Rozluštěné poklady (2012) (seriál)

Díl Manželka Ježíše Krista (na ČT Ježíšova žena?): Zajímavý, ale trochu bulvárně zpracovaný dokument. Představuje sice méně známé historické křesťanské dokumenty, jako je evangelium Filipovo nebo Máří Magdaleny, a přichází se zajímavou myšlenkou významného postavení Máří Magdaleny mezi Ježíšovými apoštoly (které by šlo přirovnat ke vztahu sv. Františka z Assisi a sv. Kláry)... ale bulvární rovina plná nepodložených, ale o to silnějších závěrů o Ježíšově manželství a sice v principu hezká, ale bohužel až příliš genderově vnucovaná rovina o roli žen mezi prvními křesťany hodně ničila celkový dojem.

Visací zámek - Traktor (2018) (hudební videoklip)

Pro mě jednoznačný vrchol oslav 100 let od vzniku Československa. Nic mi nedodalo tolik radosti, jako okamžik, kdy jsem zjistil, že Visáči natočili nový klip ke Traktoru, a nic mi nedodalo tolik nadšení do dalšího století, jako okamžik, kdy jsem si ho pustil :-) https://www.youtube.com/watch?v=oG_UMYngoTc

Oko nad Prahou (2010)

Velmi zajímavé připomenutí okamžiku, kdy se nám otevřely dveře do moderní Evropy a my jsme si je několika malými lidmi nechali zabouchnout. Krásné stavby, myšlenky chytrých lidí, ale i názory těch, na které by člověk nejraději zapomněl. To všechno si člověk připomene tímto filmem, který je povedeným a klasickým současným (tedy narativním a subjektivním) dokumentem, který ale nechává za sebou svým obsahem nepříjemnou pachuť. Každý geniální architekt i umělec, který přichází s něčím nezvyklým, potřebuje podporu mocných proti lynči "opatrných". Jan Kaplický, jehož práce předstihuje dobu a předznamenává novou architektonickou epochu přicházející po rovném a strohém funkcionalismu, však takovou podporu nenašel. Naopak ho dokázala zničit hloupost několika fanatických nevzdělaných lidí, kteří se zrovna dostali k moci, kteří mu nesahali ani po podrážky bot a které dílo Kaplického o mnoho staletí přežije. Tak snad se nám ještě dostane nějaké příležitosti k nápravě a třeba jednou tu knihovnu i jako pomník velké svého času nepochopené osobnosti postavíme.

Darwinovy ceny (2013) (pořad)

Pořad hodně nízkonákladový a hodně průměrný (jako většina produkce Streamu), který kromě komentářů moderátora není ani tak vtipný jako spíše děsivý (když si člověk uvědomí, co žije mezi námi). Diváky s dobrým hudebním vkusem ale určitě zaujme a potěší skvělou hudbou... https://www.youtube.com/watch?v=aDaOgu2CQtI

Firefly (2002) (seriál)

Skvělý seriál, který mě už od začátku upoutal výborným nápadem, režií i atmosférou... a připomenul mi můj dávný dětský sen :-) Spojení sci-fi, westernu (a komedie) bylo výborným a originálním tahem, který v kontextu příběhu přesně vystihuje atmosféru nově obsazovaných planet vzdálených od dosahu moci centrální Aliance. Ze začátku mi trochu vadili někteří herci jako z nějakého béčkového seriálu (nikoli však výborné herečky), rychle jsem si ale zvykl a všechny si oblíbil, hlavně nezaměnitelně vtipného kapitána. Jediné, co mi fakt vadilo až do konce, byly všechny ty poměrně dlouhé čínské průpovídky, jejichž zařazení sice chápu, ale co znamenají, jsem mohl jen tušit. Ale nevadí, byl jsem nadšený... jen víc takových originálních výtvorů.

Rudí prezidenti (2018) (seriál)

Pokud člověk přijme všechna ta subjektivní hodnocení jako explicitně představený názor tvůrců na jednotlivé osobnosti a události, v jehož kontextu je třeba příběhy prezidentů vnímat, tak to vůbec není špatný dokument. Líbí se mi forma, kdy je vše složeno ze starých (často pro mě neznámých) záběrů. A hlavně obsah představující základní informace o životech a souvislostech politických kariér těch (aspoň pro mě určitě) méně známých prezidentů ztrácejících se ve tmě komunistické totality. A právě takové prosvětlení této naší historie, o které se v různých souvislostech stále moc nemluví, je určitě chválihodné.

Pán času - Seslán z nebe (2015) (epizoda)

Tak nevím, jestli jsem viděl lepší díl Doctor Who, než je Heaven Sent... nebo jich je jen velmi málo, jako třeba díl Blink s Davidem Tennantem. Každopádně Peter Capaldi si mě nadobro získal (po nepříliš přesvědčivé osmé sérii)... i přes nedosažitelné kvality předchozích dvou herců (především zmíněného desátého Doktora) si je v této roli a v tomto úžasně atmosférickém příběhu zkrátka neumím představit... nebo aspoň si neumím představit, že bych u toho seděl se zadrženým dechem přikován ke každému záběru od začátku až do strhujícího konce. K čemu vedle perfektní režie Rachel Talalay přispěla i výborná podkreslující hudba... https://www.youtube.com/watch?v=fXo47CIUuFg

Masaryk (2016)

No... takový pěkný televizní film s originálním, ale nikoli oceněníhodným náhledem na zajímavou historickou osobnost. Výborné byly výkony Rodena a Kaisera a perfektní vyloženě vtahující hudba Michala Lorence... to je však, obávám se, vše. Na druhé straně stojí především pěkně otravné dvě časové roviny, které představovaly úplně jiný náboj a ubíraly jinak jistě velmi silnému politickému i osobnímu příběhu muže v proudu dějin na poutavosti. Osobně bych řekl, že režisérsky nebyl film nijak extra zvládnutý... první třetina byla pěkně nudná, pak dostal příběh spolu se stupňujícím se politickým dramatem grády, ale zase ho ničila zmíněná retrospektiva (nebo spíše naopak vkládání úryvků ze zcela zbytečného příběhu ze sanatoria, který mohl klidně být jen úvodem a závěrem filmu nebo mohl být bez újmy filmu úplně vypuštěn), nedotažení některých scén (kvůli kterým film působil trochu lacině) a až přehnaný důraz na popisnou interpretaci historie (avšak právě drama předhozené divákovi bez dalších vysvětlivek je vždy mnohem intenzivnější, to už by si někteří čeští filmaři mohli konečně taky uvědomit). Škoda promarněného potenciálu... jen si nedokážu ujasnit, o čem přesně vypovídá to opanování Českých lvů zrovna tímto filmem.

Život a doba soudce A. K. - Konec hry (2017) (epizoda)

Přestože mi první série připadala propracovanější a vyrovnanější, druhá série mě až na pár výjimek nadchla také. A to i díky poslednímu dílu. Celou dobu, co jsem sledoval druhou sérii, jsem měl pocit určité nudy nad tím, jak je české soudnictví představováno zcela neomylně (kromě jednoho případu, kdy viník nebyl odsouzen), a přál si, aby aspoň v jednom díle došlo k justičnímu omylu (třeba i zmírněnému komentářem soudce o podání odvolání). Jak je vidět, nebyl jsem sám, kdo měl takový nepatřičný dojem... zkrátka Robert Sedláček mě opět dokázal příjemně překvapit, když mé nadějeplné očekávání v drsném závěru ještě překonal.

Červený trpaslík - Pozpátku (1989) (epizoda)

Nechci být hnidopich, ale pokud se v této epizodě posádka Trpaslíka dostala na Zemi, která běží pozpátku, tak její příběh vůbec nedává smysl :-)