Karmin

Ondrej Janovsky

Česko

<< předchozí 1 2 3 4 5 6
    • 17.10.2020  23:12

Pro běžné lidi jen běžné anime, kde se hodně mluví o málo tématech, hodně přemýšlí a na konci se dost dramaticky válčí. Naprostá povinnost ale pro designéry a fanoušky originálního designu, protože v alternativním světě tohohle filmu vypadá jinak a originálně úúúúúplně všechno. Ale fakt všechno, počínaje mincema, knížkama nebo telefonama, přes dopravní prostředky, válečné stroje, budovy a zvířata po písmo a číslice.

• 16.8.2020  01:58
    Annihilation (2018)

Ten film dělá jednu věc dobře, a to je jeho hororový účiněk - všechny ty nevysvětlitelné mutace jsou dost creepy a fantazie diváka dokáže vykreslit hodně znepokojivé obrazy toho, co všechno se ještě může pokazit a jak strašlivou smrtí tam všechny postavy mohou skončit. Srovnávání s Lovecraftovou Barvou z vesmíru je na místě. Jinak mě ale neuvěřitelně rozčiloval diletantský neprofesionální přístup "vědců" při zkoumání nepochopitelného fenoménu. (bohužel podobně jako v řadě jiných filmů, Prométheem počínaje a Příchozímy konče, u kterých to bylo obzvlášť bolestivé). Chápu, že postupy reálného výzkumu mohou na plátně vypadat nudně a je třeba je obvykle zkrátit nebo přeskočit, aby se divák dostal k nějaké akci, ale tady to vypadá, že za všechny roky, co tajuplnou zónu zkoumají, nikdo nepřišel na nic lepšího, než tam stále znovu a znovu posílat lidi, kteří se nevrací.

• 5.8.2020  00:00
    Proxima (2019)

Krásně zahrané (hlavně respekt k malé holce), zajímavě vícejazyčné, věrohodně zobrazené do poslední hadičky, kterou si kde astronauti zapojují, a tlačítka, které kde mačkají, ať už v Evropě, v Moskvě nebo na Bajkonuru, ALE..... ...podle závěrečných titulků je film pocta astronautkám, které byly zároveň matkami. Jediné hloupé scénáristické rozhodnutí v závěru filmu totálně zboří celou iluzi věrohodnosti a z pocty je rázem výsměch jakékoli astronautské profesionalitě. Škoda. Pokud divák necílí přímo na vztah matka-dcera, ale "stačil" by mu vztah muž-rodina, pak film First Man je mnohem lepší volbou.

• 20.7.2020  21:54
    Proč bychom se netopili (TV seriál) (2009)

Těžko uvěřit, že na scénáři pracoval sám Šmíd. Zoufal nepovedený pokus přenést geniální text na obrazovku - to, co fungovalo na papíře najednou zní hloupě. Řada vtipů je jenom naznačených, začatých a nedokončených - bez znalosti předlohy to divákovi nedojde. Naopak změny oproti předloze nedávají mnohdy smysl. Nedodělaně působí i pokus zasadit děj do 80. let, výpravu někdo pěkně odflákl. Aspoň tu sportovní vertexku mohli tomu Richardovi dát. Hudba strašná, zvuk příšerný. Jeden dva dobré nápady (líbilo se mi zasazení pánaboha Melounka) a jedno dvě povedená castingová rozhodnutí (Lída se Sumcem), jinak je to skutečně smutná zpronevěra koncesionářských poplatků. A Křižák házející nedopalek do řeky? To jste se zbláznili, ne?

• 2.5.2020  19:22

Doufal jsem v chytrý snímek pro celou rodinu, kde bude pouťový kouzelník hýřit chytrými nápady, jak pomocí techniky přelomu století simulovat kouzla. Úvodní titulky a vkusný začátek mě na to hodně navnadily. Bohužel jsem nakonec dostal hloupou tradiční pohádku se všudevlezlými efekty pro 3D kina. Ale v rámci pohádkového žánru pro děti do 10 let tomu asi musím chtě nechtě přiznat jistý půvab :-/

• 24.4.2020  01:29
    Jonah Hex (2010)

Na jedné straně to má pitomý a naprosto neoriginální děj, ale prý se v tom hodně střihalo na poslední chvíli a navíc u westernů je jednoduchý děj tradice. Na druhé straně je to přehlídka zajímavých nápadů (mystická linka s mluvením s mrtvými), verneovského steampunku (superkanón), ulítlých komixových ztřeštěností (kulometný kůň, dynamitomety :-D ) a zajímavé trojice drsňáků v podání Malkovich-Brolin-Fassbender. Chtěl bych to vidět jako seriál.

• 5.4.2020  12:43

Strašně slibný nápad, ne úplně marný vizuál a tak strašně odbytá řemeslná práce (režie, střih, kamera). Škoda, že to netočil někdo talentovanější, takhle je to dobré tak leda na nedělní odpoledne k žehlení (protže nehrozí, že by vám něco uteklo během skládání košile)

• 23.3.2020  19:30
    Malé PostApo (TV seriál) (2020)

Zatím nejlepší v ČR vzniklý postapokalyptický počin, jaký jsem kdy viděl a to se počítám za fanouška žánru. Je to sice taková blbůstka, sprostá jak Ostravák, ale zároveň je to ohňostroj originálních nápadů, perfektně využívající prostor bratronické základny a co je na tom nejlepší - ti herci umí skutečně hrát, i když každý musí obsadit vícero rolí.

• 3.3.2020  22:14

Jednu hvězdičku za tu asi třetinu času, co se na to dá koukat. Tj. ten čas, kdy to není zrovna příšerně tmavé, nikdo tam nemluví příšerným postsynchronem (nesynchronem) a zrovna probíhá děj, který dává nějaký smysl (tedy hlavně první část v městečku, která je trochu ve stylu westernů nebo filmů o róinech). Jakože...chápu, že ti upíři jsou i v knižní předloze, ale... Aha a teď koukám, že komentář HALa tady níž to všechno říká moc hezky a rozumně, tak ten podepisuju :-)

• 23.2.2020  20:40

To něco málo, co tam bylo vtipné, pravděpodobně zabil český dabing. Občas jsou tam ale hezké kostýmy nebo hudba. Asi.

• 25.1.2020  00:53
    Pod vodou (2020)

Pokud divák 1) zbožňuje nečekané lekačky, 2) zbožňuje Kristen Stewart nebo 3) tak jako já nevynechá jediný film, kde hrstka hrdinů čelí v rozpadající se ponorce/raketě/stanici děsivé srmti s rukou hlubiny/vesmíru/monster/sebe samých, pak by tento divák mohl být tímhle filmem ne znechucen či znuděn, ale pouze jen mírně roztrpčen. Jakože je tam spousta zajímavých detailů, pár hodně atmosférických scén a Kristen coby taková resurekce Ellen Ripleyové, si film hodně krade pro sebe. Ale i tak jsem získal pocit, že zhruba v polovině, kdy hlavní hrdinka dostane šanci se na chvíli zastavit a zapřemýšlet nad svým osudem, se i scénárista zamyslel a zjistil, že neví, kam vlastně směřuje. Následně dal výpověď, spáchal sebevraždu nebo podstoupil lobotomii a zbytek týmu to nějak dotočil bez něj, jen tak aby se neřeklo. Najednou začnou být logické díry příliš nápadné a děj příliš klišovitý, že je to skutečně až podezřelé. Škoda.

• 5.1.2020  20:53
    Errementari (2017)

Přijde mi, že to Baskové (ne Španělé!) natočili jen proto, aby mohli oživit v podobě povedených masek takové ty pitvořící se ďáblíky z iluminací středověkých Biblí. Ale to nevadí. Je to celkem nenáročné, trochu hororové, hodně brutální, vůbec ne pohádkové, ale inspirativní. Napadá mě, že jestli se to něčemu podobá, tak a) Faunovu labyrintu a b) československému skoro zapomenutému Poslední propadne peklu

• 2.1.2020  20:44

budu se citovat odjinud: "Hodně jsem se na tenhle film těšil a zároveň obával, co všechno dokáže Peter Jackson a jeho smečka na tomhle námětu zkazit. Nakonec to PJ jen produkuje, takže režisér, jehož jméno si ani nepamatuju, se může ne/předvést. Nejsem vyloženě zklamaný. Jakkoli fascinující svět předkládá původní knížka Philipa Reeva (četl jsem všechny díly, které vyšly v češtině), ten příběh je dost tuctový a naivní. Vlastně na mě při četbě působila, jako by byla napsaná někdy v 80.letech a ne v 21. století. Nepamatuju si knihu dost dobře, abych mohl posoudit, co všechno filmaři změnili, ale ten příběh je i ve filmu dost pitomý. Asi tak pro mladší teenagery, když nebudou moc nároční. Hudba je přehlédnutelná. Herci naopak celkem zaujali - jsou to neokoukané tváře, které působí ve svých rolích věrohodně, ať už projevují emoce nebo drsně bojují o život. Záporák Hugo Weaving je spíš už jen taková standardní třešnička, nepřekvapí, neurazí. Co je úchvatné, je vizuál. WETA se opět překonává - samotná pohyblivá města, vzducholodě, kostýmy,...Všechno, co při četbě představivost jen zhruba načrtává, je tady propracováno do nejmenších detailů. Člověk touží po tom si to všechno osahat nebo vyzkoušet. A jak někdo zmínil v nějakém videu: vzducholoď Jenny Haniver je Millennium Falcon tohohle univerza."

• 26.12.2019  17:21
    Čertí brko (2018)

Vlastně je to celkem zábavné, hezky zahrané, s trochou vtipné současné satiry a promakaným systémem fungování pekla ALE strasně to shazují 1) písničky (naštěstí jich není moc, ale působí, jako by je improvizovali herci přímo na place), 2) málo dramatu (jen tak to nějak plyne bez nějakého stupňování nebezpečí, bez pocitu, že by skutečně o něco šlo) 3) dialogy, které nemají žádnou údernost, spousta planých slov, postavy mluví jen, aby něco řekly...pointy nikde. a jako červivá třešeň na dortu kostýmy, které dohromady plácají módu 17. století (měšťané), 18. století (šlechtické šaty) a 19. století (myslivci a čerti). Nechápu, proč se tvůrci prostě nerozhodli pro jedno z toho.

• 19.9.2019  23:10
    Ad Astra (2019)

Vypadá to hezky....a to je asi tak všechno. Chvílemi to sice působilo jako (myšlenkově výrazně chudší) bráška 2001: Vesmírná odysea, ale z velké části to byla vlastně nuda. I ty akční scény vlastně nebyly moc akční. Zbývá jen rádoby realistická vize vesmírného výzkumu za 50 let. Rádoby, protože ten vypiplaný vizuál vesmírných lodí, skafandrů nebo základen účinně boří pár logických lapsů.

• 15.8.2019  23:35
    Overlord (2018)

Ten nápad s partou spojeneckých vojáků, kteří přišli bojovat s nacisty a musejí místo toho bojovat s übernacisty, si říká o zpracování od nepaměti. Akorát, že ho už dřív a mnohem zajímavěji zpracovala Frankesteinova armáda (Frankenstein´s Army, 2013). Ve filmu Overlord je skutečně zajímavější a napínavější ta část, kdy se Amíci jen snaží o výsadek v týlu nepřítele. Něco takového musel být skutečně horor. Mutantíci z nějaké mengelovské laboratoře jsou spíš takový ne moc strašidelný, čvachtavý apendix.

• 11.8.2019  13:48

Film je krásnou ukázkou toho, jaký byl Ransome skvělý spisovatel - když se totiž k jeho příběhu pokusíte dopsat něco navíc, je vidět, jak moc to bolí do očí. Všechny původní části jsou balad - srdce čtenáře knížek plesá nad každým detailem, každou větou pronesenou neokoukanými dětskými herci, nad krásným zobrazením venkovského života v meziválečné Anglii. A pak bác - každá jedna scéna s dopsanou špionskou zápletkou je neuvěřitelná kravina. Ono je sice zajímavý nápad postavit do kontrastu bezstarostný svět dětí, kteří si hrají na piráty, versus nevlídný život dospělých, kteří se celkem nedávno přestali zabíjet v první světové, ale už se chystají na druhou, ale rozhodně ne takhle diletantsky. Kdyby měla být špionská zápletka stejně věrohodná, jako ta dětská část filmu, skončilo by to poměrně brzy tím, že by se ti špioni prostě postříleli (a zabili samozřejmě i všechny ty dětské svědky), protože tohle už není hra.

• 13.12.2018  21:22
    Dobrý voják Švejk (TV film) (2009)

Ono to objektivně vzato nění zas tak špatná adaptace, ale zároveň nnexistuje důvod, proč na to koukat, když hraná verze s Hrušínským je lepší. Koho by snad napadlo, že je to víc pro děti, když je to kreslené, tak to ani náhodou. Jako takovou bonusovou hru lze hledat, co všechno je špatně v pokusu zobrazit "české" reálie; chyby v pravopisu českých slov jsou drobnosti, za mě vede erb České republiky na vojenském vagonu z doby Rakouska-Uherska. A jako bizardní , ale neurážející třešnička na dortu je import takzvaného Vánočního příměří ze západní fronty.

• 22.7.2018  23:56

Docela milý film...až na to, že to je TOTÁLNÍ BULLSHIT. Celou dobu se to tváří hrozně vědecky, ale prakticky nic z toho, co tam říkají a dělají z oblasti vesmírných letů, kolonizace Marsu nebo vlivu gravitace na organismus, nedáví vůbec smysl. Někdo to asi dokáže odignorovat a dostane klasický snímek ve stylu "ten kluk je divnej, ale právě proto nebo přesto ho budu mít ráda", ale mě se takto povznést na logiku nepodařilo :-( Škoda.

• 29.7.2017  00:00

Srovnání s Pátým elementem se vnucuje prakticky neustále...jenže tohle má ještě hloupější zápletku, chybí tomu napětí, Willisovský hrdina a Oldmanovský záporák. Na oplátku to může nabídnout jen o řád pestřejší a šílenější vesmír a Laureline. Proč se to vlastně jmenuje "Valerian"? Ta holka si ten film ukradla totálně pro sebe.

• 3.7.2017  23:59

Měli jsme tu už mystického Artuše, pohádkového Artuše, feministického Artuše, pseudohistorického Artuše, romantického Artuše...nevím, proč bychom tu nemohli mít ganster-fantasy Artuše. Zvlášť, když je to dynamické, vtipné a napínavé, s hustým soundtrackem a zajímavými herci. Největší překvapení roku.

• 22.4.2017  18:28
    Chappie (2015)

Proč tam jsou Hugh jackman, Sigourney Weaver a Dev Patel, když jsou tam úplně nevyužití? Možná jen jako ukázka toho, že tohle je film z jiného světa. Tihle áčkoví herci jsou v tomhle jihoafrickém filmu stejně zbyteční, jako nablýskané polobotky v zabahněných ulicích Johannesburgu. Místo nich si zabrali film pro sebe vyšinutí gauneři z Die Antwoord a pro někoho, kdo tyhle úchyláky nezná z jejich hudebního prostředí, to musel být celkem šok.

• 29.1.2017  19:14

Ono tomu není co vytknout,...jenom je to strašlivě a k uzoufání zdlouhavé a nudné. Koho nezajímá pokus o nastolení osvícenství v Dánsku 18. století, ten by si měl pustit cokoli záživnější z té doby...třeba Vévodkyni.

• 5.1.2017  22:29

Trailer sice slibuje něco pomalu jako Sucker Punch, ale to lže. Ve skutečnosti zajímavost tohoto filmu tkví v něčem úplně jiném - v tom kontrastu smrtelně vážného obrazu nabubřelosti a upjatosti života anglické šlechty 19. století (kdy jediné, o co skutečně šlo, je výhodně prodat..ehm..tedy provdat dceru) a smrtelně absurdní vyvražďovačky s kungfu a šplíchajícími mozky (kdy je důležité s sebou i na ples nosit kudlu strčenou za podvazkem). Doporučuji těm, kteří chtějí vidět Pýchu a předsudek a u normální verze by se unudili.

• 25.12.2016  22:58
    Slíbená princezna (TV film) (2016)

Tak sice nevím, jak tuhle punkovou Zlatovlásku docení děti, ale jinak si myslím, že si to své cílové publikum najde. Stejně jako si ho našel třeba Hvězdný prach (který bych si troufl odhadnout byl hlavním inspiračním zdrojem celého vizuálu, i když je samozřejmě kvalitativně o celé řády výše). Celé je to poměrně dobře stylizované někam do let 1870-1900 a přestože jsou některé kostýmy poněkud "kreativní" pořád to vypadá stokrát líp, než ta náhodná snůška hadrů napříč epochami a harampádí z Barrandovských skladů, které jiní tvůrci používají pro svoje "středověké" pohádky. Postavy se chovají logicky, (nejen) princezna projevuje vlastní iniciativu, celá vedlejší linie s Jiříkovými společníky je vítané zpestření, exteriéry super, moře je super hned dvakrát (která česká pohádka to má?) a přitom to velmi věrně ctí původní Zlatovlásku od Erbena. Milou třešničkou na dortu je pak odstranění paradoxu, který mě tak iritoval už v dětství na té Zlatovlásce z 1973 a sice: jak se u všech čertů ty zvířata vždycky dostanou na to místo, kde je Jiřík potřebuje, i když je to stovky mil daleko? No, tady se nedostanou :-)

• 10.1.2016  22:13
    Prach a broky (amatérský film) (2015)

Věřím, že by se mi to strašně líbilo, i kdybych neznal půlku tvůrců osobně. Přesto byla moje očekávání výrazně překonána a bavil jsem se po celou dobu promítání. Výborná hudba, co nejde z hlavy, epický vizuál, tarantinovské zvraty a hlášky a rozhodně to chce vypíchnout i akční složku filmu, protože takhle dobře a rozmanitě udělané bojové choreografie nemá naprosto žádná česká pohádka a sotvakterý zahraniční historický velkofilm. Ale pro děti to není, no.

• 4.1.2016  22:34

Pohádka to tedy není. Je to krutý a ponurý příběh poměrně věrně zobrazující chudé a opilecké Horní Uhry a těžký život vojáka ve vojsku císařovny Terezie kdesi na břehu Dunaje na dostřel tureckých kanónů. Místo dobrého konce jen morální poučení o tom, že si člověk má vážit toho, co má, nezpychnout a nebýt debil. Brrr.

• 27.12.2015  23:26

Je to kvůli těm helmám! Ani stormtroopři Prvního řádu se za boha nemohou trefit, ale jakmile zelenáč Finn sundá helmu, střílí jako hvězdný pašerák. Samotný film je remake Čtvrté epizody. Nic víc. Pomrkávání na fanoušky původní série je tam tolik, že se v podstatě přelilo v jeden dlouhý pohled. Nám starým nostalgikům se to ještě celkem může líbit - je tam všechno znovu, ale větší, barevnější a efektnější, jen ti záporáci jsou oproti těm starým ubožáci - ale co na to budou říkat budoucí generace, které to pojedou v chronologickém pořadí I až IX? Budou si myslet, že si pustili jeden soubor omylem dvakrát :-(

• 25.12.2015  11:58
    Korunní princ (TV film) (2015)

Já nevím, ale přijde mi to jako nejlepší "štedrovečerní českotelevizní pohádka" nejmíň od dob první Princezny ze mlejna. Je až překvapivé, že to natočil stejný člověk, jako obludnost Dvanáct měsíčků. Společné to má zřejmě hlavně opisování z jiných filmů - v tomto případě třeba z Příběhu rytíře. Jsem strašně kritický vůči všem pohádkám, které zobrazují středověk, zbraně, zbroje nebo šerm, ale v téhle pohádce to bylo překvapivě snesitelné. A tady je navíc jako bonus i drak.

• 6.12.2015  23:16
    Fetih 1453 (2012)

Historické filmy to mají těžké, většinou ale alespoň kvůli něčemu se vyplatí na ně dívat. Tento není ani zábavný, ani historicky věrný (ani v chování postav, ani co se týče výstroje a výzbroje 15. století), ani tam nejsou sympatičtí herci (samozřejmě hlavně proto, že tam hrajou Turci, že) a navíc opisuje odkud může. Prostě takové turecké Království nebeské, ale horší :-( PS: nejvtipnější a zároveň nejbolestivější okamžik je scéna, ve které turecký felčar stříhá chirurgickými nůžkami kroužkovou košili, aby mohl ošetřit zraněného vojáka. Vypovídá o všem.

<< předchozí 1 2 3 4 5 6