Taxi (1998)

Francouzskou komedii Taxi z roku 1998 jsem poprvé viděl v televizi nedlouho po jejím natočení a tenkrát se mi hodně líbila. Bylo to pro mne něco nového, scénář byl napsán tak, aby člověk nemusel nad ničím přemýšlet a jen se bavit, což mi vyhovovalo a také se tak stalo. Od té doby uběhlo téměř 20 let a první díl taxíku se mi úspěšně vyhýbal, takže abych napsal zasvěcený komentář a komedii udělil správné hodnocení, tak jsem si film doma pustil podruhé a zřejmě naposled. Ale nepředbíhejme. Celé to začalo představením hlavního hrdiny celé série Daniela Moralese (Samy Naceri), který v Marseille rozvážel na sútru pizzu a rozhodl se změnit povolání. Poté, co se stal se taxikářem začal zároveň chodit se svou kamarádkou Lily (Marion Cotillard), nicméně se jim nedařilo najít si na sebe čas. Seznámili jsme se také s Danielovým vylepšeným vozem, jímž byl Peugeot 406 se sportovním motorem a aerodynamickými prvky a tak se stal nedostižným pro místní dopravní policii. Ta mezitím pracovala na plánu, jak polapit německý gang bankovních lupičů, jezdící s rychlými vozy Mercedes-Benz. U policie pracoval i smolař Emilien (Frédéric Diefenthal), který byl poleno na řízení auta a neměl tak řidičák. Díky tomu se vlastně seznámil s Danielem, který jednoho dne jeho matku a spřátelil se s ní. Poté svezl i  Émiliena, jenže při jízdě nedodržel předpisy, protože Daniel nevěděl, že je to policista. Émilien ho tedy zatkl a v rámci odpuštění jeho přestupků se s Danielem domluvil, že mu pomůže dopadnou gang. Potřeboval spojence, jelikož ho v práci nikdo nebral vážně, včetně policejní seržantky Petry (Emma Sjöberg), do které byl zamilovaný a jeho nadřízeného komisaře Giberta (Bernard Farcy). Policistům nepomohlo nikdy ani to, že jim lupiči vždy předem oznámili, kterou banku chtějí vykrást. Německý gang byl vždy rychlejší a navíc jim pomohla nešikovnost francouzských policistů. Daniel se tedy rozhodl pomoci a pro začátek zjistil, kde gang kupuje pneumatiky pro své mercedesy, jenže Émilien zase všechno zkazil. U další loupeže se polici podařilo vystřelit sledovací zařízení na jednoho z mercedesů, ale gang zastavil v odlehlé garáži a přelakoval auta z červené na stříbrné, díky čemuž opět unikli. Émilien byl zoufalý a poté, co zapálil byt své matky, nastěhoval se s ní k Danielovi, který z toho neměl radost, jelikož tím přišel o soukromí. Následovalo další vypátrání pozice gangu, se kterým Daniel svedl závodní souboj na okruhu a díky tomu je napadlo, jak je později po loupeží dopadnout. To se také za dramatických okolností povedlo a Německo tak prohrálo souboj s Francií. Film po 86 minutách skončil a já si uvědomil, že se mi dvojka líbila více než jednička. Nestává se to často, ale výjimka potvrzuje pravidlo a v případě Taxi a Taxi, taxi tomu tak bylo. Nicméně to nebyla nejhorší francouzská komedie, co jsem viděl, ale ani ta nejlepší, s láskou vzpomínám na ty s Pierrem Richardem a Luis De Funésem. To bylo něco. No nic, jdeme hodnotit. Suma sumárum, první díl série Taxi ode mne získal tři taxikářské hvězdičky ***.

Tajemství: Odvaha snít (2020)

Snímek Tajemství: Odvaha snít z roku 2020 se rozběhl na obrazovce naší korejské TV kvůli tomu, že si ho z nabídky společnosti NETFLIX vybrala moje žena, ale tu neznáte. Nebo znáte moji ženu ? Možná ji zná kámen, ale ten šel někam s kamenem. To je ale jiný film. Příběh tohoto amerického romantického snímku se odehrával v New Orleans, k němuž se hned na začátku blížila tropická bouře. Ve městě žila naše hlavní hrdinka Miranda Wells (Katie Holmes), tvrdě pracující mladá vdova, která se snažila vychovat tři děti. Pracovala pro obchod s rybami, který vlastnil Tucker (Jerry O'Connell), který byl zároveň také jejím přítelem. Den před bouří do města přijel Bray Johnson (Josh Lucas), univerzitní profesor inženýrství, který se s Mirandou chtěl setkat a doručit velkou dopisní obálku. Z toho důvodu Bray navštíví Mirandin dům, ale ona nebyla doma, mluvil pouze s jejím synem Gregem Wellsem (Aidan Pierce Brennan) a rozhodl se vrátit později. Došlo k tomu dříve než si myslel, protože když Miranda vyzvedla své dvě dcery, starší Missy Wells (Sarah Hoffmeister) a mladší Bess Wells (Chloe Lee) ze školy, cestou mu nabourala jeho terénní vůz. Bray se k jejímu překvapení nabídl, že Mirandě opraví rozbitý nárazník a tak zajeli k jejímu domu, kde tak učinil. Poté dostal pozvání k večeři, ke které byla pizza. Sice doma žádnou neměli, ale mladší Bess si ji tak přála, že jí osud přání splnil. Ve skutečnosti ji dovezl poslíček, když jídlo objednal Tucker. Bylo to první poučení, kterých ve film zaznělo několik a donutilo mne myslet o něco pozitivněji…..Mezitím se přihnal hurikán a Bray odjel poté, co dal obálku do schránky. Bouře v noci řádila tak moc, že kus stromu propadl střechou domu, z čehož měla rodina deprese. Miranda měla totiž jen dluhy a nemohla dětem splnit jejich přání tak, jak by chtěli. Ke všemu ráno přijela Mirandina tchyně Bobby (Celia Weston), aby zkontrolovala rodinu a od začátku byla k Brayovi velmi ostražitá. Ten se nabídl levně opravit střechu, což Miranda s dímy přijala a pak odjela ke tchyni s dětmi. Další den se rodina do domu vrátila, když jej Bray opravil, ale to ještě nebyl konec. Vše se zkomplikovalo, kdy tentýž večer Tucker požádal Mirandu o ruku, což ona neochotně přijala. Bray ještě neodjel, neboť´se chystala oslava narozenin starší dcery, která si sympatického opraváře oblíbila, i když si to zpočátku nechtěla připustit. Navíc ji Bray motivoval, aby našla něco, co by mohla oslavit se svými přáteli, co by ji udělalo šťastnou. Dívka na to přišla a v tom Miranda přijela domů ve svém novém autě, dárku od Tuckera. Druhý den začala oslava a vypadalo na pěknou idylku, dokud protivná tchýně nepřinesla novinový článek o vynálezu s Brayovou fotkou. Problém byl v tom, že na podobný vynález přišel i Mirandin zesnulý manžel a tak Bobby předpokládala, že mu jej Bray ukradl. Zklamaná Miranda si nic nenechala vysvětlit a z oslavy ho vyhodila. Pak jsme se dozvěděli jak vše v minulosti proběhlo a závěrečné minuty filmu nám pak prozradily, jako to celé dopadlo v budoucnosti. Jednalo se o romantický film, takže mohu prozradit, že vše se vyvinulo dobře, ovšem podrobnosti si nechám pro sebe. Příběh mne velice oslovil a vzal jsem si z něj ponaučení, že by měl člověk myslet pozitivně, neboť se mu splní to, co si přeje. A pokud myslíme negativně, dostaneme jen to špatné. Tohle zjištění zvedlo mé hodnocení výše o jednu cípatou, nicméně ani tak jsem se těch 107 minut nenudil, i když někdy byl děj průhledný jako oblečení zkušené striptérky. Celkově tak hodnotím film pozitivně, také abych naplnil myšlenku autorů tohoto díla. Suma sumárum, romantický film Tajemství: Odvaha snít ode mne dostal tři vysněné hvězdičky ***.

Doktor Martin: Záhada v Beskydech (2018)

Československý film Doktor Martin: Záhada v Beskydách z roku 2018 byl jakýmsi volným pokračování seriálu ze stejného prostředí s názvem Doktor Martin a když se objevil v nabídce společnosti NETFLIX, přijal jsem tuto nabídku s povděkem a docela jsem se na další příběhy začal těšit. Dobrodružství příšerného doktora jsem totiž sledoval, i když mi prostředí ordinace a nemocnice nedělalo zrovna dobře. Naštěstí vše bylo vyváženo atraktivním prostředím valašských Velkých Karlovic, kde se seriál i tento film odehrával, pouze byl změněn název obce na Protějov. A tak se jednoho večera nerudný doktor Martin (Miroslav Donutil) opět objevil na obrazovce naší TV s novým a tím největším případem jeho kariéry v celovečerním filmu v kinech. Svérázný doktor Martin musel pomoci vyřešit jednu detektivní otázku a přitom se postarat o vlastní malé dítě, které si uhnal se svou vyvinutou přítelkyní Lídou Klasnovou (Jana Čvančarová). Mně tedy spíše než problémy s výchovou uřvaného batolete zajímala záhada, jejíž stopy vedly hluboko do historie až do doby první republiky. Vše začalo jedno ráno po noční bouři, když psychicky labilní hajný Radek Horák (Tomáš Jeřábek) objevil v ruinách staré chaty malou kostru. Pochopitelně zavolal roztržitého strážmistra Topinku (Robert Milouš), jemuž jsem opět držel palce a ten si hned vzpomněl na dávnou legendu o trpaslíkovi a zakopaném pokladu, která se předávala z generace na generaci. Nález podivuhodně malé kostry vnesl do městečka v horách rozruch, které vyšetřování moc neprospívalo, nicméně když z ostravské kriminálky přijeli na pomoc atraktivní kolegyně Klára Volná (Elizaveta Maximová), věci se pohnuly dopředu. Budoucí policistka zjistila, že v roce 1951 projížděl obcí slovenský cirkus Budapešť, v němž byl i trpaslík artista, který se ztratil a tak je samozřejmě napadlo spojení mezi ním a malou kostrou. Aby vyšetřování nebylo tak jednoduché, vložil se do něho slovenský policista Ľubomír Ostrý (Marek Geišberg, který tvrdí, že šlo o slovenský cirkus a slovenského trpaslíka, a proto na to má nárok. Topinka pak s Klárou vyrazil na samotu za paní Kučerovou (Žofia Kartušová), která v roce 1951 dělala kronikářku a ona vzpomínala na seznámení s manželem, který byl už po smrti. Mezitím byla Lída s Martinem na druhém sezení u terapeuta, ale to pro mne nebylo důležité a jen to odvádělo pozornost od zajímavého případu, který se odehrál před 70 lety. Zároveň Klára zjistila, že v Protějově roku 1951 udělala StB zátah na cirkusáky, protože je podezírala z krádeže, kterou měl provést právě trpasličí zaměstnanec v manéži. Následně Martin objevil v hodinkách, nalezených na místě činu útržek staré mapy, který předal Topinkovi po dramatickém odjezdu od paní Kučerové, během které se setkali s jejími řádně urostlými syny, kteří mimochodem ve filmu vůbec nepromluvili. Topinkovi před nimi vypadl plánek a oni si ho stačili všimnout, což mělo důsledky v tom, že když strážmistr s Martinem přijeli o půlnoci na místo, kde měl být poklad zakopaný, už tam nic nenašli. Na místo dorazila také Klára s Ostrým pro které měl případ také skončit. Klára se ráno přišla rozloučit s Topinkou, ale strážmistr jí řekl, že mu z Ostravy dorazily archivní materiály k akci StB. V materiálech se psalo o krádeži z dědictví po cestovateli Albertu Vojtěchu Fričovi a poté už přišli na to, kdo měl všechno na svědomí. Případ se tedy přiblížil ke konci a s ním i závěr 90 minutového filmu, který mne docela bavil. Ale jen v těch pasážích, kdy probíhalo vyšetřování, protože problémy s výchovou uřvaného parchanta jen odváděly pozornost od případu. V kině by mi to asi vadilo, doma jsem to nějak zvládnul, takže mů dojem z jinak průměrného filmu byl celkem pozitivní. Od tohoto československého filmového počinu jsem nečekal nic extra a možná i proto jsem byl celkem spokojen. Na závěr komentáře bych ještě podotknul, že seriál Doktor Martin, tento film i následný seriál Strážmistr Topinka ode mne získaly všechny stejné hodnocení, které vám teď prozradím. Suma sumárum, film Doktor Martin: Záhada v Beskydách ode mne získal tři beskydské hvězdy ***.

V zajetí démonů 3: Na Ďáblův příkaz (2021)

První díl hororu V zajetí démonů jsme viděl doma až poté, co jsem byl na dvojce v kině Lucerna v Praze a pak jsem si musel pár let počkat na natočení třetí části. Byl jsem samozřejmě zvědav, jestli to bude stejně dobrý jako předchozí díly, nebo zda se zařadí mezi výjimky, kdy je lepší než první díl. A tak jsme se doma posadili k TV a film si pustili. Samozřejmě, že se to nedalo srovnat s atmosférou potemnělého kina, kde 75% obecenstva trhá úlekem rameny, zbylých 25% spí nebo je film nechává chladnými a milá dívka na vedlejším sedadle hledá u vás oporu a chytá vás přinejmenším za ruku, ale i tak nás režisér Michael Chaves, který nahradil úspěšného předchůdce Jamese Wana, dokázal okamžitě od začátku vtáhnout do děje. A sotva stačily oschnout úvodní titulky, už se začalo něco dít, což se mi u prvních dvou dílů hodně líbilo, zkrátka na co by bylo nějaké dlouhé čekání. Nejdříve jsme se seznámili s rodinou osmiletého Davida Glatzela (Julian Hilliard), která si v roce 1981 pozvala na pomoc naše staré známé Eda (Patrick Wilson) a Lorraine (Vera Farmiga) Warrenovi, aby pomohli a zdokumentovali vyhnání ďábla z mladíkova těla. Exorcismu se zúčastnila Davidova sestra Debbie (Sarah Catherine Hook), její přítel Arne Johnson (Ruairi O'Connor) a otec Gordon (Steve Coulter), kteří se stali svědky marné snahy zbavit Davida ďábla, dokud nápadník jeho sestry Arne nevyzval démona, aby vstoupil do jeho těla. Ed byl svědkem toho, jak se démon transportoval z Davidova těla do Arneho, ale vzápětí utrpěl infarkt a byl v bezvědomí převezen do nemocnice. Následující měsíc se Ed probral a prozradil Lorraine, co viděl a varoval ji, že dojde k tragédii, jenže už bylo pozdě. Zničehonic se v Arnem probudil démon, který mu přikázal, aby před zraky milované Debbie v psím útulku zabil jejího kolegu Bruna Saulse (Ronnie Gene Blevins) tím, že ho 22krát bodne. S podporou Warrenových se jeho případ stal prvním americkým procesem, který založil obhajobu na posedlosti démony. Při hledání důkazů pro obhajobu Warrenovi narazili na satanskou kletbu předávanou čarodějnickým totemem a poté se setkali s Kastnerem (John Noble), bývalým knězem, který se dříve zabýval různými satanistickými kulty. Ten jim vysvětlil, že kletbu někdo musel aktivovat a tak se vzápětí Warrenovi vydali do státu Massachusetts, aby vyšetřili smrt Katie Lincolnové (Andrea Andrade), která byla také 22krát bodnuta. Detektivové našli totem v domě Katiiny kamarádky Jessicy, která se rovněž ztratila a s pomocí svých vidění Lorraine zjistila, že Jessica ubodala Katie, když byla posedlá a pak skočila z útesu do vody, kde se utopila. Warrenovi se pak vydali do pohřebního ústavu, kde spočívalo její tělo a Lorraine se dotkla ruky mrtvoly, aby pomohla najít polohu okultisty. Díky tomu měla Lorraine další vidění a stala se svědkem toho, jak se okultista pokoušel přimět Arna zabít se, ale včas ji zastavila. Potom se Warrenovi vrátili do svého domu v Connecticutu, aby dále vyšetřovali a tam jim jejich spolupracovník Drew (Shannon Kook) řekl, že našel knihu Stregherianského čarodějnictví, v níž se psalo, že aby byla kletba zrušena, musí být zničen oltář používaný okultistou. Nebylo to však nikterak jednoduché, protože vrah byl velice protřelý a zkušený okultista a dokázal ovládnout Ea, který málem zabil svou ženu Lorraine. Film se po těchto událostech začal pomalu, ale jistě blížit ke svému rozuzlení, které tradičně stálo za předchozí trpělivé sledování. Museli jsme totiž vydržet 112 minut, než se satanistický příběh, natočený opět podle skutečných událostí, vyřešil. Právě tento fakt se mi na všech třech hororech vždy líbil a zrovna třetí díl mi připadal nejvíce uvěřitelný ze všech. Paradoxně tím poněkud trpělo napětí, kterých jsme si v jedničce a ve dvojce užili mnohem více, ale i tak se mi trojka líbila. Rovněž jsem nebyl zklamán a i v trojce mi některé fáze tohoto skvělého hororu připomínaly vědecké pátrání kombinované s démonickými scénami jako z pohádky. Horory totiž nemám příliš v lásce, nikoliv snad protože bych se při nich bál, ale ty krvavé mi připadají ubohé a čím více červené tekutiny při něm vyteče, tím horší hodnocení pak ode mne ten horor dostane. Naopak mne velice baví ty duchařské s pořádným napětím a když se děj odehrává v nějakém opuštěném domě, starém příbytku, sirotčinci potažmo psychiatrii, moje filmové srdce jásá a těší se na jeho shlédnutí. A třetí díl série V zajetí démonů mi naštěstí nabídl tu správnou duchařinu a tomu pochopitelně odpovídá i mé hodnocení. Suma sumárum, horor V zajetí démonů 3: Na Ďáblův příkaz ode mne získal čtyři ďábelské hvězdy ****.

Red Notice (2021)

K tomu, abych se podíval na snímek Red Notice z roku 2021 jsem využil nabídku společnosti NETFLIX a tak se jednoho večera tato americká akční komedie objevila na obrazovce naší korejské televize. Vybrali jsme si ji na základě hereckého obsazení a předem jsme o ději vůbec nic nevěděli, nicméně jak se později ve 117 minutách filmu ukázalo, náš výběr byl perfektní. Vše začalo příběhem starým 2000 let, kdy římský vojevůdce Mark Antonius daroval egyptské královně Kleopatře tři vejce zdobená drahokamy jako svatební dar symbolizující jeho oddanost. Vejce se během staletí ztratila, dokud v roce 1907 nenašel dvě farmář, nicméně třetí bylo stále na neznámém místě. Poté jsme se už přesunuli do roku 2021, kdy zvláštní agent FBI John Hartley (Dwayne Johnson) pomáhal agentce Interpolu Urvashi Dasové (Ritu Arya) při vyšetřování možné krádeže jednoho z vajec z římského muzea. Jak se ukázalo, jeho tušení bylo správné, neboť vejce bylo ukradeno známým mezinárodním zlodějem jménem Nolan Booth (Ryan Reynolds), který si jej odvezl domů na Bali. Tam jej však Hartley spolu s Dasovou zatkli a poslali jej do vazby. Aniž by to však oba tušili, vejce bylo záhy ukradeno podruhé atraktivní ženou jménem Sarah Black (Gal Gavotová) s přezdívkou Bishop, převlečená za jednoho z členů útočného týmu. Další den nechala Dasová zatknout Hartleyho, neboť si myslela, že za další krádeží stál on a poslala jej do odlehlého ruského vězení, kde se v jedné cele setkal s Boothem. Záhy jsme se dozvěděli, že protřelý zloděj údajně ví, kde se nachází třetí vejce a tak se s Hartleyem dohodli, že z vězení utečou. Za velmi dramatických a zároveň vtipných okolností se jim to podařilo a zamířili do Valencie ukrást druhé vejce, které vlastnil obchodník se zbraněmi Sotto Voce (Chris Diamantopoulos), který pořádal maškarní ples. Tam dvojice narazila na Blackovou, který ho také hodlala ukrást a tak všichni tři vlezli do Voceova trezoru, kde Hartley a Booth s Blackovou svedli zajímavý souboj. Vzápětí přišel majitel vejce s ochrankou a k našemu překvapení vyšlo najevo, že žena spolupracuje s Vocem. Poté došlo na mučení našich dvou hrdinů, které skončilo až když Booth prozradil, kde se nachází třetí vejce. Vzápětí Blacková omámila Voceho a odjeal do Egypta pro ono vejce. Mezitím Booth svému parťákovi řekl, že jí lhal a oba odjeli do džungle v Argentině, kde podle mapy našli tajný bunkr. Uvnitř byl nespočet nacistických artefaktů a mezi nimi i třetí vejce. Z ničeho nic se zjevila Blacková, která přijela ukrást vejce, ale pak se objevila policistka Dasovou s týmem místní policie a Hartley, Booth a Blacková se dali na útěk. Podařilo se jim uniknout pádem do jezera pod vodopádem a jako první vyplaval Booth s vejcem. Chvíli to vypadalo, že se zbylá dvojice utopila, ale v tom se objevil Hartley a my jsme byly filmaři opět překvapeni, když se ukázalo, že ……No, film se blížil ke konci a myslím že by byl dobré neodhalovat úplně všechno. Každopádně se mi tento akční film velmi líbil, jeho děj byl řádně opepřen místy cynickým vtipem a tak jsme se doma u televize bavili od začátku do konce. Průběh filmu ve stylu známého Indiana Jonese nebo Lovců poklad mne příjemně překvapil a možná se na něj zase někdy podívám. Také pohled na tělo Gal Gavotové mne nenechával chladným, i když nahoře toho od pána Boha naděleno nedostala. To byla ovšem malá kaňka na tom všem a moje hodnocení tomu také odpovídá. Suma sumárum, akční komedie Red Notice ode mne získala pět vaječných hvězd *****.

Sněží, sněží... (2019)

K tomu, abych se podíval na snímek Sněží, sněží... jsem využil nabídku společnosti NETFLIX a tak se jednoho večera tato americká romantická komedie objevila na obrazovce naší korejské televize. Toho lednového večera jsme totiž měli chuť na nějaký vánoční nebo zimní a už podle názvu se dalo usoudit, že se nemůžeme v našem úsudku splést, což se záhy také potvrdilo. Zkrátka sněžilo během celého průběhu tohoto filmu z roku 2019, ale jak se ukázalo, nebylo to tím nejdůležitějším, o co v něm šlo. Více se řešily vztahy středoškoláků v malém městečku a z postupně jsme se seznámili snad se všemi jeho mladými obyvateli. Celý děj se odehrával během Štědrého dne v Laurel v Illinois a na začátku filmu mladá dívka Julie Reyes (Isabela Merced) ve vlaku na vycházející popovou hvězdu Stuarta Balea (Shameik Moore), který si ji spletl s fanynkou, když se mu snažila vrátit jeho telefon. Poté, co vlak zastavil kvůli zavátým kolejím, Julie vystoupila a vydala se pěšky domů, když v tom se k ní přidal Stuart a nabídl oběd v místní restauraci jménem Waffle Town. Neochotně souhlasila a tím začalo jejich vzájemné sbližování, během něhož Stuartovci prozradila, že byla přijata na univerzitu v New Yorku, jenž do ní nemůže nastoupit, protože její matka byla smrtelně nemocná. Pak spolu šli sáňkovat a vzápětí se s Juliinou maminkou Debbie (Andrea de Oliveira) setkali. Následovalo setkání s jejím dědou (Victor Revers), který si v mládí zamiloval Micka Jaggera a v rámci seznámení si pustili nějakou jeho muziku, na kterou začali tančit. Jenže v tom chytla Debbie záchvat kašle, což Julii znepokojilo a v pokoji jí Stuart nabídl placenou pomoc zdravotní sestry pro její matku, čímž Julii urazil a ona to odmítla. Vzápětí si vše vysvětlili a dokonce se skoro políbili, ale v tom se v domě objevila zpěvákova manažerka a odvezla ho do hotelu. Stuart žádal Julii, aby šla s ním, ale ona odmítla, protože cítila potřebu zůstat se svou matkou. Mezitím se na druhé straně města zaměstnankyně Waffle Town Dorrie (Liv Hewson) snažila mluvit se svou nejlepší kamarádkou Addie (Odeya Rush), která se obávala, že se s ní její přítel rozejde a později také s roztleskávačkou Kerry (Anna Akana), se kterou měla Dorrie kdysi lesbický sex. Kerry totiž navštívila restauraci se svými přítelkyněmi a předstírala, že Dorrie nezná. Později Addie udělalal scénu svému příteli v jídelně, i když se Dorrie snažila Addie uklidnit. Následně se Dorrie a Kerry setkali v koupelně a vášnivě se líbaly, takže se Kerry rozhodla zůstat v baru na večírek. Mezitím Tobin (Mitchell Hope) plánoval říct své nejlepší kamarádce Angie alias Duke (Kiernan Shipka), že ji má rád, ale neodhodlal se k tomu, nicméně oba dostali pozvání na večírek v baru. Pozval je dívčin přítel JP Lapierre (Matthew Noszka), kterého mladík považoval za konkurenci. Všichni tři ukradli soudek partě místních rváčů alias dvojčatům Chad a Pete Restonovi (Jon a Jamie Champagne), který naložili do auta a snažili se jim ujet, jenže skončili v příkopu. Čekání na odtahovou službu si zkrátili v nedalekém kostele, kde Duke nechal Tobina zahrát "Whole of the Moon", ale když spolu JP a Duke začali tančit, Tobin zklamaně odešel. Tobinův asijský kamarád Keon (Jacob Batalon ) se zatím pokoušel doma uspořádat večírek, aby zapůsobil na velkého DJe, ale jeho rodiče pokus o večírek v jeho domě ukončili a on byl povolán do práce ve Waffle Town. Jeho přítel a kolega v práci Billy (Miles Robbins ) poté nabídl Waffle Town jako místo na párty, pokud sežene potřebné zásoby. Následně doma matka Julii přesvědčila, aby odjela do New Yorku studovat a už se konečně všichni mladí sešli na Keonově večírku poté, co Tobin dorazil s ukradeným soudkem. Pak přišla Duke a Tobin jí vyznal lásku a ona jeho nabídku na chození přijala. Mezitím se Addie vrátila do Waffle Town a omluvila se Dorrie za své hrubé chování. Kerry se omluvila Dorrie za své odtažité chování, jelikož ještě nikomu neprozradila, že je lesbička a vzápětí se holky políbily na veřejnosti. Dočkala se i Julie, za kterou přijel zpěvák Stuart a pak už všichni tančili až do rána. Vše dobře skončilo, přece jen se jednalo o romantický film, což bylo na jednu stranu dobře, na druhou se ve scénáři dalo číst jako v otevřené knize a o překvapení byla docela nouze. Zimy jsme si nicméně užili poměrně dost, takže z tohoto hlediska snímek splnil svůj účel. Žádná velká zábava to však těch 93 minut nebyla a docela mne vyděsila jedna věc. Jak jsem už psal, jednalo se o americký film z roku 2019 a tak v něm svou roli sehrála podle mého názoru nesmyslná pravidla, aby v něm hráli důležitou roli menšiny a to jak z hlediska rasové, tak sexuální orientace. Snad tento nový trend neovlivní do budoucna nějaké klasické filmy do té míry, že Old Shatterhanda bude hrát třeba Korejec a Vinetou bude homosexuálem. Nechť se každému vyhoví, ale tohle by už bylo moc. Ale dost už řečí, pojďme hodnotit. Romantická komedie Sněží, sněží... ode mne získal dvě zasněžené hvězdy **.

4x4 (2019)

Není mnoho filmů z argentinské tvorby, které bych měl tu čest ve svém životě vidět, dokonce je možné, že snímek z roku 2019 s prozaickým názvem 4x4 byl dokonce tím prvním. Shlédl jsem jej na doporučení uživatele CommanderCZ a tak se jednoho večera film objevil na obrazovce naší korejské televize. Hned na začátku se objevil hlavní a smutný hrdina příběhu, který se jmenoval Ciro (Peter Lanzani) a procházel se Buenos Aires. Najednou uviděl SUV od Mazdy a rozhodl se do něj vloupat. Bez problémů se dostal do auta, vymontoval autorádio, prohledal zásuvky a naschvál se vymočil na zadní sedačky. Pak chtěl s lupem auto opustit, jenže to nešlo – dveře byly zamčené vpředu i vzadu, takže se sice zběsile snažit dostat ven, jenže si jen pořezal ruku o vnitřní mechanismus dveří a když se pokusil prostřelit okno pistolí, kulka se od skla odrazila a zasáhla ho do stehna. Ránu si provizorně ošetřil a chtěl si zavolat mobilem pomoc, jenže se mu telefon vybil. Navíc v autě bylo horko a jelikož vypil láhev Pepsi, měl žízeň. Nepomohla mu ani žena, která si u auta spravovala make-up, protože auta bylo zvukotěsné. Pak přišla noc a Ciro sužovaný žízní olizoval orosené okna dveří. Ráno poslouchal hudbu, když v tom někdo začal volat na telefon zabudovaný v autě. Byl to majitel vozu Enrique (Dady Brieva), lékař specializující se na porodnictví, který Cirovi řekl, že bezpečnostní systém, který zabudoval do auta a jemuž říká 4x4, přerušil elektřinu v autě v okamžiku, kdy se Ciro vloupal dovnitř. Dále mu řekl, že auto je kompletně neprůstřelné, odhlučněné a polarizované, takže ho nikdo neuslyší ani neuvidí volat o pomoc a navíc vše může ovládat na dálku. Jediná věc, která není zajištěna, je prý plyn v nádrži, takže pokud Ciro neuposlechne, vyhodí zloděje do vzduchu. Potom začal rozhovor o osobním životě lékaře, z něhož se stal vdovec, měl dceru a vnouče a trpěl rakovinou, takže mu zbývalo několik měsíců života. Ciro tupě poslouchal a požadoval, aby byl propuštěn, také vyhrožoval, že zabije Enriqueho a jeho rodinu, pokud tak neučiní. Enrique zavěsil a zapnul klimatizaci na nejsilnější úroveň, takže zloděj trpěl několik hodin podchlazením, navíc se musel vypořádat se střelným zraněním a neměl vodu ani jídlo. Ciro se později nadále snažil uniknout, ale zesílené dveře byly příliš silné na to, aby pronikl železem. Zloději nepomohl ani jiný zloděj, který se pokusil vloupat do 4x4, protože byl okolojdoucími zadržen a pak odvezen policií. Enrique znovu zavolal a vypnul klimatizaci, poté následoval další rozhovor o tom, jak svět řídí bohatí a chudí jimi šlapou. Ciro pak začal blouznit a po dalším telefonátu mu Enrique řekl, že vzadu je schovaná hadice ostřikovače s pitnou vodou a tak se zloděj napil. Dny plynuly a Ciro začal ztrácet zdravý rozum. Snaží se odvést svou pozornost kreslením na interiér auta, pojídáním papíru z příručky k autu a močením do láhve, aby se napil. Po dalším hovoru od Enriquea, který požádal o Cirovy informace, řekl zloději, že v brzdovém panelu v autě je ukrytá čokoládová tyčinka. Enrique zavolal další den řekl mu, že navštívil Cirův dům a viděl jeho ženu Irinu a syna Lionela. Enrique lhal o Cirově pobytu a tvrdil, že pracuje pro loterijní společnost a že Ciro vyhrál 100 000 dolarů, které Enrique dal jeho manželce, aby se mohla vystěhovat z jejich bytu a koupit si dům. Ciro byl zoufalý, že Enrique šel za svou rodinou a zeptal se, co mu udělal. Enrique začal Cira škádlit, že našel jeho záznam v trestním rejstříku, ve kterém byla zpráva o jeho zločinech - zastřelení bratrů, které Ciro okradl, pak ubil řidiče autobusu k smrti za to, že zabránil Cirovi okrádat své pasažéry, nakonec že ukradl ženě auto a kabelku spolu s přítelem a měl náhodně srazit nevinného kolemjdoucího. Ciro popíral odpovědnost za své činy a tvrdil, že to byla jejich chyba, že na něj buď vytáhli nůž, nebo mu zabránili v krádeži. Enriquez říká, že Ciro si svou rodinu za své zločiny nezaslouží a zavěsil. Další den se podařilo Cirovi dobít mobil pomocí slunce a dovolal se manželce, ale zmohl se jen na omluvu. V noci pak měl divoké sny a pak se zničehonic před autem objevil Enrique, který si pak přisedl k němu do auta. Následně jej chtěl odvézt pryč, ale zloděj využil situace a vylezl ven z auta. Jenže byl tak zesláblý, že daleko neutekl a pak jej Enrique začal táhnout zpět do vozu. Vše viděla policistka, která zavolala posily a k mému překvapení, začal Enrique mířit pistolí na Cira a vzal jej tedy jako rukojmí. Na scénu v ulici se přijel podívat tisk a televize a také policejní vyjednavač ve výslužbě Julio Amadeo, aby si promluvil s Enriquem. Závěr filmu se nezadržitelně blížil a napětí na ulici by se dalo krájet. Samozřejmě jsem byl napjatý, jak to celé dopadne, což jsem se za 20 minut dozvěděl, ale výsledek zápasu si nechám pro sebe. No a co říci na tento argentinský film ,jehož námět vycházel ze skutečného příběhu ? Filmaři si vystačili s minimem, většinu času jsme viděli jen jednoho herce v autě, který navíc ani nebyl kladným hrdinou a tak bylo docela těžké mu držet palce. Až skoro na konci 90 minutového snímku se objevil druhý herec v osobě lékaře, druhého smutného hrdiny příběhu. V podstatě to byl tedy depresivní příběh se smutným koncem bez vítěze a tak to bohužel v životě bývá často. Žádný happyend, žádné sladké mazání medu okolo úst, žádné úsměvy na rtu. Smutek, zklamání, deprese, násilí. Před začátkem filmu jsem vůbec nevěděl, jak děj bude probíhat a tak jsem byl hodně překvapen, s jakým minimalismem si tvůrci vystačili. Ovšem na druhou stranu to nebylo zrovna zábavné a tomu odpovídá i mé hodnocení. Suma sumárum, argentinský snímek 4x4 ode mne získal dvě hvězdičky s pohonem na všechny čtyři cípy **.

Taxi 3 (2003)

Francouzskou komedii Taxi 3 z roku 2003 jsem si nemohl nechat ujít po shlédnutí prvního dílu a druhého dílu, které se mi moc líbily, takže jsem se logicky podíval i na pokračování. Opět jsme se setkali s taxikářem Danielem (Samy Naceri), který musel se svým super taxíkem a speciálně upraveným Peugeotem 406 opět vypomoci svému příteli, nešikovnému policistovi Emilovi (Fréderic Diefenthal) a také celé francouzské policii v případu nepolapitelného gangu Santa Clausů. V úvodní scéně jsme však sledovali muže, který byl v ulicích Marseille pronásledován maskovanými muži v černém a shodou okolností se před nimi schoval v taxíku Daniela Moralese, přičemž se z něj vyklubal slavný Sylvester Stallone. Ten se nechal odvézt na letiště, kde na něj čekal vrtulník. Daniel se těšiů, až to všechno bude vyprávět policistovi Emilovi, který žil s přítelkyní Petrou (Emma Sjöberg), která se mu již dlouho snažila něco říct. Jenže Emil byl posedlý jen gangem loupežných Santů. Daniel měl přítelkyni Lilli (Marion Cotillard), s níž žil v garáži a tento způsob soužití dívka nezvládla a odešla od něj k rodičům. Potom Emil s kolegou Alainem (Edouard Montoute) zatkli jednoho podezřelého Santu, jenže se později ukázalo, že zatkli svého komisaře Giberta (Bernard Farcy, který také pátral po gangu. Tahle scénka mi připadla asi jako nejvtipnější, ale vraťme se k ději filmu. Na komisařství se objevila reportérka Qiu (Bai Ling), která chtěla napsat článek o práci policie a Gibert jí byl natolik okouzlen, že jí vstříc. Petra už to nevydřela a přišla za Emilem na komisařství, kde mu oznámila mu, že pro zaslepenost případem přehlédl, že už je osm měsíců těhotná. Emil byl rád, ale reagoval poněkud zmateně, což byl další důvod pro zasmání. Daniel se jednoho rána probudil a v koupelně našel pozitivní těhotenský test. Hned spěchal za Lilli a Emil zatím s policejním sborem pronásledoval gang. Bohužel neúspěšně, jejich auto skončilo v bazénu. Reportérka Qiu si mezitím omotala kolem prstu komisaře Giberta a lstí stáhla informace z policejního počítače. A Daniel s Emilem si zatím sdělili novinku, že budou oba otcové. Dohodli se, že budou méně pracovat a více se věnovat svým ženám, ale Emil to hned porušil a donutil Daniela sledovat jednoho Santu. Když dojeli do skladiště, Emil udělal chybu a byl zajat asijskou vůdkyní gangu a Qiu v jedné osobě. Vzápětí došlo k velké loupeži a gangu Santů se podařilo uprchnout, jenže pak se do pátrání vložil náš taxikář hrdina a nad zloději se začala stahovat pomyslná mračna. Povedlo se jim sice po úspěšné loupeži přemístit do hor a Emila nechat v nastražené pasti v Marseillejském přístavu, ale Daniel kamaráda policistu na poslední chvíli zachránil a oba gang pronásledovali. V horách se ukázalo, že nová Danielova úprava Taxíku zvládne projet téměř kdekoliv. Emilián se spojil se šéfem a společně vymysleli na lupiče past. Ta sice sklapla, ale chudák Giber to odnesl. Jak ? To už neprozradím, abych vás neochudil o závěrečný zážitek. Mně se ta blbina zase líbila, ale na rozdíl od dvojky a jedničky už bylo vidět, že filmaři místy vařili děj z vody. Občas pokulhávaly dialogy a tak bylo lepší, když se něco dělo na silnici nebo se plácaly nesmysly, jímž jsem se alespoň mohl zasmát. Bylo jich docela dost a tak komedie znovu splnila svůj účel – a o tom to je ! Suma sumárum, komedie Taxi 3 ode mne získala tři taxikářské hvězdičky ***.

Taxi, taxi (2000)

NINJA. Takto netradičně si dovolím začít psát svůj komentář k francouzské komedii Taxi, taxi z roku 2000, kterou jsem si nemohl nechat ujít po shlédnutí prvního dílu. Ano, Taxi, taxi je pokračování o dva roky staršího prvního dílu, který se mi moc líbil, takže jsem se logicky podíval i na pokračování. Opět jsme se setkali s taxikářem Danielem (Samy Naceri), který musel se svým super taxíkem a speciálně upraveným Peugeotem 406 opět vypomoci svému příteli, nešikovnému policistovi Emilovi (Fréderic Diefenthal) a také celé francouzské policii v případu únosu japonského ministra. Jakuza totiž chtěla zabránit rozvoji francouzsko-japonských vztahů. Na začátku filmu se však taxikář Daniel Morales v kopcích nad Marseille předehnal přes šokované závodníky rallye, projel cílem a zastavil až před porodnicí, kam vezl rodící ženu a jejího manžela (Michel Miller). Vzdechy rodící ženy způsobily Danielovi komplikace, protože jeho přítelkyně Lilly si je v telefonu vyložila poněkud jinak. Sotva se mu ji podařilo přesvědčit, musel spěchat, aby stihl oběd s jejími rodiči, před kterými se musel vydávat za medika. Mezitím získal jeho přítel, nešikovný policista Emil, řidičák, přestože jeho řidičské schopnosti nebyly valné. Zoufalý učitel autoškoly (Sébastien Thiery) se ho totiž chtěl konečně zbavit. Policie v Marseille rozjela důležitou akci. Na jednání o spolupráci Francie a Japonska v boji proti jakuze totiž přilétá japonský ministr, který tu měl podepsat několik významných smluv. Uvítání se měl zúčastnit také Lillyin otec, generál Bertineau (Jean-Christophe Bouvet), jehož služební vůz byl po nehodě nepojízdný, a tak se Daniel nabídl, že ho na letiště sveze. Následovala další zběsilá jízda, která sice dopravila generála na letiště včas, současně však Daniela nesnášejícího uniformy zapletla do dění kolem významné návštěvy. Ministr byl totiž unesen jakuzou, která chtěla jednání překazit. Spolu s japonským ministrem však unesou i Emilovu přítelkyni a kolegyni Petru (Emma Sjöberg). Daniel sice chtěl raději jet za svou přítelkyní Lilly (Marion Cotillard), ale nakonec se rozhodl pomoci kamarádovi a zachránit jeho milovanou kolegyni. Díky rozvážečům pizzy, s nimiž Daniel dříve jezdil, zjistí, že se štáb jakuzy ukrývá v jedné pařížské rozestavěné budově. Společně s japonskou agentkou Yuli (Tsuyu Shimizu) z ministrovy ochranky se pustili po stopách únosců a zjistili, že jejich skrýš je v jedné rozestavěné pařížské budově. Daniel se obrátil s prosbou o pomoc na generála Bertineau a zanedlouho už se trojice v Danielově taxíku snášela na padáku přímo do pařížských ulic. Podařilo se jim sice osvobodit zajatého ministra i Petru, museli však prchat před zabijáky jakuzy a tak se v pařížských ulicích rozpoutala zběsilá honička. To se již blížil konce 88 minutového filmu, který se mi také docela líbil, avšak o něco méně než první díl. Nejvýraznějším prvkem pro zasmání byla asi scéna s obrněným autem policie, který se startoval slovem Ninja a motor se pak zhasínal, když se řeklo Ňak. V komedii nebyla nouze o honičky v autech, což se dalo čekat, ale že se naskládá tolik policejních vozů na jednu hromadu, to bych neřekl. Bohužel mi zůstalo utajeno, jestli si Petra oblékla nové kalhotky, když ty svoje ztratila při svém únosu na záchodě. Při souboji s Ninja bojovníky pak nebezpečně zvedala nohy a odhalovala vše s tím související…Každopádně jsem se docela bavil a tomu jsem uzpůsobil i svoje hodnocení. Suma sumárum, komedie Taxi, taxi ode mne získala čtyři peugeotské hvězdičky ****. Ňak.

Dvojníci (2016)

K tomu, abych se podíval na snímek Dvojníci z roku 2016 jsem využil nabídku společnosti NETFLIX a tak se jednoho večera tato česká komedie objevila na obrazovce naší korejské televize. Tehdy jsme totiž měli chuť na nějakou nic neřešící kravinu a už podle názvu se dalo usoudit, že Dvojníci budou pro tento účel ideální. Také při pohledu na herecké obsazení bylo docela možné, že se budeme slušně bavit, což se také nakonec stalo. Na začátku jsme se seznámili s celkem sympatickým podvodníkem jménem Honza Rambousek (Ondřej Sokol), který byl v podsvětí ceněný jako odborník na zámky, počítače, elektroniku a auta. Byl to také nenapravitelný sukničkář, ale zrovna neměl šťastné období, protože mu svou hloupostí a naivitou působil potíže jeho kamarád a zlodějský partner Melichar (Jakub Kohák). I kvůli tomu ho měl v hrsti mafián Vytloukal (Petr Nárožný), ale hlavně kvůli velkým dluhům a tak měl Honza za úkol ukrást z galerie obraz Dívky v modrém, čímž by bylo vše smazáno. Náhodou se mu do cesty připletl jeho dvojník, středoškolský profesor Richard Prospal (Ondřej Sokol), pedant a slušňák k pohledání a těm dvěma se zázračně změní život. Zatímco si Honza užíval v Richardově kůži doma i ve škole, Richard byl pronásledován mafiány, protože mu nevěřili, že není Honza. A když se jim do rukou dostala i Richardova dcera Natálka (Štepánka Fingerhutová), tak mu nezbývalo, než zapomenout na slušné vychování a najít způsob, jak vyzrát na mafiána a jeho gorily a dostat nejen obraz, ale i dceru do bezpečí. Z dalších roli bych vyzdvihl tělocvikáře Kalinu (Miroslav Etzler), profesorovu manželku (Jitka Schneiderová), do Rambouska zamilovanou barmanku Andreu (Simona Krainová), hloupého policistu (Petr Čtvrtníček) a zhrzelého amatérského herce věčně pijícího drinky na baru (Milan Šteindler). Komedie u nás doma přesně splnila svůj účel, celkem jsme se pobavili, i když nic světoborného a už vůbec nic nového nepřinesla. Na české poměry to byla slušná a zábavná komedie, nic víc a nic míň. Ale zaplaťpánbůh za ni, i když do kina bych na to asi nešel. Suma sumárum, komedie Dvojníci ode mne získala dvě dvojité hvězdy **.