tuwanakha

tomts ts

okres Beroun

<< předchozí 1 2 3 4 5
    • 9.12.2018  00:51

Výrazně slabší než jednička. Hemží se to sice odkazy na sérii Harry Potter, ale co do originality celý film značně pokulhává. Celý film pozvedají z naprostého bahna jen herecké výkony Johnnyho Deppa, Juda Lawa a samozřejmě Eddieho. Ve skutečnosti mi však nejoriginálnější přišla zase ta "fantastická zvířata", s nimiž byla často i legrace.

• 4.8.2018  22:56

Před 35 lety jsem film viděl v kině a hodnotil nadprůměrně. Z dnešního pohledu nemohu přehlédnout mizerné herecké výkony a naprosto tragickou práci kostymérky a maskérů :( Pontiacova řeč, spolu s příšernou verzí wampumu a válečného tomahawku už působila skoro jako výsměch. Je vidět, že filmaři NDR šetřili, kde se dalo a navíc se ani neobtěžovali si něco víc o indiánech nastudovat. Škoda, znovu a kvalitně už asi výtečnou knihu Anny Jürgenové nikdo nezfilmuje... Záhadou mi také zůstává, proč naši filmaři neponechali původní název Modrý pták.

• 18.1.2018  18:59
    Strážce noci (TV seriál) (1981)

Japonský seriál o samurajovi, který mstí bezpráví v převleku za Sovu (z neznámého důvodu Britové i Češi přejmenovali postavu na Sokola) - jakási variace na Zorra. Počátkem 80. šlo u nás o zjevení, ale z dnešního pohledu velmi naivní děj a i na tehdejší dobu strašlivá choreografie soubojů. Ze 24 dílů bylo nadabováno pouhých 5 pro dětské studio Magion.

• 16.11.2017  23:14

Stejně opuletní jako všechny ostatní díly. Hledat v hasbro skládačkách pro děti nějaký vyšší přesah prostě nelze, ale přesto jsem shlédnul bez pocitu vrhnout. Hopkins si svou roli očividně užíval, podobně jako Tucci v roli opilce Merlina. Přesto nejvyšší známku dávám Cogmanovi s hlasem Jima Cartera, tahle postava mě opravdu bavila a je škoda, že v závěru nedostala více prostoru. Wahlberg s Duhamelem předvádí svůj slušný průměr, ono se v těchto rolích prostě o moc víc hrát nedá. Stejný průměr - tři astry dávám i filmu.

• 30.5.2017  21:06

Dokument Touha stát se indiánem byl natočen na společném táboře členů Indian Corralu, pod vedením Daniela Hoffmana - Wanblitanky a jeho kmene Bílý Wampum počátkem 90. let. Tábor navštíví skupina filmařů s kanadskými indiány, kteří jsou šokováni, že zde v centru Evropy, je skupina bělochů, kteří se snaží žít jako jejich předkové před 150 lety. Zajímavý pohled na české euroindiány očima kanadského režiséra. Je ironií, že než se film dostal do kin (což trvalo několik let), došlo k rozpadu kmene Bílý Wampum...

• 31.1.2017  16:24

Rozdělit jeden případ na dvě části byl od režisérky Bártů OPRAVDU moc špatný nápad. Tedy možná by nebyl, pokud by se svou sestrou dokázala napsat dostatečně zajímavý scénář, ale to bohužel... Pokud by z těch dvou dílů udělaly jeden a prostříhaly všechnu "vatu", mohlo jít o slušnou kriminálku, snad... Jednu astru za Lukáše Vaculíka, který hraje svůj slušný průměr a získává seriálu diváky. Fuitová s Teplým se sice snaží, ale chybí jim Vaculíkova vyzrálost a také trochu nadhledu. Vyloženě nesympatická je role Studenkové, která možná až příliš dobře hraje všechny ty kariéristické vysoce postavené dámy bez mozku. Oproti tomu Tereza Kostková by určitě utáhla větší roli než tenhle štěk.Vyloženě nevyužitý je potenciál Martina Trnavského, který se svým civilním herectvím spolu s Vaculíkem vybočuje z jinak vyloženě bezbarvé všednosti ostatních rolí. Karel Zima v roli policajta, který sbírá místní pověsti - to si snad scénáristky už dělají legraci? Pokud něco skutečně zabíjí tento seriál, tak především mimořádně nepovedený scénář, naopak škoda, že hudba Roberta Jíši nedostane větší prostor.

• 21.2.2016  18:33

Obstojný film na jedno shlédnutí, který ničím neurazí. Blonďatá Gillian Anderson v roli matky hlavní postavy předvádí svůj standart, stejně jako Ben Kingsley v roli jednoho z mnoha svých nejednoznačných zloduchů. Dětští herci ničím výrazně nepřekvapí, ale také nic zvlášť nezkazí. Největším problémem je bohužel odbytý scénář Jona Wrighta, který působí, jako kdyby ho Jon napsal v 80. letech a nyní ho vytáhl s šuplíku a jen lehce oprášil. Ale i tak stojí za tři hvězdyr.

• 22.12.2015  00:40

Film, který pohladí na duši. Pro mě důstojné završení dlouholetého manga seriálu, kde jedna bitva stíhá druhou. Jenže, co je skutečně podstatné? A o tom je tento film - romantický, snad i naivní a trochu přeslazený, jenže občas i v pohádce lze najít skutečnou moudrost, že láska je silnější než cokoliv jiného. Arigato!

• 3.5.2015  13:55
    Ronja, dcera loupežníka (TV seriál) (2014)

Miyazakiho předělávka filmové Ronji, dcery loupežníka plná překrásných kreseb zachovává původní kouzlo fantasy pohádky.

• 9.10.2014  11:09
    Brakýři (TV film) (1983)

Podle mého asi nejlépe natočený Doylův román Údolí strachu. Z TV filmu byla vypuštěna postava Sherlocka, které je i v knize nadbytečná. Skvělý Kratina v roli tajného agenta McMurda i Haničinec v roli šéfa Kukluxklanu. Škoda, že ho snad od té doby znovu nedávali.

• 3.9.2014  00:02

Kdo očekával klasický akční nářez se spoustou hlášek a vtípků, tak nemůže být zklamán. Slyovi se podařilo znovu sepsat slušný, byť předvídatelný, scénář a hlavně splašit spoustu skvělých ranařů. Mel Gibson coby záporák jednoznačně strčil do kapsy svoje předchůdce, Antonio Banderas byl příjemným oživením týmu, stejně jako Wesley Snipes. Pravdou je, že z mého pohledu "mladou generaci" mohl hrát skoro kdokoliv, přes všechnu snahu se nedokázali vymanit ze stínu starých bardů. "Indy" Ford dokázal, že to s vrtulníkem pořád ještě umí a oproti většině Expendables je to stále Pan herec. Lundgren, Couture, Crews, Jet Li, ale i Arnold, tentokrát nedostali tolik prostoru, aby mohli výrazněji zasáhnout do děje. Sly si opět neodpustil trochu toho filozofování, na které jsme si u něj už i zvykli, naštěstí vše eliminují dobré hlášky a špičkování se Stathamem. Záporem byl tak nějak podivně sestříhaný děj, snad to spraví dvd verze. Zajímavé komentáře: Lima, Cervenak, Superpero a tradičně Malarkey.

• 14.11.2013  20:21

Romantické, zadumané, smutné... Pomalé tempo vyprávění může u někoho vyvolávat až pocit nudy. Já se sice nenudil, ale zjišťuji, že smutné filmy se smutným koncem mi prostě dobrou náladu nenavodí...

• 20.10.2013  13:48
    Vysvobození (2003)

Námětem je výborná kniha Anne Holmové "Já jsem David". Bohužel Paul Feig nedokázal románu dát vhodnou audiovizuální podobu. Ben Tibber je vysloveně nevhodně vybraným představitelem, který působí nepřirozeně. Úpravy ději také nepomohly. Hřebíky do rakve trapnosti zatlouká český dabing. Caviezel s Plowrightovou hrají rutinu, ale pozvednout film z nouze všednosti nedokážou. Kniha 90%- film 50%.

• 15.10.2013  22:31

Farley Mowat je autorem několika desítek románů, z nichž část vyšla i česky. Film je natočen podle povídky "Walk Well My Brother". Pepper v roli pilota Charlieho i Piagattuk v roli eskymácké dívky nemocné tuberkulózou předvádí věrohodné výkony. Kanadský režisér C.M. Smith se drží autorovy předlohy a tak film dopadá velmi dobře. V zajímavé roli majitele letecké firmy se představí veterán James Cromwell (Škola Malého Stromu, Zelená míle).

• 15.10.2013  13:45
    Černá kavalérie (TV film) (1997)

V 70. letech 19. století patřili Bizoní vojáci mezi nejobávanější složku americké armády. Není tudíž nikterak překvapivé, že dostali za úkol ukončit řádění apačských náčelníků Victoria a starého Nany. To, že Victorio, Nana a později i Geronimo pomocí tzv. partyzánské války zabíjeli američany a mexičany je snadno doložitelné. Život v rezervacích byl nesnesitelný - nedostatek potravin, šatů, špatné bydlení, nevlídné zacházení. Není tudíž divu, že apačové z rezervace unikli a chtěli nadále žít po svém. Jenže jejich domovská loviště již měla přidělené nové vlastníky. Konflikt a z něj plynoucí následky jsou pouze logickým vyústěním nastavené politiky dobyvatelských zemí (Anglie, Francie, Španělsko, později USA). Danny Glover je výborný herec a ve své tragické roli černošského poddůstojníka to opět prokazuje. Podobných střetů proběhlo mnoho a ne vždy si jedna či druhá strana zachovala svou tvář. Tentokrát to seržant Wyatt dokázal a není podstatné, že Victoriovi a jeho lidem pouze prodloužil život o několik měsíců, kdy byly postříleni v Mexiku...

• 15.10.2013  13:07
    Indián (1999)

Výborný film mapující život Šedé Sovy, populárního svými knihami o Sejdžo a bobřících i u nás. Pokud srovnáme dochované fotografie Archie Belaneye a jeho hereckého představitele, vidíme jednoznačnou podobu, takže nutno režiséra pochválit za obsazení Brosnana. Grey Owl byl výjimečný člověk, předchůdce dnešních euroindiánů, ale také mimořádná osobnost světové ekologie. Závěrečná řeč Šedé Sovy v kanadském divadle má mimořádnou sílu a nikdo, komu záleží na stavu naší přírody nemůže zůstat klidný. Škoda, že Grey Owl upadl v zapomnění...

• 5.10.2013  16:17
    Perry Mason (TV seriál) (1957)

Nejslavnější detektivní seriál s Perry Masonem z let 1957-68 obdržel mnoho cen Emmy a Zlaté Glóby. U nás ho nikdy nedávali, o to víc zarazí zdejší "zasvěcené komentáře" kritizující obtloustlého Burra. Očividně si spletli tento seriál s pokračováním po 30 letech, kde vystupuje Burr coby těžce nemocný kmet, který umírá v průběhu natáčení. Lze jen litovat, že se na naše obrazovky nedostal tento původní seriál, ale holt by to stálo spoustu peněz navíc...

• 31.8.2013  23:26
    Ztracené (2003)

Poměrně drsný indiánský film z osmdesátých let 19. století. Takhle to klidně mohlo být, podobných indiánských tlup bylo v té době spoustu. Ocenil jsem, že se to Howard nesnaží za každou cenu hnát do přeslazeného happyendu. Hloupost a neopatrnost, která poté způsobila zbytečnou smrt řady lidí (scéna s dalekohledem... přívěšek a hysterák Lilly... neustálá pochybnost Maggie), to vše jen přidává na uvěřitelnosti. Cate Blanchet hraje tradičné výborně, stejně jako TL Jones, ale oba svým výkonem válcuje Eric Schweig v roli démonického šamana. Zajímavá je i epizodní scénka s Valem Kilmerem v roli amerického poručíka odvádějícího indiánské zajatce za pomoci indiánských vojáků, který se sice stydí za to co dělá, ale uvědomuje si svou bezradnost a nemožnost cokoliv změnit.

• 28.8.2013  23:36

Film má jakousi až divadelní formu- starý náčelník v roli uvaděče nám shrne o čem bude film pojednávat a teprve poté začne samotný děj, kde herci nemluví, ale vše komentuje vypravěč. Film má spíše dokumentární hodnotu, zejména z důvodu, že herci jsou skuteční indiáni. Hezké jsou scény lovu ryb a ptactva či učení obrázkového písma. Záporem je pro tehdejší herectví typické "přehrávání" převzaté z divadla, kdy herci působí značně nepřirozeně až afektovaně.

• 1.5.2013  18:26

Pokud se díváme na všeobecně známou předlohu, těžko očekávat překvapivé momenty. Zde jde také o remake filmu s Matthew Broderickem z roku 1985. Myslím, že Rhames i Highmore uchopili své role velmi dobře, ale na druhou stranu žádný zázrak se nekonal a určitě netoužím po dalším shlédnutí.

• 15.4.2013  11:28

Zfilmovaná detektivní povídka Pán z Paříže (The Gentleman from Paris, 1949) od Johna Dicksona Carra, kde vzdává poctu Edgaru Allanovi Poeovi hlavní postavou detektiva Dupina (onen Muž s pláštěm i gentleman z Paříže). Příběh je položen do roku 1848 v prostředí New Yorku.

• 5.3.2013  10:36

Makoto příjemně překvapí výbornou vizualizací ve stylu Miyazakiho i určitou srdcebolnou tóninou příběhu. O Agartě toho zase až tolik napsáno nebylo, byť před nějakými 150 lety to bylo velmi moderní téma. Makoto uchopil některé z těchto utopických nápadů a převedl na plátno barevnou, ale umírněnou pohádku. Je možná škoda, že se nepokusil o hlubší propracování vedlejších linií i postav. Jak už zde kdosi řekl, výsledek působí poněkud nedotaženě, Makoto se drží pouze jedné-dvou linií a mnohé je pouze načrtnuto, naznačeno. Je škoda, že Makoto nevytěžil z příběhu víc, nepřidal pár minut na propracování dalších dějových linií, aby příběh byl kompaktnější. Takhle se můžeme jen domýšlet, kde vzal Asunin otec klíč - byl snad jedním z vládců Agarty, který si vzal ženu "ze shora"? Co Shunova rodina, mezi kterou očividně patřila i dívka, která se příběhem jen mihne. Jaký byl systém a pravomoci vládců Agarty, co byla zač ona bába- šamanka, vládckyně? Co si nakonec počte Shun a učitel, oba vyděděnci z obou světů? Makoto dává více otázek než odpovědí, ale přesto jsem film shlédl s chutí a někdy se na něj rád podívám znovu...

• 29.1.2012  21:35
    Společná řeč (TV film) (2003)

Pěkný sportovní film z prostředí basketbalu a zároveň zajímavá sonda do života současných indiánů národa Navajo.

• 26.12.2011  18:18
    Kluci, gól! (1970)

* Sedmidílný televizní polský seriál //Do przerwy 0:1// byl upraven do podoby filmu 93 minut dlouhého. * V roli malého Mariana Tkačíka - Paragona hrál *Marian Tchórznicki*. * Námětem byla kniha Adama Bahdaje, která vyšla i česky jako Do poločasu 0:1 (Albatros)

• 4.12.2011  01:02
    Stawiam na Tolka Banana (TV seriál) (1973)

Dětská pouliční parta vedena Kariokou se setkává s tajemným Tolkem Bananem a jeho drsnými úkoly, které je mají vytáhnout z všední nudy. Parta zažívá s Tolkem mnohá dobrodružství (hledají poklad, honí zloděje). Na svou dobu výborný sedmidílný seriál pro mládež ve stylu Záhady hlavolamu. U nás jej dávali snad jen jednou, asi i proto, že Tolek byl harcer, tedy polský skaut. Kniha Adama Bahdaje, podle které byl seriál natočen nevyšla u nás také...

• 4.12.2011  00:33
    Elektronkova dobrodružství (TV seriál) (1980)

Voloďa a Jura Torsujevové coby Sergej Syroježkin a jeho robotí dvojník Elektronek. Původní předloha Jevgenije Veltisova "Chlapec z kufru" se od filmu příliš neliší, ale dočkala se i dvou pokračování - sovětský miniseriál nikoliv (alespoň pokud vím). Příběh je silně nesený dobou - chlapec se chce jenom flákat a užívat si, zatímco Elektronek za něj "maká". Veselý bohém Serjoža brzy zjistí, že bez kamarádů ho flákání nebaví a tak vyjde podvod najevo. Jenže uvědomělí pionýři již nechtějí se Serjožou kamarádit, mají raději Elektronka, který je hodný, poslušný, pilný - prostě idální sovětský pionýr. No má to samozřejmě klasický sovětský happyend s prozřením a návratem na správnou cestu:-) Na druhou stranu seriál má i své klady - je poměrně akční, pro celou rodinu, slušná hudba a v podstatě není o nic pitomější než současné americké filmy pro mládež:-)

• 3.12.2011  23:53
    Gosťa iz buduščego (TV seriál) (1985)

Ruská minisérie "Guest from the Future" byla ve své době velmi populární, zejména kvůli scénáři Kirilla Bulyčeva. Spustila tehdy vlnu tzv. Alisománie. Výborné sci-fi bylo zaměřené na dětského diváka, ale sledovala to celá rodina. Natálie Gusevová v roli malé Alenky (Alisy) Selezněvové, se svým nevinným úsměvem a pohledem očí by dokázala strčit kocoura ze Shreka do kapsičky u pionýrské košile:-) Triky z té doby dnes samozřejmě působí velmi naivně, ale bylo to určené vysloveně pro televizi a navíc sovětští trikaři byli očividně dost nedbalí. Dávám 80% za vzpomínku na dobu, kdy jsme byli mladší a dobývali vesmír.:-) No a nesmím zapomenout na pěknou závěrečnou píseň "Prekrasnoje daljoko"(Wonderful Far-away), z které se v té době stal hit. Ostatně Bulyčevova původní knižní předloha vyšla i u nás pod názvem "Za sto let".

• 16.10.2011  22:14

Vondruškova povídka Osudný souboj patří k nejlepší tradici středověkých detektivek. Čtenáři jeho série o Oldřichovi z Chlumu znají jeho svět a mají určitou představu o hrdinech knih. Problém s filmem Jménem krále je už v hereckém obsazení - vysokého vousatého urostlého třicetiletého šlechtice nemůže hrát padesátiletý oplešatělý muž střední postavy s vizáží Karla Rodena, plavovlasou šestnáctiletou Ludmilu s drobnou dětskou postavou zase svěřit třicetileté brunetě Issové je také zvěrstvo, navíc podpořené i dalšími hřebíky do rakve, kdy dvacetiletého Marka z Vartemberka hraje Lukáš Vaculík a pána z Dubé zase Kanyza... Proč se režisér důkladně neporadil s historikem Vondruškou je mi záhadou. Výsměch všem čtenářům je ovšem vzhled Přemysla Otakara II. , to mě dostalo do kolen (bohužel hned na začátku a pak už jsem nevstal). Snad jediné co se castingu podařilo je Dolanský coby Ota ze Zástřižlí a Matásek coby velitel Diviš. Teda takhle pohřbít dobrý námět, ze kterého mohl být při dobrém obsazení solidní televizní seriál, to zamrzí...:-(

• 19.9.2011  07:15

Detektivka pro mládež, kde se poprvé představí mladičké Pola Raksa (krásná Marusja ze seriálu Čtyři z tanku a pes).

• 5.9.2011  12:40

Rodinný romantický film s hvězdami amerických dětských filmů (Highmore, Roberts, Angarano). Vcelku průměrný příběh o školním lúzrovi, který se kvůli své lásce (hezké šprtně) polepší s klasickým americkým happyendem.

<< předchozí 1 2 3 4 5