A három testőr Afrikában (1996)

Jenő Rejtő je v Maďarsku legenda a kto čítal ktorýkoľvek z jeho románov, musí uznať, že je to právom druhý najčítanejší maďarský spisovateľ (pred ním je už len M. Jókai). Na Slovensku vyšlo v edícii Dobrodružné romány 12 jeho diel. Napriek tomu, že boli napísané pred viac ako 80 rokmi (Rejtő zomrel ešte počas 2. svetovej vojny!), pri ich čítaní si to ani neuvedomíte. Tento film je adaptáciou románu Traja mušketieri v Afrike (na Slovensku vydala Smena, Dobrodružné romány č. 158 z r. 1969). Žiaľ, herecké výkony na mňa pôsobia ako z televíznej inscenácie a dúfam, že viac filmov podľa Rejtőho už nevznikne. Pri knihách sa totiž pobavíte oveľa viac ako pri tomto filme. Osobne doporučujem najmä román Štrnásťkarátové auto (Dobrodružné romány č. 288, r. 1980). To som vybuchoval smiechom snáď pri každej druhej vete. A to už ako 12-ročný! Kto sa chce niečo dozvedieť o samotnom autorovi, doporučujem tento podcast od Egona Tomajka: https://www.audiolibrix.com/sk/Podcast/Listen/58462/ficer-nedela-23-10-2016-12-00

Akademie pana Kaňky (1984)

Premiéra 1. časti v ČST pod názvom Akadémia profesora Machuľu bola vo štvrtok 26.12.1985 o 13:40 na 1. programe. 2. časť mala premiéru na druhý deň 27.12.1985 o 14:25 na 1. programe. Réžia slovenského znenia: Svätopluk Šablatúra.

Armchair Thriller (1978) (seriál)

Príbeh z tohoto seriálu pod názvom Čakáreň na smrť (The Limbo Connection) bol vysielaný aj v ČST ako trojdielny film, repríza 1. časti bola v utorok 16.12.1986 o 22:10 na 2. programe. Réžia slovenského znenia: Ján Šuda.

Autobus smrti (1978)

Obsah, ktorý je tu uvedený, je zrejme k úplne inému filmu. Autobus smrti je príbeh o skupine banditov, ktorí sa ukrývajú v horách a keďže je im polícia na stope, pokúsia sa po zuby ozbrojení a zamaskovaní za nevinných dedinčanov ujsť z hôr bežným linkovým autobusom. Film kedysi bežal v československých kinách a vysielala ho aj ČST s českým dabingom. Vodcu banditov hral Jean Constantin, ktorý sa dosť nápadne podobá na Dominica Barta, šéfa banditov z filmu Šimon a Matúš :)

Avatar: The Way of Water (2022)

Úspešne som sa vyhol prvému dielu a tu to bude podobne. Filmy plné digibordelu ma už pred nejakým časom začali neskutočne nudiť.

Bílé tango (1981) (seriál)

Príbeh z tohoto seriálu pod názvom Choroba srdca mal v ČST premiéru v utorok 10.7.1984 o 20:00 na 1. programe.

Bílí lvi (1981)

Čs. televízna premiéra bola v sobotu 6.7.1991 o 20:30 na F1. Réžia českého znenia: Jana Michajlová.

Bílý mys (1980)

V prvej polovici 80. rokov 2x uvedené na slovenskom okruhu ČST so slovenským dabingom. Charlesa Bronsona daboval Slavo Záhradník.

Brontosaurus (1979)

Prvý film, v ktorom som videl Zdeňka Svěráka a neskôr som si nevedel zvyknúť na jeho kladné úlohy v iných filmoch, pretože mi vždy pripomínal toho odporného pedagóga z tohto filmu :)