• Rodinný

Stmívání (2008)

Začal som čítať Twilight, netušiac, že to z môjho pohľadu bude nudný príbeh zameraný primárne na teenagerky. No vzhľadom na to, že nespadám do tejto kategórie, ma dej knihy tak veľmi iritoval, či skôr ubíjal, že som nedočítal ani prvý diel tejto ságy. O to viac ma prekvapilo, keď mi film vôbec nevadil. Dej odsýpal, romantický balast bol zredukovaný na nutné minimum a rozmýšľať nad obsahom filmu a jeho nedostatkami, tým pádom nebol čas. Tak sa zdá, že platí moje tvrdenie, že z kníh, ktoré majú málo rozvinutý dej (sústreďujú sa len na 1 dejovú líniu, bez digresii a hlbších analýz postáv) vznikajú dobre pozerateľné filmy.

Jak byl dobyt západ (1994) (TV film)

Slabý, tisíckrát videný príbeh, s americkým klišé - rodina má držať spolu. Ale 8 ročné Olsenky tu hrajú ešte celkom dobre, narozdiel od svojich neskorších filmov, v ktorých ale zase vyzerajú dobre.

Optimista (2006)

Dokumentárna polovica filmu sa dá na slovenské pomery označiť za "ľahko nadpriemernú" - dostatočne výpovedná a zaujímavá, Ale tie hrané scénky, ktoré mali dokument obohatiť, boli tak zúfalo zahrané, až ma rozčúlili. Celý dokument bol nimi rozkúskovaný, znehodnotený a zmenil sa tým na treťotriednu frašku. Neviem odkiaľ tých ľudí zobrali, ale hrali tak zle, že aj keby to boli amatéri z ulice, museli by to vedieť zahrať lepšie.

Kontrakt (1980) (TV film)

Na rozdiel od iných filmov tu pán režisér výrazne rozvíja aj bočnú líniu. Do Poľska sa vracia emigrantka, aby oslávila svadbu v rodine. Popri tom je konfrontovaná s vlastným pocitom nadradenosti "človeka zo západu" a je konfrontovaná so závisťou okolia, nedokonalosťou, snobstvom a pretvárkou - vlastnou i všetkých ostatných.

Smog (2008) odpad!

Znôžka nesúrodých záberov zo života hudobníka - loosera, okorenená hrozným hereckým výkonom Joža Pročka a dialógmi s vysokým obsahom vulgarizmov. Občas doplnené morbídnymi vtipmi typu: "Teta Gabika zomrela. Kar bude pozajtra, ak prídeš, spojíme ho s oslavou tvojich narodenín." Bola tu suverénne najnudnejšia rola, v akej som ,kedy Táňu Pauhofovú videl. Nehrala zle, pretože vo filme vystupovala tak málo, že sa o hereckom výkone sotva dá hovoriť. Tento film je tu označený ako EXPERIMENTÁLNY. A je to pravda. Je to nevydarený experiment a neradím vám platiť za lístok do kina.

Anna a vlci (1973)

Herecké výkony super. Téma posadlosti - no dobre. Ale toto bola bizarná mozaika úchylákov, proste vidíte 3 chlapov, z ktorých každému švihá iným spôsobom, a ktorí majú zálusk na jednu ženu. Dalo by sa to prirovnať k Adams family, lenže Anna a vlci bola dráma.

Hubená Sussie (2003)

FILMOVÝ VTIP: -Koukám se na sakra hlubokej film. -CO TO JE? -Katalog. -OD KOHO TO JE? Nějakej polák, Kieslowski. -JAK JE TO DLOUHÝ? -9 hodin. http://www.csfd.cz/film/70653-dekalog/ Na mňa tam bolo naplácanej príliš veľa akcie na kope, občas som strácal prehľad. Aj keď vtipy boli slušné, pri tom ich počte strácali na originalite.

Celý život před sebou (2008)

Film o snahe nájsť si po vysokej škole prácu a miesto v živote. O dvoch tvárach ľudí. Tej, čo ukazujú v práci, a súkromnej - bez pretvárky. O talianskej komédii som mal predstavu, že je veselá a ukričaná. Toto bola skôr malá dráma s pár vtipnými chvíľami. Rozhodne sa ju oplatí vidieť, lebo pomerne realisticky reflektuje svet mladých zamestnancov. 75%

Pasťák (1968)

Depresívne a surové to rozhodne je. Ale psychológia postáv by mohla byť viac rozpísaná. Jediný, koho postava bola naozaj ucelene v tomto filme zachytená je mladý učiteľ. A ten záver sa dal vzhľadom k atmosfére filmu očakávať, ale musím priznať bol emocionálne silný. Prečo teda len tri hviezdy? Lebo som sa do filmu nedokázal vžiť, nestrhol ma.

Ivetka a hora (2008)

Hlavná cena Festival dokumentárnych filmov Jihlava 2008. Priemerný dokument by to bol po formálnej stránke, ale po obsahovej a osobnej stránke je pre mňa jedinečný. Je to totiž o mojich koreňoch, s rusínčinou, ktorou hovorím a s gréckokatolíckou vierou, ktorú vyznávam. Je to pre mňa pozdrav z domova. MARIJO, MATI BOŽA SKRY NAS PID SVIJ PLAŠŤ!