Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Akční
  • Krimi
  • Animovaný

Zlatíčko (2004)

Asi jsem se neměla dívat na originál a remake hned po sobě.. Měla jsem tendenci pořád srovnávat, chyběla mi elegance původního snímku, tento Alfie byl až moc přímočarý. Navíc mě nic nepřekvapilo - po formální stránce se jedná téměř o čistou kopii.. Co se příběhu týče, proběhlo pár úprav, psychologie postav nebyla tak důkladně propracovaná a především chyběl jeden zásadní moment prvního Alfieho, který s divákem (a dokonce i s hlavní postavou) vyloženě otřese.

plakát

Chaplin bez masky (2014) (TV film)

Sledování mě bavilo, ale nenapadá mě nic, čím by dokument vynikal... Jde o standardní zachycení života legendy Charlieho Chaplina včetně dobových záznamů a úryvků z jeho filmů. Jednotlivé etapy pak komentují jeho potomci, potomci jeho spolupracovníků, filmoví historici a také Miloš Forman :) [ČT art]

Pořád jsem to já (2014)

Hlavní postava v podání vynikající Julianne Moore je uznávanou lingvistkou, tedy se mj. zabývá vztahem jazyka a jedince a mj. zkoumá zákonitosti ve schopnosti člověka naučit se řeč... Paradoxně právě tato žena začne příčinou Alzheimerovy choroby ztrácet paměť, a tedy do značné míry i schopnost pracovat s jazykem... Co mi ve výsledku ve filmu chybělo, byla vyšší míra vědeckého pojetí, ke kterému měl - i vzhledem k profesnímu postavení hlavní hrdinky - snímek velmi blízko. Chyběla mi tam ta komparace získávání jazykových kompetencí, kterými se profesorka zabývala, a opačný efekt (jejich postupné ztrácení) v důsledku nemoci... Takhle je to vynikající snímek o důsledcích Alzheimeira, ve kterém není podstatné, koho choroba postihla. Ano, je to strašná nemoc v každém případě a změní jakoukoliv osobnost. Ale výstižnější, nebo možná zajímavější, by v tomto případě mohlo být využití potenciálu profese hlavní postavy = zachycení toho paradoxu, jak choroba změní profesorku lingvistiky, jak ji zbaví jejích (jazykových) kompetencí, tedy toho, čemu zasvětila celou svou kariéru a celoživotní (vědecké) bádání. Zachycení toho by pro mě film posunulo o level výš. [Metropol Olomouc, 10. 4. 2015 - s rainman93]

plakát

Pacific Rim - Útok na Zemi (2013)

Film, který bude fungovat jen na velkém plátně. /Protože na malém je vždycky potřeba příběh, který tady bohužel chybí.../

Ghoul (2015)

Atmosféra vynikající, použití ruční kamery pocit děsu násobí, ostatně po formální stránce už vše odzkoušela Záhada Blair Witch. V Ghoulovi mi forma přišla ještě více vymazlená, než ve zmíněné Blair Witch, ale i když jsem se opravdu bála, nemůžu snímku odpustit pár logických lapsů - např. pakliže by Boris potřeboval filmový štáb dostat do svého domu, aby se zavděčil Andrejovu duchu, proč by kladl těsně před natáčením dokumentu další nové podmínky , kvůli kterým mohl celý projekt krachnout? Proč by se zbytečně vystavoval riziku? A proč by s sebou potřeboval štáb vzít vědmu, aby rozmlouvala s místním lidem, když stál dům v naprosté pustině? Podobných otázek jsem měla po zhlédnutí více a nemůžu se zbavit dojmu, že propojit skutečné události (hladomor, kanibalismus) s jiným světem (světem mrtvých a zlých duchů) se zkrátka nepodařilo. [Premiere Cinemas Olomouc, sál č. 3, 15. 3. 2015]

Vzkříšení démona (2015)

Ach ten nešťastný český distribuční název... Nevadí mi, když se film neuvádí pod názvem, který je pouhým překladem názvu originálního, co mi ale vadí velmi, je to, když název nedává smysl, případně neodkazuje na snímek samotný. Přesně to se stalo v tomto případě. O žádného děmona (a už vůbec ne o jeho vzkříšení) ve filmu nejde - leda bychom považovali za démony všechny lidské bytosti. Příběh snímku lze chápat v prvé řadě jako parafrázi biblického vyprávění, ve kterém Ježíš (zde skupinka vědců) vzkříšil Lazara (zde Olivia Wilde), v řadě druhé jako remake Bessonovy Lucy - s tím rozdílem, že aby zde Zoey (Olivia) mohla využívat 100% kapacity svého mozku, musela zemřít a být vzkříšena, a z toho jí "kapánek" přeskočilo... Ke všemu navíc film postrádá jakoukoliv atmosféru... [Premiere Cinemas Olomouc, sál č. 3, 16. 3. 2015]

Podraz (1973)

Dokázali podfouknout i mě. Dvakrát. Happyend jsem prostě v tu jednu chvíli nečekala... Jsem ráda, že jsem si před zhlédnutím nečetla zdejší komentáře, a že mě hodnocení filmu (aktuálně TOP 27) nějak výrazně neovlivnilo. Podraz je oddechový film par excellence - svižný, chytrý a promyšlený. [kino Vysočina Žďár nad Sázavou, 12. 3. 2015]

Babycall (2011)

Mám ráda zmatený děj - takový, který vše jednoznačně neservíruje na zlatém podnosu, nýbrž nutí diváka k neustálé pozornosti a nechává prostor vlastní představivosti. Mám ráda skandinávské filmy. Mám ráda Noomi Rapace. Tenhle film měl být trefou do černého. Nebyl. Sice nenudí ani na okamžik, ale výsledek je tak rozpačitý a nelogický, že přemýšlím, jestli se nejedná o pilot k norské verzi seriálu American Horror Story... /Videotéka O2TV, sekce Skandinávské filmy/

Topaz (1969)

Asi nejslabší Hitchcock... V rámci politických filmů jde o to lepší, co jsem dosud viděla, ale když jde o Hitche, mám asi vyšší nároky. A (byť je to možná malichernost) vadilo mi, že se Francouzi mezi sebou bavili anglicky, stejně tak Kubánci a Rusové. Pochopím angličtinu, když se ve skupině vyskytuje anglicky hovořící jedinec, jinak by podle mě určitě neměla být používána univerzálně, v tomto případě bych dokonce řekla až politicky nekorektně.

Bony a klid 2 (2014)

Hvězdné nebe nade mnou, mravní zákon ve mně... Tvůrci si asi mysleli, že když budou citovat Kanta, zapadne tento snímek do škatulky umění.