dvopet

dvopet

Petr Dvořák

okres Olomouc


19 bodů

Moje komentáře

od nejnovějšíchpodle abecedypodle hodnocenípodle roku vzniku filmu
<< předchozí 1 2 3 4 5 6
  • 5.1.2019  22:06

  Smrtící nuda.

  • 2.1.2019  00:37

  Zdaleka to není průser typu Tři bratři. Je to ale film, který "funguje" více jako reminiscence na Obecnou školu a Svěrákovskou tvorbu jako takovou, než jako samostatný a plnohodnotný snímek. Do stejné řeky dvakrát nevstoupíš...

  • 20.11.2018  00:02

  Příšerná sračka, která posouvá hranice hlouposti od scény ke scéně. Chtělo by se říct, že rozpohybované pixely (v podobě již hodně zastaralých představ o dinosaurech) v roce 2018 už nikoho nemůžou zaujmout, natož ohromit. Přesto to vede k obrovským celosvětovým tržbám a z tohoto úhlu pohledu si tvůrci - bohužel - asi těžko sami řeknou, že ten film udělali opravdu mimořádně blbě.

  • 13.10.2018  13:08

  Blade Runner se soudržným scénářem, hurá! Technicky vypiplaný film.

  • 29.9.2018  15:51
  Deadpool 2 (2018)
  *

  Dostatečně ironická a "lehkonohá" poslední třetina prvního filmu se bohužel nepřenesla do dvojky. Navíc typ humoru, který funguje v komiksových sešitech, se ve filmové adaptaci ztrácí. Slaboučkému scénáři dominuje fekální "rádoby humor pro náctileté". Proto se prdí, močí a taky se sahá na pohlavní orgány. A nic víc. Vztahová linie (Deadpool-přítelkyně-záporák-zázračné dítě) nefunguje ani ve vážné poloze, ani jako nadsázka. Marvel po lobotomii.

  • 5.2.2018  14:05

  McDonagh trochu nevyrovnaně balancuje mezi přísně realistickým stylem filmu samotného a mezi mnoha zvraty scénáře, které vycházejí z jeho obvyklého dramatického psaní a na divadle by fungovaly mnohem lépe (s mírou nadsázky). Je to zdařilé a bavil jsem se, nicméně existují mnohem suverénnější filmy.

  • 10.12.2017  13:04
  Dunkerk (2017)
  ***

  Typický Nolan v tom smyslu, že vytvářením zdánlivé komplexnosti opět přečůrává diváky, kteří mu ochotně skáčou na udičku. S tím rozdílem, že oproti svým předchozím filmům tu sází více na vyprávění obrazem. A v tom má sakra rezervy. Nefunkční a nudná práce s Zimmerovou nijak inovativní hudbou. O tom, jak opakovaně Nolan zachází s hercem Hardyho formátu (potlačení možností mimického vyjádření), se mi ani nechce psát. Vyprázdněný a v podstatě zbytečný film zachraňuje pouze řemeslo všech zúčastněných.

  • 27.11.2017  00:35
  Kvarteto (2017)
  ****

  Pomalé tempo filmu je jeho velkou předností. Na vztahové nuance mezi postavami je spousta času, jsou dobře a čitelně zahrány a tím pádem scénář nemusí být polopatický a doslovný, což je jedině plus. V zásadě jednoduchý příběh (jednoduchý v dobrém slova smyslu) je artikulován pomocí promyšlené kompozice neuspěchaných scén a delších záběrů ve výrazných olomouckých lokacích. Zdá se mi, že Krobot se Smékalem neměli potřebu předkládat "velký příběh" a "velké téma" (podobně jako v jejich aktuální inscenaci Honey), hledat v tomto filmu takovéto ambice pak musí vést ke zklamání či minimálně rozpačitému přijetí. Vztahová katastrofa, ke které zdánlivě příběh tenduje, se nejen že nekoná, ale dochází k novému rozložení možností ve vztahovém víceúhelníku, a to přináší potřebnou naději.

  • 2.8.2017  02:21

  Covenant by mě skoro přiměl uvěřit, že Prometheus vlastně není tak špatný film. Chce to zřejmě určité tvůrčí hnutí mysli, vztáhnout se k látce, která režiséra proslavila nejen na poli žánru, a tu látku osobně deformovat opět na úroveň béčkovosti. Scott si zřejmě řekl, že na sklonku kariéry ještě musí za každou cenu vysvětlit vetřelčí původ. Nemusí. V naprosté neznámosti a odlišnosti spočívalo přece jedno z "kouzel" tohoto filmového monstra.

  • 11.6.2017  17:47
  Deadpool (2016)
  ***

  Film, který chce být tak cool a nad věcí, až se často bere zbytečně vážně. A to i přes pubertální humor. Dostatečně ironická je snad jenom jeho posledního třetina.

  • 29.12.2016  15:32
  Karel a já (1942)
  **

  Obzvlášť slabý scénář společně s některými úsměvnými hereckými výkony (čest Peškovi a v určitých scénách i Plachtovi) vytváří zaručené guilty pleasure.

  • 28.12.2016  19:50

  Let's sleep together! Parádně podrytý současný kánon (styl, vizuál, strategie vyprávění) mainstreamových animáků běžně cílených na rodiny či dětské diváky. A ještě ke všemu to řeší problematiku vzájemné "jinakosti", jak aktuální téma!

  • 29.4.2016  15:51

  Nejsevřenější a nejlepší film Ch. Nolana.

  • 14.4.2016  21:31
  Whiplash (2014)
  ****

  Music wins!

  • 31.12.2015  00:22

  O třídu lepší než Mr. Nobody. Ne že by snad Dormael opustil témata ze svého předchozího filmu, ale tentokrát k nim přistupuje dramaturgicky sevřeněji, vtipy většinou fungují (až na některé ústřely) a hravost zůstává (podpořena "viděním" režiséra). To činí ze Zbrusu Nového zákona méně ambiciozní snímek, než jaký byl jeho předchůdce, a to mu prospívá.

  • 21.12.2015  21:21

  Ve Star Wars I-III dochází k okleštění svobody, nástupu diktátora (Darth Sidious) a nastolení Impéria. V dílech IV-VI odboj nakonec přes vícero obtížných kroků ("obrácení" Dartha Vadera) zvítězí, diktátor je svržen a Impérium se hroutí - měla by tedy být otevřena cesta k novému společenskému statutu quo, který jsem od VII čekal. K mému nemalému překvapení se však události VI dílu do novinky nijak nepromítají - stále tu je hlavní mocenská síla ovládající armádu, odboj který je v menšině (a kolem něhož se koncentrují staré známé postavy) a světy na společenském okraji (z nichž se rekrutují nové tváře příběhu). Zdá se, že producenti si třeba mysleli, že pokud by ve filmu chyběla stormtroopeří armáda a hlavní klaďasové by nebyli v odboji, publikum by se nemělo s čím identifikovat ve smyslu zavedené značky Star Wars. Byť jsou některé atributy ironizovány ("je to jako Hvězda smrti jenom větší"), variovány (proč nosí záporák opět masku) či nově nahlíženy (stormtrooper namísto anonymního pěšáka je nyní jedním z hlavních hrdinů), o výraznou (r)evoluci se nejedná a jede se víceméně v zavedených kolejích. Od Abramse to zamrzí o to víc při vědomí, jak se mu podařilo nově nakopnout již stokrát přežvýkaný fenomén Star Treku. Můj pocit je ten, že ač spoluautor scénáře, přílišnou volnost ze strany studia neměl. Film je to zábavný, určité zklamání je ale dle mého soudu na místě.

  • 21.12.2015  20:59
  Berani (2015)
  *****

  Fantastický film. Na Beranech je obdivuhodné, jak snímek vede diváka, jak postupně informuje a jak pracuje s emocemi. Proto nečtěte anotaci, pokud možno! Člověk si říká, že už ho málo co překvapí a pak bum - tohle se mnou přímo otřáslo. Pravděpodobně nejúčinnější propojení typických atributů severské kinematografie - melancholie + suchý humor - jaké jsem doposavaď viděl.

  • 13.12.2015  16:43
  Steve Jobs (2015)
  *****

  O plných pěti hvězdách jsem nějakou chvíli přemýšlel, holt je to ale pravděpodbně nejlepší film Dannyho Boyla. Sorkin je eso scénáristiky!

  • 9.10.2015  20:12

  Tenhle film má jen dvě věci: Arnoldovu němčinu a scénu, kdy se poprvé Sly vynoří na palubě. Jinak nic. Koncepčně zastaralá jednohubka.

  • 27.9.2015  19:18

  Jakkoliv považuju existenci dalších dílů po Terminátorovi 2 za vcelku zbytečnou, Genisys je asi milionkrát zábavnější než zoufalé pokračování s číslicí 3 (Salvation neberu v potaz), a jde o tak "hravý" snímek, že nemůžu jinak, než dát za pravdu Radomíru Kokešovi aka Douglasovi. Nejlepší film s Arniem za poslední roky.

  • 7.8.2015  23:31

  Chytrá hra s odkazy na Jurský park (i pokračování), přetáčení významů (T.Rex jako "good guy") a občasná relativně vtipná nekoreknost (asistentky mají omezenou životnost) - nic dalšího podle mého názoru Jurský svět nepřináší. Jednorázový typ zábavy. (p.s. miluju dinosaury)

  • 21.7.2015  13:29

  FIlmařsky nijak zvlášť hodnotný dokument, kterému se ale daří vykreslit portrét Vratislava Brabence i v momentech, kdy se zdánlivě nic zvláštního neděje (pěstování rostlin). Čtvrtou hvezdičku přidávám za mentální svět samotného protaganisty a dokument doporučuji všem, kteří se chtějí s touto osobností lépe obeznámit. (KVIFF 50)

  • 21.7.2015  13:18
  Slow West (2015)
  ****

  Parádní road movie, která ironizuje westernové (žánrové) prvky. Film je protiváhou k některým k smrti nudným, a nezdravě vážně se beroucím westernů. Hlavní chlapecká postava je tak trochu paralelou na Jarmuschova Mrtvého muže. (KVIFF 50)

  • 21.7.2015  13:11
  Aferim! (2015)
  *****

  K výstižnému komentáři Marigolda (takto Víta Schmarce) dodám jen to, že Aferim! je přesně ten typ filmu, kterému výrazně ublíží, pokud se na něj budete dívat jinak než v kinosále. Na velkém plátně totiž vyniknou pečlivě komponované velké celky krajiny (máte pocit, že před sebou vidíte výsek reálného prostoru), kterou projíždí ústřední postavy. (KVIFF 50)

  • 21.7.2015  12:57

  Ač by se to nemuselo na první pohled zdát, The Other Side je ostře politický film. Současně takhle by pravděpodobně chtěli točit všichni, kteří se zabývají sociální tematikou - zdánlivě úplně přirozeně a samozřejmě, že není rozlišitelné, jestli se díváte na neherce/herce a jestli byly scény odehrávají se před kamerou inscenovány nebo ne. Příznačné je, že takhle syrově laděný snímek o současném americkém "venkově" natočil Ital (byť žijící v USA). Other Side odhaluje mentální úroveň a směřování k extremismu spodní americké vrstvy, ze které vzešly předchozí, a zřejme vzejdou i nadcházející prezidentské volby. Ve více ohledech můj vrchol karlovarského festivalu, byť se na to kouká zatraceně "těžko". (KVIFF 50)

  • 15.7.2015  15:29
  Fúsi (2015)
  ****

  Kárimu se tentokrát povedlo vrátit k vlastním kořenům v tom smyslu, že spojuje zábavnost svého druhého filmu Outsider s výraznější melancholií debutu Albín jménem Noi. Tím dává zapomenout na svůj ryze průměrný předchozí snímek Dobré srdce, který se rozpliznul kdesi na cestě mezi oběma polohami. Kári umí coby scénárista pracovat s postavou, stejně jako ji pak jako režisér interpretovat filmovými prostředky. Současně při práci s hudbou a celkovou stavbou ví, co na diváky platí, aniž by sklouzával k přepálené sentimentalitě či naopak vtipu za každou cenu. Fúsi je proto divácky vstřícný a přesto chytře postavený snímek s některými typickými atributy severské kinematografie. (KVIFF 50)

  • 15.7.2015  15:13

  Největší slabinou tohoto dokumentu je neustálé opakování na začátku vyřčené premisy (už se u nás netočí). Na tři hvězdy to u mě vytáhl jenom fakt, že filmový průmysl v tomto případě reflektuje sám sebe - takto zaměřených filmů by bylo potřeba víc. (KVIFF 50)

  • 13.7.2015  13:26

  Paralela na chamtivost těžařů brousících si zuby na Horní Jiřetín, pohrávající si se žánrovými prvky. Při vědomí celovečerního debutu a nízkého rozpočtu oplývá film umně zvládnutými výrazovými prostředky, navíc je v kontextu současné české hrané kinematografie svěží a skutečně (bez jakýchkoliv pejorativních významů) zábavný. (KVIFF 50)

  • 14.6.2015  22:59

  Dozvíte se, proč byl Anatolij Tarasov mistr Yoda sovětského hokeje, a proč se Vjačeslav Fetisov pod křídly Putina nyní mění v obdobu nenáviděného Tichonova. Vřele doporučuju.

  • 11.6.2015  23:49
  Barbar Conan (2011)
  **

  Chtěl bych věřit, že si tento film svou béčkovost ve všech ohledech plně uvědomuje.

<< předchozí 1 2 3 4 5 6
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace