Smrt on-line (2008)

Poctivo natočená kriminálna jednohubka. Po režisérskej, hereckej a hudobnej stránke ide o dobre odvedenú rutinu 70%

Temný rytíř (2008)

Prvú polovicu filmu som si hovoril že Batman Begins ma bavil viac no posledných 40 minút ma neskutočne odrovnalo a ja som s otvorenými ústami a zatajeným dychom zažil pravý filmový orgazmus. Isté výhrady by sa našli (Maggie Gyllenhaal, maska Two-face, strihová úsečnosť niektorých scén) ale za tú scenáristickú a režisérsku genialitu iné hodnotenie v žiadnom prípade dať nemôžem. V dobre ozvučenom kine za zvuku geniálneho hudobného podmazu dua Zimmer-Howard je to zážitok na celý život! S prehľadom zatiaľ najlepší film roka

Mumie: Hrob Dračího císaře (2008)

FANÚŠIKOVIA SOMMERSOVÝCH MÚMII POZOR! ROB COHEN MÁ PRE VÁS PREKVAPENIE. BODNE VÁS DÝKOU ROVNO DO SRDCA! Čakal som že to bude katastrofa ale Cohen predčil moje najhoršie obavy. Vo filme nefunguje prakticky nič. Kameňom úrazu je banálny scenár v ktorom postavičky poskajujú v rôznych lokáciach (Čína, Himaláje, piesok) a ničia všetko čo im príde do cesty. Cohen zvysoka kašle na akékoľvek vysvetlovanie a kľudne nechá napochodovať armádu skamenelých bojovníkov či snežňých Yettiov a divák len pozerá s otvorenými ústami dokorán. Jet Li je na plátne z 80% v digitálnej podobe z toho mi nedá nespomenúť jeho nezmyselné zvieracie premeny, z Marie Bello som dostával kŕče skoro neprestajne a záver bol už len prehliadkou bezduchých efektov s nulovou gradáciou alebo invenciou. Režisér navyše absolútne nevie pracovať s napätím či emóciami a tak najdramatickejším momentom filmu bol odchod kravy cez most. Tam kde v dvojke Sommers dávkoval silné emócie (zomierajúca Evelyn) tam Cohen zlyháva na plnej čiare a ani len dramatický moment Rickovho prebodnutia nedokáže natočiť tak, aby divákovi čo i len náznakom záležalo na danej postave. A to je pre fanúšika prvých dvoch dielov nestráviteľná podpásovka. Okrem toho ak náhodou očakávate orchestrálny orgazmus v štýle Alana Sivestriho hneď vás musím schladiť. Hudba Randyho Edelmana je skrátka nevýrazná o neprehľadných akčných scénach ani nehovoriac. Tak prečo 2*? Za výpravu, 70% trikových záberov a zopár vcelku príjemných vtípkov (na 2 dobré však pripadne 1 trápny). 40% a môj najhorší kinozážitok vôbec. Zatiaľ čo filmy Múmia a Múmia sa vracia budú navždy patriť medzi moju dobrodružnú topku, Hrob dračieho Cisára odignorujem bez čo i len jedinej výčitky svedomia. Na záver dodám jediné. Rachel Weisz urobila dobre že úlohu v tomto filme odmietla. Po dnešku si ju vážim ako človeka ešte viac. Zachovala sa rozumne a nedala sa zviesť vidinou zisku čoho sme v dnešnej dobe svedkami stále častejšie. P.S.: český dabing- priemer. Nebol vyložene príšerný, ale ani výborný ako tomu bolo v predošlých dieloch. Kto očakával návrat známych "step by stepovských" hlasov- Filipa Jančíka a Kamily Špráchalovej bude riadne sklamaný.

Hancock (2008)

Film dopadol na počudovanie lepšie než som čakal. Trailer ma doslova odradil svojou trápnosťou, našťasie film je na tom podstatne lepšie. Will Smith hádže vážne pózy v štýle Clinta Eastwooda alebo Sly Stalloneho, dej ubieha primeraným tempom (niekedy však viazne pod ťarchou nudných rozhovorov), vtipy sú vcelku vydarené a triky s hudbou tiež rozhodne nezaostávajú (pekná narážka na Williamsove úvodné fanfáry zo Supermana) Čo však trochu zamrzí sú priemerné a častokrát zdĺhavé dialógy ale od filmu podobného žánru predsa nečakáme zázraky. Príjemná popcornová jednohubka len to vlasaté naduté harantské individum z Halloweenu si rejža mohol odpustiť. Našťastie však jeho výstup netrval dlhšie než 2 minúty takže zážitok z filmu mi to v konečnom dôsledku neskazilo. Petrovi Bergovi chýba potrebná zručnosť ustáť takýto projekt z viacerých aspektov, ale vyzná sa v točení melancholických realisticky pôsobiacich hrdinských momentoch (potlesk davu po záchrane rukojemníkov v banke) a to si cením. 65%

Noční můra v Elm Street (1984)

Prvý a najlepší diel tejto kvalitatívne nevyváženej hororovej série. 80. roky sa nezaprú a film okrem dobrej atmosféry ponúka aj skvelú ústrednú melódiu, krásnu Heather Langenkamp ako nezabudnuteľnú bojovníčku Nancy či mladého Johnnyho Deppa. Okrem toho Freddy stvárnený Robertom Englundom je klasikou žánru. Na tú dobu slušné triky, vizuálne vychytávky a vydarené ľakačky. Z pokračovaní sa mi pozdávala už len Harlinova štvorka.

Wanted (2008)

Na začiatku som si vravel- ďaľší z radu moderných "matrixovských" akčňákov ktorý sa tvári byť neuveriteľne cool ale zabúda pritom na to najdôležitejšie- a síce príbeh. Nestačil som sa čudovať nad logikou fyzikálnych zákonov, Angeline strieľajúcej z idúceho auta a množstva ďalších síce efektných ale úplne absúrdnych scén. Našťastie príbeh sa dostavil s príchodom Morgana Freemana a ja som začal pozerať iný film. Námetov, ako sa z bezbranného rojka závislého na ukľudnujúcich práškoch stane profesionálny zabijak tu bolo už niekoľko. No Wanted ponúka aj niečo viac. Ostrý výcvik, ktorému kraľuje drsná Angelina alebo jej ukrutne bolestný príbeh z detstva, skutočná pravda o Wesleyovom otcovi či finálne zúčtovanie jednou guľkou to sú scény ktoré mi určite budú v pamäti rezonovať dlhší čas. Počiatočná zbesilosť bola nahradená emóciami a ja som sa začal baviť. Pri akčných scénach však treba vypnúť mozog a kochať sa krásnymi zábermi to je asi najužitočnejšia rada akú môžem poskytnúť. Od režiséra chaotickej Dennej a Nočnej hliadky je Wanted krokom dopredu.

Phantasm (1979)

Uchádzajúci horor s vcelku hutnou atmosférou a skvelou hudbou pripomínajúci Halloween krížený s Evil Dead. Problém by nastal, ak by som mal opísať o čom to vlastne bolo. Akési malé potvory s kapucňami terorizujú 13 ročného chalana a jeho brata v pohrebom ústave, nejakého uspokojivého vysvetlenia všetkých čudesností, ktoré sa vo filme odohrajú, sa prakticky nedočkáme. Jedlé béčko z konca 70tych rokov, kultom by som ho však nenazýval.

Zmije (1994) (seriál)

Vlastne by sa dalo povedať niečo ako Knight Rider 90. rokov ja som skrátka tieto super autíčka ako harant žral takže z nostalgie 3* ktovie ako by sa mi to páčilo dnes......

Gumídci (1985) (seriál)

Jasné tak na tejto seriálovej Disneyovke som vyrastal.......spolu s medveďom Baluom. EDIT: Grami, Grafi, Tami, Zami, Sani, Kabi a zabudnúť nemožno ani na môjho obľúbeného umelca Gusta, jeho operenca Artiho, kráľa Gregora, Kevina, princeznu Kalu a vojvodu Igtorna s armádou obrov a verným Toudym :-) Samozrejme niekedy sa lepšie epizódy striedajú so slabšími no v dnešnej dobe takýto kvalitný seriál už nik nenatočí. Milujem mágiu, kúzla, čary a ako malý som mamke kázal, nech mi zoženie gumidžús :-) krásne spomienky. Gumkáčov mám rád stále rovnako i dnes. K tomu bezchybný slovenský dabing (STV), čo viac si priať......

Letohrátky (1990) (seriál)

Tak toto bol bezkonkurenčne môj naj kreslený seriál........dodnes si pamätám dvojdielnu epizódu "Komu zvoní zvon" ktorú som pozerával niekoľkokrát za sebou .....tento seriál formoval moju lásku k dobrodružným filmom.....nezabudnem nikdy! EDIT: Narozdiel od Ninja korytnačiek či Scooby-Doo v prípade Rozprávkovej jazdy zázrak naďalej trvá. Stretávka po rokoch s mojou detskou láskou dopadla vynikajúco. Obzvlášť v pôvodnom znení a v stereo zvuku je zážitok ešte o stupeň vyšší. Skvelá hudba, postavy (Balú, Rebeka, Kid, Wildcat, Šérchán, Don Karnage, Molly, Louie) príbeh, animácia. Pre niekoho je najlepší Disneyho seriál Káčerovo, pre mňa je to Tale Spin!