mcleod

mcleod

David Hána

Česko
Je třeba tematizovat vztah svého naivního parciálního já k intertextové výměně a příslušným indukovaným anticipacím.

homepage

14 bodů

Moje oblíbené herečky

 • foto

  Marion Cotillard

  Jednu z mála světlých výjimek v mnou jinak nepříliš oblíbené Francii představuje příjemný herecký styl Marion Cotillard, mé nejoblíbenější současné herečky. Ztvárnění její postavy je v naprosté většině případů okouzlující, na výborné úrovni a znatelně vyčnívající z kvality i v případě mnou celkově pozitivně vnímaných filmů. Nejvíce mě zaujala v Půlnoci v Paříži (Midnight in Paris), Dobrém ročníku (A Good Year), ve Velké rybě (Big Fish) a v povedených prvních dvou dílech komedie Taxi. K tomu bych přidal ještě dva originální a zajímavé filmy Příliš dlouhé zásnuby (Un long dimanche de fiançailles) a komedii Nádherná Zelená (La belle verte).

 • foto

  Rachel Hurd-Wood

  Oproti Francii je jednou z mých nejoblíbenějších evropských zemí Británie, z čeho zřejmě pramení také má obliba britských hereček. Nejoblíbenější z nich je Rachel Hurd-Wood, okouzlující, ale zatím spíše méně známá herečka s příjemným hlasem, jejíž role ve spíše průměrných filmech byly krásně a poutavě zahrané... Parfém: Příběh vraha (Perfume: The Story of a Murderer), Poslední z Furlongů (Hideaways) a Dorian Gray. A právě díky jejím nesporným kvalitám s nadějí očekávám další filmy, kde snad již bude její výborná postava obklopena stejně kvalitním filmem, kterým by si mě získala ještě více než dosud.

 • foto

  Mia Wasikowska

  Talentovaná australská herečka, která každou svou roli zahrála bezvýhradně perfektně a jako všechny mé nejoblíbenější herečky i s jiskrou. Výjimečná je však ve výběru svých rolí, zatím jsem ji viděl vždy ve filmech intelektuálně podnětných a originálně pojatých až uměleckých. Mezi prvními musím zmínit její výbornou a krásnou větší roli ve filmu Dvojník (The Double) od Richarda Ayoadea (Mosse :-) ) zpracovávající velmi zajímavé Dostojevského téma. V ještě podnětnějším Jarmuschově filmu Přežijí jen milenci (Only Lovers Left Alive) si zahrála jen menší vedlejší roli, ale i zde podala výborný výkon. Dále bych jmenoval originální Burtonův film Alenka v říši divů (Alice in Wonderland) a méně povedený, ale určitě originální film Purpurový vrch (Crimson Peak).

 • foto

  Hayley Atwell

  Další z řady mých oblíbených britských hereček je Hayley Atwell, které jsem si všiml již ve chvíli jejích filmových začátků ve výborném filmu Woodyho Allena Kasandřin sen (Cassandra's Dream). Už zde projevila naplno svůj herecký talent i poutavost svého projevu. Také v následujících filmech či seriálech byla vždy výborná a jednou z nejvýraznějších postav... ve středověkém seriálu Pilíře Země (The Pillars of the Earth) a v jednom díle z nejzajímavějšího projektu poslední doby, seriálu Černé zrcadlo (Black Mirror). Platí to ale také o podprůměrném seriálu Agent Carter, kde pěkně zahraná ústřední postava představuje jediný klad, bez nějž by seriál spadl na úplné dno.

 • foto

  Gabriela Marcinková

  Vycházející slovenská hvězda, příjemná herečka s výborným hereckým projevem. Nebudu zastírat, že jsem ji poprvé viděl ve vcelku povedeném českém remaku britského seriálu Doktor Martin, ve kterém byla právě její poutavá role tím nejvýznamnějším důvodem mého zaujetí. Tak s nadějí hledím do budoucna a říkám si, že by mě mohly stejně tak i její další postavy zlákat ke sledování především slovenských filmů, ve kterých bohužel zatím nemám příliš velký přehled... prvním z nich byl ne moc povedený film Attonitas, ve kterém ale Gabriela Marcinková hrála výborně a byla snad jediným jeho pozitivem. Tak příště, doufám, narazím na nějaký lepší.

 • foto

  Julia Jentsch

  Poprvé mě tato německá herečka zaujala ve výborně ztvárněné hlavní roli ve filmu Poslední dny Sophie Scholl (Sophie Scholl - Die letzten Tage), který byl sice spíše průměrně natočený, ale který do vyšší kvality táhla právě Julia Jentsch. S nadšením jsem pak zjistil, že si ji do svého filmu Obsluhoval jsem anglického krále vybral také Jiří Menzel, kde opět zazářila svým příjemným výkonem. A vzhledem k mé oblibě německých filmů (a Německa) přibývají další, ve kterých mě tato herečka zaujala... například podnětný levičácký film Občanská výchova (Die Fetten Jahre sind vorbei).

 • foto

  Veronika Khek Kubařová

 • foto

  Freema Agyeman

  Pán času (Doctor Who)

 • foto

  Sandra Nováková

 • foto

  Kristýna Boková