa nastoupil svůj nový úřad a po svém předchůdci zdědil přizpůsobivého tajemníka Bohouše (Bohumil Klepl) a také Kohnovu přihlouplou dceru Kamilku (Lucie Molárová) coby sekretářku. Jejich první společnou misí na radnici bylo založení městské policie, aby všechny pokuty putovaly do městské tedy do Pepovy kasy. Náčelníkem se stal místní Rambo alias Franta Cloumal (Martin Dejdar), čímž konečně stoupl v očích své ženy (Alice Bendová). Právě tajemník Bohouš se staral o pohřeb zavražděné Ester a díky své šetřivosti málem všechno zpackal. U majitele pohřebního ústavu (Václav Upír Krejčí) objednal její zpopelnění a zesnulá si přitom přála pohřeb do země. Málem tak nebyla splněna podmínka k předání milionového dědictví, ale i když žeh už proběhl, majitel ústavu sehnal náhradu v podobě spící důchodkyně, ke které přidal tvarůžky do rakve a pohřeb tak v klidu proběhl. Určitý podíl na děj měly scénky v místní čínské restauraci, kde došlo k nečekanému objevu. Kuchař Lojza (Jiří Pomeje) zaléval své marihuanové bylinky známým Modrým pramenem, který a když si ubalil jointa z takto zavlažovaného výpěstku, propadl nekonečné pravdě a všeobjímající lásce. Mezitím se učitelka Vlasta (Dana Morávková snažila nahradit Vilmu v Pepově upadající domácnosti, ale moc se jí to nedařilo. Po založení městské policie bylo potřeba sehnat strážníky a jediným členem se stal bývalý pošťák a přitroublý tajemníkův syn Adam (Jan Adámek). Měšťáci Franta a Adam vyrazili do první služby a hned měli premiérový zásah, když před nimi utekl cikán se synem, kteří chtěli ukrást měděný okap. Vincek domluvil Pepovi rande s Jolanou a večer ho vzal na diskotéku do čajovny, kde mu sjednal holku, s níž by měl jako panic získat zkušenosti. Zároveň tam předá mafiánovi Džordžinovi (Pavel Pásek) pytlík s „trávou“, který sebral Lojzovi v kuchyni a tento nový druh nazval Pravda a láska. Večer v baru se Pepa před dohozenou a vtíravou brýlatou dívkou chabě bránil a poté mládež skončila na mejdanu u barmanky (Eva Čížkovská), která jela po Vinckovi. Pepa před svou společnicí utekl na ulici, kde potkal Jolanu, venčící svého psa. Dívka se ujala iniciativy a dvojice se konečně sblížila. Ráno Vincek utekl od barmanky, když zjistil, že je to přeoperovaný chlap. Následně maskovaný lupič vyloupil banku, jejíž ředitel právě zaměstnal Sáru Kohnovou (Hana Čížková), protože ho Leo po telefonu vydíral. Na útěku ho však obrali cikáni, kteří právě ukradli okap a naši nový policisté lupiče zadrželi právě kvůli krádeži okapu. Pak proběhl již zmíněný pohřeb a došlo i na hostinu v čínské restauraci, kde se všichni zfetovali marihuanou, kterou tam dal kuchař Lojza místo bazalky a byl konec. Z dalších rolí bych ještě vyjmenoval spolužáka Pepana, jemuž se přezdívalo Spíďák (David Gránský), učitele matematiky Křečka, jemuž chyběl na výplatě stovka (Josef Carda), jeho kolegyni chemikářku Křemíkovou (Zuzana Slavíková), dědu Poláčka (Lubomír Lipský), vdovce dědu Nováka (Jan Skopeček), čínského číšníka Ču – Lina (Marcus Tran) či notáře (Milan Pitkin). Nemá cenu více rozepisovat děj, jednalo se opravdu o zábavu bez nutnosti zapínat mozek, ale i to je někdy potřeba a člověk si musí odpočinout třeba právě sledováním jednoduchých komedií. A tím všechny Kameňáky beze sporu jsou. Tomu odpovídá i moje hodnocení čtvrtého ho dílu, k němuž bych poznamenal, že se už líbil méně než jeho tři předchůdci a vtipům použitým zde jsem se už tolikrát nezasmál. Suma sumárum, Kameňák 4 ode mne získal jednu mariánskou hvězdu *.

Kameňák 3 (2005)

V roce 2005 režisér Zdeněk Troška natočil třetí ze série komedií s názvem Kameňák, když podle mého názoru prvním dílem natočeným o dva roky dříve stvořil nový poddruh v tomto žánru. Na všech kameňácích je totiž pozoruhodné, že dialogy jsou ve velké míře tvořeny vtipy, leckdy těmi z kategorie kameňáků a odtud tedy pochází i název filmového díla. Podle hodnocení zde na ČSFD se režisér výpravných pohádek a nyní prostoduchých komedií netrefil do vkusu diváků a já se tomu vůbec nedivím. Bláznivé komedie se totiž vždycky špatně hodnotí, neboť po stránce umělecké to hodně skřípe, ovšem herecké výkony mohou doslova hrát svou roli a také kvalita scénáře a tím pádem i průběh děje mají na diváka určitě velký vliv. Po stránce zábavné to u Kameňáků nebylo až tak špatné, nicméně se domnívám, že právě to ostatní, co jsem vyjmenoval (scénář, herci, děj), to bylo špatně. A zřejmě humor bez kvality patrně ovlivnil hodnocení diváků. A co to moje ? Třetí díl nás opět přenesl do jihočeského Kameňákova, v němž žili různí lidé všech možných povah a profesí. Nejvýraznější filmovou rodinou byli Novákovi, žijící v běžné rodinném domě. Otec Pepa byl náčelníkem policie (Václav Vydra nejml.), jeho žena Vilma (Jana Paulová) učitelkou v místní škole, dcera Julie (Věra Kuchtová) studovala zdravotní školu a jedenáctiletý Pepíček (Tomáš Lipský) komentoval všechno, co se jen v okolí šustlo a hlavně domů nosil ze školy jednu pětku za druhou. Na začátku filmu byl policejní náčelník Pepa Novák sice povýšen na majora, jinak měl ovšem stejné potíže a navrch ještě některé nové. Občané ho zlobili a stále se marně snažil sexuálně uspokojit náruživou manželku Vilmu. Navíc mu teď život komplikovala početná cikánská rodina v sousedství a tak vyděšený Pepa poslal ženu a dceru Julii, aby se raději přihlásily na karate Majitel fotbalového klubu Leo Kohn (Josef Laufer) nebyl příliš spokojený s výkony mužstva, jemuž k výhře nepomohlo ani podplácení rozhodčích. Navíc byl stále na kordy s tchýní Ester (Eva Tauchenová), posedlou sázením Sportky. Leo se s tchýní u večeře pohádal a z toho vzešla neobvyklá sázka. Jestli Ester dokáže sestavit mužstvo, které Kameňákov porazí, stane se Leo jejím otrokem. Pokud ovšem Kameňákov zvítězí, odejde Ester z domu a už se nikdy neukáže. Mezitím do městečka přijel šlechtický synek Willy (Lumír Olšovský), který se rozešel se svým přítelem zahradníkem, přijel za rodiči (Oleg Reif a Jana Andresíková) na zámek, přičemž lady byla ofačovaná kvůli pádu z okna. Proto na zámek přijel doktor Víťa (Petr Pěknic) se sestřičkou Monikou (Monika Absolonová) aby ji prohlédli a dívka přitom pokukovala po Willym, který zase nemohl spustit oči z lékaře. Novákův syn Pepíček našel zalíbení v pracovnici pošty Terezce (Jana Panská), která chodila s prodavačem Zverimexu (Richard Genzer) a tak trávil více času v koupelně, čehož si rodiče všimli. Výuka karate se zvrhla a věčně nadržená Vilma si začala románek se svým učitelem, jenže netušila, že dcera Julie udělala to samé. V tomto díle jsme se rozloučili s postavou babky Novákové, kterou přejelo auto, za což děda řidiči poděkoval. Zaradoval se i jeho zeť Pepa, ale před plačící Vilmou se ovládl. Po uzavřené sázce tchyně vyhrála ve sportce třicet sedm milionů a tak na zápas naverbovala zmíněnou romskou rodinu, kteří by inkasovalo milion za výhru. Jejich soupeři by v případě vítězství od Kohna dostali každý 100.000 a noc s Dolly Buster. Mezitím Monika navštívila na zámku Willyho a vsadila se, že když zápas vyhraje Kohnova tchyně, vyjedou si spolu na loďce. Potom Tereza načapala ve Zverimexu svého prodavače se Sárou Kohnovou (Hana Čížková). A konečně přišla neděle a s ní onen slavný zápas, který vyhráli romové. A to byl důvod, proč čtvrtý díl začal tak, jak začal. Ale nepředbíhejme a vraťme se ještě na chvilku k trojce. Z dalších rolí bych ještě vyjmenoval představeného kláštera (Václav Glazar), elektrikáře z nemocnice a rybáře Kamila (Karel Carda), pornohvězdu Dolly (Dolly Buster), stále vtipkujícího primáře (Marek Vašut), dědu Poláčka (Lubomír Lipský), pacienta Uzlíčka (Zdeněk Kozák) a zaujal mne také typický hostinský s břichem (Karel Liebl). Nemá cenu více rozepisovat děj, jednalo se opravdu o zábavu bez nutnosti zapínat mozek, ale i to je někdy potřeba a člověk si musí odpočinout třeba právě sledováním jednoduchých komedií. A tím všechny Kameňáky beze sporu jsou. Tomu odpovídá i moje hodnocení třetího dílu, k němuž bych poznamenal, že se už líbil méně než jeho dva předchůdci a vtipům použitým zde jsem se už tolikrát nezasmál. Suma sumárum, Kameňák 3 ode mne získal dvě fotbalové hvězdy **.

Kameňák 2 (2004)

V roce 2004 režisér Zdeněk Troška natočil druhou ze série komedií s názvem Kameňák, když podle mého názoru prvním dílem natočeným o rok dříve stvořil nový poddruh v tomto žánru. Na všech kameňácích je totiž pozoruhodné, že dialogy jsou ve velké míře tvořeny vtipy, leckdy těmi z kategorie kameňáků a odtud tedy pochází i název filmového díla. Podle hodnocení zde na ČSFD se režisér výpravných pohádek a nyní prostoduchých komedií netrefil do vkusu diváků a já se tomu vůbec nedivím. Bláznivé komedie se totiž vždycky špatně hodnotí, neboť po stránce umělecké to hodně skřípe, ovšem herecké výkony mohou doslova hrát svou roli a také kvalita scénáře a tím pádem i průběh děje mají na diváka určitě velký vliv. Po stránce zábavné to u Kameňáků nebylo až tak špatné, nicméně se domnívám, že právě to ostatní, co jsem vyjmenoval (scénář, herci, děj), to bylo špatně. A zřejmě humor bez kvality patrně ovlivnil hodnocení diváků. A co to moje ? Druhý díl nás opět přenesl do jihočeského Kameňákova, v němž žili různí lidé všech možných povah a profesí. Nejvýraznější filmovou rodinou byli Novákovi, žijící v běžné rodinném domě. Otec Pepa byl náčelníkem policie (Václav Vydra nejml.), jeho žena Vilma (Jana Paulová) učitelkou v místní škole, dcera Julie (Věra Kuchtová) studovala zdravotní školu a desetiletý Pepíček (Tomáš Lipský) komentoval všechno, co se jen v okolí šustlo a hlavně domů nosil ze školy jednu pětku za druhou. Na začátku děje policejní stanici přišel šokovaný místní sportovec Bob (Bohumil Hirsch), kterého při ranním joggingu znásilnila babka Kropáčková (Anna Vejvodová). Z Anglie do Kameňákova v prvním přijel šlechtický pár (Jana Andresíková a Oleg Reif), kterému byl v rámci restituce navrácen zdejší zámek a v něm byl objeven zázračný Modrý pramen povzbuzující sexuální potenci, který však pojednou přestal téct. Jeho komorník Džejms (Marcel Vašinka) to zavolá místnímu podnikateli Kohnovi (Josef Laufer) a jím najatí kopáči pramen nedokázali nalézt. Modrá voda totiž vytékala v nedalekém domku ze zdi do nádob pod dohledem babky Kropáčkové, která si tak užívala druhé mládí. Mezitím ředitel školy (Ladislav Županič) představil kolegyním nového tělocvikáře Marka (Martin Maxa), který se později svěřil matikářce Vlastě (Dana Morávková), že je ředitelův nemanželský syn. Poté na stanici plakal strážmistr Vilda (Pavel Urbánek), který šel vyslechnout Kropáčkovou a ta ho znásilnila. Nový tělocvikář se líbil svým kolegyním a nejvíce právě matikářce Vlastě, ale ten začal chodit s doktorkou Helenou (Helena Vondráčková). Děda Novák (Jan Skopeček), který se pořád hádal se svou bábou a nejraději by pořád seděl v hospodě se svými kumpány, vyrazil s jedním z nich dědou Poláčkem (Lubomír Lipský st.) na ryby, aby chytli tu zlatou, která by jim splnila jejich přání.  Další den nic netušící listonoš Fanouš (Martin Lukáč) nesl babce Kropáčkové důchod a všichni víme, jak to dopadlo. Nesmím zapomenout ani na scénky z nemocnice, kde primář během vizity žertoval s pacienty, přičemž jedním z nich byl Uzlíček (Zdeněk Kozák). Konečně došlo na to, že velitel policie Pepa posla strážmistra Oldu (Justin Valeš), aby přivedl babku k výslechu. Když nechtěl být mladík babce po vůli, musel se z placatky napít modré vody a chudák policista to pak oznámil šéfovi. Když ji zatkli, babka s klidem všechno přiznala a zatímco byla Kropáčková u výslechu, Pepa, primář a Kohn našli u ní ve sklepě Modrý pramen. Kohn babce nabídl, že její domek odkoupí a že se bude moci přestěhovat do vilky po zubaři, což přijala a začala převážet své věci na dvoukoláku. Došlo i na další potyčky mezi Kohnem a příšernou tchýní (Eva Tauchenová), které koupil chřestýše a pustil ho doma na zahradě, ale nebylo to nic platné. Přesto to vypadalo, že má důvod k radosti, jenže o ten přišel, protože modrý pramen opět zmizel a přestěhoval se do vilky po zubaři. Z dalších rolí bych ještě vyjmenoval svůdníka zdravotních sestřiček doktora Víťu (Petr Pěknic), vojáka s přezdívkou Rodeo, který chodil s Julií (Nikola Navrátil), představený kláštera (Václav Glazar), zelinářka co ráda věštila (Helena Růžičková), prodavač ve Zverimexu (Richard Genzer), zdravotní sestra (Monika Absolonová), bordelmamá, která uměla nabídnout služby za jakékoliv peníze (Jaroslava Obermaierová) a zaujal mne také typický hostinský s břichem (Karel Liebl). Nemá cenu více rozepisovat děj, jednalo se opravdu o zábavu bez nutnosti zapínat mozek, ale i to je někdy potřeba a člověk si musí odpočinout třeba právě sledováním jednoduchých komedií. A tím všechny Kameňáky beze sporu jsou. Tomu odpovídá i moje hodnocení druhého dílu, k němuž bych poznamenal, že dvojka se mi líbila skoro stejně jako jednička a vtipům použitým zde jsem se zasmál i tentokrát s chutí. Suma sumárum, Kameňák 2 ode mne získal tři vtipné hvězdy ***.

Kameňák (2003)

V roce 2003 režisér Zdeněk Troška natočil první ze série komedií s názvem Kameňák a podle mého názoru tak stvořil nový poddruh v tomto žánru. Na všech kameňácích je totiž pozoruhodné, že dialogy jsou ve velké míře tvořeny vtipy, leckdy těmi z kategorie kameňáků a odtud tedy pochází i název filmového díla. Podle hodnocení zde na ČSFD se režisér výpravných pohádek a nyní prostoduchých komedií netrefil do vkusu diváků a já se tomu vůbec nedivím. Bláznivé komedie se totiž vždycky špatně hodnotí, neboť po stránce umělecké to hodně skřípe, ovšem herecké výkony mohou doslova hrát svou roli a také kvalita scénáře a tím pádem i průběh děje mají na diváka určitě velký vliv. Po stránce zábavné to u Kameňáků nebylo až tak špatné, nicméně se domnívám, že právě to ostatní, co jsem vyjmenoval (scénář, herci, děj), to bylo špatně. A zřejmě humor bez kvality patrně ovlivnil hodnocení diváků. A co to moje ? První díl nás premiérově přenesl do jihočeského Kameňákova, v němž žili různí lidé všech možných povah a profesí. Nejvýraznější filmovou rodinou byli Novákovi, žijící v běžné rodinném domě. Otec Pepa byl náčelníkem policie (Václav Vydra nejml.), jeho žena Vilma (Jana Paulová) učitelkou v místní škole, dcera Julie (Věra Kuchtová) studovala zdravotní školu a devítiletý Pepíček (Tomáš Lipský) komentoval všechno, co se jen v okolí šustne a hlavně domů nosil ze školy jednu pětku za druhou. Z Anglie do Kameňákova přijel šlechtický pár (Jana Andresíková a Oleg Reif), kterému byl v rámci restituce navrácen zdejší zámek. Na malém městě se ale nic neutají, a tak záhy všichni věděli, že lord sem přijel hledat poklad po svém otci, na který má zálusk i jeho zrádný komorník (Marcel Vašinka). Zpráva o pokladu nedala spát továrníku Kohnovi (Josef Laufer), chtěl by ho i playboyský primář (Marek Vašut), ale také matka představená zdejšího kláštera (Václav Glazar), v němž se místo jeptišek ukrývaly prostitutky a zloději na útěku. Hledání pokladu pak zabralo většinu děje, ale režisér Troška nezapomněl i na vedlejší příběhy postav, kde dominoval vztah Julie s vojínem Rodeem a pak novým učitelem ze školy, které velel postarší ředitel (Ladislav Županič). Došlo i na první rozbroje mezi zmíněným továrníkem Kohnem a jeho tchýní (Eva Tauchenová), čímž trpěl vtah s jeho manželkou (Hana Čížková). Nesmím zapomenout na výborného důchodce (Jan Skopeček), který se pořád hádal se svou bábou a nejraději by pořád seděl v hospodě se svými kumpány (Lubomír Lipský st.), kde pivo čepoval typický hostinský s břichem (Karel Liebl). Z dalších rolí bych ještě vyjmenoval svůdníka zdravotních sestřiček doktora Víťu (Petr Pěknic), vojáka s přezdívkou Rodeo, který chodil s Julií (Nikola Navrátil), důležitou roli sehrála stará babka Kropáčková (Anna Vejvodová), zaujal mne i tragikomický pacient Uzlíček (Zdeněk Kozák) a major armády, který se marně ptal vojáků, kdo zmáčkl to červené tlačítko (Vladimír T. Gottwald). Nemá cenu více rozepisovat děj, jednalo se opravdu o zábavu bez nutnosti zapínat mozek, ale i to je někdy potřeba a člověk si musí odpočinout třeba právě sledováním jednoduchých komedií. A tím všechny Kameňáky beze sporu jsou. Tomu odpovídá i moje hodnocení prvního dílu, k němuž bych poznamenal, že právě jednička se mi líbila ze všech nejvíce a vtipům použitým v premiérové komedii jsem se zasmál nejvíce. Suma sumárum, první Kameňák ode mne získal tři kamenné hvězdy ***.