Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Akční
  • Animovaný
  • Dokumentární

Enola Holmesová (2020)

Millie Bobby Brown je už dnes herecká hvězda, pokud vám to nebylo jasné už po Stranger Things. Hlavní ambicí tohoto filmu je na maximu stopáže vytěžit právě její herectví a to splňuje do puntíku. Jinak jde pouze a jenom o "spotřební" jednohubku.

Katla (2021) (TV seriál)

Výborné žánrové ozvláštnění severského "vztahového" dramatu + skvělé kamerové kompozice vycházející z islandské přírody. Nejsem vůbec proti, pokud bude Netflix do budoucna financovat i projekty tohoto typu jako protiváhu zábavě "na první dobrou".

Šarlatán (2020)

Ať se na mě nikdo nezlobí, ale Šarlatán je jen nahozená a neživotná šablona postav a situací. Příčinu bych hledal v chaboučkém Epsteinově scénáři. Pro mne osobně nejslabší počin A. Holland v její novodobé filmografii.

Chicagský tribunál (2020)

Zřejmě nejzábavnější film ze soudního prostředí vůbec!

plakát

Císařův pekař - Pekařův císař (1951)

Geniální. Jenže čím jsem starší, tím víc mi vadí všudypřítomný budovatelský duch. Ten je sice velmi chytře zakomponován do celého díla tak, aby nešlo jen o tupou agitku (notabene, když scénář vychází z původní tvorby W+V), ale v mnoha ohledech razí doslova nepříjemně. Proto je Rudolf II. zobrazen jen jako senilní stařec ("kolikátý jsme?"), zatímco se na jeho místě projeví jako schopný panovník až člověk z lidu pekař Matěj ("lidé pochopí, že jim bude nejlíp, až si budou vládnout sami"). Šlechta je pouze banda intrikánů a zlodějů, zatímco pracují lid je poctivý a přející. Kompozičně je tohle černobílé rozdělení nejvíce viditelné v hromadné scéně, kdy je dělný lid ("tohle je tesař, klempíř, zedník") postaven na druhé straně proti alchymistům ("...zkrátka inteligence"). Kam budování socialismu dospělo stylem "když všichni všechno všechněm dáme, tak budou všichni lidi všechno mít dohromady", no, to víme dobře opravdu všichni. I přes tohle výrazné levicové Werichovo zaměření (Hej rup!) také víme, kam dospěla jeho kariéra, zejména znemožněním činnosti za normalizace i účastí při Antichartě.

plakát

Boratův navázaný telefilm (2020)

Je to sice celé aktuální, ale je to vlastně málo ostré. Bezzubé. Cohen navíc používá už všechny dříve ověřené fígly. Jenže jak ostré by to mělo být? Realita dneška s útokem na Kapitol či našimi domácími popírači viru a očkování s Davidovými hvězdami na klopách, posouvá veškerou tvorbu na samou hranici toho, kdy je ještě možné dělat fungující společenskou satiru.

plakát

Skandinávská divočina (2011) (TV pořad)

První díl Znovuzrození představuje triumf kameramanské kompozice a je vizuálně ohromující. Doporučuji nejen pro milovníky dokumentů o přírodě. Na minisérii je poznat, že ji zpracovávaly různé štáby s rozdílnými vizuálními přístupy, což je v pořádku, nicméně právě v tomto smyslu další díly za tím prvním zaostávají.