• Rodinný

Lenin. Neodvratnost. (2019)

"Skutočnú pravdu nepozná nikto." (Čechov) Nie je to čistokrvná konverzačka, ale aj tak mi prišlo, že tie kecy boli nekonečné. Nebol to pokus o demítizovanie Lenina, skôr o heroizáciu v malom. Ak neviete, kto bol kto vo VOSR a okolo nej, máte problém. Vo filme sa vysvetlení nedočkáte.

Voda, čo ma drží nad vodou (2019)

SPOILER! Na film sa možno pozerať dvojako. Buď ako na neúspech s lacnou výpravou, plochými vedľajšími postavami, podivnou československou jazykovou hatlaninou, a nedotiahnutým scenárom, ktorý je taký prázdny, že si na konci dáme opáčko, aby sa natiahla minutáž. Alebo ako na dobrý experimentálny pokus, ktorý dokazuje, že rozprávač nemusí byť znakom scenáristovej neschopnosti, že Pomajbo je taký dobrý herec, že to utiahne celé sám. A na Slovensku dokážeme natočiť slušný, nízkorozpočtový film, kde je dej až treťoadý, lebo na 1. mieste sú tu básne a na 2. mieste na sebe nezávislé životné okamihy. Ja Vodu hodnotím skôr pozitívne, len sa nedokážem zbaviť pocitu, že niektoré postavy (hriešnica) a situácie (bol som bezdomovcom) tu mali dostať väčší priestor. Som veľmi rád, že sa tento film dostal do kín. Po tom, čo jeho premiéra ohlásená na apríl 2019 bola zrušená, som si už nemyslel, že ho niekedy uvidím.

Alfons Třasořitka (2019)

Remake známeho DDR filmu a neskôr seriálu, je o chlp lepší než originál. Výprava super, casting fajn, len ten scenár mohol byť prepracovanejší, trošku menej tuctový. V kontexte súčasného nemeckého kinderfilmu ide o dobrý priemer.

Zirri - Das Wolkenschaf (1993)

Zirri - oblačná ovečka je rozprávka pre menšie deti. Obsahovo druhotriedna, ale cenná ako svedectvo o svojej dobe. Ide o jeden z posledných filmov východonemeckej filmovej spoločnosti DEFA, ktorá sa rozpadla rok pred príchodom Zirri do kín! Esteticky film odkazuje na strašidelné vizuály DDR rozprávok. Neklamným znakom toho, že komunizmus už padol je ekologická téma a cennosti raného kapitalizmu (walkman). Najviac mi to pripomínalo nášho Freónového ducha.

Portrét dívky v plamenech (2019)

SPOILER! Umelecky skvelý film, ale oproti hodinovej expozícii dáva divákom príliš málo času na prežitie katarzie. Po hodine a štvrť som trpel ako pes, kedy dámy konečne splynú v jednu náruč, ale miesto toho prišla linka o potrate, ktorá mi pokazila celkový dojem. Adele Haenel sa na ženu, čo len pred pár týždňami vyšla z kláštora chovala príliš voľnomyšlienkársky. Bolo to nepresvedčivé, rovnako ako kŕčovitá snaha naroubovat súčasné videnie sveta do kulís 18. storočia. Pred Francúzskou revolúciou bolo náboženstvo všadeprítomné a tu za 2 hodiny ani raz nepadne slovo hriech!

Jeho temné esence - The Spies (2019) (epizoda)

V tretej časti sa seriál začína viac odlišovať od knižnej predlohy. Zatiaľ mu to skôr škodí ako pomáha.

Hledání Aljašky (2019) (seriál)

John Green je asi členom Americkej kaviarne :) Mnohé jeho knihy som čítal, Aljašku nie. Premúdrelé pseudofilozofické teen reči sa nevyhnutne prenášajú z jeho kníh aj do filmových scenárov a seriálov. Chápem, že mnohým sa to páči, ale ja tomu proste neverím. KF má síce charizmu, ale po každom dieli je to o kúsok väčšia nuda. Chcelo by to skrátiť.

Zlatý kompas (2007)

Zlatý kpmpas je v porovnaní so seriálom Jeho temné esence naozaj zlatý. Úžasný casting, zvlášť Nicole Kidman a Dakota B. Richards sú super. Film má lepšie triky, krajšie prostredie a nerozrieďujú tu dialógy, ako v seriáli. Vďaka Zlatému kompasu som sa dostal k Pullmanovej trilógii, ale hlavne film opäť potešil moju fanúšikovskú dušu sklamanú zo seriálu.

Jeho temné esence - The Idea of North (2019) (epizoda)

Popri tomto vyznieva Zlatý kompas ako optimistický a krásny film. Tvorcovia HDM atmosféru knihy ešte viac potemneli, takže sa z toho pomaly stáva Príbeh služobníčky 2. Je mi jasné, že väčšine divákov to vyhovuje, ale knižka obsahovala viaceré posolstvá a objasňujúce dialógy, bez ktorých to stratí filozofický rozmer. Práve ten ma v knihe uchvátil. Nebola to prostá kritika cirkvi, ale polemika o nej. Prečo sú tam autá a mobily? Seriál je trikovo slabý a ani 1 herec mi tam nesadol.

Mladý Ahmed (2019)

SPOILER! Dardenovci ma opäť prekvapili. Riešenie islamského radikalizmu majú podľa nich možno v rukách emancipované európske dámy! Srdce radikála zjihne pri bozku peknej rovesníčky... Nebo taky ne. Túto tému bratia ešte v portfóliu nemali, takže originálny príspevok. Podarilo sa im docieliť aj to, že mi toho chlapca bolo na konci ľúto. Trochu ma mrzí, že problém sa prakticky vôbec nerozpitvával. Ide o výhradne observačný film, ktorý sa za každú cenu snaží vyhnúť akýmkoľvek hodnoteniam.