• Rodinný

Sourozenci (1975) (TV film)

Typický rodinný DDR film. Nie je to nič objavné, obzvlášť dramatické, ale ani nudné. Príjemné letné retro.

Zavařovačka života (2018)

V roadmovie s troškovským humorom hrá Jella Haase (Šantal z Fak jú Goethe) vyšinutú stopárku na ceste do Antarktídy. Musíte byť nastavení na nemecké komédie, lebo inak by vám to mohlo pripadať ako lacný brak.

Pavel VI. - papež v bouřlivých časech (2008) (TV film)

Som katolík. Plody II. vatikánskeho koncilu vnímam zväčša negatívne a sám pápežov pontifikát ako slabý. Nedokázal sa rozhodnúť, či je liberál alebo konzervatívec, v dôsledku čoho neustále "lavíroval" a neúspešne čelil vnútrocirkevnej "loby" z oboch koncilových táborov. Neodvažujem sa hodnotiť jeho osobné kvality, teda svätosť a podobne. Tí, čo sledujú dianie v Cirkvi pochopia, keď poviem, že najlepším pápežom po roku 1945 bol pre mňa Benedikt XVI. Technicky bol ten film dosť zle natočený.

Má vlastní sestra (1988) (TV film)

Pre mňa najlepší krátky film podľa Astrid, a že ich za tie roky bolo natočených veľa. Tento výborne kombinuje realitu s fantáziou aj poučením. Zachytáva detstvo, aké dnes už asi nikto neprežíva a dnešným deťom sa môže zdať nudný.

Bůh versus Satan: Posledni bitva (2009)

Ako čítam, dokument vyvoláva vášne.Technicky je zámerne veľmi rušivo natočený (prekrývačky, častý strih, rozostrené zábery). Textov je tam veľa, ale ich výpovedná hodnota je diskutabilná a za 90 minút neprinášajú na tému konca sveta nič prevratné, nieto ešte novátorské. Je to niečo ako bulvár na tému dobro a zlo, ktorý presadzuje ideu, že viera v Boha aj diabla, je vedecky vysvetlená a popretá vec. Komunisti by z tohto dokumentu určite mali radosť. Asi ako keď ujo Gagarin vyletel do vesmíru a povedal, že Boha tam nestretol.

Odnikud (2017) odpad!

Na Odnikiaľ nevidím nič pozitívne, záver filmu je vrchol amorálnosti. Aj spoločenskokritický film môže byť v niečom pozitívny, tento Fatihov počin je však iba fatálny. Film bez nádeje nielenže nemá zmysel točiť, on aj škodí divákom, pretože im podsúva nihilizmus. Nemusíte veriť v súdnu spravodlivosť, verte, že Kristus bude spravodlivo súdiť na konci sveta a preto nezúfajte!

Fünf Freunde und das Tal der Dinosaurier (2018)

Žiaľ Slávna päťka a údolie dinosaurov je ďalší nemecký rodinný prepadák. Máme tu novú päťku a už šieste dobrodružstvo. Noví herci sú sympatickí a hrajú prirodzene, ale napr. dospelí záporáci majú pohyby ako pri epileptickom záchvate, dialógy sú občas na smiech (na plač) a scenár je akoby bol film určený pre somáre a nie pre deti. Myslím, že by bolo lepšie ďalší diel už nenatočiť.

Beze stop (2018)

Trochu zbytočný film, ktorý je skôr observačný ako dramatický. Keďže k danej téme vzniklo v poslednom čase viacero filmov a v rôznych aspektoch lepších ako tento, je to len nosenie dreva do lesa.

Až přijde válka (2018)

Skvelý dokument a keby sa všetci protagonisti nebrali tak smrteľne vážne, mohla z toho byť skvelá komédia a la Černí baroni. --- Ako si môžeš zabudnúť zbraň uprostred lúky? Keď si bez zbrane, nepriateľ ťa zabije. Keď ťa zabije, tak skapeš. Keď skapeš, tak si mŕtvy. A keď si mŕtvy, ideš do piče, teda do vesmíru, jasné?! --- 165 mladíkov (sú to vlastne ešte deti) sa hrá na vojačikov. Toto má byť hrozba? Keď budú mať deti, nebudú už mať čas sa hrať a ak, tak len s autíčkami či bábikami.

Mondscheinkinder (2006)

Deti mesačného svitu je milý film o 3 deťoch, ktoré majú radi vesmír a veci s tým spojené.Problémom je 100X obohratý scenár, kde zlomom v deji sú zdravotné problémy. Výprava pôsobila dojmom 80. rokov, škoda.