mcleod

mcleod

David Hána

Česko
Je třeba tematizovat vztah svého naivního parciálního já k intertextové výměně a příslušným indukovaným anticipacím.

homepage

14 bodů

Moji oblíbení herci

 • foto

  Jiří Dvořák

  Nejlepší Salieri, kterého si umím představit. V tomto seznamu mám spoustu českých herců a většinu z nich i díky jejich divadelním rolím. Právě představení Anděl Páně, Ďáblova lest.

 • foto

  Jan Tříska

  Jasnou první příčku však po dlouhou dobu opanoval Jan Tříska. Jeho celkově expresivní a intenzivní herecký styl je famózní a dlouhou dobu byl pro mě také nepřekonatelný. Každá jeho role je výrazná a kvalitně zahraná, opět musím zmínit dvě divadelní hry, ve kterých jsem s nadšením sledoval jeho postavy... výborné Havlovo Šílení a Obecná škola byly neméně geniální a nezapomenutelné.

 • foto

  Jean-Paul Belmondo

  Mé dětství a dospívání bylo ve velké míře spojeno s filmy Jeana-Paula Belmonda, tak zde musí být i on. Má velmi charismatický a energický styl hraní, nebudu zastírat, že oceňuji hlavně jeho komedie, které jsou sice hodně francouzské (vtipy typu, kdy někdo spadne ze židle), ale které mají svůj nezaměnitelný styl... Muž z Acapulca (Le magnifique), Manželé z roku II (Les mariés de l'an II), Veselé Velikonoce (Joyeuses Pâques), Policajt nebo rošťák (Flic ou voyou), Nenapravitelný (L'Incorrigible), Poloviční šance (Une chance sur deux). Ale nejen v komediích, i ve vážných filmech byl několikrát výborný... Bláznivý Petříček (Pierrot le fou), Bídníci 20. století (Les Misérables), Profesionál (Le professionnel).

 • foto

  Michael Palin

  Michael Palin je pro mě hereckou a komediální ikonou, a to především svým členstvím v herecké skupině Monty Python, kterou pro jejich propracovaný britský humor bez hranic snad nikdy nepřestanu obdivovat. Z celé šestice byl vždy můj nejoblíbenější a odvážil bych se říci, že také herecky nejdovednější a především nejvtipnější. Mimo Monty Pythony je výborný také ve vlastním seriálu Neskutečné historky (Ripping Yarns) a především ve svých originálních cestopisech. Pro mě jako pro geografa je navíc neméně poutavou (a s cestopisy zřejmě související) informací, že v letech 2009-2012 zastával funkci prezidenta Royal Geographical Society... čímž v mých očích ještě více stoupl :-)

 • foto

  Rudolf Hrušínský

  Čím více o tom přemýšlím, tím více uvažuji o tom, zda má vůbec cenu psát k tomuto herci, proč je mezi mými oblíbenými. V historii českého filmu se objevilo jen málo herců s takovým charismatem a talentem, jako měl Rudolf Hrušínský. Snad by mohl stačit jen výčet nezapomenutelných rolí (a to i těch vedlejších, které vždy vystupovaly do popředí) v mých oblíbených českých filmech... Spalovač mrtvol, Vesničko má středisková, Slavnosti sněženek, Adéla ještě nevečeřela, Postřižiny, Bílá paní, Skřivánci na niti, Tajemství hradu v Karpatech, Rozpuštěný a vypuštěný, Obecná škola, Dobrý voják Švejk.

 • foto

  David Tennant

  Doctor Who, Good Omens

 • foto

  Ondřej Vetchý

  Ondřeje Vetchého jsem zařadil do tohoto seznamu, aniž bych ho zatím viděl v divadle :-) , především pro jeho příjemné role a vystupování, ale také pro jeho určitou angažovanost ve veřejném prostoru, která je mi velmi sympatická. Žádná jeho role nezapadá, a to dokonce ani ve filmech, které jinak nehodnotím příliš pozitivně. Za příklady uvedu z mých oblíbených filmů Černé barony, dále pohádky S čerty nejsou žerty a Tajemství staré bambitky nebo neobvyklé filmy Vesnice roku a Pojedeme k moři. Mezi filmy, které mi nepřipadají příliš povedené, ale kde tento herec hrál výborné role, uvedu například Kolju a Tmavomodrý svět. Abych to shrnul, Ondřej Vetchý je vždy tou kvalitou, která táhne jakýkoli film nahoru.

 • foto

  Jeff Bridges

  Perfektní herec, kterého mám a vždy budu mít spojeného s jednou z mých nejoblíbenějších filmových postav... The Dude. Výborně však hraje i v jiných filmech, zmínil bych další povedený film od stejných bratrů režisérů Opravdová kuráž (True Grit), perfektní výkon podal i pod Terrym Gilliamem ve filmu Král rybář (The Fisher King). Nenápadně bych pak do výčtu přidal také podivný, ale svým způsobem originální film Tron. Co mi však vrtá hlavou od první chvíle, kdy jsem si oblíbil oba pány a všiml si jejich podoby... až jednou budu točit film o mé nejoblíbenejší kapele Pearl Jam, mám jasného adepta na roli (starého) Eddieho Veddera :-)

 • foto

  Martin Dejdar

 • foto

  Ivan Trojan

  Jeden z nejlepších českých herců. Jeho herectví je na jednu stranu klidné, na druhou stranu velmi intenzivní a energické, čímž ve svých postavách vytváří originální a poutavé napětí. Tak se mu podařilo nezapomenutelným stylem ztvárnit řadu výborných výrazných postav, např. ve filmech Karamazovi, Ve stínu, ale také v pohádce Anděl Páně. Snad ještě povedenější jsou jeho role v Dejvickém divadle. Pamatuji si, jak na jedno představení (myslím, že to byla hra Černá díra) dobíhal asi tři minuty před začátkem (otevíral jsem mu jako divák vchodové dveře :-) ), a pak podal jeden z nejlepších hereckých výkonů, jaké jsem viděl. No upřímně, kolik herců si tohle může dovolit?