Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Dokumentární
  • Dobrodružný

Recenze (1 829)

To Save a Life (2009)

Ja si nemyslím, že tento film je o kresťanstve, aké v skutočnosti je. Ono totiž obrátenie nevyžaduje také prudké zmeny, akými prechádza Jake. A pocit viny je jednou z najhorších motivácií ku konverzii. Kresťan sa navonok neodlišuje od nekresťana. Podstatná je vnútorná zmena, ktorú ale nemusí nutne sprevádzať akútny syndróm Matky Terezy, ako v Save a Life. Mnohí si napr. myslia, že každý farár má robiť charitatívnu činnosť a keď nespĺňa ich predstavu o Kuffovi 2, povedia, že je neužitočný. Ale nik nehovorí o tom, koľkým pomohol už len tým, že je kňaz a robil to najlepšie ako vedel. Tak isto veriť v Boha a Bohu ešte nemusí znamenať, že sa mi zázračne podarí byť 40 rokov ženatý s 1 ženou a z mojich detí budú svätci, čo v 16-tich uvažujú ako zrelí dospeláci. Kresťania robia rovnaké životné chyby, len s božou pomocou ľahšie znášajú ich následky. Škoda, že sa v Rímskej ríši netočili filmy. Zaujímalo by ma, ako by vyzerali filmy prvých kresťanov, Viem, že by boli presvedčivejšie.

Svůdce (2017)

NUDA a "láska" v Kodani. Pomalé klišé.

Malev (2005)

Z Domobrany som v rozpakoch. Ten neotesane vulgárny humor totiž nie je môj šialok. Dík za titulky MeGab!

Slečna Dolittle (2018)

Ťažko povedať, či to už je, alebo ešte nie je odpad. Niektoré postavy sú hnané až do hyperbolických karikatúr, niektoré vtipy sú extra trápne a celý film pôsobí afektovane. Sama Liliane je skôr otravná než sympatická, ale možno sa v nej dnešné hyperaktívne decká vzhliadnu a osloví ich to.

Čertí brko (2018)

Pozitívom tejto rozprávky je herecké obsadenie. Výborný je Vetchý, Bárdos a Geišberg, pre ktorého sa Čertí brko stalo žiaľ labuťou piesňou. Nedokázal som sa zmieriť s faktom, že sa jedná o "občiansku výchovu pre škôlkarov" a ich rodičov v duchu americkej Zootopie. Lenže o 2-3 roky vtipy kleklo brko a podobné už aj tak nikto nepochopí, tak na čo ich tam pchali? Zamerali sa na politické vtipy a texty piesní, ale samotný scenár na mňa pôsobí len ako sled násilne pospájaných scénok. Keď už z toho urobili muzikál, mala tam byť aspoň 1 pesnička chytľavá, ale to nie. Nie je to také zlé ako minuloročné Přání k mání, len to nestojí za lístok do kina.

Labuť (2017)

Labuť má z každého rožku trošku. Prvých 20 minút to vyzerá ako idylka v prírode, potom ako typická islandská depka. Na Islande sa sexuálna výchova asi učí v maštaliach a na lúkach No a celé je to sprevádzané trochou zlomyselnosti a citov. Z uvedeného žiaľ nevyplýva, že by to nebola nuda. Ako poznám dramaturgov Cinemaxu, túto "severskú minitelenovelu" uvidíte čoskoro v TV.

Naléhavé zjevení (2018)

Už som videl veľa filmov, ktoré sa pokúšali rozumne vysvetliť zjavenia Panny Márie. Popri racionálnych vysvetleniach Zanasi ponúka aj filozofickú rovinu, ktorá má postkresťanským divákom objasniť vnútornú potrebu religiozity. Za nešťastnú považujem formu komédie, lebo tie dobre mienené vtipy, mne veriacemu katolíkovi, chvíľami pripadali ako rúhanie. To evidentne tvorcovia nechceli. Ani trochu násilné prekrývanie tém (ekológia, náboženstvo, korporácie) nebolo nutné, ale zato nudné. Je mi jasné, že príbeh, ktorý sa 2 hodiny potácal na mieste, bolo nutné nejako dokončiť, ale zvolený záver bol prvotriedne gýčovitý.

Balón (2018)

Balón je thriller ako vyšitý, s potenciálom značného komerčného úspechu vo východnej Európe. Má svoje chyby (nerozpracovaná línia Frank - Clara, permanentné prestrihy na zazerajúce pohľady). Napriek tomu je to asi najlepší nemecký film tohto roka. Predovšetkým preto, že je pútavý, dynamický, má dobrú výpravu a perfektný scenár. Je to malý nemecký blockbuster. O to viac zamrzí, že ho z kín stiahnu už týždeň po premiére. Zaslúžil by si dobré promo. A veľkú pochvalu za CZ kino dabing.

Tótágas (1976)

Deti bez rodičov si (ne)užijú slobodu. Krásny rodinný socialistický muzikál. Kde všetci tancujú naraz, ako na spartakiáde. Milé.