• Fantasy

Godzilla (2014)

Od Godzilli jsem moc nečekal a díky tomu jsem pozitivně překvapen. Ano je to sice převážně digitální guláš, kde hraje příběh až druhou ligu a dialogy vás taky neodpálí, ale jako celek fungovala Godzilla podle mého dost dobře. Postavy byly slušně vykresleny a dokázal jsem si k nim najít pomyslnou cestičku, podle níž mi nebylo fuk co se komu stane a kdo tuto monstrózní akci nakonec rozdýchá. No a samozřejmě akce, která byla jedinou jistotou a zárukou výsledné kvality, což se naštěstí potvrdilo. Digitální triky byly naprosto bravurní a i když mám jisté výhrady na hodně tmavých bojových scén u kterých jsem se občas, tak i tak jsem z celkového audiovizuálu nadšený. Takže když pominu značné nedostatky ve scénáři a v celkové stavbě příběhu se kterými jsem však byl již před začátkem víceméně smířený, tam Godzillu hodnotím pozitivně a už se těším na druhý, nepochybně několikanásobně větší, díl. 70%

Big Lebowski (1998)

Od Big Lebowskiho jsem čekal opravdu hodně a to možná zapříčinilo mé poněkud značné rozčarování. Nechci říct, že bych byl vyloženě zklamaný, ale vzhledem k velké oblíbenosti jsem čekal prostě o něco více. Začal bych ale tím nejsvětějším bodem celého filmu, hereckými výkony. Prakticky všichni herci předvádí výkon na hraně vlastních možností a hlavně Jeff Bridges předvedl výkon jaký se moc často nevidí. K tomu se pojí i výborně napsané dialogy a zajímavý scénář u kterého mi ale bohužel nesedl příběh. A to je jedno z největších zklamání. Čekal jsem velkou jízdu s mnoha zvraty, strhujícím dějem chrlícím hlášky, emoce, zábavu a ne že by to celé chybělo, ale bylo to v opoznání menším měřítku, než jsem čekal a doufal. Ostatně kdybych nečekal velké věci, byl bych určitě velmi spokojený. Humor totiž funguje parádně, hlavní postavy si vyloženě zamilujete a film povětšinou jede v celku netradičním tempu, kdy šílenější dialog střídá ještě šílenější. Takže Big Lebowski je určitě skvělý film, u kterého se nedivím jeho vysoké oblíbenosti, ale jak jsem psal tak já čekal ještě o trochu víc a tak hodnotím slušnými 80%.

McKellen: Role na tělo (2017)

Tímto Ian McKellen dokázal jak obrovská osobnost je. Neskutečná upřímnost čišící z jeho slov, kdy popisuje jeho lásku k divadlu, i problematiku a těžkosti jeho života (o kterých jsem neměl ani tušení). Skvěle odvyprávěné, doplněné trefnými scénky z jeho mládí a rozhodně doporučuji všem kdo máte Iana, alespoň trochu rádi. 90%

Sedm let v Tibetu (1997)

Čekal jsem silný příběh se skvělými herci a k tomu pojícími se postavami. No a přesně to jsem dostal. Brad Pitt i David Thewlis ukázaly svou velkou kvalitu, coby předních Hollywodských herců a společně s zajímavě pojatou kamerou a celkovým režisérským zpracováním vytvořili film, díky kterému si znovu můžeme uvědomit naprostou absurdnost komunistického režimu a válek, ve kterých pár vysoko postavených hlavounů rozhoduje o milionech lidských životů. 90%

Narcos - Season 1 (2015) (série)

Famózní, realistická, příběhově bohatě náplněná... to je první série Narcos! Čekal jsem hodně, hlavně díky skvělým recenzím, a nakonec jsem dostal přesně to v co jsem doufal. Výborní herci, skvělý scénář s nímž se pojící skvěle vykreslené postavy a hlavně kvalitně vyprávěný příběh, který dokázal navodit famózní atmosféru a donutit vás si hlavní postavy zamilovat. No a zápory? Žádné jsem nenašel. 100%

Hra o trůny (2011) (seriál)

1 série: O seriálu hra o trůny jsem toho slyšel skutečně mnoho. Strhující příběh, geniálně vykreslené postavy a velmi reálný styl vyprávění. No a to první série víceméně přinesla. Ale mouchy tu byly. Ze začátku dobře představeným postavám, kazil velký počet přeskoků mezi dějovými linkami a bylo to jak na horské dráze. Pět minut svižně vyprávěná a zábavná linka postavy, kterou ale vzápětí vystřídala linka jiná, o poznání nudnější. Co se mi na seriálu neskutečně líbí je reálnost příběhu. Hra o trůny dělá totiž přesně to čemu se většina filmů a seriálů zarytě vybíhá, zabíjí své hlavní postavy. A to většinou v situacích kdy to vůbec nečekáte. K tomu se pojí i bojové scény, které nepostrádají reálné necenzurované zobrazení a díky tomu posunují seriál zase o kousek dál k reálnosti. Mínusem jsou občasné nudně zpracované mluvené scény, které se vlečou a někdy díl uteče a děj se skoro nikam neposune. Chápu že je to potřeba pro dobré zasazení postav do příběhu, ale místy je to až moc suché. Ale jinak mě seriál bavil a ukázal že potenciál určitě má a já se už těším na druhou sérii. 85% ----- 2 série: Hodnocení k této sérii vážně nerozumím. Protože mně utlachaná a příliš natahovaná druhá série rozhodně neuspokojila. Jasně, seriál se teprve rozjíždí a potřebuje vytvořit osobité postavy, aby každá dostala dost prostoru a špatně to udělané nebylo. Jen prostě po odsépající první sérii se příběh umírní a je založen převážně na dialozích, které díky skvělému scénáři působili naprosto vhodně a trefně, ale bylo jich tam moc. Ostatně když si to vezmu tak se toho v druhé sérii zase tak moc neudálo. Jasně poslední dva díly byly dost postavené o velkolepost, ale většina série jen tak plynula. K deváté epizodě bych chtěl ještě říct, že navzdory 95%, kterými epizoda oplývá, tak je to vůbec nejhorší díl celé série. Nechápu, že se většině lidí tak líbila, protože já tam viděl jen slabou touhu zapůsobit něčím na co seriál za prvé nemá rozpočet a za druhé, není ani připravený. Takže bohužel ty spousty dílů, které se snažili navodit velkolepou atmosféru, připravované na tento díl přišly vniveč. Zpracování bitvy a s tím spojené vizuální efekty (příkladem je například zelený oheň) byly zřejmě z velké části kvůli malému rozpočtu, naprosto nevýrazné a ta velkolepost, která měla číšit dlouhými proudy, se naprosto vytratila. Zbyla jen padesátiminutová stopáž s několika komparzisty a vizuální efekty, sahající možná tak na úroveň malorozpočtových béčkových filmů. Takže jediné štěstí, že desátá a závěrečná epizoda, zásadně vylepšila můj celkový dojem z celé série a tak dávám 80% ----- 3 série: Tak konečně se v třetí sérii příběh hezky rozjel a od tlachací druhé série se začalo konečně dít něco co seriál skutečně hýbe kupředu. Samozřejmě ke stylu zpracování tu nic výrazného psát nemůžu, protože nic nového oproti předchozím sériím není, ale opravdu se mi líbí, že se seriál nebojí zabíjet i velké a kladné postavy, což je oproti drtivé většině seriálů zásadní opak. Velká síla je určitě i v tom, že si seriál zachovává stále vysoké množství příběhových linek, u kterých mám sice své oblíbené, ale i tak jsou všechny kvalitní, napínavé a hlavně přirozené a reálné (tedy reálné pro svůj styl vyprávění, ne pro svůj obsah). No takže si stále myslím, že je seriál Hra o trůny přehodnocen, ale zatím jsem viděl nejlepší sérii, kterou hodnotím 90%.

Hra o trůny - Série 1 (2011) (série)

Pašerák (2018)

Na pašeráka jsem se dost těšil, ale zároveň jsem byl k nové Eastwoodovce trochu ostražitý. Trailer na mě působil sice nápaditým dojmem, ale přišel mi takový suchý a neuspořádaný. No a to se i víceméně přihodilo i filmu. Začnu ale u Clinta Easwooda. Vím že to říká každý, ale já to musím napsat taky. Tento muž je jedním z nejlepších co se kdy v Hollywoodu nacházel. Je neuvěřitelné, že i v tak úctihodném věku stále tvoří filmy a dokonce se vrátil i k herectví. No a jeho výkon, kterým ztvárnil postavu Earla, byl to nejlepší na celém filmu. Naprosto uvěřitelný a neskutečně osobitý výkon, který ještě umocnil další z mých oblíbenců Bradley Cooper, je to, co jsem si od pašeráka sliboval a co jsem nakonec i dostal. Pak samozřejmě i další herecké osobnosti nezklamali a režisérsky to Clint dostal na svůj obvyklý (vysoký) standart. Jediný vážně větší mínus byla suchost, kterou si film po celou dobu nesl. Například jsem nezaznamenal takřka žádnou gradaci děje nebo zvrat, který by mě trošku víc vtáhl do jinak slušně atmosférického filmu. No a tak, abych už mohl dát odpočinout svým očím tak už jen napíši, že pašerák je skutečně povedeným snímkem, který vás nudit nebude, ale nijak zvlášť vás taky nezasáhne. 75%

Hra o trůny - Série 3 (2013) (série)

Hra o trůny - Série 2 (2012) (série)

Tak to tedy zdejšímu hodnocení k této sérii vážně nerozumím. Protože mně utlachaná a příliš natahovaná druhá série rozhodně neuspokojila. Jasně, seriál se teprve rozjíždí a potřebuje vytvořit osobité postavy, aby každá dostala dost prostoru a špatně to udělané nebylo. Jen prostě po odsépající první sérii se příběh umírní a je založen převážně na dialozích, které díky skvělému scénáři působili naprosto vhodně a trefně, ale bylo jich tam moc. Ostatně když si to vezmu tak se toho v druhé sérii zase tak moc neudálo. Jasně poslední dva díly byly dost postavené o velkolepost, ale většina série jen tak plynula. K deváté epizodě bych chtěl ještě říct, že navzdory 95%, kterými epizoda oplývá, tak je to vůbec nejhorší díl celé série. Nechápu, že se většině lidí tak líbila, protože já tam viděl jen slabou touhu zapůsobit něčím na co seriál za prvé nemá rozpočet a za druhé, není ani připravený. Takže bohužel ty spousty dílů, které se snažili navodit velkolepou atmosféru, připravované na tento díl přišly vniveč. Zpracování bitvy a s tím spojené vizuální efekty (příkladem je například zelený oheň) byly zřejmě z velké části kvůli malému rozpočtu, naprosto nevýrazné a ta velkolepost, která měla číšit dlouhými proudy, se naprosto vytratila. Zbyla jen padesátiminutová stopáž s několika komparzisty a vizuální efekty, sahající možná tak na úroveň malorozpočtových béčkových filmů. Takže jediné štěstí, že desátá a závěrečná epizoda, zásadně vylepšila můj celkový dojem z celé série a tak dávám 80%