• Rodinný

Dlouhá cesta domů (1998) (TV film)

Klasický film z 90. rokov, s posolstvom, aké masovo vyrábal napr. TV Hallmark. Milý, ale obyčajný.

Americká nakládačka (2020)

Veľmi nevyrovnaný film, ktorý si robí srandu bez bázne a hany úplne zo všetkého, občas až veľmi drzo. Ale ten záver je tak tuctový, až mám podozrenie, že Americká nakládačka sama nevie, čo a či vôbec niečo, má divákovi povedať. Som rád, že v TV to šlo dabované, ale prekvapil ma 2 mesačný odstup medzi CZ titulkami na HBO GO a dabingom na Cinemaxe. Dúfam, že to neznamená, že HBO prestane dabovať filmy.

Vier zauberhafte Schwestern (2020)

4 sestry čarodejnice celkom dobre fungujú v pozitívnej časti scenára (vzájomné vzťahy súrodencov), ale ostatné, hlavne však negatívne postavy, sú odfláknuté, prihlúple atď. Ako celok ide o priemerný rodinný film, čo neurazí ani nenadchne.

Emily a ztracené kouzlo (2020)

SPOILERY! Výborná rozprávka. v ktorej sa spojili americké peniaze a zmysel pre technické detaily so švédskou empatiou voči detskému publiku. A tak tu máme nie veľmi akčnú, ale psychologicky prepracovanú, motivačnú variáciu na klasické rozprávky, tipu Čarodejník z krajiny Oz. Vôbec mi nevadila slabšia triková stránka. Som nadšený z kostýmov, vtipných drobností (čarovný vrchnák od fľaše), aj zo záporáka, ktorého sa netreba báť. Scenár, casting (a to tam hralo asi 5 ľudí, vrátane scenáristky) aj kamera mali vysoko nastavený štandard (na rozdiel od Slovenska). Už sa teším, až uvidím Faunutland znovu - s dabingom, predsa len v nemčine to nebolo ono.

Nevia (2019)

Nevia je klasická európska, zádumčivá sociálna dráma, ktorá ničím nevyniká. Hoci sa pani režisérka snažila tému chudoby odľahčiť, na mňa pôsobí dosť depresívne.

II (2019)

Dvaja sú rozporuplným filmom. Na 1 strane pracuje so silnou, vážnou témou, ktorú ale znehodnocuje povrchným spracovaním. Neverím tomu, že v dnešnom Bielorusku sú takto neinformovaní a vydesení ľudia. Keby to situovali do Afriky, tak tomu uverím, ale v Európe nie. A pritom sa dalo kľudne ísť do veľkej psychologickej hĺbky. Už aj neštandardne krátka hodinová minutáž naznačuje, že pani režisérka si asi odhryzla priveľké sústo. II nevystúpilo z depresívneho tieňa mainstreamových (bielo)ruských filmov zo školského prostredia, hoci prvých 30 minút sa zdalo, že sa mu to možno podarí.

Pusinky (2019)

Cheer up o plnoštíhlych akvabelách má jasné posolstvo aj cieľovku. Miestami pôsobí pritiahnuto za vlasy. Toto je už 3. taliansky rodinný film o akvabelách, čo som videl a mám dojem, že nevedia tému spracovať tak zaujímavo ako Francúzi alebo Holanďania.

Králíček Jojo (2019)

Mne to nesadlo. Nacistický pozdrav tam zaznel viackrát, a to mi bolo fakt nepríjemné. Hlášky tipu "Nejseš nácek, jen 10- letej kluk, co rád zbírá hakáče", mi neprišli vtipné. Bolo to proste divné v komediálnej a občas aj v dramatickej polohe, ale s tým pri Waititiho filmoch asi treba rátať.

Pro větší slávu (2012)

Mexický, megaepický western o polovojenskej kresťanskej domobrane, kde "kulky osobně menují". V závere doják srdcervúcejší jak Winetouova smrť. A dialógy o kresťanstve boli výborne vypointované, hoci stručné. Paráda! Fakt, že tento film ohodnotilo 266 ľudí a stále je červený, je pozoruhodný, lebo kresťanské filmy na CSFD normálne hodnotí len málo divákov a ateisti nie. Zato tu sa ozvali a ich postrehy sú veľmi dobré.

Malý horal (2015)

Ďalšia horská idyla z Alp 19. storočia. Obsahuje to všetky klišé, čo si s niečim takým asociujete: Dom na samote, pastier na úbočí, výroba syra, omša v drevenom kostolíku, čistá príroda vs. zlí ľudia. Rôzne verzie Heidi podľa mňa fungujú lepšie než Malý horal, ale zlé to nebolo.