• Rodinný

Andílci za školou (2022)

Dávam 1 hviezdu navyše, lebo sa mi tu zdajú Andílci neférovo podhodnotení. (44%) Nebol to taký prepadák ako som čakal. Naopak Najviac potešila Eva Matějovská (Majda). Nely Řehořová (Nikola) naopak trošku sklamala (v niektorých piesňach jej text akoby nesadol) ale celkovo bola fajn. Zaujímalo by ma, ako by sa hlavnej role zhostila Naty Hrychová (pôvodne, t. j. asi v roku 2015 mala hrať Nikolu), ale to sa už nedozviem. Tie pesničky nakoniec celkom slušne zapadli do filmu,. Nie sú tak totálne mimo, ako sa hovorí. Humor bol fajn (školník Michal David si pohmkáva Internacionálu). Ktovie, čo na Andílkov povedali hviezdy pôvodného muzikálu, bývalé 5Angels? Kino KORUNA, Břeclav.

Miłość i Miłosierdzie (2019)

Na TV LUX pod názvom Láska a milosrdenstvo. Polodokument o peripetiách šírenia úcty k Božiemu milosrdenstvu v katolíckej Cirkvi (1922-2005) Začína vstupom sestry Faustíny Kowalskej do kláštora, pokračuje bojom otca Sopočka o cirkevné schválenie a končí vyhlásením sviatku Božieho molosrdenstva pápežom Jánom Pavlom II. Hodnota dokumentu je hlavne v tom, že na rozdiel od jemu podobných, popisuje aj udalosti po smrti sestry Faustíny, teda tie, čo nie sú zachytené v jej denníčku. Zasadzuje ich do politického a duchovného kontextu dejín 20. storočia. Jeho technická a herecká stránka je dosť slabá.

Když procitne zem (2000) (TV film)

Krásny americký doják o tom, že život človeka (malej Opal) sa môže zmeniť k dobrému aj v zlých časoch svetovej vojny. Stačí na to jeden vojak, čo nechce narukovať. Film vznikol v zlatých časoch, keď Hallmark u nás dával ešte výborné TV filmy 1996 - 2001.

Merlin (1998) (TV film)

Kedysi som Merlina pozeral stále dokola a neprestal ma baviť. Skvelé spracovanie, ktorému sa podarilo vybalancovať modernejšiu dynamiku deja s mystickým obsahom legendy. Tým Hallmarkovský Merlin zahral na city viac než iné filmy na podobnú tému.

Medvědí hora (1997)

Podľa mňa, v čase vzniku Medvedia hora fungovala výborne. Dôkazom je, že natočili aj Dvojku. Eko posolstvo, indiáni, dobrodružstvo. A vôbec nevadí, že to bolo lacné a prihlúple. Dnes sa už takéto prvoplánovo pekné a pozitívne veci netočia.

Heidi kehrt heim (1968) (TV film)

Pre mňa 2. najlepšia verzia Heidi, po tejto, Snaží sa verne držať predlohy, dialógy sú fajn, herecké obsadenie výborné, na výprave nešetrili. Jediné, čo mi chýbalo, bol dabing.

Frankie a Hazel (2000) (TV film)

Frankie a Hazel je rodinný film z 90. rokov, ktorý chodieval na Hallmarku, keď ešte vysielal v češtine. Z toho sa môže zdať, že ide o brak. Je to béčkový film, áno. Ale zdal sa mi pekný a obsažný vtedy a páči sa mi aj po štvrťstoročí. To môžem povedať len o veľmi málo filmoch. Aj klišé sa občas stávajú dobrými. Už dlhšie mám dojem, že dozrel čas na retro TV kanál, ktorý by dával americké filmy s dabingom z rokov 1990 - X. Ak by taký vznikol, Frankie a Hazel by za pár repríz stála.

Yim & Yoyo (2012) (TV film)

CELÝ DEJ FILMU!! Jim je malý čínsky chlapec, ktorý si na nové prostredie v Holandsku nevie zvyknúť. Hanbí sa hovoriť pred ostatnými a tak čas trávi zavretý doma s imaginárnym kamošom, pandou Jojo. Všetko sa zmení, keď sa Jim zaľúbi do spolužiačky Lisy. (Aiko Beemsterboer vo svojej 1. roli, dnes známa ako predstaviteľka Anny Frankovej.) Ona ho postupne vytiahne von z mlčanlivej uzavretosti. Ukáže sa, že aj ona sa niečoho bojí (výšok) a navzájom si pomôžu prekonať svoje strachy,

Deset let lásky (2017)

Výborný dokument, ktorý nič nechce meniť. Nešokuje ani nedojíma (ako to robí Třeštíková), proste len pozoruje. Neangažované dokumenty sú na pokraji vyhynutia. Hanuljaka som až dodnes nepoznal, ale verím, že o ňom ešte budeme počuť.

Morálka paní Dulské (1958)

Morálka pani Dulskej ma najprv prekvapila tým, že na dobu vzniku (1958), nie je skoro vôbec poznačená ideológiou. Potom ma chytil zaujímavý dej, s detailnou psychologickou kresbou postáv a skvelý herecký výkon Jany Brejchovej (jediný dobrý člen rodiny). Nikdy by som nepovedal, že 70 rokov starý film podá problematiku spoločenského postavenia tehotnej ženy 100X lepšie, než dnešné sociálne drámy.