Alias (2001) (seriál)

Alias je jedním z těch vzácných případů, kdy se sejdou fantastičtí herci, skvěle napsané postavy, vizionář za kamerou a člověk, který při vymýšlení děje přemýšlí za horizont jedné série. Můžu jenom dodat, že bych dokázal spočítat na prstech jedné ruky seriály, jejichž cast by se mohl rovnat naprosto fascinující a impozantní sbírce, kterou zde máme celá ta léta před očima. Navíc žádný seriál se nemůže chlubit tak úžasnou sbírkou záporáků: Irina Derevko, Arvin Sloan nebo Julian Sark jsou všechno jenom ne černobílé postavy, jejich komplexní vývoj je radost sledovat, stejně jako ústřední motto celého seriálu: osud vs svobodná vůle. Sydney a její tým mi změnily život, protože mi ukázali, kam až může člověka dovést neotřesitelná víra v sebe sama. A s tím přirozeně přichází vědomí o tom, že vlastní jedinečnost je vždycky dvoustranný meč, který dokáže pustošit i zachraňovat. Jeden z nejlepších seriálů všech dob a stálý člen mojí seriálové síně slávy. Oblíbené postavy: Sydney Briston, Julian Sark, Jack Bristow, Arvin Sloane, Irina Derevko. 1. Série: 90 %, 2. Série: 100 %, 3. Série: 90 %, 4. Série: 85 %, 5. Série: 90 %

Dallas 63 (2016) (seriál)

Who are you ? Someone you knew in another life. Minulost je navždy minulostí. Snažit se změnit něco, co už je pryč, je pouze bláhovým snem snílků. Pamatujte, že nemá smysl prodlet celý svůj život ve snech, místo toho se pokuste přetvořit svůj život ve své sny. James Franco podává životní výkon v jedné z nejchytřejších časovek poslední doby. Přitom ho za ruku drží nadpozemský krásná Sarah Gadon. V závěrečných momentech jsem zažil jeden z těch vzácných okamžiků, kdy mají slzy smutku šťastnou příchuť. Jeden z nejkrásnějších milostných příběhů a nejúžasnějších konců, co jsem kdy viděl ...1. Série: 85 %. Oblíbené postavy: Jake Epping, Sadie Dunhill.

Captain America: Občanská válka (2016)

Kapitán Amerika názorně ukazuje, proč je Marvel ve válce komiksových titánů s DC Universe o světelné roky napřed. Neohrožení Avengers si totiž za sebou nesou šrámy a s nimi spojená rozhodnutí z minulosti. Příběhy, kterých jsme byly součástí a právě to zaručuje, že se běžný fanoušek v té záplavě postav, volících si strany v připravované občanské válce, necítí jako běžný návštěvník u DC Universe, který absolutně nezvládl integraci postav do příběhu a místo promyšlené koncepce, je z toho běžnému divákovi nic neříkající záplava CGI. Ale zpátky ke skupině hrdinů kolem komiksového čaroděje Stana Leeho. Marvel nádherně ukazuje, že ví, kam se svými hrdiny směřuje. Neshody mezi jednotlivými členy slovutných Avengers visely ve vzduchu už hodně dlouho. A zatímco si hrdinové a jejich fanoušci pomalu ale jistě vybírají strany v přicházejícím konfliktu, můžeme zároveň sledovat příchod nových hrdinů (Black Panther). Přesto si nemůžu pomoct, ale mám poslední dobou pocit, že kouzelníkům od Marvelu dochazí nápady a s nimi i dech. Nový Kapitán je opět dobrý film, ale už po několikáté je to čím dál větší sázka na jistotu. Tvůrci se pohybují po vyšlapané hlavní silnici s jistotou člověka, jak řečeno výše, který ví, kam jde. Ale chybí tomu něco překvapivého, nějaká neočekávána odbočka, vyjetí ze zaběhnutých kolejí. Nerad bych totiž dorazil do cíle a míli před koncem závodu věděl, jak to všechno dopadne. Šancí mají naší neohrožení hrdinové ještě dost. Budu držet palce.

Muž z Vysokého zámku (2015) (seriál)

Vždycky mě fascinovaly lidské dějiny. Ty zdánlivě mrtvé příběhy o většinou dávno zapomenutých činech. Nejzajímavější na celé historii často není to, jak se věci odehráli, ale spíše, jak se mohli odehrát. Co kdyby vítr historie vál opačným směrem? Mohli jsme žít v lepším světě? V jedné z nejzajímavějších a nejmrazivějších verzí alternativní budoucnosti jsme svědky života v zemi, kde většina lidí pod náporem útlaku rezignovala na lepší budoucnost. Nacistické Německo a Japonské Císařství si po vítězné válce rozporcovaly americký kontinent a rodilý Američané jsou nucení vést život občanů druhé kategorie. První velký zásah Amazonu na poli domácího videa vyniká především jako komorní, jednoduchý, ale zároveň strhující příběh obyčejných lidí za oponou velkých historických událostí, kterým nerozumí, ale které se zoufale snaží pochopit. Strhující herci a skvělí scénář jenom podtrhují známé pořekadlo o tom, že historii píší vítězové. Má smysl bojovat za lepší svět, když víte, že je to předem prohraný boj? Pokud bojujeme za ideály, které oslavují svobodný a otevřený svět, kde je každý strůjcem svého osudu – v dobrém i zlém, pak určitě ano. Ale to je otázka, na kterou si musí každý z nás odpovědět sám …. Oblíbené postavy: Joe Blake, Julianna Crain, Obergruppenführer John Smith, Nobusuke Tagomi. 1. Série: 85 %. 2. Série: 90%

Deadpool (2016)

Jeden velký vtip, který zatracuje všechna zaběhlá žánrová pravidla, klišé a stereotypy uhlazené komiksové doby. Zdvižený prostředník jednoho pořádného parchanta v červeném latexovém úboru všem uhlazeným, morálně nezkaženým a za každých okolností skvěle vypadajícím hezounům, jejichž slovník nikdy neobsahoval nic ostřejšího než slovíčko „sakra“. Povětšinou jsou komiksoví hrdinové morálně nezkažení jedinci s vysoce vyvinutým smyslem pro čest a odpovědnost, kteří na nějaký ten čas sejdou z cesty. Ale Deadpool je novým typem „hrdiny“, protože ten o „cestu spravedlivých“ nikdy ani nezavadil. On totiž nebojuje o lepší svět nebo světlejší zítřky pro nás ostatní. Deadpool totiž není ničím jiným, než skutečným odrazem doby, ve které žijeme – povrchní, samolibý, apatický ke svému okolí (proč se starat o svět, když se svět nikdy nestaral o mně?) a sloužící pouze vlastním sobeckým zájmům a právě proto je divákům mnohem blíže, než všichni ti nablýskaní a neohrožení panáci, zachraňující ve jménu spravedlnosti celý svět. Není to nejlepší komiksový film posledních let, ale rozhodně nejdůležitější (od prvního Kick-Asse), protože ukazuje naprosto jiný svět, než na jaký jsme zvyklý a jestli něco dnešní pokrytecká doba potřebuje, tak je to svěží vítr bezprostřední upřímnosti a originality. Deadpool rozhodně není bez chyb, ale ve jménu všech kok*tů jsem ochoten odpustit mnohé :) a jako ventil pro jedince frustrované současným, za každých okolností politicky korektním Hollywoodem, funguje tahle křižácká výprava „jednoho z nás“ za pomstou, naprosto dokonale.

Lovci stínů: Nástroje smrti (2016) (seriál)

Mladí, krásní a talentovaní zachraňují (ne)lidské pokolení před neodvratně se blížící zkázou. Nic proti nejprofláklejšímu story-arcu současnosti, ale postavám chybí styl, hercům schopnosti (což jak uznáte může představovat docela problém), scénáři jakákoliv nadstavba, která by jej oddělila od tuctu stejně plytkých a povrchních záležitostí. Abych jenom nehanil. Všichni vypadají fakt sexy, a to za jakýchkoliv okolností, takže hádám, že úkol splněn :) ... Nejoblíbenější postavy: viděno před pár týdny a jména všech zúčastněných jsou ztracena v mlze zapomnění .... Takže asi tolik .... 1. Série: 50 %

Sázka na nejistotu (2015)

„Podraz století“ ve srozumitelné formě. Cesta do ekonomického pekla za nadšeného potlesku a povzbuzování konzumní společnosti, která ve svém „stádovém“ efektu viděla pouze vlastní blahobyt. V prohnilém a zkorumpovaném systému neexistují hrdinové. Všichni mají ruce od špíny. Rozdíl je v tom, že aspoň hrstka z nich se netváří jako kapitáni průmyslu, kteří pro nás nevzdělance budují lepší svět. Carrel, Bale a Gosling jsou skvělí, přestože poslední jmenovaný má z pohledu scénáře nejmenší prostor k vyniknutí. Škoda, že tvůrci nešli u jednotlivých postav více do hloubky, ale spíše to pojali jako takový polo-dokument. Mohlo jít o film roku, takhle je to silný zážitek hlavně díky aktuálnosti tématu. Během sledování jsem si vybavil odpověď manažera hedgevého fondu, který kdysi na otázku, jaký má cíl, pokud jde o vydělání peněz, odpověděl: „Víc“. A to bohužel přesně vystihuje dobu, ve které žijeme … prachy, prachy, prachy ….

Trumbo (2015)

Tou největší předností demokracie je fakt, že i ti „špatní“ mají právo dostat šanci, i když třeba jenom proto, aby se sami v očích veřejnosti zdiskreditovali. Protože jakmile začneme rozdávat náhubky, jsme jenom krůček od toho, stát se těmi, před kterými se snažíme„ošaceni“ demokratickými principy a ideály, ochránit naši společnost. Každý má mít až na mimořádné výjimky právo na hlas. Nechť lidé rozhodnou, čí hlas bude znít nejzvučněji. Nemůžu mít vetší radost, než mám, když vidím, že fantastický Bryan Cranston, který upoutal celý svět svou rolí v Perníkovém tátovi, konečně proráží i na filmové plátno. A dělá to způsobem, který nemůže nechat nikoho na pochybách, jak obrovským talentem, tento americký herec disponuje. Trumbo – sympatizant s komunistickými myšlenkami a zároveň elitní hollywoodský scénárista, je v Cranstonově podání živelnou a dýchající postavou z historických knih. Mužem, se kterým by se pravděpodobně většina z nás názorově rozešla, ale který v sobě zároveň prezentuje ty největší americké ideály – sílu ducha a přesvědčení, tvrdohlavost a absolutní důvěru ve správnost vlastních činů, ať už jsou důsledky jakékoliv. Zdatně mu sekunduje Helen Mirren, která ukazuje v pro ni naprosto atypické záporné roli svou všestrannost. Miluju skvěle natočené biografické filmy, protože jejich prostřednictvím k nám mají možnost znovu promlouvat výjimečné osobnosti lidské historie. Trumbo je jedním z nich. Obrovské překvapení Oscarové sezóny.

Hvězdná brána: Hluboký vesmír (2009) (seriál)

Něco končí a něco nového začíná. Dvanáct let trvající bloumání minimálně po dvou galaxiích s Jackem O´Neillem a Johnem Sheppardem ve mně probudilo mladické nadšení pro dobrodružné výpravy do neznámých končin vesmíru. Přestože cool hláškujících herců je vždycky nedostatek, stejně jako odlehčené sci-fi zábavy pro dospělé, tak byly tvůrci nuceni čelit faktu, že doba, stejně jako divákovi nároky, se změnily. Antihrdinové jsou dneska v kurzu a tak se zákonitě musel změnit i svět hvězdné brány. Není pochyb, že nový začátek přivodil nejednomu fanouškovi pořádný bolehlav hlavně tím, že se tvůrci rozhodli z výše uvedených důvodů kompletně změnit svět, ve kterém jsme se všichni cítili po dlouhá léta tak dobře. Jistě, první série měla svoje mouchy, ale skvěle načrtnutá ponorková nemoc mezi vzájemnými klikami na palubě Destiny, pomalu ale jistě ústící do smrtonosného finiše, stála za to občasné klopýtání, způsobené příliš hlubokými a místy zbytečnými odbočkami do životů jednotlivých hrdinů. Jestli úvodní série něco naznačila, tak to byl fakt, že tajemná mise Destiny a její posádky do nejzazších hlubin vesmíru, je také výpravou do hlubin smyslu lidské existence a stojí za to být její součástí. Příběh, který se od samého počátku rýsoval jako jednoduchá „survival“ mise bez možnosti návratu, dostává s novými a novými díly úplně nový, neočekávaný rozměr. S postupujícím časem totiž dosahuje zoufalství na palubě Destiny nového dna. Postavy bojující o holé přežití, ovšem dostávají kromě odevzdaného čekání na smrt, taky konečně důvod své existence a důkaz, že i mise s jednosměrnou jízdenkou může mít svůj smysl. Přičtěte k tomu časové paradoxy, které vyústí v závěrečných 10 episodách v možná ten nejlepší sci-fi story arc, co jsem kdy viděl, a ve výsledku máte obrovský potenciál, který nebude nikdy naplněn. Pouhé dvě série jsou totiž zoufale málo pro posádku na své misi bez konce. Destiny byla uložena k nedobrovolnému spánku. Doufám, že nejsem jediný, kdo nedočkavě očekává na její probuzení :) Nejoblíbenější postavy: Dr. Nicolas Rush, 1. Série: 75%, 2. Série: 90%

Hvězdná brána: Atlantida (2004) (seriál)

Přiznám se, že jsem v počátku přistupoval k tomuto mladšímu bratříčkovi slavné SG-1 se značnou nechutí. Ale časem jsem pochopil, že když dva dělají totéž, nemusí to nutně být totéž. To je totiž přesný popis vztahu SG-1 a SGA. Proč bych porovnával, když oba můžou být děsně cool, každý jiným způsobem. Hrůzu nahánějící Wraithové možná neměli kouzlo a charisma Goa´uldů, ale jako protivníci nově se formující expedice na Atlantis byly rozhodně trefou do černého. To samé lze říci o postavách – nejde se nezmínit o Davidu Hewlettovi, který hraje Rodneyho s takových zápalem, že jsem si málem i já sám vypěstoval alergii na jeden nejmenovaný citrusový plod, Radek Zelenka dokazuje, že i malá země uprostřed Evropy, může ovlivňovat prostřednictvím svého vyslance dění v historii jedné vzdálené galaxie. Za zmínku stojí i Jason Mamoa pomalu si probíjející svou cestu do Hollywoodu a samozřejmě John Sheppard, který byl původně zamýšlen jako mladší kopie Jacka O´Neilla, ale i on vyrostl v právoplatnou postavu. I tady ale byly oběti. Válka si koneckonců nevybírá. Posádka ztraceného města Antiků během let strávených obranou legendárního města poznala, že s velkou mocí přicházejí těžká rozhodnutí a s nimi následky, které si v sobě neseme po zbytek života. Dějiny Pegasu nezapomínají na činy hrstky odvážných, ani já nikdy nezapomenu. Díky za úžasných pět let! Nejoblíbenější postavy: Dr. Rodney McKay, Dr. Jennifer Keller, Todd, Radek Zelenka. 1. Série: 95%, 2. Série: 85%, 3. Série: 85%, 4. Série: 90%, 5. Série: 75%,