• Rodinný

V sádře (2018) (seriál)

Seriál pre deti, dosť nešikovne zostrihaný do celovečeráku. V dôsledku toho sa film rozpadáva na sériu príhod, ktorá drží pokope len vďaka hlavným postavám. Tie sa chovajú detinsky, ale odôvodňujú si to ako skúsení dospeláci. Holanďania majú obsesívnu potrebu točiť o nemocniciach a chorobách, ale tu je to poňaté optimistickejšie. Má to výchovné aj "dobrodružné" ambície. Dospelákom to nemá čo dať.

Nicolina klec (2017)

Vtipné, vizuálne pekné a trochu originálne. Antananarivo!

My Tři !!! (2019)

Pestrofarebná, detektívna rozprávka o troch pátračkách dopláca na to, že chce ukázať zo všetkého niečo (šaty, luxusná vila strašidelný barák, tanec, spev, láska, padouch, policajt...). A nakoniec z toho vyjde raz vtipný, inokedy gýčovitý mix, ktorý je v závere už len infantilný.

Správná volba (2017)

Tie konflikty sa dali rozvinúť do tak emocionálneho kusu, že by jedno oko nezostalo suché. Ale Francúzi dávajú dlhodobo prednosť meditatívnym náznakom a vnútorným monológom. A to je pre mňa málo. Napr. Nassimovo dievča o ich vzťah vlastne ani nebojovalo. Prečo, scenáristi neriešia. Polovica "nešťastí" sa tu deje akosi osudovo, akoby hrdina nemal pod kontrolou nič, a najmenej zo všetkého seba samého. Tomu som proste nedokázal veriť a preto mi dalo zabrať dopozerať to do konca.

Náklad (2018)

Som čakal, že v tom aute prevážal minimálne UFO. Ešte chýbalo, aby to natočili roztrasenou kamerou akože na mobil. Vojna/y na Balkáne bola surová a zlá, ale Náklad ma o tom nepresvedčil. Strata času. Inak prekvapujúca koprodukcia Srbsko + Irán + Katar.

Budiž světlo (2019)

V prvej polovici sa film zdal byť iba priemerný, no následne sa stal veľmi silným, pre mňa nepríjemne presvedčivým. Len sa bojím, aby sa Nech je svetlo nestalo neférovo emotívnym protikatolíckym argumentom v celospoločenskej diskusii na Slovensku. V zmysle, vidíte, cirkev je stále klerofašistická, my sme vám to hovorili a podobne. Podľa môjho názoru je situácia na slovenskom vidieku v tomto filme značne zveličená.

Ztracené město Z (2016)

Práve ide v kinách novinka J. Graya Ad Astra, ktorá má rozporuplné hodnotenia, ísť do kina, či počkať na TV premiéru? Tak som si pustil Mesto Z, že mi pomôže sa rozhodnúť. Pomohlo. Je to film s pomalým tempom, ktorý skvelý námet zbrzďuje, skoro až hádže do koša, len aby vynikla pomalá, polomystická atmosféra. U hlavného hrdinu nie je celkom jasné, či to bol vizionár alebo magor. Jasné však je, že som sa nudil 140 minút a to je veľmi zle.

Den na zkoušku (2011)

Veľmi lacná, zjednodušujúca a preto nepresvedčivá moralita zo strednej školy. Lepšie než Nickelodeon, ale horšie než Hallmark.

Na střeše (2019)

Dúfam, že sa pán Švehlík neurazí, keď poviem, že sa vo filme výzorom podobal na Miloša Zemana. Možno aj preto som mal dojem, že je to akási preexponovaná výpoveď o generácii jeho voličov. Veď cesta k životu vedie cez registráciu na FB. To vie predsa každý pod 50 rokov, nie? :) Teraz vážne, mám pocit, že ideu, že svet sa mení a nemá zmysel pred tým utekať, pretláčal Mádl na môj vkus príliš na silu. A dejovo to bola dosť nuda.

Extrémní železnice s Chrisem Tarrantem (2012) (seriál)

Informačne strohé, vizuálne povrchné. Akoby sa scenáristi snažili nezahltiť divákov zbytočnými zábermi miest a veľa informáciami. Za tie peniaze, čo to stálo. mohli byť rozhodne podrobnejší. Jednotlivé časti mali rôznu kvalitu, ale všetky mohli byť lepšie. Niektoré o veľa (Kongo, Rusko), iným chýbalo k dokonalosti málo. (Južná Afrika, Z Čile do Bolívie). Žiaľ, občas boli o ničom (Pobaltie). Ale v GB bude asi seriál úspešný, lebo aj tento rok sa točia nové časti a už sa blížia ku 30-ke. Pozitívnym zistením je, že zatiaľčo v Európe mnohé trate zanikajú, v Ázii a dokonca v Afrike vznikajú nové.