• Fantasy

Obecná škola (1991)

Tak konečně jsem viděl, dnes již klasiku českého filmu, Obecnou školu. Ale zas tolik mě to neodvařilo. Famózní Jan Tříska v hlavní roli, předvedl jeho nejikoničtější výkon, dnes legendárního Igora Hnízda, kterého si snad všichni sledující oblíbili. Dále pak další herecká esa, v čele se Zdeňkem Svěrákem a Libuší Šafránkovou samozřejmě nezklamali a kromě občasných vykolejení u dětských herců jsem z pohledu hereckého, plně spokojený. Obsahově je to samozřejmě také paráda, kdy si většinu postav značně oblíbíte a scénář který doprovází dialogy i dění na plátně je podle mě to nejlepší na celém filmu. Co mě ale trochu zklamalo byl závěr, který se sice k filmu hodil, ale mě nesednul a i když určitě mnoho lidí učaroval, což se jim nedivím, tak mě trochu zklamal. Takže celkově obecná škola není ani náhodou špatný film, ale bohužel očekávání způsobené zdejším hodnocením i tím co jsem slyšel od lidí, kteří film vychvalují do nebes, jsem lehce zklamaný a tak dávám "jen" 80%.

Trojí hranice (2019)

Od Triple Frontiera jsem čekal poměrně dost. Nechtělo se mi totiž věřit, že film kterému se upsali hvězdy jako Oscar Isaac, Ben Affleck nebo Charlei Hunnam, by mohl dopadnou jako vysokorozpočtový silně průměrný akčňák jak se z trailerů zdálo. Ale tohle, tohle se netflixu sakra povedlo. Nádherná kamera, doplněná výbornou výpravou se postarali o to, že na pohled je snímek opravdu nádherný a na letecké záběry z jihoamerických pralesů, je vážně radost pohledět. A radost pohledět bylo i na příběh. Opravdu jsem se bál, že bude příběhová část upozaděná od té akční, ale opak byl naštěstí pravdou. Dokonce si troufám říct, že příběh je tou nejlepší částí celého filmu. To platí zejména v první polovině, kdy se po představení hlavních postav, jde rovnou do akce, kterou jsme viděli i v traileru. A díky atmosféře jakou dokázali tvůrci vytvořit, zejména v době odehrávající se v domě, jsem myslel že vidím nejlepší akčňák roku. Napětí vyvolané velmi zajímavou kamerou i hudebním doprovodem, totiž fungovalo jako oční magnet směrem k obrazovce. Při scénách, kdy šlo do tuhého, jsem ani nedutal a mé obavy byly o dobře vykreslené postavy velké. Bohužel to ale nevydrželo. Zhruba v druhé polovině filmu, snímek začíná klesat na atmosférické intenzitě a začínal se táhnout. A i oblíbenost, kterou chováte vůči postavám se také velmi zmenšuje. Ke konci se sice tvůrci snaží vytvořit nějaký citový závěr, ale bohužel to působilo až trošku moc kíčovitě. No ale rozhodně to nebylo něco přes co by se nedalo přejít a já jsem si film opravdu užil. Co se týče herců, tak ti nezklamali a ostudu si rozhodně neuřízli, ale zase nic světoborného to taky zrovna nebylo. No a tak i když, jsem se k nějakým věcem vyjádřil možná až moc negativně, tak mě Triple Frontier velmi mile potěšil a hlavně za tu famózní první půlku dám 80%.

Captain Marvel (2019)

Lepší než jsem čekal. Trailery mě moc nepřesvědčili a tak jsem byl vůči nejnovější marvelovce, trochu skeptický. To se potvrdilo na začátku, kdy byl film tak nějak rozházený a roztěkaný. Ale po úvodní desetiminutovce se rozjela jízda, která skončila až závěrečnými titulky. Vlastně ani těmi ne. Film fungoval hlavně od doby příletu na zemi, kde se k hlavní hrdince přidal všemi (i mnou) zbožňovaný Nick Fury, který bych si troufl říct ukradl film pro sebe. Jeho digitální omlazení bylo dotaženo téměř k dokonalosti a to jak vytahoval jednu hlášku za druhou? Věřím, že někteří fanoušci brečeli nadšením. Čeho jsem se ale hodně bál byla Bria Larson, coby představitelka hlavní role, protože se my z trailerů zdála hrozně umělá a chladná a žádný její pokus o vtip to nevyvrátil. Ale ani tahle obava se z mé strany nepotvrdila a Bria předvedla slušný výkon, který nijak neohromil, ale zároveň nijak výrazně nenaštval. Jak už jsem říkal, tak film skvěle fungoval při části kdy se odehrával na zemi a my jsme tak viděli odlehčenější atmosféru, kdy Carol zjišťovala informace o své minulosti a nebýt překombinovaného závěru, šel bych s hodnocením ještě víš. Takhle je můj názor někde u velmi dobrých čtyř hvězdiček a už se nemůžu dočkat až do kin zamíří Avengers: Endgame, protože závěr celé jedné éry Marvelu bude podle mě naprosto skvostný a velkolepý. Tam doufám že se nepletu. 80%

Zelená kniha (2018)

Víte jak poznáte, že jste se zamilovali do filmu? Po celou dobu máte na tváři připitomělý úsměv a koukáte s rozšířenými zorničky na velké plátno. To je Zelená kniha, nejlepší film roku a jeden z nejlepších co jsem kdy viděl. 100%

Favoritka (2018)

Prvních třicet minut byla favoritka velmi zajímavě vyhlížející historický film, který se nebál rozebírat témata o kterých jiné filmy zarytě mlčí. Nepostrádal skvělé nápady, výborné herce i nápaditý scénář, ale postupem času se toho většina vytratila a zbyly jen herecké výkony, díky kterým film nespadl do podprůměrných vod. Olivia Colman, Rachel Weiz i Emma Stone předvedli téměř na chlup stejně skvělý výkon, za který si všechny tři nominaci naprosto zasloužili a Olivia Colman si k mému překvapení na úkor Glenn Close došla i pro zlatou sošku, ale vzhledem k vyrovnanosti této kategorie nemůžu říci že nezaslouženě. Jak jsem již říkal tak nápaditost a jedinečnost, která z filmu číšila v první půl hodině, vystřídala jen rozvolná až nudná část děje, která prostě jen tak běžela, bez ničeho svěžího nebo nového a snímek tím ztratil svou údernost, která zapříčinila že zvraty které měly působit nápaditě a nepředvídatelně, prostě jen tak prošuměli. To se samozřejmě pojí i se scénářem u kterého bych mohl napsat to samé co o ději, ale přeci jen dialogy a různé příběhové sekvence, vypadaly rozhodně slušně a jsem rád, že se scenáristé nebáli i experimentovat, směrem k dnešnímu Hollywodskému stylu, který se svými snímky od favoritky značně liší. No a co se režie týče, tak ta poskytla výborně atmosférickou náladu doplněnou i trefnou hudbou a neméně osobitou a k příběhu sedící kamerou. Jak říkám, kdyby si favoritka dokázala udržet svou poutavost, zpracování i originalitu více než první třetinu, byl by to horký oscarový kandidát, ale bohužel je z ní jen další z řady průměrných historických snímků. 55%

Psí ostrov (2018)

Velmi originálně pojatý snímek Vese Andersena, který jsem dlouhou dobu odkládal, ale nakonec jsem mu díky oscarové nominaci dal šanci a nezklamal mě. Nejvíce mě nadchla odlehčenost, která z filmu sálá a hlavně skvěle napsané postavy a dialogy mezi nimi na mě fungovaly snad ještě lépe než měli. Příběh se nesl také ve velmi originálním duchu, kvituji i výborný dabing a o animaci snad ani nemusím mluvit. Takže více takovýchto filmů. 75%

Oscar 2019 (2019) (pořad)

Co se to s tím Hollywoodem děje? Nejprve se z každého ženského vítězství vyvine hluboký proslov, o tom jakou mají ženy odvahu, když se dokáží postavit před kameru a pak reakce na hlavní cenu? Spike Lee v mích očí, klesl až k samotnému dnu, když po naprosto zaslouženém vítězství Green Booku v hlavní kategorii, novinářům řekl, že je to ostuda a že ten film neměl ani vzniknout. A to jen proto, že řešil otázku rasismu jinak než jeho "správně" natočený film. Nechápu to, jak taková velká osobnost, nedokáže přijmout svou porážku a i když si myslí cokoli tak prostě nedokáže držet pusu. Ale ne, on je Spike totiž svérázný člověk a nechce dopustit aby nespravedlnost zvítězila. Je mi z něj špatně. No ale k samotnému předávání. To se neslo v takovém duchu, jaký jsem očekával. Nepřítomnost moderátora na škodu nebyla, jak možná většina lidí čekala, ale viděli jsme jen předávání cen s minimem pokusů o vtipy, což na jednu stranu byla správná věc, protože trapných proslovů (co se týče, těch chystaných) nebylo mnoho. Na druhou stranu, ale večer plynul tak nějak volně a šlo jen o vyhlašování výsledků, což mě sice nevadilo, ale nějaký rozumný vtipný nápad by zvýšil celkový pohled na ceremoniál. O výsledku hlavní kategorie, jsem můj názor již nastínil. Myslím že Green Book si hlavní cenu rozhodně zasloužil a byl to můj největší favorit v nominacích. Jinak ostatní hlavní ceny, za mě dopadli, možná ne podle očekávání viz. vítězství Olivie Colman, ale jinak také víceméně zaslouženě. Jediné s čím nesouhlasím a co vnímám jako výsměch filmovému řemeslu je osm nominací a nakonec tři vítězství pro marvelovku Black panter. Snímek, který dle mého patří k nejhorším v celém Marvel universu a které nedosahuje kvalit ani lehce nadprůměrného filmu, dostal cenu jen za politickou atmosféru v Americe a kvůli tlaku veřejnosti a Marvelovské propagaci. No první Oscarový úspěch komiksového filmu, jsem si představoval jinak. Když ale zhodnotím oscarový večer jako celek, tak jak s většinou cen i s provedením jsem spokojen a doufám že akademici do příštího roku, budou méně naslouchat hlasu veřejnosti a ocení především kvalitní filmovou tvorbu. 55%

Vice (2018)

Od Vice jsem doufal velké věci, ale vlastně jsem dostal co jsem čekal. Výborné herecké výkony, které doplňuje kvalitní režie a zajímavý námět, ale na negativní stranu vah film stahuje dle mého spatně zvládnutelné vykreslení postav a některé režisérko/scenáristické nápady, u kterých jsem si div nevykroutil hlavu. Ale musím říct, v co jsem doufal a vlastně bral za jasné byly bravurní herecké výkony, kterým samozřejmě vévodí fenomenální Christian Bale, který šel se svou proměnou do extrému a neváhal nabrat mnoho kilo jen čistě pro svou roli. Nebýt-li letošní ročník filmových Oscarů v herecké kategorii tak vyrovnaný myslím, že by si Christian suverénně došel pro zlatou sošku. U Amy Adams zase tak nadšený nejsem. Jedna z mých nejoblíbenějších hereček sice předvedla skvělý výkon (i skvělou proměnu), ale jinak mi její výkon přišel, takový umělý a hlavně nevýrazný, který na Oscara podle mého názoru není (na druhou stranu se tomu v takové plejádě dechberoucích výkonů není co divit). Pak je tu nominace pro skvělého Sama Rockwella, který znovu ukázal ohromný herecký talent, ale ještě více mě zaujal skoro až bláznivý, ale fungující výkon Steva Carella, kterého mám v poslední době čím dál radši a po výkonu Christiana Bale, je pro mě druhý nejvýraznější. Co se týče režie tak prostě Adam McCley takové filmy umí. Nevím jak to dělá, ale u většiny jeho filmů se to hemží jednou hvězdou za druhou a tady tomu nebylo rozhodně jinak. Jeho režie uspokojila má očekávání a přinesla zajímavé a netradiční styly vyprávění, ale zároveň i některé "originální" kousky (jak už jsem psal) u kterých jsem jen kroutil hlavou. No a nakonec bych rád zmínil scénář, který sice měl chyby (jako špatné vykreslení postav), ale celkově fungoval velmi dobře a některé nápady se scénáristům opravdu povedli. No a nakonec tedy stačí jen říct, že Vice je určitě dobrý a zajímavý film (hlavně pro amerického diváka), ale mě přišel v některých chvílích nedotažený a v částech syrový a tak moje hodnocení zní slušných 60%.

Můžete mi kdy odpustit? (2018)

Bez oscarových nominací, bych se ke snímku rozhodně nedostal a myslím že by to byla škoda. Film měl dobrý scénář a oplýval i výbornými výkony, kdy si myslím, že jak pro Melissa McCarthy, tak i pro Richarda E. Granta jsou oscarové nominace zasloužené. Jediné co mi na filmu krom menších detailů, vyloženě vadilo, byla kamera, která se snažila tvářit profesionálně, ale předvedla jen naprosto nehodící se efekty, bez žádných opravdu hezkých scén. Takže Can you ever forgive me má světlé i stinné stránky, ale jako celek funguje a nelituji toho, že jsem ho viděl. 65%

Titans - Série 1 (2018) (série)

Od titans jsem moc nečekal, ale nakonec jsem opravdu rád, že jsem prvotní počin nové streamovací služby DC viděl. Nejvíce mě uhranul začátek seriálu, kdy pro mě nečekaně temný seriál, zejména v prvních dílech skvěle vykreslil hlavní postavy a přidal k tomu i výbornou realistickou akci. Konkrétně akce k mému naprostému nepochopení byla v dalším průběhu seriálu, díl od dílu horší a kvůli špatným vizuálním efektům, jsem málem mlátil hlavou o zeď. Ale to platilo bohužel i pro příběh, kdy zhruba od pátého dílu, byly díly horší a horší a konkrétně sedmý díl odehrávající se ve výzkumném domě (nebo co to vlastně bylo) byl vyloženě špatný. Ale po něm seriál zase trochu ožil a závěr byl sice zvláštní, ale dorovnával svou kvalitou první díly. Co se týče hlavních postav, tak ty byly vykresleny opravdu dobře a téměř neznámé herce jsem si brzy oblíbil a našel si k jejich postavám cestu. Líbilo se mi i to, že se tvůrci nebáli experimentovat a klidně celý díl věnovali pouze jedné postavě a rozjetý příběh zcela upozadili, což sice ne vždy neslo ovoce, ale alespoň seriál nabídl originálněji uspořádáný příběh a způsob prohlubování citů k postavám. No a jako zhodnocení řeknu, že Titans je milé překvapení, které má sice spoustu much, ale celkově funguje dobře a už se opravdu těším na blížící se druhou sérii, ale i další seriály od studia DC, které se třeba v podobě Doom Patrol nezadržitelně blíží. 75%