• Fantasy

McKellen: Role na tělo (2017)

Tímto Ian McKellen dokázal jak obrovská osobnost je. Neskutečná upřímnost čišící z jeho slov, kdy popisuje jeho lásku k divadlu, i problematiku a těžkosti jeho života (o kterých jsem neměl ani tušení). Skvěle odvyprávěné, doplněné trefnými scénky z jeho mládí a rozhodně doporučuji všem kdo máte Iana, alespoň trochu rádi. 90%

Sedm let v Tibetu (1997)

Čekal jsem silný příběh se skvělými herci a k tomu pojícími se postavami. No a přesně to jsem dostal. Brad Pitt i David Thewlis ukázaly svou velkou kvalitu, coby předních Hollywodských herců a společně s zajímavě pojatou kamerou a celkovým režisérským zpracováním vytvořili film, díky kterému si znovu můžeme uvědomit naprostou absurdnost komunistického režimu a válek, ve kterých pár vysoko postavených hlavounů rozhoduje o milionech lidských životů. 90%

Narcos - Season 1 (2015) (série)

Famózní, realistická, příběhově bohatě náplněná... to je první série Narcos! Čekal jsem hodně, hlavně díky skvělým recenzím, a nakonec jsem dostal přesně to v co jsem doufal. Výborní herci, skvělý scénář s nímž se pojící skvěle vykreslené postavy a hlavně kvalitně vyprávěný příběh, který dokázal navodit famózní atmosféru a donutit vás si hlavní postavy zamilovat. No a zápory? Žádné jsem nenašel. 100%

Hra o trůny (2011) (seriál)

1 série: O seriálu hra o trůny jsem toho slyšel skutečně mnoho. Strhující příběh, geniálně vykreslené postavy a velmi reálný styl vyprávění. No a to první série víceméně přinesla. Ale mouchy tu byly. Ze začátku dobře představeným postavám, kazil velký počet přeskoků mezi dějovými linkami a bylo to jak na horské dráze. Pět minut svižně vyprávěná a zábavná linka postavy, kterou ale vzápětí vystřídala linka jiná, o poznání nudnější. Co se mi na seriálu neskutečně líbí je reálnost příběhu. Hra o trůny dělá totiž přesně to čemu se většina filmů a seriálů zarytě vybíhá, zabíjí své hlavní postavy. A to většinou v situacích kdy to vůbec nečekáte. K tomu se pojí i bojové scény, které nepostrádají reálné necenzurované zobrazení a díky tomu posunují seriál zase o kousek dál k reálnosti. Mínusem jsou občasné nudně zpracované mluvené scény, které se vlečou a někdy díl uteče a děj se skoro nikam neposune. Chápu že je to potřeba pro dobré zasazení postav do příběhu, ale místy je to až moc suché. Ale jinak mě seriál bavil a ukázal že potenciál určitě má a já se už těším na druhou sérii. 85% ----- 2 série: Hodnocení k této sérii vážně nerozumím. Protože mně utlachaná a příliš natahovaná druhá série rozhodně neuspokojila. Jasně, seriál se teprve rozjíždí a potřebuje vytvořit osobité postavy, aby každá dostala dost prostoru a špatně to udělané nebylo. Jen prostě po odsépající první sérii se příběh umírní a je založen převážně na dialozích, které díky skvělému scénáři působili naprosto vhodně a trefně, ale bylo jich tam moc. Ostatně když si to vezmu tak se toho v druhé sérii zase tak moc neudálo. Jasně poslední dva díly byly dost postavené o velkolepost, ale většina série jen tak plynula. K deváté epizodě bych chtěl ještě říct, že navzdory 95%, kterými epizoda oplývá, tak je to vůbec nejhorší díl celé série. Nechápu, že se většině lidí tak líbila, protože já tam viděl jen slabou touhu zapůsobit něčím na co seriál za prvé nemá rozpočet a za druhé, není ani připravený. Takže bohužel ty spousty dílů, které se snažili navodit velkolepou atmosféru, připravované na tento díl přišly vniveč. Zpracování bitvy a s tím spojené vizuální efekty (příkladem je například zelený oheň) byly zřejmě z velké části kvůli malému rozpočtu, naprosto nevýrazné a ta velkolepost, která měla číšit dlouhými proudy, se naprosto vytratila. Zbyla jen padesátiminutová stopáž s několika komparzisty a vizuální efekty, sahající možná tak na úroveň malorozpočtových béčkových filmů. Takže jediné štěstí, že desátá a závěrečná epizoda, zásadně vylepšila můj celkový dojem z celé série a tak dávám 80% ----- 3 série: Tak konečně se v třetí sérii příběh hezky rozjel a od tlachací druhé série se začalo konečně dít něco co seriál skutečně hýbe kupředu. Samozřejmě ke stylu zpracování tu nic výrazného psát nemůžu, protože nic nového oproti předchozím sériím není, ale opravdu se mi líbí, že se seriál nebojí zabíjet i velké a kladné postavy, což je oproti drtivé většině seriálů zásadní opak. Velká síla je určitě i v tom, že si seriál zachovává stále vysoké množství příběhových linek, u kterých mám sice své oblíbené, ale i tak jsou všechny kvalitní, napínavé a hlavně přirozené a reálné (tedy reálné pro svůj styl vyprávění, ne pro svůj obsah). No takže si stále myslím, že je seriál Hra o trůny přehodnocen, ale zatím jsem viděl nejlepší sérii, kterou hodnotím 90%.

Hra o trůny - Série 1 (2011) (série)

Hra o trůny - Série 3 (2013) (série)

Zelená kniha (2018)

Víte jak poznáte, že jste se zamilovali do filmu? Po celou dobu máte na tváři připitomělý úsměv a koukáte s rozšířenými zorničky na velké plátno. To je Zelená kniha, nejlepší film roku a jeden z nejlepších co jsem kdy viděl. 100%

Roma (2018)

Pro mě docela překvapení. Vůči Romě jsem neměl, i přes vysoká hodnocení a dobré recenze, příliš velká očekávání. Čekal jsem hezké tahle záběry, ale upozaděný děj a celkově nudné zpracování u kterého budu přemáhat spánek. Ale dostal jsem přesný opak. Nádherné dlouhé záběry, umocněné černobílým zpracováním, u kterého jsem čekal že mi bude vadit, ale nakonec to vůbec nebylo na škodu a snímku to dodává skvělý retro feeling. Co se týče příběhu, tak se mé očekávání vůbec nenaplnily a ba naopak se z něho vyklubal jeden z největších plusů filmu, kde se rodiná atmosféra mísí s těžkými momenty v nebezpečném Mexiku a příběh si díky tomu zamilujete. Hlavní herci předvádí, podle mě naprosto famózní výkony a kdo mě naprosto uhranul byla dvojice Yalitza Aparacio a Marina de Tavira, kde doufám že si, alespoň jedna z nich odnese cenu za nejlepší herecký výkon. No a pak je tu režie v podání osobitého Alfonsa Cuaróna, kterému umožnil Netflix, natočit svůj vysněný projekt a rozhodně neprohloupil. Alfonso dokázal naprosto jasně, zřetelně a pro diváka zcela srozumitelně Romu natočit, kdy má dle mého naprostý přehled co chce a dokáže to převést na obrazovku. Co bych ještě vypíchl je, pro mě naprosto precizní výběr míst a celkově kulisy, kde je spouste věcí, které naprosto dotváří ten jedinečný pocit uvěřitelnosti. No a tak jako závěrečné hodnocení, chci říci že film výrazně předčil má očekávání, Netflixu se zase vyplatilo vsadit na originalitu a moje hodnocení zní krásných 90%.

První člověk (2018)

Už od oznámení snímku, jsem měl od first mana veliká o očekávání, které ale bohužel po několika, pro mě ne moc přesvědčivých trailerech vymizela a tak je pro mě první člověk příjemným potěšením. To co se očekávalo a také dostalo ve velkém měřítku, byl rozhodně vyšperkovaný audiovizuál. Dlouhé táhlé scénky s minimem střihů a k tomu opravdu specifická kamera, která díky své velké roztřesenosti, až možná nepřehlednosti, dodává filmu skvělou, až tajemnou, atmosféru a paradoxně přehlednost a reálnost. Dle mého by měl být first man hlavní favorit, hlavně v technických oscarových kategorií, ale kvůli finančnímu neúspěchu filmu se bojím, že akademici sáhnou po nějakých finančně úspěšnějších filmech. Další velké plus, zde shledávám ve výtečných hereckých výkonech, převážně pak výkonu Ryana Goslinga, kterému bych s klidným srdcem přidal přízvisko fenomenální a kdyby letošní rok nebyla tak ohromná konkurence (a kdyby jak už jsem psal snímek v kinech uspěl) neváhal bych napsat i oscarový. Ale není z hereckého ansámblu jediný jehož výkon bych vyzdvihl, protože neméně přirozený a precizní výkon předvedla i Claire Foy a vlastně téměř všechny účinkující. No a ještě tu musím samozřejmě vyzdvihnout bravurní režii Damiana Chazella, který po dvou skvělých hudebních filmech přidal další tentokrát takový temnější a vážnější snímek a rozhodně nezklamal, ani výběrem výborného soundtracku a ani skvěle natočenými scénami. Jediným velkým mínusem pro mě je uspěchaný a nevyužití samotného letu Apolla 11, kde vidíme akorát start, přistání na měsíci a pak hned hlavní účastníky chodící znovu po planetě zemi a mezi letem ani žádné vsuvky na zem, což mě docela vadilo a srazilo mé celkové hodnocení. Ale jelikož klady výrazně předčili zápory, tak na závěr řeknu, že ani zde Damian nezklamal a už se nemůžu dočkat jeho dalších filmů. 85%

Zrodila se hvězda (2018)

Myslím že Bradley rozhodně nikoho nezklamal a pro mě to dopadlo zhruba tak jak jsem očekával. Už jen obsazení hlavní postavy vzbuzovalo nejen velká očekávání, ale i to jestli Lady Gaga, coby neherečka zvládne tak velkou roli. No a odpověď zní že zvládla a dokonce na výbornou. Dle mého je zatím její jméno napsáno v oscarové obálce a myslím že nejsem jediný kdo má stejný názor. No a pak je tu Bradley Cooper. Nejenže skvěle zrežíroval celý film (další oscarové jméno na seznamu), ale hlavně bravurně ztvárnil svou roli Jacksona Maina, kterého sice zastínila Lady Gaga hlavně díky tomu že je neherečka, ale i tak jsem si téměř jistý že tento snímek bude mít své zastoupení i v hlavní mužské herecké kategorii. No a do toho samozřejmě nechybí famózní kamera a výborná hudba (což je samozřejmě předpoklad každého muzikálu). Jediná větší výtka je asi na velkou utahanost děje, zvláště ke konci, kdy byly pasáže dlouho bez výraznější události a příběh se zadrhával. Ale jinak jsem si film velice užil a budu mu držet palce v oscarovém klání. 90%