Tristaver

Tristaver

Michal Gorgol

okres Brno
introvert

11 bodů

Moje komentáře

od nejnovějšíchpodle abecedypodle hodnocenípodle roku vzniku filmu
<< předchozí 1 2 3 4 6 8 10
    • 14.4.2019  23:03
    Temné léto (TV seriál) (2019)
    *

    Kvalitní práce s kamerou ani zdaleka nevyváží hlouposti ve scénáři jako je nevysvětlené porozumění mezi Korejkou a Američany, přechody mezi kapitolami či naprosto nesympatické postavy. Mimo epizodu odehrávající se v dineru je to vyložená ztráta času. Příště raději The Walking Dead či Dead Set.

    • 21.9.2018  17:08
    Brooklyn 99 (TV seriál) (2013)
    *****

    V devadesátkách by to patřilo ke špičce, v dnešní přesycené době je to spíš jen lepší nadprůměr. Silné díly se skvělými vtipy střídají slabší epizody s hromadou trapných nebo očekávaných scén. Naštěstí je těch silných okamžiků více, a tak jde o celkem solidní seriál.

    • 16.4.2018  00:16

    Linkin Park byla mou první oblíbenou kapelou, a dodnes jí svým způsobem je. Třebaže hudebně jsem nad nimi zlomil hůl (až na pár výjimek - songů) po vydání Minutes to Midnight, Chesterova smrt mě zasáhla mnohem více ne bych čekal. Tento koncert je důstojným rozloučením. Tolik pozitivních vibrací, energie... A k tomu moji oblíbenci Davis a Shadows. Škoda, že hudebně to (čest výjimkám!) za moc nestálo. Ale za to sotva někdo může - mimo Chesterovu genialitu a jeho hlas. Díky za všechno, a odpočívej v pokoji, Chazzy.

    • 10.4.2018  23:48

    Pennovi asi šlo jen o zachycení krutosti, která je v Africe na denním pořádku. Těžko mu to mít za zlé, často je to jedinou cestou, jak na tyto problémy upozornit celebrity. Tedy ty, kteří jsou schopní svým jměním aspoň částečně mírnit dopady těchto problémů. Jenže my ostatní se na to musíme dívat... Až po zhlédnutí tohoto snímku jsem začal přemýšlet nad tím, že jsem výrazně neobjektivní v otázkách Charlizina herectví, neb nabývám dojmu, že právě to vytahuje tenhle film z totálního odpadu (do regulérního odpadu). Ale abych nebyl jen negativní - výpravně a herecky dobře zpracovaný snímek, který mimořádně trpí na scénář. Ten totiž celý projekt sráží jak střídavým tempem (akční film versus hlemýžď), tak třeba i tupými dialogy až hodně k nule. A to i přes opravdu zajímavé, impresionisticky točené scény. Mimochodem, co se hereckých výkonů týče, připadá mi, že Reno se snad topí v dluzích, a tak udělá cokoliv, co mu tvůrci řeknou. Protože tohle si, myslím, herec jeho formátu nezaslouží.

    • 13.3.2018  10:21

    Že je Affleck schopný téměř jakýkoliv film herecky zazdít, je úplně stejně jasné, jako že Charlize dokáže naopak v čemkoliv excelovat. Ani tahle slátanina není (v obou případech) výjimkou. Připadá mi to, jako by si Frankenheimer vymyslel dva solidní dějové zvraty a řekl o nich scénáristovi. Bohužel ten už k tomu nedokázal vymyslet pořádnou vatu. Ani kvalitní obsazení (Sinise byl fajn!) nedokáže vyvážit pomalé tempo a tragické dialogy.

    • 24.2.2018  22:46
    Bright (2017)
    **

    Ayer je zabijákem dobrých nápadů. Ignoruji jakýkoliv možný přesah do rasové otázky současného L.A. a dovolím si věnovat se pouze onému nápadu s převedením metropole do fantasy světa. Je to super! Tvůrci si vyhráli s vzezřením orků i elfů a hlavně to nepřeplácali zbytečným množstvím ras (víly šikovně zařazené jen jako jakási havěť), a přitom se jim ještě povedlo neplýtvat zdroji - takže celé jedné pasáži filmu poslouží jako záporáci lidští gangsteři. Tady ale pozitiva končí. V podstatě jednoduchý příběh se Ayerovi povedlo zamotat celou první polovinu filmu. Smith úplně marný, dřevěný s hláškami na úrovni hodně podprůměrného béčka. Ramírezova postava divná a navíc naprosto zbytečná. Nicméně nic ten film tolik nezabilo, jako Edgertonův ork. Byla možnost udělat z něj smutnou existenci, která se potýká mezi dvěma světy, které jí nerozumí NEBO na svět naštvaného tvrďáka, který se smířil s tím, že je nechtěný, a kompenzuje si to semi-legálním násilím. Místo toho jsme dostali dobráka, který bezmála brečí, když zabije prvního člověka, a nechá si celý film srát na hlavu úplně všemi. Netflix chřadne.

    • 3.2.2018  18:38
    Dvanáct (2007)
    *****

    Spousta nádherných, leč pro příběh úplně zbytečných záběrů dokazuje, že Michalkov je zřejmě opravdu kvalitní režisér. I kvůli zmiňovaným záběrům ale vůbec nerozumím tomu, proč Michalkov tak podkopal skvělého minimalistického ducha celého příběhu. Celkově je to ale naštěstí zřejmě jediným novým elementem, jejž kritizuji. Protože všechny ostatní jsou skvělé - mnohem přirozenější civilnost jednotlivých postav anebo "záporákovo" (který je také fenomenální) bránění se experimentu, kde pohání porotce hrajícího souseda, to vše povyšuje tenhle "remake" skoro až na roveň Lumetovy verze. Závěrečná Michalkovova přednáška a její následná diskuze je pak jen třešničkou na dortu, která vyváží trochu nepřesvědčivou postavu místního Fondy.

    • 5.1.2018  18:13
    Pokoj (2003)
    **

    Tohle je fakt těžký ohodnotit. Člověk se u odpadového filmu baví jako u pětihvězdičkové komedie. Úplně všechno je v tomhle snímku špatně, ať už nenavazující scény, předabovaný sex, hlavní hrdina mávající štábu... Docela chápu ten kult, který okolo tohohle vznikl, protože tohle je co do úchylnosti extratřída film. Fakt se teď o to víc těším na Disaster Artist.

    • 1.1.2018  23:05

    Fejkový trailer na něco, co by asi žádnou díru do světa neudělalo, na druhou stranu by se stalo (asi ne úplně legendární) fanouškovskou poctou snad úplně všemu komiksovému okolo Batmana. Vcelku stylový Nightwing, povedená podoba záporáků a ikonické výjevy z komiksů - Knightfall, Jason, Návrat Temného rytíře...

    • 7.12.2017  22:51
    Firefly (TV seriál) (2002)
    ****

    Výborný cross-over Star Wars, westernu a Červeného trpaslíka (kulisy). Hodnotit jen zhruba první půlku seriálu a pár dílů z druhé poloviny, bylo by to na pětihvězdu. Některé epizody jsou ale tak strašně nudné, že to bohužel nejde. JInak ale kultovní status naprosto chápu, tak neskutečně sympatické postavy člověk jen tak nenajde (OK, River nesnáším), a díky tomu si člověk udrží pozornost po všechny epizody. Člověka nenaštve ani ten zcela očividný nízký rozpočet a "televiznost", které se projevovaly na tricích a (především) na akčních scénách - bitkách. Těším se na Serenity.

    • 4.11.2017  21:19
    Mělčiny (2016)
    ***

    Kvalitu Čelistí ani omylem nečekejte. Mělčiny naštěstí hrají na trochu jinou strunu, a nakonec z toho díky tomu vyšly ještě docela dobře. Scénář je sice příšerně plochý (na rozdíl od hrdinčina hrudníku) a některé prostřihy přímo tragické, ale to zdatně kompenzuje vizuální stránka filmu. Krásná herečka, nádherné prostředí, výborná práce s kamerou. Díky tomu film udrží divákovu pozornost. K tomu se mi hodně líbilo i použití "infografiky" v případě záběrů s hodinkami a mobilem - velmi hi-tech, a zároveň takříkajíc přirozeně zahrnuté do do celkové podoby díla. Blake to uhrála skvěle, byť některé emoce v prvních scénách na útesu vypadají vcelku dost hrané, nicméně nejde o film s oscarovými ambicemi. Znovu už se na to asi nepodívám, ale jako popcornová zábava se film na jedno zhlédnutí dá doporučit.

    • 29.8.2017  14:28

    Ve chvíli, kdy přistoupíte na scénáristovu hru na téma "scénář je úplně zamotaný, což je ale dobře, protože příběh a agentský život taky", film přestane nudit, a stane se naopak zajímavou špionskou adaptací. A pokud by nestačil příběh samotný, tvůrci mají připravenou 9 minut (!) trvající akční scénu bez jediného střihu. K tomu skvělé herecké výkony a obecně šikovně natočené akční momenty. Velmi příjemný filmový zážitek.

    • 27.5.2017  11:57

    (Ne)příjemně depresívní až za roh. Určitě jeden z nejlepších psychothrillerů, které jsem v poslední době viděl. Je vidět, že Derrickson umí, a docela mě nalákal na svoji další tvorbu. Bana s Ramírezem oba skvělí, a s ohledem na to, že jsem se víceméně dvě hodiny v kuse bál, bych klidně dal pětihvězdu. Dojem mi ale pokazilo až přehnané nadpřirozeno s výrazně ujetým závěrem (který byl nejen zbytečně nadpřirozený, ale taky skoro nevygradovaný).

    • 26.5.2017  01:03

    Na můj vkus v několika místech trochu moc jednoduché a naivní vyprávění v kombinaci s některými sotva uvěřitelnými prvky (psovod s velmi chladným přístupem ke svému psovi), ale celkově fajn oddechový a dojemný film. Je škoda, že celkový potenciál trochu zazdil úvodní příběh, který je bohužel natahovaný až hrůza. Jinak by to bylo za pět. Takhle můžu jen podotknout, že Hachiko je o třídu silnější zážitek.

    • 22.5.2017  20:24

    Třebaže Metalliku hudebně zbožňuji (ačkoliv jen starou tvorbu, co si budeme povídat, se začátkem devadesátých let šla kapela do kopru), tohle mě skoro až urazilo. Vůbec nerozumím tomu nápadu spojit koncert s "příběhem" - beztak se většinu času díváte jen na samotnou kapelu na pódiu (což je asi dobře, protože dějová linka nestojí za nic). Zbývá tak jen ubohý koncert o celých jedenácti (!) písničkách. Palec nahoru za pár opravdu skvěle odehraných skladeb a práci s kamerou.

    • 4.5.2017  20:03
    Mlha (2007)
    **

    Že jsou pro Kinga hororové prvky jen instrumentem pro vytvoření kvalitních sociálních dramat a sond do problematiky lidskosti není žádnou novinkou. Proto je i Mlha "hororem" sui generis. Nejde tady o lekačky, ani vzhled příšer (popravdě, CGI a nakládání reálných herců s ním je tragické). Postava Marcie Gay Harden totiž už od samého začátku dává tušit, co se asi bude dít. A mohlo by to být super. Nebýt výše zmíněného CGI, děravého scénáře a především naprosto průměrných hereckých výkonů. Paradoxně právě Marciina postava jako jediná "měla právo" na přehrávání. Ale herečka to zvládla naprosto bravurně. Z celého filmu jsem si tak nakonec užil jen naprosto geniální (ač bohužel chronicky profláklý) závěr.

    • 19.4.2017  17:03

    Po sotva koukatelné sedmičce jsem od dalšího dílu nic moc nečekal, ale spojení mojí dlouhodobé guilty pleasure v podobě téhle série s mou milovanou Charlize mě do kina přece jen přitáhlo. A není čeho litovat! Hromada WTF momentů (hacknutí stovek aut najednou) je konečně aspoň trochu vyvážená spoustou skvělých scén, novými nápady (a nemyslím ponorku, nýbrž hlavní zápletku) a skvělým Stathamem. Jsem rád, že série nekončí. Pokud si zachová tuhle kvalitu, a ubyde WTF momentů, ať to Diesel táhne klidně přes patnáct dílů až do kosmu.

    • 12.4.2017  18:30

    Až na závěrečných 30 minut solidně nabušené akce je to jen dlouhá, předlouhá road movie, které dost schází jakákoliv dynamika a nějaká vyloženě super-sympatická postava typu Han Solo. Hodně mi to připomíná sérii s Anakinem, přičemž v ní stejně jako tady zvítězila forma nad obsahem. Technicky je totiž Rogue One hodně vepředu, a to opět hlavně díky závěrečným scénám. Zkrátit o 30 minut, více přitlačit na pilu u Lunovy postavy (která měla nejvyšší potenciál) a bylo by to za čtyři. Proč ne za pět? Protože bez mistra Johna Williamse prostě plnohodnotné SW nenatočíte.

    • 23.2.2017  10:22

    Metallica samozřejmě je srdeční záležitostí, což ale neznamená, že je bezmezně nutné ji slepě milovat. A přesně to se dělá dost špatně po zhlédnutí tohoto (bezpochyby skvělého) dokumentu. V této sondě, která jde kapele často až na dřeň, totiž člověk zjistí, že Metallica může být jednou z největších kapel všech dob, ale to neznamená, že uvnitř je vše růžové a květinkové. Ono to taky jde dost obtížně, když dva kohouti na jednom smetišti jsou moc. Lars je exbicionistický egoista, který udělá cokoliv pro slávu (ale zároveň mu jde hodně o dobro kapely) a Hetfield je přecitlivělý idiot, který si všechno bere neskutečně osobně, a s Larsem nesouhlasí vůbec v ničem. K tomu Hammett, kterého to nebaví poslouchat, a šel by si radši brnkat na kytaru. Nemít film tak šíleně přepálenou stopáž (dvě hodiny by bohatě stačily), je to za pět. Alespoň že to kompenzují některé velmi silné momenty - závěr na jevišti, hádky mezi Larsem a Hetfieldem, přijímání Trujilla do kapely (ten člověk je bůh!), a především pak rozhovory s Newstedem a Mustainem. Jason, dost možná nejnormálnější člen kapely, bohužel nejvíc odskákal Hetfieldovu zaslepenost vlastním úspěchem. V prostoru jemu daném je skoro nemožné s ním necítit. Rozhovor Larse s Mustainem je pak ještě drsnější. Sice Mustaina nemusím, Megadeth mi úplně nesedí, ale fakt je, že v tomhle případě mi ho opravdu bylo hodně líto. // Po zhlédnutí se nemůžu rozhodnout, jestli u mě Metallica stoupla nebo klesla. Vážně ne.

    • 29.1.2017  22:37
    The Flying Car (TV film) (2002)
    ****

    Clerks na 6 minut. Randal je svině.

    • 11.12.2016  16:48

    Skvělá pocta, byť místy až moc absurdní. Howard the Duck je ovšem dokonalý závěr.

    • 14.10.2016  22:27
    Město bohů (2002)
    ****

    Celý film stojí a padá na faktu, že tady nejde ani zdaleka o konkrétní příběh, nýbrž o vykreslení brutálního prostředí ve Městě bohů. Klobouk dolů před filmaři, že natočili v podstatě více než solidní "dokument" o tom, kterak jednoduché je pro sedmiletého kluka v brazilské favele dostat do ruky pistoli a zastřelit kohokoliv. Palec dolů za to, že se snažili na to všechno napasovat nějaký příběh, který byl navíc scenáristicky trochu obtížný na sledování.

    • 14.10.2016  22:23

    Tíživá atmosféra Heydrichiády s vynikajícím Františkem Smolíkem a jednoduchým námětem, kterému přebývají jen trochu přehrávající ostatní herci.

    • 4.10.2016  23:10

    World War Z v malém měřítku. Jednodušší, lineárnější (taky se odehrává ve vlaku, že... haha) a bez střelných zbraní. Škoda, že je film tak natažený, herci přehrávají (holt Korejci...?) a k tomu u mě nedošlo k naplnění hlavního aspektu, kterým se snímek do vysoké míry odlišuje v rámci žánru - nevzbudil emoce. Hodně slabé tři hvězdy.

    • 4.10.2016  02:00

    V podstatě velmi stručný timeline honu na bin Ládina, který končí třicetiminutovou přestřelkou. Po Hurt Locker další drsný snímek K. Bigelow, která zatraceně dobře ví, co dělá. Až do oné přestřelky one woman show Jessiky, která hraje jak o život (aspoň do té míry, kolik jí scénář dovoluje), a které jsem (na rozdíl od členů DEVGRU) věřil všechno. Jedinou výtku tak mám ke stopáži - s mírně rychlejším střihem šlo klidně půlhodinu ubrat.

    • 3.10.2016  13:54

    Alfou a omegou gangsterských filmů je zpravidla cesta hlavní postavy od mladého syčáka až na vrchol mafiánské hierarchie. V případě Carlita je to trochu jinak, a funguje to dokonale. Pacino je skvělý, a De Palmova režie mistrovská. Jakkoliv nejde žánrově o můj šálek čaje, nedokázal bych tu najít chybu, i kdybych se snažil.

    • 22.8.2016  23:48

    The Killing Joke je... jiný. Jak komiksová předloha, tak film přistupují k Batmanově světu a jeho vztahu s Jokerem úplně odlišným způsobem. Prim v žádném případě nehraje akce, jedná se o psychologickou hru pro dospělé, která mimořádným způsobem vystihuje Jokerovo šílenství a nevyzpytatelnost. Obě časové linie jsou zajímavé, navíc velmi šikovně řešené tak, aby ta z minulosti tvořila kratší část celého příběhu. Filmu nakonec jen zásadně přebývá ta úvodní půlhodina, která se sem vůbec nehodila. Killing Joke podle předlohy tak začíná vlastně až ve druhé polovině filmu. To ale nevadí, protože se rozjede solidním tempem a daří se mu poměrně dobře vystihnout už zmíněnou psychologii z komiksové předlohy. Tomu výrazně dopomáhá extrémně silná dvojka Conroy-Hamill. Závěr filmu je pak stejně mrazivý jako v komiksu. Potěšila i mezititulková scéna s Oracle.

    • 22.8.2016  21:49
    Slavné dny (TV pořad) (2010)
    *****

    Skvělá kombinace poctivé přípravy, obrazového zpracování, hudby a stručnosti. Pavel Zuna dosahuje svého vrcholu v "dokumentárním" seriálu, který i přes občasné (historické) nepřesnosti skvěle popisuje zajímavé dny lidstva.

    • 22.8.2016  21:46
    Let (2012)
    *

    Jaký je problém filmů, jejichž vrcholná scéna přijde v úvodní půlhodině? Nemají kam gradovat. A Denzelovi, při vší úctě k jeho hereckým kvalitám, fakt neskočím na tu hromadu keců v průběhu druhé poloviny filmu. Jedna hvězdička za Goodmana.

    • 22.8.2016  21:35

    Batman: Year One je jasnou ukázkou toho, že někdy může fungovat i projekt téměř do puntíku okopírovaný podle předlohy. Snímek natočený podle jednoho z nejlepších batmanovských komiksů má všechno - super animaci, výborný voiceover (i když co si budeme povídat - Conroy je Conroy) a hlavně skvěle nastavené tempo, které celý příběh žene dopředu.

<< předchozí 1 2 3 4 6 8 10