Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Dokumentární
  • Dobrodružný

Recenze (1 829)

plakát

110 metrov (1990) (TV film)

Väčšina inscenácií v roku 1990 vo svojich scenároch pružne reagovala na revolúciu. Aj tu si pozorný divák všimne malé zmeny. Problém je, že zápletka je tu stále riešená klasicky socialisticky, čím tvorcovia už pri natáčaní odsúdili film do zabudnutia. Vidieť mladú Čobejovú potešilo.

A Plastic Ocean (2016)

Predstavy o tom, že plastové tašky a obaly nahradia papierové nie sú reálne, lebo papier nie je vôbec odolný. Vystlal som kôš v kuchyni papierom, namiesto plastovej igelitky. Po 4 dňoch, keď bolo treba kôš so zbytkami potravy vyniesť sa ukázalo, že papier sa roztrhal a čiastočne rozpustil, čo spôsobilo, že steny koša boli úplne celé špinavé a zvyškami vlhkého papiera sa živili nejaké larvy. Odvtedy dávam do koša vždy len plastové igelitky. Chcel by som vedieť, koľko by vážil celokovový notebook a skúste vyrobiť trebárs papierový vákuový obal. Plasty nás raz asi privedú do hrobu, ale ak by sa dnes prestali vyrábať, nemáme adekvátnu náhradu.

plakát

Familie verpflichtet (2015) (TV film)

Mne to pripomína za vlasy pritiahnuté, holandské komédie a to nie je lichôtka.

plakát

Wendy 2 - Freundschaft für immer (2018)

Nemci natočili fúru filmov o koňoch. Toto je už 2. diel potenciálne dlhšej série a je o niečo horší ako 1. Jule Hermann ešte neukázala, či hrať vie, alebo nie. Nevadí je mladá, má kopec času, počkáme. Problém je, že Wendy 2 mala taký naivný scenár, že aj Angelina Jolie, by tu vyzerala hlúpo. Samozrejme videl som aj oveľa horšie nemecké filmy, či už o koňoch, alebo na iné témy. Ale zdá sa mi, že nemecký filmový priemysel prerába, pretože je nepravdepodobné, že by sa na toto hrnuli do kín davy, aj keď v titulkoch autori filmu vyzývali oblbnutých divákov, aby si kúpili OST, knihu o filme a Boh vie, čo ešte. Ale je treba priznať, že technicky bol film výborne zvládnutý: Lokácie, svetlo (s tým Nemci pracujú excelentne), strih, casting, aj pozitívna letná atmosféra, všetko na dobrej úrovni. Škoda toľkej námahy na film na 1 sezónu.

plakát

Cesta za černými rytíři (2017)

Na tomto filme som nenašiel jediný zápor, okrem faktu, že mi tá hlúpučká zápletka neprišla vôbec záhadná. Ale aj tak mu tú 5. hviezdu pridám.

Máří Magdaléna (2018)

Spor medzi kresťanskou gnózou a ortodoxiou sa dostal na filmové plátno. Gnostici prehovorili inteligentne a nevyzývavo. (A)teistického diváka to (ne)pohorší - Kristove slová, skutky a filmové obrazy tu jasne ukazujú na gnostické idey. Celý život som si kládol otázky, aký zmysel má byť katolíkom, na čo chodiť v nedeľu do kostola, či človek potrebuje na to, aby bol spasený Cirkev atd. Film symbolicky odpovedá na položené otázky záporne, ale mne tým dal zmysluplné a voči katolíckej Cirkvi kladné odpovede. Preto bolo dobré, že som ho videl.

Apoštol Pavel (2018)

Už zajtra zabudnem na detaily tohto filmu. Klasické by bolo zobrazovať Pavlov život ako dobrodružný príbeh, alebo pojednávať o jeho dogmatike. Namiesto toho, si režisér zvolil strednú cestu, prerozprávať Pavlove posledné mesiace života emotívne, cez osobný život rímskeho väzenského dozorcu. Preto si musel 70% scenára autorsky domyslieť. To nie je to, čo od filmu o apoštolovi národov čakám. Síce nemanipuloval s biblickými faktami, na druhej strane tam citátov z Biblie za 2 hodiny odznelo dosť málo. A najsilnejšia črta, ktorú Pavol vo filme má, je láska - nenásilie. Takže ateistický divák si z toho zoberie asi toľko, že Pavol bol iba "pacifistický aktivista". Lenže Pavol bol viac než to. Bol gordickým uzlom kresťanstva. Bol na seba tvrdý, o Bohu rozmýšľal úprimne a od veriacich aj veľa vyžadoval. Každý kresťan sa z jeho názormi musí konfrontovať. Vyformoval prvotnú cirkevnú doktrínu a dodnes sa vedú početné spory o tom, čo z jeho listov je dnes (ne)aktuálne. A to mi vo filme veľmi chýbalo.

plakát

Spiknutí šedé rasy (2017)

Toto nie je dokument. To je snaha vysmievať sa z ľudí, ktorí tam vystupovali. Celková štylizácia vyznieva ako markizácky Kredenc, humor bez inteligencie. Otrasná kamera, hrozný scenár, nezmyselné strihy. To, že s niekým nesúhlasím ma neoprávňuje využiť film na to, aby som ho prezentoval ako imbecila a to ani vtedy, keď ním je. Každý človek má mať zachovanú svoju dôstojnosť. Predstavte si, že sa tým ľuďom ešte o 10 rokov vysmeje každý druhý divák, čo ten film uvidí. Dokumentaristi, prosím vás, neškoďte protagonistom vašich filmov!

Opice (2016)

Po obsahovej stránke to vyzerá ako bežný nezávislý film. Ale technicky sa Bulhari výrazne posunuli. Od depresívnych šedí sídliskových existenciálok, k farebnej, sympaticky ocastovanej a aspoň spolky pozitívnej Opici. Mám ale dojem, že to stále nestačí na to, aby divákovi film utkvel v pamäti.