Esgalnor

Esgalnor

Miroslav Harant

okres Svitavy
(nad)Člověk


9 bodů

Moje oblíbené filmy

 • poster

  Harry Potter a Fénixův řád (2007)

 • poster

  Pán prstenů: Návrat krále (2003)

 • poster

  Osvícení (1980)

 • poster

  La La Land (2016)

  Obrovský filmový zážitek hned na začátku roku. Na La La Landu mě nic příliš nelákalo - nejsem fanda romantických filmů, ještě méně mám v oblibě muzikály a nelíbil se mi ani samotný název. Zlaté Glóby a pochvalné recenze odevšad ale rozhodly za mě - ještě, že tak. Film plný emocí. Jeden moment vám je do tance, v dalším se smějete, a v dalším okamžiku se přistihnete, že slzíte, jen aby pak film vzbudil romantické srdce i v tom nejodtažitějším tvrďákovi a to mu následně zlomil na milion kousků. A tohle všechno stihne La La Land udělat s člověkem hned několikrát dokola. Neskutečná emocionální horská dráha, filmová lahůdka. Písniček tu není tolik, jako v klasických muzikálech, stihne se tu prostřídat ale hned několik hudebních žánrů a objevit opravdu několik skvělých kousků (jak tanečních, tak dost emotivních). Emma Stone je kočka, a ještě k tomu hraje famózně, Ryan Gosling nezaostává - ti dva mezi sebou mají excelentní chemii a podávají výjimečné výkony. Režie je zmáknuta kvalitně, scénář si chytře hraje s klišé tak, že jako klišé vůbec nepůsobí a každý záběr potěší divákovo oko. ▐ Plusy: Herci, režisér, kostýmy, hra se světlem, hudba, kamera... A mohl bych pokračovat. ▐ Mínusy: Nic, skvělé ve všech ohledech.▐ Ve zkratce: Překrásná óda na lásku, na film, na Los Angeles... Nádhera.

 • poster

  Shrek (2001)

  Nahláškovaná rychlojízda, která neomrzí ani po miliontém zhlédnutí. Shrek si dělá srandu ze všeho a hodně tomu napomáhá i v dabingu lokalizovaný humor do Česka a dabing ze zlaté éry českého dabingu. Animace nepůsobí zastarale ani letos, hudba je zvolena geniálně, příběh ač prostý, tak zajímavý a povedeně zpracovaný, postavy neprvoplánové a... mohl bych vychvalovat ještě dlouho a jako nepovedenou věc jen zmínit... přemýšlení by mi zabralo přibližně stejně dlouho, takže za mě jen, že Shrek je skvělý film, který dokáže pobavit i když ho vidíte po sto osmdesáté šesté.

 • poster

  Faunův labyrint (2006)

 • poster

  Tři billboardy kousek za Ebbingem (2017)

  Jasně poznáte, že film je dobrý, když se během něj dokážete sžít a vcítit do postavy zoufalé matky, jejíž dcera byla umírající znásilněna, ačkoliv matkou s mrtvou dcerou nejste. Vlastně nejste ani matkou a ani ženou. A stejně máte pro Mildred pochopení a absolutně rozumíte všemu co dělá. McDonagh natočil geniální film, který je takovým reálným obrazem syrově reálného života. Ubral na groteskních až bizarních scénách a servíruje tu místy jen lehce přestřelený příběh odrážející veškeré neduhy maloměstské (a vlastně i globální) společnosti. Občas se zabrousí do humoru, ale v drtivé většině případů jde o hořkosladký humor, po němž zůstává jistá pachuť. Sympatický Ir natočil film s hloubkou. A navíc i se senzačními herci (Frances, Rockwell a Harrelson válí, uznání si zaslouží i Dinklage, Cornish a Weaving), krásně plynulým scénářem a spoustou scén, které se vám vryjí do paměti. Poprvý jsem v kině řval. Loni byla filmem roku hned první kinoprojekce v lednu... že by se to zopakovalo?

 • poster

  Rodinka Belierových (2014)

  Vynikající komedie, která se zvládá vyhýbat většině klišé, rozjet zajímavý příběh, překvapit spoustou nekorektního humoru a na závěr člověka šíleně, ale šíleně semlít. Nejlepší feel-good film všech dob? Dost možná. A Louane Emera nejen že je skvělá zpěvačka, ale i hrozně přirozená herečka.

 • poster

  Wind River (2017)

  Fantastický režijní debut, který, doufám, výrazně promluví do oscarových nominací. Sheridan zde nabízí pomalý, avšak grandiózně vystupňovaný a ohromně mrazivý příběh, který člověka rychle dokáže vtáhnout, čemuž značně napomáhá charismatický Jeremy Renner a fantasticky hrající Elizabeth Olsen (dohromady skvěle se doplňující dvojice). Na pozadí mrazivých pustin Wyomingu je zde rozehrána překvapivě komorní zápletka, která se zaměřuje především na postavy a práci s nimi a dlouhé, herecky vyšperkované a emocemi nabité, dialogových pasáže. Těch několik akčnějších scén má pak strašnou sílu a velmi slušný náboj. Suma sumárum je Wind River neskutečně silným komorním thrillerem, jenž s vámi dost pravděpodobně pořádně zamává, a který na pozadí mrazivých pustin a hutné detektivky rozehrává charakterové konverzační drama plné metafor o síle vůle. Obě části tu dostávají dostatek prostoru a jejich kombinace se prolíná do napínavého drsného thrilleru, který se vyhýbá VŠEM žánrovým klišé a nenechá diváka ani na sekundu oddechnout. Ještě nikdy jsem nezažil takhle zakřiknuté kino po skončení filmu....

 • poster

  Zrodila se hvězda (2018)

  Velkolepé drama, které dovede být komorní i při těch největších koncertech. Lady Gaga má teď na kontě filmový debut desetiletí, podává perfektní výkon a vděčnou rolí trochu zastiňuje vypjaté herectví Bradleyho Coopera. Ten jako režisér servíruje poctivý romantický hudební film, který se soustředí výhradně na ústřední hereckou dvojici a až na dvě figurky je zbytek herců už jen tak do počtu. Vztah Jacksona s Ally dodává dynamiku a diktuje tempo celého filmu a ve finále má divák pocit, že místo velkolepého příběhu sledoval jen životní etapu jednoho člověka, která s přimhouřenýma očima působí, jako by se přece jen mohla odehrát. Tak civilně ten film působí. Ano, na klišé dojde, především rýpání do zkaženosti a povrchnosti hudebního průmyslu je od hollywoodského filmu poměrně úsměvné, ale budiž. Bradley přináší jeden z nejlepších a největších režisérských debutů všech dob a zároveň divákovi nabízí strhující emocionální jízdu, při které stihne přirozeně nabídnout melodrama, snílkovství, ryzí depku, skvělé písně, velkolepé koncerty i silně komorní scény zcela beze slov. A celé to v těch více než dvou hodinách hrozně rychle uteče. Druhá projekce je pro mě povinností a písničky budu poslouchat ještě hodně dlouho, zainteresovat Lady Gagu byl skvělý tah.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace