dvopet

Petr Dvořák

okres Olomouc

<< předchozí 1 2 3 4 5 6
    • 2.8.2017  02:21

Covenant by mě skoro přiměl uvěřit, že Prometheus vlastně není tak špatný film. Chce to zřejmě určité tvůrčí hnutí mysli, vztáhnout se k látce, která režiséra proslavila nejen na poli žánru, a tu látku osobně deformovat opět na úroveň béčkovosti. Scott si zřejmě řekl, že na sklonku kariéry ještě musí za každou cenu vysvětlit vetřelčí původ. Nemusí. V naprosté neznámosti a odlišnosti spočívalo přece jedno z "kouzel" tohoto filmového monstra.

• 11.6.2017  17:47
    Deadpool (2016)

Film, který chce být tak cool a nad věcí, až se často bere zbytečně vážně. A to i přes pubertální humor. Dostatečně ironická je snad jenom jeho posledního třetina.

• 29.12.2016  15:32
    Karel a já (1942)

Obzvlášť slabý scénář společně s některými úsměvnými hereckými výkony (čest Peškovi a v určitých scénách i Plachtovi) vytváří zaručené guilty pleasure.

• 28.12.2016  19:50

Let's sleep together! Parádně podrytý současný kánon (styl, vizuál, strategie vyprávění) mainstreamových animáků běžně cílených na rodiny či dětské diváky. A ještě ke všemu to řeší problematiku vzájemné "jinakosti", jak aktuální téma!

• 29.4.2016  15:51

Nejsevřenější a nejlepší film Ch. Nolana.

• 14.4.2016  21:31
    Whiplash (2014)

Music wins!

• 31.12.2015  00:22

O třídu lepší než Mr. Nobody. Ne že by snad Dormael opustil témata ze svého předchozího filmu, ale tentokrát k nim přistupuje dramaturgicky sevřeněji, vtipy většinou fungují (až na některé ústřely) a hravost zůstává (podpořena "viděním" režiséra). To činí ze Zbrusu Nového zákona méně ambiciozní snímek, než jaký byl jeho předchůdce, a to mu prospívá.

• 21.12.2015  21:21

Ve Star Wars I-III dochází k okleštění svobody, nástupu diktátora (Darth Sidious) a nastolení Impéria. V dílech IV-VI odboj nakonec přes vícero obtížných kroků ("obrácení" Dartha Vadera) zvítězí, diktátor je svržen a Impérium se hroutí - měla by tedy být otevřena cesta k novému společenskému statutu quo, který jsem od VII čekal. K mému nemalému překvapení se však události VI dílu do novinky nijak nepromítají - stále tu je hlavní mocenská síla ovládající armádu, odboj který je v menšině (a kolem něhož se koncentrují staré známé postavy) a světy na společenském okraji (z nichž se rekrutují nové tváře příběhu). Zdá se, že producenti si třeba mysleli, že pokud by ve filmu chyběla stormtroopeří armáda a hlavní klaďasové by nebyli v odboji, publikum by se nemělo s čím identifikovat ve smyslu zavedené značky Star Wars. Byť jsou některé atributy ironizovány ("je to jako Hvězda smrti jenom větší"), variovány (proč nosí záporák opět masku) či nově nahlíženy (stormtrooper namísto anonymního pěšáka je nyní jedním z hlavních hrdinů), o výraznou (r)evoluci se nejedná a jede se víceméně v zavedených kolejích. Od Abramse to zamrzí o to víc při vědomí, jak se mu podařilo nově nakopnout již stokrát přežvýkaný fenomén Star Treku. Můj pocit je ten, že ač spoluautor scénáře, přílišnou volnost ze strany studia neměl. Film je to zábavný, určité zklamání je ale dle mého soudu na místě.

• 21.12.2015  20:59
    Berani (2015)

Fantastický film. Na Beranech je obdivuhodné, jak snímek vede diváka, jak postupně informuje a jak pracuje s emocemi. Proto nečtěte anotaci, pokud možno! Člověk si říká, že už ho málo co překvapí a pak bum - tohle se mnou přímo otřáslo. Pravděpodobně nejúčinnější propojení typických atributů severské kinematografie - melancholie + suchý humor - jaké jsem doposavaď viděl.

• 13.12.2015  16:43
    Steve Jobs (2015)

O plných pěti hvězdách jsem nějakou chvíli přemýšlel, holt je to ale pravděpodbně nejlepší film Dannyho Boyla. Sorkin je eso scénáristiky!

• 9.10.2015  20:12

Tenhle film má jen dvě věci: Arnoldovu němčinu a scénu, kdy se poprvé Sly vynoří na palubě. Jinak nic. Koncepčně zastaralá jednohubka.

• 27.9.2015  19:18

Jakkoliv považuju existenci dalších dílů po Terminátorovi 2 za vcelku zbytečnou, Genisys je asi milionkrát zábavnější než zoufalé pokračování s číslicí 3 (Salvation neberu v potaz), a jde o tak "hravý" snímek, že nemůžu jinak, než dát za pravdu Radomíru Kokešovi aka Douglasovi. Nejlepší film s Arniem za poslední roky.

• 7.8.2015  23:31

Chytrá hra s odkazy na Jurský park (i pokračování), přetáčení významů (T.Rex jako "good guy") a občasná relativně vtipná nekoreknost (asistentky mají omezenou životnost) - nic dalšího podle mého názoru Jurský svět nepřináší. Jednorázový typ zábavy. (p.s. miluju dinosaury)

• 21.7.2015  13:29

FIlmařsky nijak zvlášť hodnotný dokument, kterému se ale daří vykreslit portrét Vratislava Brabence i v momentech, kdy se zdánlivě nic zvláštního neděje (pěstování rostlin). Čtvrtou hvezdičku přidávám za mentální svět samotného protaganisty a dokument doporučuji všem, kteří se chtějí s touto osobností lépe obeznámit. (KVIFF 50)

• 21.7.2015  13:18
    Slow West (2015)

Parádní road movie, která ironizuje westernové (žánrové) prvky. Film je protiváhou k některým k smrti nudným, a nezdravě vážně se beroucím westernů. Hlavní chlapecká postava je tak trochu paralelou na Jarmuschova Mrtvého muže. (KVIFF 50)

• 21.7.2015  13:11
    Aferim! (2015)

K výstižnému komentáři Marigolda (takto Víta Schmarce) dodám jen to, že Aferim! je přesně ten typ filmu, kterému výrazně ublíží, pokud se na něj budete dívat jinak než v kinosále. Na velkém plátně totiž vyniknou pečlivě komponované velké celky krajiny (máte pocit, že před sebou vidíte výsek reálného prostoru), kterou projíždí ústřední postavy. (KVIFF 50)

• 21.7.2015  12:57

Ač by se to nemuselo na první pohled zdát, The Other Side je ostře politický film. Současně takhle by pravděpodobně chtěli točit všichni, kteří se zabývají sociální tematikou - zdánlivě úplně přirozeně a samozřejmě, že není rozlišitelné, jestli se díváte na neherce/herce a jestli byly scény odehrávají se před kamerou inscenovány nebo ne. Příznačné je, že takhle syrově laděný snímek o současném americkém "venkově" natočil Ital (byť žijící v USA). Other Side odhaluje mentální úroveň a směřování k extremismu spodní americké vrstvy, ze které vzešly předchozí, a zřejme vzejdou i nadcházející prezidentské volby. Ve více ohledech můj vrchol karlovarského festivalu, byť se na to kouká zatraceně "těžko". (KVIFF 50)

• 15.7.2015  15:29
    Fúsi (2015)

Kárimu se tentokrát povedlo vrátit k vlastním kořenům v tom smyslu, že spojuje zábavnost svého druhého filmu Outsider s výraznější melancholií debutu Albín jménem Noi. Tím dává zapomenout na svůj ryze průměrný předchozí snímek Dobré srdce, který se rozpliznul kdesi na cestě mezi oběma polohami. Kári umí coby scénárista pracovat s postavou, stejně jako ji pak jako režisér interpretovat filmovými prostředky. Současně při práci s hudbou a celkovou stavbou ví, co na diváky platí, aniž by sklouzával k přepálené sentimentalitě či naopak vtipu za každou cenu. Fúsi je proto divácky vstřícný a přesto chytře postavený snímek s některými typickými atributy severské kinematografie. (KVIFF 50)

• 15.7.2015  15:13

Největší slabinou tohoto dokumentu je neustálé opakování na začátku vyřčené premisy (už se u nás netočí). Na tři hvězdy to u mě vytáhl jenom fakt, že filmový průmysl v tomto případě reflektuje sám sebe - takto zaměřených filmů by bylo potřeba víc. (KVIFF 50)

• 13.7.2015  13:26

Paralela na chamtivost těžařů brousících si zuby na Horní Jiřetín, pohrávající si se žánrovými prvky. Při vědomí celovečerního debutu a nízkého rozpočtu oplývá film umně zvládnutými výrazovými prostředky, navíc je v kontextu současné české hrané kinematografie svěží a skutečně (bez jakýchkoliv pejorativních významů) zábavný. (KVIFF 50)

• 14.6.2015  22:59

Dozvíte se, proč byl Anatolij Tarasov mistr Yoda sovětského hokeje, a proč se Vjačeslav Fetisov pod křídly Putina nyní mění v obdobu nenáviděného Tichonova. Vřele doporučuju.

• 11.6.2015  23:49
    Barbar Conan (2011)

Chtěl bych věřit, že si tento film svou béčkovost ve všech ohledech plně uvědomuje.

• 1.6.2015  20:59

U Marvelovských sérií mě mrzí jenom o poznání slabší pokračování: prostoduchý Iron Man 2 (vyjma konce), Captain America - Winter Soldier, který se pohybuje v jednom zacykleném schématu a Thor - Dark World, opravdu průměrný následovník pravda ne zase tak oslňující jedničky. V tomto smyslu - minimálně z hlediska zábavnosti - pro mě tvoří AVENGERS 2 světlou výjimku.

• 9.4.2015  22:12
    Želvy Ninja (2014)

A to jsem míval želváky fakt rád...

• 27.3.2015  23:19

Aha, tak někoho tu napadlo naroubovat experiment s časem z Na Hromnice o den více na akční sci-fi s Cruisem v hlavní roli, který kosí emzáky, aby se na konci ukázalo, že je to pochopitelně "misson possible". Oh, come on...

• 26.3.2015  23:53
    Interstellar (2014)

Po vizuálně-technické stránce úchvatný, v případě některých sekvencí doslova omračující film. Potud by nebyl problém napálit Interstellar "plnej počet". Snímek ale trpí zcela totožnými neduhy, jako několik předchozích Nolanových filmů. Skoro mám pocit, že by bratrům Nolanovým výrazně prospělo, kdyby ke své scénáristické práci pustili někoho "zvenčí", kdo by se nebál výraznějších zásahů. Naoko komplexní děj, který se snaží diváka přesvědčit, jak neskutečně promakaný je, a přitom se na vícero místech bortí (typický příklad Inception). Paralelní dění a další stále stejné "fígle" nepřekvapují. Měl jsem tentokrát větší potřebu je omlouvat, protože "je to prostě ryzí sci-fi", což je ale asi špatný myšlenkový pochod. Na druhou stranu, když si tohle odmyslíte, tak tu zůstává to obtížně vyjádřitelné slůvko KINO - které vás dostane pryč z reality, a v tomto smyslu plní Interstellar svou zábavní funkci v podstatě dokonale.

• 23.3.2015  22:43
    Petrolejové lampy (divadelní záznam) (2013)

Jařabova adaptace vyniká schopností zkratky a hutnou soustředěností na myšlenková témata vybraná z předlohy. Tomu výrazně napomohá i zvolené vyprávění v retrospektivě. Víc na relativně malé časové ploše a ve zvoleném minimalistickém pojetí ani není třeba. Specifické vyjadřovací prostředky zaniklého divadla vyvstanou v plné nahotě například v přímém srovnání s poněkud návodnou, v současnoti uváděnou, inscenací Petrolejových lamp v Divadle Petra Bezruče v Ostravě.

• 8.3.2015  22:42
    Leviatan (2014)

O Leviatanu se poprávu mluví jako o reflexi zneužívání moci. Mám za to, že o tomto univerzálním tématu je třeba hovořit, psát, hrát divadlo a točit stále znovu a znovu, protože je znovu a znovu aktuální a platné (a málokdy trestané) úplně všude. Ve spojitosti se současným Ruskem je to pak třeba dvojnásob. Není překvapivé, že tento snímek vzniknul právě tady a teď a byl (opět nepřekvapivě) zavržen ruským ministerstvem kultury. Potud tedy filmu jeho kredit plně přiznávám. Co se týká úrovně scénáře, už to bohužel taková bomba není. Vadil mi odklon od soustředění se na (marný) boj směrem ke vztahovým situacím. Ty sice mají svůj smysl, protože rozdrobí přátelské vazby a je proto jednodušší pro korupčně-mocenský systém schlamstnout hlavní postavu, ale děje se tak mnohokrát okoukanými způsoby (spoiler - pravděpodobně přijdu o dům, můj syn má problém s mou partnerkou, přijede můj kamarád právník, ale celé se to posere, protože si společně s mou partnerkou začnou románek, partnerka neví co se sebou, jsem neoprávněně nařčen z vraždy, k čemuž přispějí partnerčini "dobří kamarádi", propadám se do pití, jsem bez domu, zatčen, jsem zcela zlikvidován - spoiler). Hromadění těchto situací na časové ose vede k naplňování určitého dějového klišé, což mi na snímek tohoto charakteru přijde trochu škoda. Jinak dobrý film tím ve výsledku docela utrpěl. Velké plus za úžasné exteriéry a skvělou kameru.

• 17.1.2015  20:23

V první polovině předvedla peklo ČT zcela chaotickým živým přenosem, ve druhé polovině se naopak pekelně prezentovala koncertní část zahájení. Petru Formanovi se "povedlo nabouchat" k sobě relativně zajímavé prvky (dynamická akrobacie + videomapping) s těmi nejprofláklejšími obličeji našeho mainstreamu, takže to celé působilo typicky česky na půl cesty mezi provinčností a snahou k přesahu k širšímu celku. Jako obvykle při akcích většího rozměru dostávají přednost "kámoši" a heslo "ono se to nakonec nějak splácá." On ale hlavní problém spíš tkví v povaze celého projektu a zejména jeho realizací (aktuálně pátý ředitel a problémy s koncepcí), a když se podívám na program v rámci roku 2015, tak mi to přijde jako vyplýtvaný potenciál. A tak od 17.1.2015: David Koller - Plzeňák! ...

• 6.1.2015  23:31
    Malé královny krásy (TV pořad) (2009)

Nenechte se mýlit, z profesionálního hlediska - daného TV formátu - je tahle reality show vytvořena dobře. Nekomentuje, dokonce bych řekl, že ani s těmihle zrůdnostmi, které chystají na dcery jejich vlastní matky (a hrdě tomu říkají dětské soutěže krásy) tak úplně nesouhlasí. "Jen" ukazuje. A to takovým způsobem, že dokonale demaskuje patologické principy (to snad ani jinak pojmenovat nejde), na kterých je celá tahle obskurnost založena. Bohužel tu při hodnocení dochází k úplné záměně obsahu za formální prostředky show, ale já se nedivím, protože tuhle činnost rodičů páchanou na dětech rovněž naprosto odsuzuji.

<< předchozí 1 2 3 4 5 6