Kolja (1996)

Nesnáším slovní spojení laskavá komedie, ještě hůře hořko-sladká komedie. To, co je takto označeno, většinou představuje jedny z nejhorších příkladů středního proudu (není náhoda, že se takto označují snad pouze české filmy, a to v hojné míře). A to je také to, co mi vadí na tomto filmu. Scénář chvílemi pokulhává snahou o zařazení co největšího počtu hlášek na úkor dobrých dialogů. Příběh je docela dobrý, ačkoli chvílemi možná příliš roztahaný. Jinak je ale film docela povedený. Z průměru nejvíce vystupuje část filmu s ilegální činností s postavou Ladislava Smoljaka. Je vidět, že to těmhle dvěma pánům spolu hodně sedělo.

Pearl Jam: Imagine in Cornice - Live in Italy 2006 (2007) (koncert)

Výborný záznam. Skvělé písně, skvělá atmosféra. Hudba je doplněna zajímavými rozhovory se členy kapely, ukázkami jejich aktivit na turné a obrázky z ulic italských měst. Divák tak může shlédnout nezapomenutelnou fanouškovskou produkci písně Porch, Eddieho geniální sólovou verzi Immortality před prázdným hledištěm ve Veroně nebo zběsilé Lukin na akustické kytary na ochozu veronského amfiteátru nad zaplněnou ulicí.

Ajťáci (2006) (seriál)

Výborný antikariérový seriál, který ale postupně ztrácí na kvalitě. Je to mimo jiné způsobeno nahrazením nejpovedenější postavy Denholma Reynholma (výborný Christopher Morris) méně zdařilou postavou jeho syna Douglase (méně dobrý Matt Berry). Hlavní trojice hraje celý seriál vyrovnaně, scénář seriálu tyto postavy představuje v konstantním pohledu (opačně bývá častým problémem seriálů). Vtipy už od třetí série jsou méně originální, pokud jsou originální, jsou zase málo vtipné. Řešení? Have you tried turning it off and on again? Nejvyšší čas skončit a začít znovu další povedený projekt...

Wall Street: Peníze nikdy nespí (2010)

Přestože většina lidí toto pokračování legendárního Wall Streetu považuje za nepovedené (či přinejmenším méně povedené), je v několika ohledech lepší. Především, oproti prvnímu filmu, není tento tak hrozivě schematický. Bankéři se pohybují někde mezi dobrem a zlem, nevystupuje zde spasitelský odborář-komunista a společnost není pouze obětí burzovních spekulací, ale spoluviníkem přihlížejícím špinavým hrám. Co mi ale na filmu vadilo, byla nit osobního příběhu, který tam být nemusel a který vyvrcholil v kýčovitém závěru. Herci byli výborní - Douglas, LaBeouf, velmi příjemná a sympatická Carey Mulligan i všichni ostatní. Docela mě rozesmál výstup Charlieho Sheena...

S tvojí dcerou ne (1997) (divadelní záznam)

Procházka píše skvělá dramata, přesto toto je mírně slabší než jiné. Dialogy založené na zmatku se záměnami osob ale rozhodně pobaví.

Afghánci neflirtují (2004)

Velmi povedený a zajímavý dokument popisující afghánskou společnost i fungování humanitárních organizací působících v Afghánistánu. Suzana Lipovac se vzdala pozice manažerky, tedy jak říká moderátor v úvodní diskuzi práce snů s tučným platem a s autem s řidičem :-) , a aby alespoň jednou v životě udělala něco dobrého, začala pomáhat Afgháncům skrze zdravotnickou humanitární činnost. Dokument tak popisuje tuto záslužnou činnost, její postřehy o afghánské společnosti a o krásách Afghánistánu. Ačkoli dokument možná ukázal i věci, které původně nebyly jeho záměrem. Rozpor kulturních tradic a nutnosti pomoci od Západu se koncentruje do vztahu mullů zvyklých na patriarchální organizaci společnosti a emancipovanou západní zdravotnicí. Tradice sem, tradice tam, když potřebují naši pomoc, musejí nám vyjít vstříc. Chvílemi mi ale přišlo, že se tato zdravotnice tak trochu chová jako slon v porcelánu. Navíc zřejmě přijela bez jakékoliv kulturní přípravy - ani nevěděla, co znamená inšalláh :-) .

Muž, který sázel stromy (1987)

Úžasně pozitivní a inspirativní příběh o tom, že nikdo není tak malý, aby nemohl udělat něco velkého. Stačí myšlenka a odhodlání a i po malých krocích je možné dosáhnout velkých cílů. Příběh má (pro současnou českou společnost zvláště) velmi aktuální poselství nesobeckosti a sociálnosti.

Tajemná vražda na Manhattanu (1993)

Výborná kombinace humoru a napětí. Perfektně napsaný scénář nenechá vydechnout, a to jak napínavým a originálním kriminálním příběhem, tak neustávající inteligentní zábavou v opět dokonalých dialozích. Po dlouhé době film Woodyho s Diane Keaton... skvělá dvojice, jejíž vytracení ze světa filmu je velká škoda. Režisérsky je film opět na výborné úrovni, scéna v závěru ze starého kina je mistrovským kouskem.

Strach a hnus v Las Vegas (1998)

Film, který vlastně nemá žádný příběh, žádné myšlenky. Jde pouze o přiblížení světa (vidění světa) dvou feťáků, kteří do sebe ládujou jednu pilulku za zdruhou. Celé je to docela hnusné a o ničem, sem tam se objeví nějaký ten povedený vtip. Herci to zahráli velmi dobře i režie byla dobrá, ale...

Smrt a dívka (1994)

Výborné herecké výkony, ale jde o jeden z mnoha příkladů nefungujícího převodu dramatu do filmu. Nevím jestli je to režisérem nebo pouze rozdílem mezi filmem a divadlem, ale napětí nebo hluboká psychologie, které jsem čekal, zde nebyly. Celý film jsem spíše přemýšlel o koncích diktatur, kdy jeden autoritativní režim nahrazuje druhý (v tomto případě spíše autoritativní režim je nahrazen autoritativním lidovým "soudem") a o tom, zda je Dr. Miranda (výborný Ben Kingsley) opravdu vinen. Do pocitů poškozené (docela dobrá Sigourney Weaver) jsem se nedokázal vcítit. Možná to bylo docela povrchním zpracováním tématu, ale možná i mým silným odporem vůči jejím názorům a praktice odplaty oko za oko, kterou tato postava zvolila.