dukeman

homepage

<< předchozí 1 2
    • 31.7.2019  22:28
    Papírový voják (2008)

Sračka. Wannabe art na druhou. Pocitově ten film trval 6 hodin.

• 28.1.2016  22:53
    Gilmorova děvčata (TV seriál) (2000)

Grower jako prase, čím jsem starší, tím je mám radši.

• 16.3.2014  01:23

A to jsem si do nedávna ještě myslel, že drogy lze brát i na úrovni. Očividně ne.

• 13.9.2010  16:42

Alois Nebel by byl nejspíš potěšen.

• 21.4.2009  19:11
    Profesionál (1981)

Krumpáč v zádech! Beat it!

• 21.3.2009  13:23

Za zubní protézu.

• 12.3.2009  22:33

Parádní pohled do kuchyně nejslavnější politické pomsty v dějinách televize. Názorná ukázka, že s pravdou a veřejným míněním se dá neuvěřitelným způsobem manipulovat a že sebelepší minulost a špičkový tým poradců vás neuchrání před týpkem v italských botách bez tkaniček, kterého na provázkách vodí tým spravedlivých. Škoda, že ještě nedozrál čas na oceňování takovýchto filmů.

• 18.1.2009  01:05
    Odpor (2008)

Nijak nevybočující tendenční film zachycující jeden z mnoha příběhů židovského národa za druhé světové války. Ložisko židovský osudů však bylo už dávno vytěženo, a tak se Zwick pokusil o invenci s přidáním odbojářského prvku. Celý film by mohla vystihnout jedna prudce stoupající křivka nudy a patosu umocněná pseudovývojem postav od banditů až po mstící se židovské anděly. Film se odvíjí od soužitý členů skryté komunity s apelem na udržení důstojnosti ve snaze uniknout jisté smrti. Režisér buduje atmosféru situacemi, které samy o sobě nejsou špatně zvolené, ale jsou tak křečovitě realizované až hrůza. Právě díky nim film ztrácí dech a s přibývajícími minutami dost nudí, včetně bitky na konci. Defiance má téměř stejnou vypovídající hodnotu jako závěrečné textové bilancování. Zbytečný film, který parazituje na úspěchu snímků o několik tříd lepších..

• 13.1.2009  19:30
    RocknRolla (2008)

Jako není jara bez zimy, tak by nebyl RocknRolla bez Ritchieho "šedého" období. Gaunerský propletenec, horký brambor opět putuje z místa na místo a nechává diváka zažít ztřeštěnosti, které opět komponovala vyhulenecká palice (jinak ty krávoviny vysvětlit nejdou ;)) + poťouchlý odkaz na Abramoviče, či lépe vzkaz? Už se nemůžu dočkat tvůrčího léta a do kina se chystám usedat jedině ozbrojen tužkou a s vražedným pohledem! ;)

• 5.1.2009  21:37

Jsem George Nelson a jsem nejvtipnější postava, kterou během svého putování potkáte.^^

• 3.1.2009  13:54

Obyčejná oscarová polívčička, která je okořeněná honosným vizuálním zpracováním, vykalkulovanými postavami (ovšem výborně zahranými), přepálenou stopáží s apelem na pomíjivost lidského bytí a toleranci odlišnosti kolem nás. Eric Roth znásilnil Fitzgeraldovu předlohu jen proto, aby vzápětí vykradl sám sebe. Fincher nechutně vyměkl a vytvořil melancholicko-humanistické nic nepředávající rozjímání, které bohužel nechává diváka chladným.

• 30.12.2008  22:14

Oplácaný hlavní hrdina, který se chová jako retard, obklopen retardovanými postavami v retardovaném filmu. Jako ukulébavka to na mě zafungovalo s obdivuhodnou razancí. Jedna * za nesklouznutí do hlubin "záchodového humoru" a koukatelné bojové sekvence.

• 27.12.2008  11:47
    Věc (1982)

Russell s vizáží Amundsena v hororu plném bílého ticha, komického vesmírného šmejdu, z jehož potenciálu by Purkyněmu vstávaly vlasy na nobelkou oceněné hlavě. Film drží nad vodou vygradovaná paranoidní atmosféra, která je, v kontrastu s téměř nulový pudem sebezáchovy hlavních hrdinů, jen těžko uvěřitelná a pro mě fádně laciná. Tedy až na jednu vyjímku v druhé půlce filmu.

• 25.12.2008  22:18

Machrující anděl pošle neomylně tři světce do pekla, a aby si to obhájil začne šéfovi spílat jaký je bídák. Přichází typicky české: "Tak se předveď, když to já dělám blbě." Přestože má anděl křídla, na nebi se neudrží slítne až do pozemského hnoje a s vychcaným čertem, který bude mít pravděpodobně zajém, aby se patlal propadnul ještě o kousek níž. Už jsem si pomalu začínal myslet, že herecký a zároveň andělsko-pekelný duel dovede film ke zdárnému konci. Jenže čert je strašně měkkej, a tak se boj o duše nekoná. Místo toho se nabízí černoprdelnická agitka s nebeským betlémem, kam jsou vtipně zasazeny české filmové hvězdy různé svítivosti v čele s presidentem MFFKV v roli Boha. Krásná symbolika, stejně jako křesťanské nebe kašle na to, co se děje na zemi, české filmové nebe delší dobu hazí bobek na kvalitu svého řemesla. Pro tentokrát však učinili pokání a ve výsledku je to vidět.

• 23.12.2008  14:24
    Wanted (2008)

Mixáš již několikrát použitý standardů, doplněná o efektní headshooting a super cool porušováním fyzikálních zákonů nejen v automobilových honičkách. Skvělý vizuál, bohužel obsahová prázdnota. Wanted je jako best offka mojí oblíbené skupiny. V pravidelných časových intervalech vyplouvá na povrch a nejlépe uspokojí mé tužby. Ve finále je to sice Eintopf, ale chutný a vydatný.

• 21.12.2008  10:43
    Mamma Mia! (2008)

Tento film jistě brzy rozšíří nabídku filmů, ze kterých budou agenti CIA vybírat při mučení zajatých teroristů.

• 20.9.2008  11:22

Napadají mě pouze superlativy. Zběžným pročteným několika komentářů jsem zjistil, že by to bylo nošení dříví do lesa snažit se vyzdvihnout jakýkoliv komentářem potenciál tohoto "mistrovského díla". Hlavně pozor, s tou retardovaností to nepřehánět! POZOR, už po první zhlédnutí silně návykové a na kult aspirující! Jeff Portnoy v největším stylu utahuje jedním mocným prdem kohoutek peněz, ze kterého až nechutně dlouho čerpala dvojce Jason Friedberg a Aaron Seltzer. Konec vykastrovaných opic na poli parodie!!

• 2.9.2008  22:10
    9. rota (2005)

Vyhrabávání vojenských kostlivců přináší úspěch. Snese 9. rota srovnání s americkými výpravnými spektákly? Zatím ne, ale určitě je to na dobré cestě. Rusové ukázali, jak by asi vypadala Full Metal Jacket, kdyby se zredukovala část výcviku a divákovi by se nabídla akční podívaná, ovšem s téměř úplnou absencí napětí. Nabízí se ale další otázka: "Je lepší hledat to, co ve filmu je nebo to, co v něm není?" Zkrátka partička odvedenců si přímo říká o to, aby jste se s nimi chtěli ztotožnit. Samotné nasazení v Afghánistánu je plné zajímavých etud, které ale vyvrcholí tak nějak prvoplánově. Už samotný dril ve výcvikové táboře je úsměvně prkenný a v průběhu filmu jsem byl rád, že odříkávání vojenských frází postupem času vymizelo. Ruku v ruce s gradací děje by měl jít i vývoj postav, z toho se filmaři vylhali intenzitou bojů a postupným snižováním stavů jednotky - chytré ale dosti alibistické. Vzhledem k tomu, že Vietnam a Afghánistán mají co do vojenské historie hodně společného, logicky o nich divák očekává podobné filmy. Já mám radši překvapení a objevování nových cest než dodržení zaběhlých konvencí, i když zvládnutých na jedničku. Film má ale jeden kouzelný moment, za který přidám hvězdičku - "rozhovor mazáků o domově" - hravě to trumflo závěrečných odchod vojsk. Ovšem běda těm odvážlivcům, kteří se pokusí natočit film o zásahu v Čečensku. Takový kostlivec na sobě má vestu plnou pyjů z plastické trhaviny.

• 21.7.2008  18:19

Když v roce 1992 dvojce Burton-Keaton hodila rukavici pokračovatelům, očekávala zřejmě, že zůstane v klidu a prachu ležet. Bohužel se tak nestalo a divácká obec musela vytrpět výprask, který od oné rukavice dostal Joel Schumacher. V novém tisíciletí se legendu pokusilo vzkřísit duo Nolan-Bale tak, že Batmana vrátili na samotný počátek. Tím si mě naprosto získali. Konečně je jasno, proč se nám netopýrák prohání po Gothamu, a kdo za to může. První půlka mě krásně navnadila a trochu rozehřála moje vnímání na onu, většinově vychvalovanou akční část. Doufám, že nastavená laťka se v pokračování ještě zvedne a že Ledger jako JOKER mě donutí říct: "Who the fuck is Jack Nicholson?" Pokud jde o přerod komiksáků na filmovém plátně, Brian Singer má co dohánět a doufám, že jeho reparát v roce 2009 dopadne o dost lépe než Supermanův Návrat. Přeci jen si neodpustím dotaz: Co se nakonec stalo s těma lidma v Úžinách? Nějak mi to pořád vrthá hlavou.

• 15.6.2008  13:17
    Casablanca (1942)

Málem jsem se pod náporem romantiky rozplynul. Bergmanová a Bogart jsou pro mě mileneckou dvojicí číslo jedna a žádné duo Grant-Bullocková nebo kdokoliv jiný to nikdy nezmění. Myslím, že právě v Casablance zazní poprvé: "Ze všech barů na celém světě musela ona vejít do toho mého." Když se necháte unést vlnou naivity, užijete si nejlepší romantický film všech dob naplno. Racionální přístup zřejmě vysvětluje rozporuplná hodnocení. Asi za to může onen nejhappyendovský Happy End.

• 13.6.2008  00:19
    Sedm (1995)

Posledních 7 dní zbývá policistovi Somersetovi do konce jeho služby. Nahradit ho má nováček Mills, který představuje jeho úplný charakterový opak. Srovnávaní odlišnosti policistů, které okolnosti donutí spolupracovat, tvoří zajímavé intermezza během vyšetřování systematického řádění náboženského fanatika. Samotné vyšetřování je pouze zdánlivě prvoplánové skládání mozaiky, proložené bádáním ve středověkých dílech o 7 smrtelných hříších. Scénář zde nezabíhá do zbytečných detailů, čímž diváka nenudí, ale spíše ho naladí k tomu, aby se do oněch děl sám podíval. Jinak v celku detektivní standart vylepšený typickou atmosférou Fincherových filmů, i když místa činu jsou opravdu něco delikátního. Závěrečná pointa, ve které dobro nezvítězí, už jenom potrhuje tento dokonalý kousek. Do poslední chvíle jsem ale doufal, že to Mills zvládne

• 12.6.2008  00:20
    V Bruggách (2008)

Film o velké životní chybě, doržovaní životních zásad, a nakonec hlavně o druhé životní šanci. Když se k tomu všemu po plátně bezcílně potuluje nadopovaný rasistický trpaslík úspěch je zaručen. Farell na jedničku zvládá vypjaté emotivní pasáže, aby hned vzápětí oslepil skinheada a trochu se sjel koksem. Komediální a dramatické pasáže se mezi sebou nápaditě mísí, což ještě podtrhuje atmosféra Brugg samotných. Konec přinesl jedno malé filmové klišé, ale tady bylo zcela na místě. Ve filmu se celkem objeví pět mrtvol, pokud k nim na konci přibude šestá, rozhodne už divák sám. Koho mi to ale postava Harry Waterse (Fiennes) připomíná....

• 11.6.2008  20:54
    Blade Runner (1982)

Už do začátku jsem k Blade Runnerovi přistupoval spíše s odporem. Trvalo asi pět dní než jsem se konečně dokopal k tomu, abych si ho pustil. Úvod sám o sobě nic výjimečného nenabídl a je na můj vkus až příliš pomalý, měl jsem dokonce choutky to vypnout. Nepřekvapilo mě, že zbytek filmu byl stejný jako jeho úvod, takže mě to přinutilo všímat si detailů a víc se soustředit na Deckardovu postavu. Je to zcela jiný archetyp hrdiny, než na který jsem u Forda zvyklý - moc toho nenamluví a spíše vám připadá jako lempl, když se ocitne bez pistole. Navíc vše podmalováno atmosférou snad až nepříjemně temného futuristického města. Pár metafor jsem sice pochopil, ale už jsem asi intelektuálně nezvládnul konec. Při dalších zhlédnutích na mě možná zapůsobí silněji. Na poprvé spíše 3 a půl. Blade Runner mě snad alespoň naučí sledovat filmy z jiného úhlu pohledu, z toho poetického.

• 1.6.2008  01:21

"Tři vojáky těžce zranil, dva zhmoždil a jednoho..... zesměšnil." Přehršel dnes již zlidovělých hlášek. Jeden z mála světlých okamžiků v šedi vánočních opakovaček. Nadčasová záležitost, která mile vystihuje českou povahu.

• 20.1.2008  22:08
    Zabíjení (1956)

Americký sen a la Kubrick. Tragikomická kriminálka si bere na paškál lidi s hlavama s oblacích. Všichni účastníci spiknutí mají své vlastní představy o svém ideálním životě a přece jsou všechny stejné a mají jednoho společného uskutečnitele - peníze. Bohužel dokonalý zločin neexistuje a v Kubrickově filmu už teprve ne. Hlavní hrdina, roboticky působící zlodějíček Hayden, ustupuje do pozadí téměř na polovinu filmu a iniciativu přebírá neschopný manžílek jehož sadomasochistické snahy uspokojit svojí ženušku jsou absolutně odzbrojující. Tohle přesně s lidmi dělá zamilovanost. Děláte ze sebe vola, snažíte snést modré z nebe, ale ženušce je to málo, páč má na místě srdce vytetovaný znak dolaru. Kamera je skvostná, ještě že si Kubrick prosadil svou a pořádně zprdnul Luciena Ballarda za to, že ho neposlouchá a dělá si, co chce. První film, kde mi navadil hlas vypravěče, ačkoliv zde působí jako ohlašovač příjezdů na hlavním nádraží. Skání v časových rovinách skvěle udržuje diváka ve střehu a polopaticky říká: "Tenhle dílek patří sem a ten zase támhle." Poměrně krátká stopáž je našlapáná k prasknutí a po mé zkušenosti se spíše dvouhodinovými a někdy i delšími snímky, jsem tuto změnu uvítal s otevřenou náručí. Závěrečná scéna v hotelovém pokoji a pointa na letišti my v mysli navodila jedinou myšlenku: "To nasere" Je mi zcela jasné, že The Killing nemohlo být v tehdejší době úspěch. Pohled do nepokřiveného zrcadla je přeci tak bolestivý.

• 31.12.2007  01:50

Blake Edwards a Peter Sellers se musí obracet v hrobě.

• 26.12.2007  23:32

Když se řekne lehká klasika, 100% se my vybaví Tři Králové. I když pár hluchých míst tam je, pořád to s přehledem stačí na 4*.

• 10.10.2007  20:59

Morgan s dabingem Jana Přeučila, který téměř za každou druhou větou uštědří svým nechápajícím podřízeným epesní mlaskající facku, je jednoduše nepřekonatelný. "Lehce jako lví pšouk a jako myšák mazaně" Celý film je k zhlédnutí na youtube

• 6.10.2007  00:57
    Osvícení (1980)

Kdyby tenhle kousek nenatočil Stanley Kubrick, asi bych ho nikdy neviděl. Hororům se vyhýbám jako čert kříži, ale u Osvícených vyjímka potvrdila pravidlo. Horory jsou takové známé vejce stokrát jinak. Většinou stačí nějaká strašidelná lokace, vraždící maniak a následný vygradovaný závěrečný útěk s koncem dle scenáristova gusta. Tyhle dnešní klíšé "mistr perfekcionista" absolutně definoval a nastavil laďku, o kterou si leckdo namlátil. Jenom letmý souhrn nejdůležitějších faktorů: šílený Nicholson a jeho žena, kterou bych od pohledu spíš tipnul na budoucího psychouše , ale budiž. Následuje prověrka nervové připravenosti absolutně geniálně budovaným napětím, ke kterému stačí dětská tříkolka, široké chodby plus disharmonické zvuky. Do toho všeho mlátí psací stroj, míhá se sekera a nakonec to zalijí hektolitry krve z výtahu. Vše potrhne dokonalý střih, bez kterého by to nikdy nefungovalo. Když jsem tuhle delikátní laskominu slupnul a vydal se vykonat potřebu do potemnělé chodby, trošku se mi rozklepali kolena. Radši jsem mrknul, jestli za rohem nikdo nestojí a na zrcadle není "Redrum". Stephen King by měl být Kubrickovi vděčný, že z tak průměrné knihy dokázal vybudoval legendu a "must see" žánru.

• 10.7.2007  20:44

Senilní Yoda a macho Han Solo imho pwnují.

<< předchozí 1 2