Hunger Games (2012)

Hunger Games alebo inak známa filmová séria nazvaná mojou sestrou "tá nekonečná sračka ktorú každý pozerá" je jedna z najviac mainstreamových filmových sérií ktorú som kedy videl. Film zaoberájúci sa antiútopiou a vzbúrov proti krutej vláde síldiacej v Kapitole (hlavnom meste fiktívneho sveta Panem) má celkom dosť zaújimavý príbeh o hlavnej protagonistke Katnis Everdeen (Jennifer Lawrence) nachádzajúcej sa v jedom z 12 krajov v ktorých sa nenachádza nič iné ako ľudia žijúci v chudobe a strachu z Kapitolu. Katniss sa nakoniec dostane dobrovoľne do "Hladových hier" spolu s nejakým típkom menom Peeta Mellark po záchrane svojej sestry Prim. Tak rýchlo vpred sa medzi nimi objavý nejaká zvláštna chémia ktorá sa stane hlavnou zápletkou filmu. Okrem toho čo som povedal je jednoducho dôležité vedieť že je to iba nejaký live action remake Battle Royale hier ako PUBG alebo Free Fire opľutý emóciami. Prvý film tejto série pôsobí ako nejaký low budget projekt natočený amatérskou zrkadlovkou s výnimkou scien z Kapitolu. Napriek tomu mám pocit že herci a dobrý scénar dokonalo dokázal vyvolať niektoré emócie ako napätie alebo súcit s charaktermy niektorých postáv. Film má perfektný soundtrack vytvorený Jamesom Newtnom Howardom ktorý si jednoznačne odporúčam vypočuť po pozretí filmu.

Boj s časem (1996) (TV film)

Po dopozeraní nového seriálu menom Doctor Who inak prezývaný ako "New Who" kde sa veľmi podrobne popisuje život Doktora od deviatej regenerácie po trinástu som narazil na kráktometrážny film vytvorený jedným z najpopulárnejším showrunnrom úspešných 6 sérií Doctora Who Stevenom Moffatom. Film sa volal "The Night of the Doctor" ktorý popisuje život 8. Doktora počas časovej vojny a následne aj jeho regeneráciu. Herec Paul McGann mi prišiel ako vynikajúci herec a hneď som zatúžil dozvedieť sa viac o jeho pôsobení v tejto roli. Tak som našiel film s názvom "Doctor Who the Movie." Popravde som od tohto filmu neočakával veľa pretože som mal pocit že bol fanúšikmi dosť ignorovaný. Tento film mi pripomína klasický Americký Hollywoodsky blockbuster najmä kvôli mnohým scénam ktoré sú venované iba Doktorovi prechádzajúcom sa na motorke s blondýnou pred rôznymi explóziami atď. Taktiež som sa dozvedel že toto je iba jeden z dvoh snímkov venovaný 8. Doktorovi čo mi príde ako veľké odhodenie príležitosti zo strany BBC najmä kvôli tomu že Paul McGann je veľmi talentovaný herec a vedel by som si ho predstaviť držať seriál nad vodou ešte dosť dĺhu dobu. Príbeh v tomto filme mi príde trochu nevýrazný a trochu zbrklý. Napriek tomu som si ho celkom užil.

Star Trek: Nová generace (1987) (seriál)

Toto je prvý a posledný seriál Star Treku ktorý považujem za naozaj edukatívny. Aj napriek tomu že je seriál Science fiction neobsahuje žiadne slátaniny tíkajúcich sa vedeckých vysvetlení niektorých členov posádky Enterprise. Začal som ho pozerať najmä za účelom naučiť sa viac o vesmíre a preto si myslím že aj napriek tomu že Star Trek nieje dokumentárny seriál, aspoň perfektne sa snaží popísať budúcnosť ľudstva v súvislosti najmä v technologickom pokroku, politike alebo spolunažívaní s inými momzemskými rasami a spoločne s nimi sa snažiť objaviť tajomstvá vesmíru, prípadne hľadať iné inteligentné rasy na veľkých prieskumných lodiach. Veľmi sa mi páči že Star Trek má veľmi rozshiahlý a podrobný popis vesmíru. Mám pocit že celým dielom Star Treku sa Gene Rodenberry snažil naznačiť svojim divákom, akým smerom by sa malo ľudstvo uberať a preto považujem celý fenomém Star Treku za niečo unikátne. Taktiež mi v tomto seriály pripadali všetky herecké výkony hercov až príliš dobré na predchádzajúce seriály Star Treku (napr. pohroma pôvodného seriálu). Vďala tomuto seriálu sa stal taktiež Patrick Stewart ktorý stvárnil kapitána Jean Luca Picarda jeden z mojich najobľúbenejších hercov.

Dobrá znamení (2019) (seriál)

Napriek tomu že som nečítal knižnú predlohu od Neila Geimana mám pocit že tento miniseriál je perfektným príkladom spojenia kinematografie s náboženstvom a taktiež s humorným obsahom bez toho aby sa urazila církev alebo myšlienky Biblie samotnej (narážam na seriál The Family Guy). Neberte ma za náboženského nacistu čo sa tíka kritiky filmov, zbožňujem čierny humor najmä keď podpichuje církev ako spomenutý seriál Family Guy. Snažim sa povedať že tento seriál nieje niečo nad čím by si kresťania brúsili zuby pretože je podaný veľmi nevinným spôsobom. Páči sa mi myšlienka toho že démon (Azirafel) a anjel (Gabriel) majú medzi sebou "kamarátsky" vzťah ktorý spôsobuje v príbehu zaujímavé zápletky pri boji proti Satanovi a zabránení Harmagedonu a taktiež sa mi páči že napriek tomu že je tu svet rozdelený na temnú a svetlú stranu, jeden démon (už spomenutý Azirafel) sa rozhodne urobiť správnu vec a zabrániť Harmagedonu spoločne s Gabrielom. Musím povedať že chémia medzi Davidom Tennantom (Azirafel) a Michaelom Sheenom (Gabriel) je dokonalá a perfektne sedí do celého priebehu seriálu. Je to perfektný miniseriál ktorý by si zaslúžil oveľa viac pozornosti.

I Am Not Okay with This (2020) (seriál)

V deň keď som si predplatil Netflix a prešiel prieskumom v ktorom som mal zaznačiť filmy a seriály ktoré sa mi páčia tak som samozrejme zaškrtol Stranger Things a hneď po otvorení stránky Netflixu, seriál "I'm not okay with this" bol jeden z prvých ktoré som si otvoril a začal pozerať. Musím uznať že je seriálu Stranger Things celkom podobný. Seriál samotný má celkom temnú atmosféru. Hlavnou protagonistkou príbehu je samozrejme teeneger podľa všetkého preto aby sa s ňou vedelo stotožniť najmä mladšie publikum. Páči sa mi že hlavnou postavou je podivný outsider ktorý prekipuje svojou depresívnou náladou ale to taktiež dokáže urobiť zážitok z pozerania celého seriálu ešte viac nepríjemným. Samozrejme ako každý iný seriál odohravajúci sa v pubertálnom svete, tento nieje výnimkou a taktiež sa odohráva v prostredí školy, alebo sa točí okolo nezaujímavých problémou tíkajúcich sa adolescencie (hnev,sociálna úzkosť, problémy s rodičmi alebo so sebavedomím). Príbeh robí zaujímavím to že hlavná postava má superschopnosti ktoré neovláda a to robí celý príbeh ešte zaujímavšim kedže sa tým dostane do väčších problémov. Seriál má zaujímavý koncept a vysokú kvalitu ale má nevýrazný dej a chvíľkami ma taktiež niekedy začal nudiť. Je trochu neoriginálny a mňa seriály s punertálnou tématikou prestali baviť.

The Night of the Doctor (2013)

Mini epizóda The Night of the Doctor bola pre celý vesmír seriálu Doctor Who zúfalo dôležitá pretože nikto popravde nevidel 8. Doktora (Paul McGann) regenerovať a v tejto epizóde sa konečne dozvieme čo bolo príčinou regenerácie 8. Doktora do Doktora vojny (John Hurt) ktorý bol dôležitý k doplnení príbehu do známeho filmu ktorý vyšiel na 50. výročie seriálu Doctor Who - The day of the Doctor kde John Hurt hral veľkú rolu. Tento seriál ma donútil trochu nazrieť do predchádzajúceho seriálu opäť s menom Doctor Who ktorý obsahuje obrovské množstvo klasických epizod a kompletnú históru Doktora ako samého.

Kosmos - časoprostorová odysea (2014) (seriál)

Jedného dňa som scrooloval instagramom a narazil som viackrát na odporúčanie seriálu Cosmos Spacetime Odyssey od mnohých instagramových účtov ktoré mi dávajú vedieť o najnovších vedeckých poznatkov z celého sveta. Toto je popravde prvý dokumentárny seriál ktorý ma neunudil k smrti. Neberte to zle, milujem dokumentárne seriálu najmä keď majú vedeckú tématiku, ale väčšina dokumentárnch filmov ktoré som videl mali pomalé tempo a podané veľké množstvo faktov veľmi nezaujímavým spôsobom avšak tento seriál podáva svojim sledovateľom enormné množstvo faktov prekvapivo veľmi unikátnym spôsobom. Rovnako ako predchodca tohto seriálu ktorý divákov sprevádzal známi astronom Carl Sagan tajomným vesmírom s nádhernými zábermi hviezd a prírody, s rovnakým konceptom prichádza aj Neil deGrasse Tyson. Nielova shchopnosť rečniť dokáže robiť divi a donútiť publikum sa sústrediť. Je to seriál ktorý nerozlišuje rozdiel medzi fyzikou, biológiou alebo rôznymi vedeckými odbormi. Počas sledovania seriálu sa môžte stretnúť s 2D animáciami popisujúcimi biografiu vedcov alebo rôznych historických udalostí. Soundtrack celého seriálu od Alana Silvestriho je jednoducho umelecké dielo. Pokiaľ sa potrebujete nejakým spôsobom edukatívne zabaviť toto je správny seriál ktorý pošteklí vašu intelektuálnu zvedavosť.

Doctor Who Extra (2014) (seriál)

Ako veľkým fanúšikom Doktora Who je pre mňa pozerať sa na to ako sa seriál natáčal je veľmi pozoruhodné. Je to perfektnáý spôob ako sa dozvedieť viac o hercoch stvárňujúcich obľúbené charaktery. Seriál taktiež odhaľuje pre mňa doteraz neznáme referencie na predošlích Doktorov z pôvodných sérií Doktora Who. Celý krátkometrážny seriál je dostupný na YouTube na oficiálnom kanále BBC.

Zpívej (2016)

Zvyčajne nezvyknem pozerať animované filmy, popravde tento som bol donútený pozerať na hudobnej výchove z nejakého prazlváštneho dôvodu. Zrejme iba preto pretože sa tam vyskytuje tá hudobná tématika. Počas filmu som vôbec neporozumel konceptu ani príbehu tejto slátaniny. Zvieratá vo filme nemajú žiaden význam. Tieto animované potvory by pokojne mohla nahradiť aj animácia ľudí, škriatkov...čokokoľvek čo si dokážete predstaviť pretože tie zvieratá nevykonávajú nič zvieratám podobné. Sú tam zrejme iba kvôli tamu aby si to pozreli deti. Zvierací X-factor pokračuje nezáživným príbehom ktorý nebol zaujímavý ničím. Illumination entertaiment bolo stále stúdiom ktorému ide najmä o zárobok.

Amundsen (2019)

Pred návštevou kina som som o tomto filme ani o Roaldovi Amundsenovi nevedel vôbec nič preto nemôžem posúdiť že či tento životopisný film je dostačujúci na opísanie jeho charakteru a podrobnosti jeho intimného života. Niesom si veľmi istý že či scénar tohto filmu bol vytvorený k tomu aby som začal pomaly Roalda Amundsena kvôli jeho povrchnosti a ambicióznosti nenávidieť. Aby to neviznelo trochu zvláštne tak ambicióznosť je jedna z mojich najobľubenejšie ľudských vlastnosti ale nemyslím že by táto ľudská vlastnosť spôsobovala až sociopatické vyobrazenie jeho myšlienkového pochodu. Každopádne vizuálne spracovanie tohto filmu je viac než dobré.