montongery

montongery

Česko

<< předchozí 1 2 3 4 6 7
    • 7.5.2021  16:11

Nádhera.. Díky moderní technologii neuvěřitelné záběry, zvuk i střih. Díky prototypům elektro Harley-Davidsonů a prototypů Rivianů a celého pojetí této cesty je to snad stejné ne-li větší dobrodružství jako první dvě cesty a to i přes věk a přes všechny věci a pohodlí, co si Ewan a Charley mohou dovolit. Do toho opět starý známý sympaťáci Ewan, Charley, a Claudio který zde mají i pár doopravdy touching momentů. Ale můj největší obdiv mají za to, že si nikdy na nic nehrají, umějí ukázat všechny stránky a aspekty cesty, udělat si srandu sami ze sebe, ale hlavně to, že si uvědomují v jaké jsou v pozici a co si vše mohou dovolit a na rozdíl od ostatních se nesnaží být falešně skromní a nebo se zase extrémně předvádět a to je za mě strašně vzácná kombinace. A když se k tomu přidá, že tyto své možnosti vemou a vrhnou do něčeho, co by asi normální smrtelník mohl těžko logisticky a finančně zvládnout a vyzkoušet nebo co by si hvězdy podobného rázu nedělali takhle složité, když jsou jiné a pohodlnější cesty, tak doopravdy respekt. Pro mě ideální tečka za dvěma cestami, se kterými jsem jako malej vyrostl a který mě doteď inspirují třeba i při mých cestách.

• 4.5.2021  14:38
    Jumanji (1995)

Poté co jsem viděl nejnovější Jumanji (z roku 2017 a 2019) jsem očekával další hrůzu, ale, možné i kvůli tomuto nízkému očekávání, opak byl pravdou. Skvělej a originální nápad (hned jsem si vzpomněl na legendární hru D&D), uvolněnej humor devadesátých let, super herecké výkony a do toho všeho povedený hudební doprovod. Prostě ideální rodinný film na lehkou a nenáročnou podívanou a na odreagování.

• 3.5.2021  08:24
    Dlouhá cesta na Jih (TV seriál) (2007)

Bohužel o poznání horší než Long Way Round a to hlavně díky první polovině, kde je vidět špatné naplánování s malou časovou dotací na první úsek cesty a z toho plynoucí horší nálada týmu a nezáživné záběry hlavně ze silnice. Prvních pět dílů tak mohlo být dáno ca do 3 dílů, jediné co to zachraňuje, jsou Ewanovi a Charleyho hlášky. Ale druhá polovina už stojí opět za to a i když cesty jsou o poznání příjemnější a méně dobrodružnější než v Z Asii a na Sibiři, tak už to je opět hlavně o poznávání okolí, lidí a jejich způsobů života. Zážitek se umocňuje hlavně za časů korony, kdy jsme rádi i za Long Way Round Barák.

• 19.4.2021  08:16

Chcete vidět film, kdy nejlepší herecké výkony podává pes? Tak prosím.. Jinak pro mě naprosto zbytečný snímek, kde nic nefunguje a který kopíruje milion podobných snímků, akorát že je kvalitou o tři úrovně horší a nepřináší naprosto nic nového. Krásný příklad průměrného 'netflixovského konzumerismu', kdy je potřeba produkovat co nejvíc mainstreamových výdělečných filmů podle již ověřených a úspěšných vzorců.

• 16.4.2021  09:12
    Meru (2015)

Úžasný příběh a náhled do horolezcovi vášně, až někdy šílenství (tady je ta hranice pravděbodoně hodně úzká). Plus nádherné záběry, u kterých si neumím představit, jak je muselo být obtížné pořídit. Chybí tomu pouze nějaká drobnost, co by tento dokument udělala ucelenější - víc nějakých informací o Meru Peak či o přípravě nebo o nějakých každodenních rituálech během výstupu či trošku delší a komplexnější stopáž o prvním nebo o druhém výstupu. Ale toto jde vytýkat asi hlavně jen profesionálním dokumentaristům, takže tady nemám problém dát 4*. A samozřejmě samotný výkon a neskutečné záběry za 5*.

• 12.4.2021  21:53

Všichni mě ukamenujte... Ano, chápu, že to je natočené naprosto jiným stylem než původní trilogie a taky asi považuji původní 'špinavou a drsnější' trilogii za lepší a taky chápu, že to musel být pro kde koho šok v té době třeba při premiéře. Ale prostě to není tak špatné, jak se o tomhle filmu traduje. Obsazení je strašně cool, jednotlivé postavy taky, ale hlavně příběh, který jde trochu víc do hloubky a jde po více liniích, pro mě má všechny atributy epické space opery. A o tricích a výpravě snad u Lucase nemusí být ani řeč.. Navíc když to porovnáme s nejnovější (už bohužel doopravdy sračkoidní) trilogií, tak to prostě pořád patří k elitě i v samotném Star Wars universum.

• 11.4.2021  08:48
    Had (TV seriál) (2021)

Po dlouhé době seriál, který si mě dokázal, díky kombinaci nádherné, ale naschvál zavádějící dobové stylizace a svým stylem (pomalé a nechronologické) vyprávěním, doopravdy dostat a to hlavně v první polovině seriálu. Zážitek ještě podporuje skvělej a neokoukanej casting, exotické prostředí, kde se děj většinou odehrává a skvělé kamerové záběry. A i když se poslední dobou vedou dohady, jestli je takovéhle masové 'popularizování' těchto lidí v populární kultuře v pořádku, tak za mě, pokud to je natočeno tímto způsobem, kdy daný jedinec z díla nevychází jako nějakej typ rebelujícího hrdiny, ale vyniká pouze jako ".. little cheap con man. Thoughtless street fuck.", což doopravdy byl, to je ok.

• 5.4.2021  08:34
    Zločiny Velké Prahy (TV seriál) (2021)

Skvělý celkový námět, obsazení a rekvizity, ale to vše bohužel neuvěřitelěně shazují jednoduché a předvídatelné jednotlivé příběhy a hlavně silně nepovedená kamera. Poprvé u nějakého díla jsem si uvědomoval, jak špatná kamera může vadit a zkazit celkový dojem. A to hlavně z důvodu že každý kamerový záběr byl brán nepřirozeně zblízka a detailně vůči svému objektu a ještě vždy z nějakého zvláštního úhlu. Chyběl tu vždy nějaký záběr z větší dálky a to pak dělalo scény nepřehledné a roztříštěné a pro mě osobně až frustrující (jako laik nevím, jestli v tom měl být třeba nějaký umělecký záměr či ne). Plus také škodila určitá strohost a snaha mít každou scénu učebnicově dobově přesnou, takže konečný výsledek byl bohužel opak této snahy a scény z každodenního života vypadaly nuceně a určitě ne přirozeně či dobově. Navíc se mi zdálo, že je vše točené v jedné ulici a na jednom statku a místo je jen vždy bráno z jiného úhlu či jinak naaranžované, aby to vypadlo jako jiné místo, což při tady tom rozpočtu :D... Bohužel všechny tyto důvody nedaly následně prostor vyniknout ani povedené výpravě a ani super hereckým výkonům a všechny tyto pozitiva spíše tlumí.

• 4.4.2021  09:06

Jakápak legenda o Ostojovi, teprve legenda o dědovi Komárkovi je to pravé ořechové :)..

• 30.3.2021  11:31

Kdo četl přelohu od Hrabala, tak určitě nemůže tohle povrchní a pouze na první pohled líbivé dílo brát jako povedeneou či dostačující adaptaci. Film selhává snad všude - po řemeslné stránce, kde nejvíce bolí triky a herecké výkony v čele s castingem hlavního hrdiny, ale hlavně selhává v zachycení alespoň nějaké části pointy Hrabalova románu, kdy tu místo komplikované osoby či místo komplikované doby, koukámě na oslavu a povrchní krásu téhle doby a vlastně jinak žádný příběh či nějaká přidaná hodnota tu neexistuje.

• 27.2.2021  08:22
    Cats (2019)

Jste milovník koček? Po tomhle zážitku už nebudete

• 22.2.2021  09:10
    Vzestup Osmanské říše (TV seriál) (2020)

Na Netflix překvapivě věrná a přitom dobře koukatelná rekonstrukce jednoho z nejfascinovanějšího obléhání v historii. A stejně překvapivě se tu ani tolik nenadržuje Osmanům či-li Turkům, jak jsem na turecký počin očekával. Do samotné rekonstrukce jsou přidány odlehčené vsuvky klasických eggheads, kteří vše dobře zasazují do kontextu a vůbec neubírají na svižnosti celého počinu.

• 18.2.2021  07:47
    Vykopávky (2021)

Nádherná filmařina, která alegoricky zachycuje jedny z nejtěžších otázek, se kterými se lidstvo potýká - otázky pomívijosti a toho co po nás zbyde. Na první pohled 3 různé příběhové linky (2.sv válka, příběh Edith a příběh jednoho z nejvýznamějšího anglosaského archeologického objevu) se skrz tyto otázky propojí do jednoho a je z toho svižná, inteligentní a krásná jednohubka.

• 6.2.2021  19:48

Ok, možná to je někdy trošku dumb podívaná, co kvalitou občas připomíná rodinné filmy z 90.let. Ale rozhodně to není taková hrůza a za mě osobně to ani není nejhorší filmové zpracování komiksu ze současné vlny komiksovek (určitě existují horší jak DCovky, tak i marvelovky). Gal Gadot jako WW opět skvělá, námět a záporák taky a i když to má doopravdy pomalej rozjezd a 'pravá komiksová jízda' to je asi tak poslední půl hodinu, tak je tady celou dobu vizuálně na co se koukat a co si užívat a to ještě v doprovodu skvělé hudby od Zimmera, který takhle ve formě nebyl hodně dlouho. Bohužel to ale doopravdy nesehá ani po kotníky nastavené kvalitě a tempu prvního dílu a skoro v každém aspektu by se zde dalo něco přidat nebo ubrat. Musí se to brát jako rodinná oddychovka, která je zaměřena na mladší publikum (podobně jako původní komiksy) a pak si to člověk dokáže bez problému užít.

• 6.2.2021  14:55
    Letuška (TV seriál) (2020)

Seriál co tak po druhém dílě začne parodovat sám sebe.. Škoda, námět zněl slibně.

• 29.1.2021  23:09
    Rok ďábla (2002)

Geniální Plíhal, geniální Čechomor, geniální hlášky versus vážně podané existencionalistické životní situace a to vše propojené nejlepším písníčkářem co znám. Klobouček před Zelenkou.

• 28.1.2021  17:33

Tady podle mě vysoké hodnocení bohužel nemá co dělat s kvalitou filmu jako takového. I já jsem chvilkama uvažoval alespoň o 4 hvězdách, ale už během filmu jsem si uvědomil, že to je kvůli efektu legendární hudby a kvůli určité nostalgii, co ve mně vyvolala (za mlada se u nás doma o víkendech jejich CD točila skoro nonstop). Ale jinak film jako takový se mi zdál dějově nekonzistentní, emoční scény až moc přehrané takovým tím cliché Hollywood způsobem a celkově na celém snímku bylo vidět, jak se jen a pouze vermomocí snaží zaútočit na divákovi city. Vlastně ve stylu vyprávění nebo v jiném aspektu dílo nebylo vůbec originální a bylo natočeno jen jako jeden z dalších mnoha průměrných velkofilmů, které sází na značku či název. Moje další výtka je ke scénáři - příběh Queens (nebo zde spíš příběh Mercuryho) do podrobna neznám, ale určitě bych neřekl, že vše bylo tak jednoznačné a jednoduché, jak se film snaží ukazovat a kdy kupodivu velkým mezníkům dává málo prostoru a bez nějaké debaty je rozstřelí a jede dál, jak kdyby se nechumelilo. Tohle celé pojetí naprosto ubírá od nějaké větší dramatičnosti. A navíc je to asi až moc o Freddiem, kdy ostatní členové jsou tu jen spíš jako takové křoví. Poslední větší zklamání byl jinak všude vychvalovaný Rami Malek. On by roli zahrál dobře, ale musel by hrát někoho jiného, já v něm Mercuryho neviděl (umělý předkus, přesné kopie kostýmů a pár jeho známých pohybů prostě nestačí). Za plusy beru dobové kostýmy a celkovou dobovou atmosféra a již zmíněnou hudbu, kterou je film doopravdy skvěle prokládán. Takže overall zklamání a pro mě to je spíše až podprůměrný snímek, který na mě celkovým dojmem vyznívá jako taková líbivá rychlokvaška, co má za cíl pouze co nejbezpečněji zacílit na co největší počet diváků (což se asi evidentně i povedlo).. Queens by si zasloužili určitě lepší počin.

• 23.1.2021  11:07

Vcelku povedené a hlavně velmi realistické pojetí tohoto legendárního experimentu. Jen je škoda, že se snímek věnuje pouze dramatickému průběhu experimentu, ale už ne jeho důsledkům a aplikaci v reálném světě, což je taky velmi zajímavé a neméně dramatické. Jinak musím vystihnout casting a povedené herecké výkony, které doopravdy věrně napodobili proměnu studentů, tak jak to můžeme vidět i na záznamech ze samotného experimentu. A také povedené zpracování nějakých momentů (třeba uvědomění si, že dr. Zimbardo není pouze neutrání pozorovatel ale sám součástí experimentu).

• 19.1.2021  12:17

O kapku lepší než první díl, děj tu má větší spád a prostě kouzelnickému světu více sedí starý kontinent než USA (byť v průmyslové době). Tomuhle lepšímu dojmu také přispělo, že film nebyl jen o plejádě 'roztomilých' kouzelnických tvorů, které mi v prvním díle spíše připomínali digimony nebo pokemony. Takže až tady jsem zachytil trošku z atmosféry původního HP. Ale pořád mi to přijde jako obrovská a nastavovaná ždímačka úspěchu HP, kdy se příběh zbytečně natahuje a nuceně se komplikuje např. různými příbuzenskými vztahy atd. atd. Tak snad pokračování (a snad zároveň i poslední díl - se slavným soubojem, který ostatně známe z HP) nabere jiný směr a nakonec neporuší nic z knižní série, což je po tomto díle víc než pravděpodobné (nechci spoilerovat).. Když ne, tak tato série nikdy nezapadne do příběhu a do světa HP (podobně jako divadelní hra The Curse Child, kterému Rowlingová údajně taky psala scénář..).

• 16.1.2021  10:37
    Blue Story (2019)

Aktuální drama natočené originálním způsobem. A i když kulisy a styl života jsou zde vyobrazeny nezvykle autenticky, tak hlavní dějová linka pro mě dostává rozměr skoro až Shakespearovského dramatu, jen převlečeném v moderním hábitu. Jak sám reagoval Rapman (režisér Andre Onwubolu) na kontroverze okolo tohoto filmu: 'Blue Story is about love, not violence' .

• 13.12.2020  22:07

Knihu jsem nečetl, takže její kvalitu soudit nemohu. Ale film se mi zdá jen jako nekonzistentní směska stokrát opakovaných témat v jiných a lepších filmech a to ještě v doprovodu s nudným tempem. Bohužel jen si vybrat za téma tuto silnou a pohnutou dobu, která je na vyprávění bohatým zdrojem, nestačí. Od začátku je jasné, jak se příběh bude vyvíjet a film pro mě postrádá jakoukoliv originalitu, větší pointu nebo alespoň nostalgickou poezičnost o každodenním životě v téhlé době (o tom to asi hlavně mělo být).. Bohužel ani Vetchý a Šafránková tuhle prázdnotu nezachrání.

• 28.11.2020  21:43

Za mě nejlepší Spider-Man a asi jediný film který mi doopravdy připomíná ducha komiksů Spideyho od jeho stvořitelů Stana Leeho a Steve Ditka. A to nejen skělým komiksovým vizuálem, který film má, ale i podobnou psychologií postav, díky kterým se komiksy těchto dvou velikánů tak lišily od ostatních.

• 28.11.2020  16:23
    Velký hack (2019)

Zde musím souhlasit s ostatními uživateli, že je dokument zaměřen spíše na diváka, který je touto tématikou nepolíben. Pro ostatní to jinak bude vše důvěrně známé a bez nějakých nových myšlenek či věcí k zamyšlení. Ale jako úvod o tom, co by si každý na internetu měl automaticky a sám uvědomovat (např. to že mu volby výběru nejsou předkládány náhodně a je zde tedy v takové své názorové bublině aj.) skvělé .

• 27.11.2020  17:14
    Hollywood (TV seriál) (2020)

Parádní jednohubka, kterou bych klidně přirovnal k Tarantinově nedávnému Tenkrát v Hollywoodu, i když v pohledu na Hollywood nemohou být víc odlišní. Ale v obou dvou případech je perfektní obsazení, parádní dobová hudba, skvělé kulisy, vše propracované do nejmenšího detailu a prostě stejně geniální zachycení doby a genius loci Zlatého věku v LA. A do toho stejně pohádkové finále z alternativní historie. V čem se tohle dílo zásadně liší od Tarantina, který tento věk pojímá až naivně idylisticky, je, že je zde Hollywood podroben kritice. A tato sebekritika (i když občas naschvál zobrazena přehnaně) je víc než vystihující a dokáže i laikovi prezentovat kontroverze Hollywoodu, které jsou i dnes hojně debatovány a to konečně i v rámci široké veřejnosti. O to si snímku cením víc, protože pouze sebereflexí se nějaký obor může posunout někam dál a vydat se směrem ze zajetých kolejí. Škoda že podobných sebekritických mainstreamových snímků nevzniká více.

• 23.11.2020  22:23

V 80. letech, kdy byla studená válka v plném proudu, to musel být asi o ještě něco intenzivnější zažitek. Ale film nám, i přes svou očividnou jednoduchost a naivitu ve zpracování, zprostředkovává několik důležitých myšlenek a poselství, které jsou minimálně stejně důležité a aktuální i dnes a některé dokonce ještě aktuálnější. S tou aktuálnější myšlenkou myslím mechanical learning nebo-li známěji AI, které je zde zpracováno velmi zdařile a už zde ukazuje, že technologický výovj může mít jak pozitivní, tak negativní stránky. Vrcholem filmu je poté poukázání na absurdnost jakkékoliv jaderná války či její hrozby, která tu pořád v nějaké podobě existuje i dnes, takže => the only winning move is not to play!. Zbytek filmu jinak suprově zachycuje atmosféru osmdesátek v USA - klasické herní doupata pro bezstarostné mladé vs. neustálý strach z bolševiků a jaderné katastrofy, což se určitě dnes, během přílivu nostalgických retro-snímků jako Stranger Things aj., taky ocení.

• 23.11.2020  18:22
    Tom a Jerry (TV seriál) (1940)

The Itchy and Scratchy Show v našem světě, jen s lepší animací a hudbou.

• 20.11.2020  08:53
    Papírový dům (Netflix verze) (TV seriál) (2017)

Seriál ve stylu známého seriálu Útěku z vězení. A bohužel jsou zde podobnosti ve všem - jak v tom pozitivním, tak i v tom negativním. Slibná první série rozehrává atmosférický (i když už zde předvídatelný) příběh, jak přepadení tak i jednotlivých postav. Ale už zde si člověk řiká, hlavně aby ze zbytku seriálu a z dalších sérií nevznikla jen nastavovaná kaše, která se snaží za každou cenu příběh rozvíjet co nejdéle. A to se bohužel stalo, seriál se zákonitě zamotá, začne se zde odehrávat snad každá myslitelná situace a časem přestane děj dávat smysl a občas dokonce popírá sám sebe. Chování a činy některých postav se stanou nelogické a naprosto neuvěřitelné. Prostě jeden z mnoha seriálů, který se snaží vypadat inteligentně a vychytrale, ale opak je pravdou. Jediné plusy které po první sérii zůstanou je hudba, která dodává seriálu určitou osudovost a pak charaktery jednotlivých postav, kteří jako vyděděnci společnosti fungují lépe než Suicide Squat. Bella Ciao!

• 13.11.2020  10:05
    Atlanta (TV seriál) (2016)

Drsná a sarkastická analogie k též drsnému a sarkastickému hudebnímu klipu Donalda Glovera aka Childlishe Gambina - This is America..

• 13.11.2020  09:55

Norská a těžce existencialistická verze na skotský 'Choose Life'. Melancholický snímek který svou poetičností dokáže diváka vtáhnout do “tygřího města“ a umožnit mu zkoumat smutek a vnitřní rozpoložení čerstvě 'vyléčeného' závisláka Anderse. Mimoto ze snímku neuvěřitelně čiší, jak osobní vztah k Oslu, kterým se Anders nostalgicky prochází, má i samotný režisér.

• 12.11.2020  18:20
    Modelář (2020)

Na české poměry se určitě typově podobné filmy musí ocenit. Globální téma pojaté z nezvyklé perspektivy a z nezvyklého úhlu, dodává na originalitě a zajímavosti a dovolím si říct, že by zaujalo nejen v té naší 'filmové kotlině'. Do toho výborný casting, kdy hlavně exceloval Mádl, který si zde střihnul postavu podobnou slavnému Katovi. I samotné typy a charaktery postav jsou víc než zajimavé a to i ty vedlejší role, i když zde třeba nehrají důležitou roli pro příběh. Jako další se musí vyzvednout povedená technická a řemeslná stránka filmu, kdy se hlavně na jedničku povedl odvážný tah s dronama. Bohužel všechny tyhle skvělé a povedené předpoklady pro 'světový' film sráží scénář, kdy se příběh vyvíjí tak nějak nekonzistentně a vlastně to co tvůrci zřejmě zamýšleli, se v příběhu úplně neobjeví. Třeba vyzdvihnout proces frustrace, který dovede někoho k extremismu nebo jak nějaká událost odhalila 'temnou' stránku člověka či vyzdvihnout proč Čr pořád nedokáže překročit stín vlastního prahu a spousty jiných zajimavých psychologických a politických konceptů. Takhle k zamyšlení je tu tedy doopravdy hodně různých rovin a myšlenek, ale vždy je téma spíše tak lehce nakousnuté, ale už není dál bohužel nerozvíjené, což možná v reálném světě funguje podobně, ale ve filmovém už tolik ne. Toto naštěstí balancují povedené a inteligentní dialogy. Nakonec film sráží samotné finále, které je strašně uspěchané a které se vyvrcholením hodí spíše k průměrným filmům. V porovnání jen s českou filmografií, bych dal čtyři hvězdičky, ale v rámci co nejvíce objektivního hodnocení, kdy tady hodnotím filmy i v porovnání se zahraniční konkurencí, musím dát pouze lepší tři hvězdy.

<< předchozí 1 2 3 4 6 7