Fancipal

Věčný rejpal

homepage

<< předchozí 1 2 3 4 6 7
    • 25.2.2017  14:03

Láska je stejně jako krása jen stěží popsatelný pojem, protože v srdcích každého z nás ztělesňuje něco zvláštního a unikátního. Každý má vlastní představy o dokonalé lásce. Někteří z nás sní o velkém příběhu, jehož intenzita a velikost si zaslouží nesmrtelné místo na inkoustech provlhlých stránek věčnosti. Nejsou to ale lidé z masa a kostí, kteří kráčí dechberoucími příběhy krásy, slávy, smutku nebo radosti, vstříc lidské nesmrtelnosti. Ale všímavý lidé za oponou, jejichž talent zachytit pomíjivé kouzlo neviděného ve slovech věčnosti, z nich činí neviděné hrdiny, kteří jsou stejně důležití jako ti, jejichž příběh vypráví. William Shakespeare byl jedním z vyvolených, který dokázal popsat lidské sny a tužby ryzím způsobem – zachytit je takové jaké ve skutečnosti byly. Zasloužený Oscar za snímek roku. P.S. Tvůrci si pro hlavní roli nemohli vybrat nikoho lepšího, než Gwyneth Palthrow, která je ve své životní roli, stejně nezapomenutelná jako postavy ze stránek, o nichž tento příběh vypráví.

• 16.2.2017  18:19
    iZombie (TV seriál) (2015)

Veronica Mars současné internetové generace s neodolatelnou chutí k jídlu. Tenhle seriál je důkazem slavného rčení: 100 lidí, 100 chutí ... , takže pokud se vám při pohledu na trochu neortodoxní kuchyni necukají vaše chuťové pohárky, dejte se aspoň unést osvěžující a originální výpravou do zombie světa. Oddechová záležitost, která znovu a znovu potvrzuje staré pravidlo, že to jsou herci (palec nahoru za démonického Davida Anderse), kteří dělají kvalitní seriál a nikoliv naopak. Oblíbené postavy: Liz, Blaine 1. Série: 80 %, 2. Série: 80 %

• 4.2.2017  19:00
    Koruna (TV seriál) (2016)

Těžká to hlava, která nese korunu. O tom, že královna nemá život jako z pohádky. O tom, že trůn může být splněným snem i nevítaným prokletím. O tom, co se stane, když se střetne odpovědnost za osud národa s rodinným štěstím. O tom, jak se ze samoty stává nechtěný nejlepší přítel každého panovníka. O konečně tom, že vliv a moc nejsou to samé. Korunovační klenot domácí tvorby Netflixu je mistrovskou a komplexně pojatou výpravou do jednoho z klíčových období britských dějin. Očima velikánů tehdejší doby zjišťujeme, že slova jako respekt a tradice nejsou jenom prázdné pojmy, ale v podání Britů je to způsob a styl života. A tak si nakonec člověk uvědomí, že všichni můžeme Britům jejich systém vlády jenom závidět. Stomiliónový risk se Netflixu jednoznačně vyplatil a potvrdil, že dříve „kabelovka“ pro fanšmejkry se pomalu ale jistě stává králem televizní zábavy a tím, kdo určuje trendy a měřítka kvality. 1. Série: 95 %, Nejoblíbenější postavy: Queen Elizabeth II., Winston Churchill.

• 29.12.2016  18:35

Jak se postavit k filmu, jehož největší hvězdou je malý a chlupatý kleptoman :D ... Všichni mudlové (nečarové) pozor ! Kouzla a čáry z pera J.K. Rowlingové jsou zpátky! Tentokrát ale nejsme svědky války kouzelnického společenství očima brýlatého sirotka s jizvou na čele, ale sledujeme úplně nový svět na druhé straně Atlantiku, svět, jehož způsoby a zvyky jsou naprosto odlišné od toho na britských ostrovech. Mlok je výstřední kouzelník se slabostí pro všechno chlupaté a nebezpečné. Určitě by svými zvláštními chutěmi udělal radost jednomu nejmenovanému bradavickému hajnému. Naneštěstí jsme v roce 1926, což je doba, kde být kouzelníkem není něco žádoucího, ale právě naopak a právě to je živná půda pro černokněžníka Grindelwaldova ražení, který se živí na strachu z neznámého a pomalu ale jistě si buduje základnu pro svůj nový řád. Jenom je škoda, že půlku filmu sledujeme chytání kdejaké havěťě rozprášené po celém New Yorku. Kdyby se víc věnovali Grindelwaldovi a jeho snažení, mohl to být o poznání silnější zážitek. Takhle nám nezbývá než si počkat na pokračování, které doufám opustí od poznávání světa roztodivných tvorů a začne nás pomalu ale jistě připravovat na nevyhnutelný konflikt mezi Gridelwaldem a Brumbálem. Přes všechny výtky se nemůžu ubránit pocitu, že J.K. Rowlingová a její tvůrčí tým vykročily tím správným směrem.

• 29.12.2016  18:32

Správný film se správnými chlapy. Crowe a Gosling jsou možná párek zkorumpovaných alibistů, jejichž zájem o průchod spravedlnosti končí v momentě, kdy jim hrozí byť i sebepatrnější úhona. Ale co naplat, nikoho nebaví sledovat poctivé policajty při skutečné policejní práci. A jsou to právě oni, kteří svou přítomností táhnou celý film směrem nahoru. Říká se, že velcí herci dokážou pozvednout to, co by jinak skončilo v záchodu historie alespoň na sledovatelnou úroveň. Přesně to je tento případ.

• 29.12.2016  18:31

Čím to je, že se podobné filmy snaží být s každým novým pokračováním chytřejší a chytřejší a ve své snaze diváka za každou cenu ohromit a šokovat, absolutně zapomenou, že celá ta překomplikovanost jenom člověku leze na nervy. V polovině filmu jsem začal přemýšlet, jestli se mou není něco v nepořádku, když jsem začal zcela nepokrytě přát geniálně a blahosklonně se tvářícímu ústřednímu týmu, v lepším případě veřejně zapomnění a zostuzení, v tom horším pomalou a bolestivou smrt. Doufat v doživotní vězení by bylo asi příliš, všichni totiž víme, jak tyto filmy končí, což je věčná škoda, protože skvělý Daniel Radliffe měl být ten, kdo se bude smát naposledy.

• 17.12.2016  11:05
    Království (TV seriál) (2013)

Pokud jste alergičtí na znásilňování historie, tak můžete přeskočit o seriál dál. Tvůrcům jsou historické milníky i postavy vcelku ukradené, ale to nutně neznamená, že se jedná o špatný seriál, i když uznávám, že toto je jeden z těch kousků, o kterém se před přáteli nezmiňuji, a není to asi nic, co bych doporučil dále …. Zkrátka jeden z těch, o kterých se nemluví, ale o nichž se ví, že je všichni sledujeme … Guily Pleasure … 1. Série: 80%, 2. Série: 85%. Oblíbené postavy: Mary Queen of Scotland, Francis a Catherina Medici.

• 17.12.2016  10:46

Strange is new sexy. Avengers bojují za vesmír. Strange rovnou za realitu jako takovou. U Marvelu rozhodně nejsou žádní troškaři. Když už syndrom velikosti, tak v pořádném, ultra galaktickém měřítku. Rád bych se ale jednou dočkal komorní marvelovky, ve které budou hrát prim promakané dialogy a vztahy mezi postavami. Dneska je už běžným standardem, že v lepších případech balancuje nad propastí osud naší matičky země, v těch horších, i celého vesmíru. Kéž by pro jednou zkusily něco nového, protože velký příběh nedělají ohlušující výbuchy, epické efekty zničených velkoměst nebo pravidelné ohrožení miliónu lidských životů. Ale výše zmíněné nic nemění na tom, že Strange je jeden z nejzajímavějších originů posledních let a Cumberbatch je nejlepší castingovou trefou Marvelu od dob samotného R. Downey Jr. a jeho postava je správnou směsicí přezíravé ješitnosti, okořeněné špetkou sebejistého a správně načasovaného humoru a jak je u těch nejlepších postav zvykem, tak i pořádnou dávkou sebestřednosti. Nevím, kam tenhle příběh geniálního chirurga směřuje, ani to, co nás čeká po cestě a už vůbec ne, kde v kolotoči osudu skončíme. Ale jednu věc vím sakra jistě, celou tu strastiplnou cestu si pořádně užiju, protože na místě přešlapující Marvel Universe získal tímto filmem něco, co zoufale potřeboval – budoucnost. Doctor Strange je budoucnost. Pořádně si utáhněte pláště, protože Doctor Strange přichází.

• 17.12.2016  10:35
    Mělčiny (2016)

Mělčiny jsou důvodem, proč by si měl každý rozumný člověk prodloužit permanentku na místním krytém bazéně. Ne že by na písčitých plážích, bičovaných horkými slunečními paprsky, bylo něco špatného, ale nikdy nevíte, kdy tamní alfa samce potravinového řetězce chytne mlsná. Jinak jsou ale Mělčiny vydařenou podívanou, jako stvořenou na podvečer v letním kině. Blake Lively ušla hodně dlouhou cestu od Gossip Girl a zde rozhodně dokazuje, že je to schopná herečka, která má rozhodně navíc, než se jenom díky svému vzhledu podbízet, což je přesně případ tohoto filmu. Snad bude mít budoucnosti při výběru projektů šťastnější ruku.

• 17.12.2016  10:29
    Alias (TV seriál) (2001)

Alias je jedním z těch vzácných případů, kdy se sejdou fantastičtí herci, skvěle napsané postavy, vizionář za kamerou a člověk, který při vymýšlení děje přemýšlí za horizont jedné série. Můžu jenom dodat, že bych dokázal spočítat na prstech jedné ruky seriály, jejichž cast by se mohl rovnat naprosto fascinující a impozantní sbírce, kterou zde máme celá ta léta před očima. Navíc žádný seriál se nemůže chlubit tak úžasnou sbírkou záporáků: Irina Derevko, Arvin Sloan nebo Julian Sark jsou všechno jenom ne černobílé postavy, jejich komplexní vývoj je radost sledovat, stejně jako ústřední motto celého seriálu: osud vs svobodná vůle. Sydney a její tým mi změnily život, protože mi ukázali, kam až může člověka dovést neotřesitelná víra v sebe sama. A s tím přirozeně přichází vědomí o tom, že vlastní jedinečnost je vždycky dvoustranný meč, který dokáže pustošit i zachraňovat. Jeden z nejlepších seriálů všech dob a stálý člen mojí seriálové síně slávy. Oblíbené postavy: Sydney Briston, Julian Sark, Jack Bristow, Arvin Sloane, Irina Derevko. 1. Série: 90 %, 2. Série: 100 %, 3. Série: 90 %, 4. Série: 85 %, 5. Série: 90 %

• 13.7.2016  13:22
    11.22.63 (TV seriál) (2016)

Who are you ? Someone you knew in another life. Minulost je navždy minulostí. Snažit se změnit něco, co už je pryč, je pouze bláhovým snem snílků. Pamatujte, že nemá smysl prodlet celý svůj život ve snech, místo toho se pokuste přetvořit svůj život ve své sny. James Franco podává životní výkon v jedné z nejchytřejších časovek poslední doby. Přitom ho za ruku drží nadpozemský krásná Sarah Gadon. V závěrečných momentech jsem zažil jeden z těch vzácných okamžiků, kdy mají slzy smutku šťastnou příchuť. Jeden z nejkrásnějších milostných příběhů a nejúžasnějších konců, co jsem kdy viděl ...1. Série: 85 %. Oblíbené postavy: Jake Epping, Sadie Dunhill.

• 20.6.2016  11:29

Kapitán Amerika názorně ukazuje, proč je Marvel ve válce komiksových titánů s DC Universe o světelné roky napřed. Neohrožení Avengers si totiž za sebou nesou šrámy a s nimi spojená rozhodnutí z minulosti. Příběhy, kterých jsme byly součástí a právě to zaručuje, že se běžný fanoušek v té záplavě postav, volících si strany v připravované občanské válce, necítí jako běžný návštěvník u DC Universe, který absolutně nezvládl integraci postav do příběhu a místo promyšlené koncepce, je z toho běžnému divákovi nic neříkající záplava CGI. Ale zpátky ke skupině hrdinů kolem komiksového čaroděje Stana Leeho. Marvel nádherně ukazuje, že ví, kam se svými hrdiny směřuje. Neshody mezi jednotlivými členy slovutných Avengers visely ve vzduchu už hodně dlouho. A zatímco si hrdinové a jejich fanoušci pomalu ale jistě vybírají strany v přicházejícím konfliktu, můžeme zároveň sledovat příchod nových hrdinů (Black Panther). Přesto si nemůžu pomoct, ale mám poslední dobou pocit, že kouzelníkům od Marvelu dochazí nápady a s nimi i dech. Nový Kapitán je opět dobrý film, ale už po několikáté je to čím dál větší sázka na jistotu. Tvůrci se pohybují po vyšlapané hlavní silnici s jistotou člověka, jak řečeno výše, který ví, kam jde. Ale chybí tomu něco překvapivého, nějaká neočekávána odbočka, vyjetí ze zaběhnutých kolejí. Nerad bych totiž dorazil do cíle a míli před koncem závodu věděl, jak to všechno dopadne. Šancí mají naší neohrožení hrdinové ještě dost. Budu držet palce.

• 19.6.2016  11:28
    The Man in the High Castle (TV seriál) (2015)

Vždycky mě fascinovaly lidské dějiny. Ty zdánlivě mrtvé příběhy o většinou dávno zapomenutých činech. Nejzajímavější na celé historii často není to, jak se věci odehráli, ale spíše, jak se mohli odehrát. Co kdyby vítr historie vál opačným směrem? Mohli jsme žít v lepším světě? V jedné z nejzajímavějších a nejmrazivějších verzí alternativní budoucnosti jsme svědky života v zemi, kde většina lidí pod náporem útlaku rezignovala na lepší budoucnost. Nacistické Německo a Japonské Císařství si po vítězné válce rozporcovaly americký kontinent a rodilý Američané jsou nucení vést život občanů druhé kategorie. První velký zásah Amazonu na poli domácího videa vyniká především jako komorní, jednoduchý, ale zároveň strhující příběh obyčejných lidí za oponou velkých historických událostí, kterým nerozumí, ale které se zoufale snaží pochopit. Strhující herci a skvělí scénář jenom podtrhují známé pořekadlo o tom, že historii píší vítězové. Má smysl bojovat za lepší svět, když víte, že je to předem prohraný boj? Pokud bojujeme za ideály, které oslavují svobodný a otevřený svět, kde je každý strůjcem svého osudu – v dobrém i zlém, pak určitě ano. Ale to je otázka, na kterou si musí každý z nás odpovědět sám …. Oblíbené postavy: Joe Blake, Julianna Crain, Obergruppenführer John Smith, Nobusuke Tagomi. 1. Série: 85 %. 2. Série: 90%

• 19.6.2016  11:20
    Deadpool (2016)

Jeden velký vtip, který zatracuje všechna zaběhlá žánrová pravidla, klišé a stereotypy uhlazené komiksové doby. Zdvižený prostředník jednoho pořádného parchanta v červeném latexovém úboru všem uhlazeným, morálně nezkaženým a za každých okolností skvěle vypadajícím hezounům, jejichž slovník nikdy neobsahoval nic ostřejšího než slovíčko „sakra“. Povětšinou jsou komiksoví hrdinové morálně nezkažení jedinci s vysoce vyvinutým smyslem pro čest a odpovědnost, kteří na nějaký ten čas sejdou z cesty. Ale Deadpool je novým typem „hrdiny“, protože ten o „cestu spravedlivých“ nikdy ani nezavadil. On totiž nebojuje o lepší svět nebo světlejší zítřky pro nás ostatní. Deadpool totiž není ničím jiným, než skutečným odrazem doby, ve které žijeme – povrchní, samolibý, apatický ke svému okolí (proč se starat o svět, když se svět nikdy nestaral o mně?) a sloužící pouze vlastním sobeckým zájmům a právě proto je divákům mnohem blíže, než všichni ti nablýskaní a neohrožení panáci, zachraňující ve jménu spravedlnosti celý svět. Není to nejlepší komiksový film posledních let, ale rozhodně nejdůležitější (od prvního Kick-Asse), protože ukazuje naprosto jiný svět, než na jaký jsme zvyklý a jestli něco dnešní pokrytecká doba potřebuje, tak je to svěží vítr bezprostřední upřímnosti a originality. Deadpool rozhodně není bez chyb, ale ve jménu všech kok*tů jsem ochoten odpustit mnohé :) a jako ventil pro jedince frustrované současným, za každých okolností politicky korektním Hollywoodem, funguje tahle křižácká výprava „jednoho z nás“ za pomstou, naprosto dokonale.

• 19.6.2016  10:47
    Lovci stínů: Nástroje smrti (TV seriál) (2016)

Mladí, krásní a talentovaní zachraňují (ne)lidské pokolení před neodvratně se blížící zkázou. Nic proti nejprofláklejšímu story-arcu současnosti, ale postavám chybí styl, hercům schopnosti (což jak uznáte může představovat docela problém), scénáři jakákoliv nadstavba, která by jej oddělila od tuctu stejně plytkých a povrchních záležitostí. Abych jenom nehanil. Všichni vypadají fakt sexy, a to za jakýchkoliv okolností, takže hádám, že úkol splněn :) ... Nejoblíbenější postavy: viděno před pár týdny a jména všech zúčastněných jsou ztracena v mlze zapomnění .... Takže asi tolik .... 1. Série: 50 %

• 20.3.2016  11:32

„Podraz století“ ve srozumitelné formě. Cesta do ekonomického pekla za nadšeného potlesku a povzbuzování konzumní společnosti, která ve svém „stádovém“ efektu viděla pouze vlastní blahobyt. V prohnilém a zkorumpovaném systému neexistují hrdinové. Všichni mají ruce od špíny. Rozdíl je v tom, že aspoň hrstka z nich se netváří jako kapitáni průmyslu, kteří pro nás nevzdělance budují lepší svět. Carrel, Bale a Gosling jsou skvělí, přestože poslední jmenovaný má z pohledu scénáře nejmenší prostor k vyniknutí. Škoda, že tvůrci nešli u jednotlivých postav více do hloubky, ale spíše to pojali jako takový polo-dokument. Mohlo jít o film roku, takhle je to silný zážitek hlavně díky aktuálnosti tématu. Během sledování jsem si vybavil odpověď manažera hedgevého fondu, který kdysi na otázku, jaký má cíl, pokud jde o vydělání peněz, odpověděl: „Víc“. A to bohužel přesně vystihuje dobu, ve které žijeme … prachy, prachy, prachy ….

• 14.3.2016  17:28
    Trumbo (2015)

Tou největší předností demokracie je fakt, že i ti „špatní“ mají právo dostat šanci, i když třeba jenom proto, aby se sami v očích veřejnosti zdiskreditovali. Protože jakmile začneme rozdávat náhubky, jsme jenom krůček od toho, stát se těmi, před kterými se snažíme„ošaceni“ demokratickými principy a ideály, ochránit naši společnost. Každý má mít až na mimořádné výjimky právo na hlas. Nechť lidé rozhodnou, čí hlas bude znít nejzvučněji. Nemůžu mít vetší radost, než mám, když vidím, že fantastický Bryan Cranston, který upoutal celý svět svou rolí v Perníkovém tátovi, konečně proráží i na filmové plátno. A dělá to způsobem, který nemůže nechat nikoho na pochybách, jak obrovským talentem, tento americký herec disponuje. Trumbo – sympatizant s komunistickými myšlenkami a zároveň elitní hollywoodský scénárista, je v Cranstonově podání živelnou a dýchající postavou z historických knih. Mužem, se kterým by se pravděpodobně většina z nás názorově rozešla, ale který v sobě zároveň prezentuje ty největší americké ideály – sílu ducha a přesvědčení, tvrdohlavost a absolutní důvěru ve správnost vlastních činů, ať už jsou důsledky jakékoliv. Zdatně mu sekunduje Helen Mirren, která ukazuje v pro ni naprosto atypické záporné roli svou všestrannost. Miluju skvěle natočené biografické filmy, protože jejich prostřednictvím k nám mají možnost znovu promlouvat výjimečné osobnosti lidské historie. Trumbo je jedním z nich. Obrovské překvapení Oscarové sezóny.

• 14.3.2016  17:14

Něco končí a něco nového začíná. Dvanáct let trvající bloumání minimálně po dvou galaxiích s Jackem O´Neillem a Johnem Sheppardem ve mně probudilo mladické nadšení pro dobrodružné výpravy do neznámých končin vesmíru. Přestože cool hláškujících herců je vždycky nedostatek, stejně jako odlehčené sci-fi zábavy pro dospělé, tak byly tvůrci nuceni čelit faktu, že doba, stejně jako divákovi nároky, se změnily. Antihrdinové jsou dneska v kurzu a tak se zákonitě musel změnit i svět hvězdné brány. Není pochyb, že nový začátek přivodil nejednomu fanouškovi pořádný bolehlav hlavně tím, že se tvůrci rozhodli z výše uvedených důvodů kompletně změnit svět, ve kterém jsme se všichni cítili po dlouhá léta tak dobře. Jistě, první série měla svoje mouchy, ale skvěle načrtnutá ponorková nemoc mezi vzájemnými klikami na palubě Destiny, pomalu ale jistě ústící do smrtonosného finiše, stála za to občasné klopýtání, způsobené příliš hlubokými a místy zbytečnými odbočkami do životů jednotlivých hrdinů. Jestli úvodní série něco naznačila, tak to byl fakt, že tajemná mise Destiny a její posádky do nejzazších hlubin vesmíru, je také výpravou do hlubin smyslu lidské existence a stojí za to být její součástí. Příběh, který se od samého počátku rýsoval jako jednoduchá „survival“ mise bez možnosti návratu, dostává s novými a novými díly úplně nový, neočekávaný rozměr. S postupujícím časem totiž dosahuje zoufalství na palubě Destiny nového dna. Postavy bojující o holé přežití, ovšem dostávají kromě odevzdaného čekání na smrt, taky konečně důvod své existence a důkaz, že i mise s jednosměrnou jízdenkou může mít svůj smysl. Přičtěte k tomu časové paradoxy, které vyústí v závěrečných 10 episodách v možná ten nejlepší sci-fi story arc, co jsem kdy viděl, a ve výsledku máte obrovský potenciál, který nebude nikdy naplněn. Pouhé dvě série jsou totiž zoufale málo pro posádku na své misi bez konce. Destiny byla uložena k nedobrovolnému spánku. Doufám, že nejsem jediný, kdo nedočkavě očekává na její probuzení :) Nejoblíbenější postavy: Dr. Nicolas Rush, 1. Série: 75%, 2. Série: 90%

• 14.3.2016  17:07
    Hvězdná brána: Atlantida (TV seriál) (2004)

Přiznám se, že jsem v počátku přistupoval k tomuto mladšímu bratříčkovi slavné SG-1 se značnou nechutí. Ale časem jsem pochopil, že když dva dělají totéž, nemusí to nutně být totéž. To je totiž přesný popis vztahu SG-1 a SGA. Proč bych porovnával, když oba můžou být děsně cool, každý jiným způsobem. Hrůzu nahánějící Wraithové možná neměli kouzlo a charisma Goa´uldů, ale jako protivníci nově se formující expedice na Atlantis byly rozhodně trefou do černého. To samé lze říci o postavách – nejde se nezmínit o Davidu Hewlettovi, který hraje Rodneyho s takových zápalem, že jsem si málem i já sám vypěstoval alergii na jeden nejmenovaný citrusový plod, Radek Zelenka dokazuje, že i malá země uprostřed Evropy, může ovlivňovat prostřednictvím svého vyslance dění v historii jedné vzdálené galaxie. Za zmínku stojí i Jason Mamoa pomalu si probíjející svou cestu do Hollywoodu a samozřejmě John Sheppard, který byl původně zamýšlen jako mladší kopie Jacka O´Neilla, ale i on vyrostl v právoplatnou postavu. I tady ale byly oběti. Válka si koneckonců nevybírá. Posádka ztraceného města Antiků během let strávených obranou legendárního města poznala, že s velkou mocí přicházejí těžká rozhodnutí a s nimi následky, které si v sobě neseme po zbytek života. Dějiny Pegasu nezapomínají na činy hrstky odvážných, ani já nikdy nezapomenu. Díky za úžasných pět let! Nejoblíbenější postavy: Dr. Rodney McKay, Dr. Jennifer Keller, Todd, Radek Zelenka. 1. Série: 95%, 2. Série: 85%, 3. Série: 85%, 4. Série: 90%, 5. Série: 75%,

• 14.3.2016  16:54

Iňnaritu se po roce vrací na místo činu. Tentokrát neudivuje geniálně perfekcionistickým Birdmanem, ale syrovou výpravou až za hranice samotné smrti. DiCaprio opět kraluje a přízvisko oscarový je na místě. Přesto se nemůžu zbavit pocitu, že zlatá soška by více slušela Fassbenderovi, ale těžko budete hledat ve filmovém světě osobu, která by to Leovi nepřála, takže za mě palec nahoru. To samé platí pro Toma Hardyho, který měl vynikající rok a oscarovou tečku by si zasloužil. Bohužel nežijeme v zemi splněných přání, takže nominace bude muset tentokrát stačit. Stejně všichni víme, že v jeho případě, to je stejně jako u Lea, pouze otázka času. Co už ovšem přišlo je třetí Oscar v řadě pro nejlepšího kameramana současnosti - Emanuella Lubetzkiho a to zcela zaslouženě. To bloudění kamerou po horských scenériích, průsmycích a roklinách, prostě nemá chybu a stejně jako v případě Birdmana, je kamera opět samostatným a „neviděným“ hercem ve filmu, které je sice typickým survival dramatem, ale výše zmíněné atributy ho povznáší na vyšší úroveň. To vše pod taktovkou Alejandra Gonzaleze Innaritua, který ziskem druhého režisérského oscara v řadě tvoří dějiny. Tentokrát se sice nejedná o podobný WTF film, jako byl vloni Birdman, ale stále to je vysoký nadstandard od jednoho z nejlepších a nejinovativnějších režisérů současnosti.

• 14.3.2016  16:49
    Akta X (TV seriál) (1993)

Akta X jsou ztělesněním lidské touhy věřit za hranice neznáma. Kult ztělesňující generaci let devadesátých. Popkulturní fenomén, který formoval v mnoha lidech nedůvěru ve státní aparát, podezíravost vůči vládnímu establishmentu a svobodu lidského jedince hledat odpověd na otázky, na něž autority zatvrzele mlčí. Ta všeobecná nedůvěra, nechuť a zhnusení těmi „nahoře“ má část svých kořenů tady. Na svůj dobu unikátní seriál, který svým promyšleným a dlouhodobě naplánovaným story-arcem umetal cestičku řadě dnešních seriálů. Po scénáristické stránce naprostá špička, která v pozdějších sériích dokázala geniálně mixovat vážná a odlehčená témata, ale nikdy nezapomenout, stejně jako v případě dalšího excelentního seriálu 90. let– Buffy, přemožitelky upírů, odkud vlastně pocházím a kam směřuju. O excelentních hereckých výkonech ústředních představitelů není potřeba hovořit. Každopádně doporučuji nepodlehnout zdejší rozšířené chorobě o tom, že za zhlédnutí stojí pouze první série. Nic není dále od pravdy. Pátá, šestá a sedmá sezóna jsou absolutním vrcholem hereckého, scénáristického a režisérského snažení. Vydržte! Bude to stát za to. Možná se i dozvíte, jestli je na ústředním mottu celého seriálu („Pravda je tam venku“), alespoň zrnko pravdy …  Nejoblíbenější postavy: Fox Mulder, Alex Krycek, Muž s Cigaretou, Walter Skinner, Dana Scully, 1. Série: 85%, 2. Série: 85%, 3. Série: 85%, 4. Série: 80%, 5. Série: 90%, 6. Série: 90%, 7. Série: 85%, 8. Série: 75%, 9. Série: 75%,

• 13.3.2016  15:32
    Steve Jobs (2015)

Výstřední příběh jednoho neobyčejného „šílenství“. Aarkin jde ve své analýze jednoho z největších vizionářů konce 20. století až na pomyslnou dřeň a jeho zevrubné pitvě osobního života neschází objektivní nadhled a chvályhodná snaha vykreslit Jobse takového jaký byl, bez zbytečných příkras a glorifikace. Neústupný, tvrdý a nekompromisní perfekcionista, s nímž vydrželi dlouhodobě pracovat jenom ti nejotrlejší. Fassbender je v roli muže, jehož úkolem je tvořit dějiny a tudíž si uvědomuje, že nesmí selhat, fantastický a v mém osobním žebříčku se jedná o jednoznačný výkon roku, který trumfuje i DiCapria. Za zmínku stojí i jeho Money Penny (Kate Winslet), která s ním dovede držet krok – ve skutečnosti i v přeneseném slova smyslu. Těžko hledat v letošním oscarovém klání silnější, osobitější a lépe napsaný příběh. Pro mě osobně jeden z vrcholů právě uplynulého roku.

• 13.3.2016  15:29
    Sběratelé kostí (TV seriál) (2005)

Sběratelé kostí jsou jedním z těch příkladů, že k úspěchu nepotřebujete velké herce, super efekty, promakaný scénář nebo slovutného režiséra. Někdy prostě stačí chytlavý námět a sympatické postavy, které jsou zahrané těmi správnými herci. Právě probíhající 12. sezóna je důkazem, že solidní kriminálku lze vybudovat i na již 100*krát použitých základech. Člověk navíc musí chtě nechtě obdivovat čuch Davida Boreanaze, který účinkuje již ve třetím úspěšném seriálu za sebou. Přičtěte k tomu okouzlující Emily Deschanel a jejich kouzelný „skočí/neskočí do toho“ vztah a máte seriálový jackpot. Už jenom třešničkou na dortu je pak charizmatický psycholog Lancelot, který má po ruce odpověď na všechny problémy světa. Sběratelé nejsou ničím výjimeční, nejdou inovativní, nevyšlapanou cestou pro odvážné, ale sázejí na osvědčené jistoty tím správným způsobem. Zasloužený úspěch a moje seriálové guilty pleasure. Nejoblíbenější postavy: Dr. Lance Sweets, Dr. Temperance Brennan, 1. Série: 80%, 2. Série: 80%, 3. Série: 85%, 4. Série: 80%, 5. Série: 80%, 6. Série: 80%, 7. Série: 85%, 8. Série: 80%, 9. Série: 80%, 10. Série: 75%,

• 13.3.2016  14:50
    Farscape (TV seriál) (1999)

Seriál dvou tváří. Nebýt mizerné první a částečně druhé série, jednalo by se o jeden z uhelných kamenů sci-fi tvorby. Třetí a čtvrtá série jsou totiž doslova přecpány fantastickými episodami, které si v ničem nezadají s naprostými vrcholy sci-fi žánru. Věčná škoda, že tvůrci nedokázali udržet větší konzistenci. I tak se ale jedná o genialitu pod cheesy obalem. Nejoblíbenější postavy: John Crichton, Aeryn Sun, Scorpius, 1. Série: 70%, 2. Série: 70%, 3. Série: 95%, 4. Série: 95%,

• 28.1.2016  15:25
    Mr. Holmes (2015)

Čas dožene i ty nejlepší z nás. Melancholické ohlédnutí za životem, výčitkami, chybami a triumfy jednoho z největších detektivních mozků lidských dějin. Ian McKelen stárne na platně s grácií před očima a právě on pozvedá tohle poněkud příběhově chudé, místy dokonce mdlé, poslední pátrání na sledovatelnou úroveň. Přestože je to po scénáristické stránce slabší, nemohl jsem si nevšimnout, že kdyby byl Ian o čtyřicet let mladší, byl by z něj skvělý Sherlock. Svou šanci ale propásl, stejně jako slavný detektiv ve svém posledním příběhu ...

• 24.1.2016  12:32
    Creed (2015)

Sly se nechce své ikonické role vzdát, a když už nemůže mezi provazy zamířit kvůli starým kostem sám, tak se snaží dostat do záře reflektorů alespoň zprostředkovaně pomocí svého učedníka. A nutno podotknout, že další comeback italského hřebce je opět zatraceně ikonický a nostalgický, stejně jako ty předchozí. Všechno tady totiž funguje pouze díky „nestárnoucímu“ Slyiovi. To, co mu schází v herectví, dohání koňskými dávkami charizmatu. A já mu to zase jednou žeru i s navijákem a vůbec mi nevadí, že tvůrci doslova okopírovali „americký sen“ z jedničky. Milujeme outsidery, jejich klopýtavou cestu na vrchol, jejich slzami zkrápěnou cestu za úspěchem. M. B. Hall byl trefou do černého a v dalších pokračováních, která nevyhnutelně přijdou, ponese Rockyho prapor se ctí. Nebude to ale mít jednoduché, protože Sly je rozhodně nejpůsobivější hollywoodský herec za posledních 30 let. Jeho odhodlání a tvrdohlavá touha nikdy se nevzdat, aby svým boxerským (hereckým) kolegům dokázal, že stále nepatří do starého železa, je obdivuhodná a inspirující zároveň, stejně jako osudy jím ztvárněného bojovníka, který se celý život odmítal sklonit před nepřízní osudu. Díky, Rocky.

• 24.1.2016  12:20
    Jessica Jones (TV seriál) (2015)

Daredevilovi se zračilo v očích odhodlání. Jessica tam má odevzdanost mísenou s bezmocí. Marvel jde se svými postavami od extrému do extrému. Navíc mám pocit, že u Jessicy už se ani moc nejedná o komiksový seriál, ale o psychologické drama, které se soustředí čistě na postavy. To by samo o sobě nebyl problém, jenomže pokud chci propracované drama, tak sáhnu do filmotéky americké kabelovky. Od Jessicy jsem asi čekal něco jiného a první série díky tomu v mých očích dopadla nejednoznačně. Záporák a jeho schopnost je skvěle uchopená a David Tennant hraje jako smyslů zbavený, přesto mu do bohémských výšek Vincenta D´Onofria ždibek „šílenosti“ chybí. Ale Marvel opět potvrzuje, že casting má zvládnutý na jedničku s hvězdičkou a Krysten Ritter je možná nepříjemnou a alkoholem prosáklou troskou i ve skutečném životě, protože tady jí tu její kreaci „ don´t give a fuck about the world“ žeru i s navijákem. Uvidíme, s čím přijde druhá série, zatím je to pro mě na rozmezí tři a čtyř hvězdiček. Hlavně v příští sérii ubrat chlastu a přidat akce. Děkuji. 1. Série: 70%, Oblíbené postavy: Jessica Jones, Purple Man

• 24.1.2016  12:06

Válka brala lidem více než jenom životy. Výborná výprava do hlubin válkou zničené duše. Smutný příběh válkou poznamenané generace Američanů, kteří se plní naděje vrátili domů, aby se střetli se svými „nadějnými vyhlídkami“. Pro mnoho z nich ovšem válka neskončila v roce 1945. Film, na který, by se nikdy nemělo zapomenout, stejně jako na největších konflikt lidských dějin a na lidi, kteří v něm bojovali. Říká se, že s americkou filmovou akademií je to o tématu a načasování. Nikdy to neplatilo více než v tomto případě. 7 Oscarů, včetně ceny za nejlepší film, jsou toho jasným důkazem.

• 1.1.2016  12:00
    Babylon 5 (TV seriál) (1994)

Fascinující pohled do fiktivní budoucnosti, která by mohla být za pár set let tou „naší. Pokud hledáte dospělé a komplexní sci-fi, tak jste ve správné galaxii. Tak široké panorama vzájemně odlišných postav, národů, filosofií, náboženství, politických agend a zájmů nenajdete nikde jinde, než na palubě Babylonu 5. Jednotlivé události vás doopravdy donutí přemýšlet o paralelách se současným světem a směrem, kam jako civilizace směřujeme. Když před sebou vidíte interakce jednotlivých ras, geneze prvních kontaktů, vzájemnou nenávist a nevraživost, politická a diplomatická vyjednávání, projevy rasové nesnášenlivosti, válečné konflikty, tak se vám nutně vtírá na mysl neodbytný pocit, že celý seriál obestírá opravdu bohatá mytologie, která je úspěšně rozvíjena v navazujících filmech. Archaické efekty nemůžou výjimečný požitek ze sledování ani v nejmenším zkazit. Tato epická sci-fi sága totiž nikdy nebylo o CGI, ale o lidech tvořících historii pod tíhou okolností a zároveň zoufale bojujících s tím, aby nebyli vtaženi do vírů nepředvídatelných událostí. Dle mého názoru nejkomplexnější sci-fi seriál, jaký kdy vznikl …. A toast ... to Babylon 5. Oblíbené postavy: Nejoblíbenější postavy: G'Kar, Londo, Lyta, Garibaldi a Bester. 1. Série: 80 %, 2. Série: 85 %, 3. Série: 95 %, 4. Série: 95 %, 5. Série: 80 %.b>

• 1.1.2016  11:53
    Buffy, přemožitelka upírů (TV seriál) (1997)

Vítejte na Sunnydalské střední! Nikdy nekončícím krvavém večírku plném nadržených mumií, nestárnoucích upírů obdařených duší, démonů rozličných velikostí a tvarů, leč vždy stejně nechutných a Buffy Summersové a jejích věrných přátel, kteří si dali do vínku postavit se všemožným zplozencům temnot, které na ně pekelná brána vypustí. Těžko říct, jestli koncem 90. let věděl Joss Wheedon o tom, že příběhem blonďaté přemožitelky tvoří seriálovou historii. Jedna věc je ovšem jistá. Historie byla ke slavným členům Scooby Gangu mnohem přívětivější než zdejší ubohé hodnocení, které může mít svoje opodstatnění všude možně, jenom ne v realitě. Je smutné, když si uvědomíte, že většině povrchní lidí stačí pár episod (na nejmenované komerční televizi) k tomu, aby si udělali názor na celý seriál. Je totiž tak jednoduché vidět to, co je na povrchu - blonďatou hlavní hrdinku, střední školu, upíry a nedat si tu práci a vidět, co je pod povrchem. Buffy je totiž mnohem víc, než jenom středoškolská romance plná šablonovitých postav v nefunkčním světě. Celý seriál geniálně balancuje napříč žánry od sebeparodují komedie (episoda Superstar) přes muzikálové výšiny k nejlepšímu hudebnímu číslu všech dob – episoda Once More Feeling až k existencionálnímu dramatu a úvahách o podobě lidské smrtelnosti (Body). Právě smrt je hlavním a spojujícím motivem celého seriálu. Buffy se postupem času stala esencí nadčasové klasiky, protože tvůrci nikdy nezapomněli na to, čí příběh vlastně vypráví a jsou to právě úžasně napsané postavy, které nám lidsky a emocionálně rostou doslova před očima. Wheedon a spol. se nikdy během těch 7 krásných let nebáli experimentovat a právě jejich fascinující touha otevírat neustále nové dveře, dělají z Buffy dílo, které si s každým novým dílem pomalu ale jistě prošlapávalo cestičku na pomyslný seriálový Olymp. A právě při pohledu z nejvyšší řecké hory vám dochází, že velikost, přesah a vliv této perly televizní tvorby si uvědomíte až časem, když se usadí prach a vy máte konečně možnost vidět to, co tvůrci a samotné postavy věděli už od své slavné promoce na střední škole … „Budoucnost je naše…“. Moje Top 10. Oblíbené postavy: Buffy Summers, Alex Harris, Faith, Snyder, Spike, Angelus, Giles. 1. Série: 75 %, 2. Série: 90 %, 3. Série: 90 %, 4. Série: 80 %, 5. Série: 85 %, 6. Série: 80 %, 7. Série: 95 %

<< předchozí 1 2 3 4 6 7