hygienik

Slovensko
FELICITAS SAECULI

<< předchozí 1 2 3 4 16 31 46 61
    • 2.5.2021  17:14

Ak nie ste gréckokatolík a neviete, kto je Cyril Vasiľ, tento dokument vám veľa nepovie. V opačnom prípade hrozí, že sa pri ňom rozplačete, pretože spomína aj na ťažké časy jeho otca v rokoch 1948-68. Dominantnou je línia o súčasnosti (rok 2015) vladyku Cyrila (momentálne v Košiciach - rok 2021). Arcibiskup Cyril Vasiľ je pre slovenských gréckokatolíkov asi to isté, čím je pre slovenských rímskokatolíkov Jozef Kardinál Tomko. Mám na mysli nie len hierarchické postavenie, funkciu vo Vatikáne, ale aj emocionálny vzťah. Aj keď ho osobne nepoznáte, cítite pred ním rešpekt. Vidieť jeho otca, fotky z mladosti, či vidieť ako slúži rímskokatolícku svätú omšu je jedinečný zážitok. Komentár, čo doprevádza tento film, napísal Daniel Pastirčák. Toto je rozhodne jeden z najlepších dokufilmov o grkat. cirkvi na Slovensku.

• 2.5.2021  13:20

SPOILERY! Včera TV Lux odvysielala nový kresťanský film podľa skutočných udalostí, Sieť slobody. Nešlo v ňom ani tak o Boha, ako o záchranu životov. Samotná akcia bola úžasná a odvážna vec. To, čo tu kriticky hodnotím, je filmové spracovanie. Scenár mal kopu logických chýb. Bachari boli ľahko podplatiteľní flákači, ktorí nezvýšili ostrahu ani po zmiznutí viacerých zajatcov. Sestry sa na akcie pripravovali tak okato, že by ich museli chytiť pri 1. pokuse. Postavy občas vymenili strany bez bližšieho vysvetlenia. Celý film bol natočený naivným spôsobom, až takým, že som mu nedokázal veriť.

• 1.5.2021  12:13

Slabý odvar Narušiteľa systému.

• 26.4.2021  10:42
    Malory Towers (TV seriál) (2020)

Ako vidno, príbeh o "Dvojčatách v akcii" sa dá natočiť aj bez dvojčiat. Malory Towers stavilo na historickú atmosféru, viac-menej verne podľa predlohy. Pozitívne poučenia a láskavé pochopenie pre chybičky charakteru, seriál premenil len na sériu milých, občas až trápnych, epizódiek. Summa summarum, vhodné viac pre rodičov, čo čítali knihy EB, než pre dnešné decká. Čo sa týka akcie, viac funguje nemecká verzia. Ale pozor, bolo ich viac!

• 24.4.2021  14:09

Veľmi zaujímavá téma spracovaná extrémne nudným spôsobom. 92 minút sa strašne vlečie. Je otázka, či to šlo urobiť lepšie, alebo je ródeo skrátka naozaj len "prach a třpytky".

• 19.4.2021  11:21

Ten dabing celý film zrazil na kolená. Ani dej nebol zrovna ktoviečo. Uletené, obsahovo aj vizuálne. Fakt, že Dana Vávrová to režírovala a súčasne v tom hrala, pôsobí ako hollywoodsky manier.

• 14.4.2021  11:28
    Tajomstvá pod viečkami (TV film) (1990)

Najviac ma iritovali strašne zle vybrané interiéry (suterén, kníhkupectvo), takú zlú prácu so svetlom si ani nepamätám. Mená ako učnica Irma a Stonožková... a tie papierom šuštiace dialógy! Šišková hrala fajn, ale Oľhová bola najpresvedčivejšia.

• 9.4.2021  11:10

Zu weit weg ma svojou priemernosťou a tuctovosťou sklamal. Nebol zlý, ale čakal som niečo emotívnejšie, zaujímavejšie. A dostal som festivalovú jednohubku. Nemci vedia točiť rodinné filmy na oveľa vyššej úrovni.

• 9.4.2021  10:13

Greta je presvedčivá a fandím jej, ale celý problém je komplexný a tento dokument ho zjednodušuje. Vnáša doňho viac emócií, než ponúka realizovateľných riešení.

• 6.4.2021  17:50

Je obdivuhodné s akou prirodzenosťou začlenil režisér Ťapák do rozprávky prvky ľudovej slovesnosti (porekadlá, čo Plavčík a Otlak len tak medzi rečou trúsia) a tradícií (pálenie Moreny, ako kúzlo čarodejníka). Sú to len kratučké fragmenty, ale je ich tam veľa. Herci boli dobrí, ale je to práve réžia, ktorá radí Plavčíka a Vratka medzi skvosty slovenských rozprávok. Škoda, že tieto nuansy ocenia iba máloktorí rodičia a deti si ich vôbec nevšimnú.

• 6.4.2021  17:33

Mne sa táto verzia od detstva páčila viac. Hlavne Šafránková a Dančiak mi utkveli v pamäti a mám vždy radosť z reprízy. Smutnejšia atmosféra oproti "Byl jednou jeden král", podľa mňa zodpovedá vážnosti následkov kráľovho rozhodnutia. Vždy ma dojme k slzám. Od rozprávky nutne nežiadam, aby ma rozosmiala.

• 3.4.2021  21:36

Najviac mi to pripomínalo Divergenciu. Myslím, že výprava mohla byť lepšia. Ale na druhej strane vrámci holandskej kinematografie a subžánru "akčných rodinných filmov" ide o to lepšie, čo možno vidieť.

• 1.4.2021  12:21

Film má 3 roviny - vianočnú, koníčkársku a rodinnú. Odohráva sa niekedy v 30. rokoch 20. storočia a tak mohol mať zaujímavé historické kulisy, to ostalo na polceste. Tie 3 roviny samostatne prakticky nefungujú, spolu ako-tak áno, ale kŕčovito.

• 29.3.2021  22:18
    Do kríža (TV pořad) (2020)

Ak máte pocit, že Daniška je zlý moderátor, pustite si diskusie na TV LUX!! Problémom diskusných relácií na STV je fakt, že moderátori už dávno nezachovávajú starú dobrú nestrannosť. A tak sa jednotlivé relácie stávajú platformami na potvrdenie si svojho (moderátorovho) svetonázoru. Tak sa stalo Do kríža hlásnou trúbou náboženského konzervativizmu, Večera s Havranom arénou bojovného progresivizmu a Silná zostava deklaráciou liberálneho feminizmu. Na prvý pohľad je to rozdeľujúce a smutné, ale má to jednu výhodu: Každý si môže vybrať svoju "bublinu" a vopred vie, čo dostane. A to je vlastne dobre.

• 29.3.2021  16:45
    Princové jsou na draka (TV film) (1980)

Je statisticky dokázáno, že Svěrák nejde každé ráno. Ta pohádka nuda je, má však cenné písničky. Neklesejme na mysli, ony nám ji přežily.

• 23.3.2021  20:14
    Vojtaššák (TV film) (2019)

Nesmierne cenný dokument plný informácií, ktorý sa snaží objektívne zhodnotiť osobnosť dnes kontroverzne vnímaného katolíckeho biskupa. Bol to roduverný Slovák, filantrop a mučeník, ktorého zabili komunisti? Alebo naopak exponent tzv. Slovenského štátu, arizátor a nacionalista? Odpoveď vám ponúknu známi aj menej známi slovenskí historici 20. storočia. K videniu https://www.tvlux.sk/archiv/play/vojtassak

• 23.3.2021  11:23
    Mommy's Little Princess (TV film) (2019)

Na to, že to bol kanadský TV film s predvídateľným scenárom, to bolo lepšie, než som čakal.

• 21.3.2021  11:30

Pekný vianočný kraťas.

• 19.3.2021  12:46
    Fotbalová chůva (2011)

Vstávej, Nore, jde se dělat hrudí! Hrudí - mäso z hrude bizóna. A to som si myslel, že Netflix má monopol na blbé rodinné filmy, ale má zdatnú konkurenciu vo Filmboxe. OMG!

• 16.3.2021  11:19
    Srdce z ledu (TV seriál) (2021)

Srdce z ľadu má 2 dobre napísané charaktery hlavných postáv. Hlavne Kayle človek proste musí fandiť, bez ohľadu na to, že kvalita jednotlivých častí postupne klesá. Veľmi sa mi páčila myšlienka spojenia hokeja a krasokorčuľovania pri tréningu.

• 16.3.2021  11:04

Uthredove dobrodružstvá sa zamotávajú a motívy sa opakujú. Ak je tu niečo originálne, tak sú to záporáci a surovejšie momenty (oslepenie žeravým železom). Myslím, že 4. sériu si odpustím, lebo už som prejedený tejto paseky.

• 16.3.2021  07:33

Veľké putovanie po USA by možno malo prebiehať radšej autom, lebo tunajšie železnice nemajú v porovnaní s ázijskými a európskymi veľmi čo ponúknuť. Ale ako sprievodca kultúrou a dejinami divokého Západu, to bolo zaujímavé (továreň na fajky, múzeum zbraní, ródeo). Smiešne vyznieva napr., keď z najväčšieho mesta Nového Mexika ukázali len staré depo.

• 13.3.2021  14:57

Mne to prišlo ako hype a zbytočne dlhý. Pointou filmu asi je "Netráp sa, že nemáš svoj život vôbec pod kontrolou, lebo keby si mohol robiť všetko, čo chceš, aj tak to nem dopadne dobre." U mňa to v komediálnej rovine (Litvinenko) nefungovalo.

• 12.3.2021  11:33
    Yes Day (2021)

Yes day má 1 slabinu a to v tom, že je absolútne nerealistický. Je to proste len úlet.

• 8.3.2021  13:57

Ak máte radi rodinné dojáky, pri ktorých miniete celé balenie kapesníkov, je Lucy Shimmersová presne pre vás. Nebo, láska, odpustenie, je tu všetko. Ostatných upozorňujem, že film bude útočiť na vaše city celú stopáž tými najprimitívnejšími metódami.

• 6.3.2021  22:20
    Las, 4 rano (2016)

Miał jeszcze siedmiu synów i trzy córki. Pierwszą nazwał Gołębicą, drugą Kasją, a trzecią Rogiem Antymonu. (Jób 42: 13-14) V poľštine znie Biblia očarujúco. "Las, czwarta rano" primárne nie je náboženský film, ale kto hľadá, nájde aj tu. Díky, socho!

• 6.3.2021  14:34

Veľmi dobrú ideu filmu zráža jeho technická stránka (kamera, scenár, dialógy), ktorá je až na hranici amatérskeho filmu. Toto a prílišná snaha zdeliť myšlienku zúfalým tlačením na pílu deja, je častá slabina kresťanskej kinematografie. Podľa mňa to komédia nebola.

• 5.3.2021  09:14

Sila éteru je o tom, že kresťan by nemal chodiť do kina, lebo je tam sex, nahota a rúhanie sa Bohu. Mal by pozerať len kresťanské filmy a cez médiá šíriť posolstvo evanjelia. A "ak by to robili všetci kresťania aj Hollywood by musel zmeniť svoj protikresťanský postoj." Výzva na mediálnu abstinenciu znela z úst kresťanských autorít už od vzniku filmu a ešte storočia predtým ju reprezentoval Index librorum prophibitorum - zoznam Cirkvou zakázaných kníh. Myslím, že v súčasnosti sú tieto idei už prekonané a každý zvládne sám posúdiť, či stoja médiá medzi ním a Bohom. Vytváranie 2 táborov "prokresťanského a protikresťanaského" v tejto oblasti, by mohlo viesť k prílišnej separácii ateistov a veriacich. Power of the air ma, ako kresťana, nielen argumentačne nepresvedčil, ale aj nudil. Pre mňa zatiaľ najslabší film evanjelikálneho filmára Dava Christiana.

• 3.3.2021  11:24

Komorná, artová LGBT dráma s predvídateľným koncom.

• 3.3.2021  10:57

Ja mám opačný dojem ako Azurose. Letní bílá je typická festivalovka bez komerčných ambícií. Dej bol príliš zameraný výhradne na Rodriga. Jeho matka a Fernando mohli mať prepracovanejšie charaktery. Už v polke filmu som mal tej psychológie plné zuby a túžil som po poriadnom deji alebo aspoň po nových postavách (striedali sa tam tí istí traja ľudia). Aj 90 minút bolo priveľa.

<< předchozí 1 2 3 4 16 31 46 61