Úkryt (2011)

Tuna je naozaj najlepšie prv pozrieť a keď tak potom čítať. Aspoň ja som tak spravil a tak teraz môžem napísať toto. Zbožňujem filmy, ktoré u mňa vyprovokujú zamyslenie. Filmy, ktoré sa mi dostanú pod kožu a ktoré ma nútia sa vcítiť do postáv. Toto je presne ten prípad. Atmosféra budovaná pomaly je stále ťažšia podporená pár veľmi silnými scénami (všetky halucinácie a sny, nočný záchvat, komunitné posedenie...). Práve po nich sa vždy priťaží ešte o čosi viac. Práve tu je Jeff Nichols najsilnejší. Hlavnú líniu predstavuje Curtis, ktorým sa tu doslova stal vynikajúci Michael Shannon, ktorý sa snaží jednať tak ako by jednala zrejme väčšina z nás avšak čím ďalej tým viac si nedokáže pomôcť. Druhú líniu ťahá jeho žena Samantha (tiež výborná Jessica Chastain), ktorá svojho muža miluje, je rozhodnutá to prekonať všetko s ním a dokazuje aká je láska vo vzťahu dôležitá. Ono vtedy keď sa všetko začne rúcať práve láska býva to jediné o čo sa dá oprieť. Spoločnosť je typická radšej nevšímavá, nechápajúca, hladiaca sama na seba či urazená. Film je skvelý v ponúkaných otázkach a ozaj vhodný do diskusie. Aj preto by som mohol písať ďalej ale už končím no ešte pochválim hudbu a úplný záver, z ktorého síce neviem čo si mám presne myslieť, ale práve to je dôvod na rozmýšľanie, na debatu. 85%

Narcos (2015) (seriál)

Po prvé Wagner Moura (Pablo Escobar) je mrazivo dokonalý. Neviem síce nakoľko sa trafil do Escobara, ale zahrať tak chladného, až roboticky neľútostného človeka som videl ... no ani neviem kedy naposledy. Fakt, pri scénach keď on počúva svojich oponetov, kolegov alebo hockoho iného (len s výnimkou najbližšej rodiny) vidíte na jeho očiach ako mu to neľútostne myslí a kalkuluje pre maximálny zisk a moc. Už len kvôli výkonu hlavného predstaviteľa sa to oplatí pozrieť. Po druhé by som rád vedel koľko z príbehu je ozaj založeného na skutočnosti. Pretože už len predstava, že má niekto takúto moc a môže si dovoliť to co on tuna je hrôzostrašná. Inak filmársky po všetkých stránkach výborné. Réžia, herci, hudba, scénár a scéna všetko úplne presné. Jediný problém mám s príbehom samotným, ktorý je občas až priveľmi svižný. Na desiatich dieloch sa rieši naozaj široké obdobie a práve to občas narúša celistvosť deja. Na záver nemôžem inak ako len doporučiť ...len pozor na ružové okuliare ak ich máte, hrozí ich zničenie. ... Po druhej sérii zvyšujem na 5*. Prečo? Pretože som si po prvej sérii dosť o Escobarovi načítal a práve autenticita akou to spracovali (popri všetkom vyššie uvedenom) to zvyšuje na maximum. Ak chcete vedieť ako to tam vtedy bolo, tak tu máte možnosť.

Warcraft: První střet (2016)

Hru som nehral. Nedávno som čítal Posledného strážcu (jedna zo série Warcraftových kníh), ktorýho dejom je práve najviac inšpirovaný film. Knižka bola super a tak som aj veľmi tešil na film. Film ako to už býva nie je presne podľa knihy a mne to vôbec nevadí. Som fanúšikom fantasy a toto je fantasy ako má byť. Aj keď sa jedná isto (len) o úvod do dlhej série, tak je tu všetko čo tam má byť. Konečne ide z wizardov rešpekt. Herci (teda tí živí) sú vybraný veľmi dobre. Tí CGI sú geniálny. Fimmel (Lothar Anduin) tu síce hrá Ragnara Lothbroka, ale to tak isto vôbec nevadí. Presná hudba a príbeh, z ktorého je tu síce ešte len ždibíček z filmového Warcrafta robia perfektný začiatok do obrovského fantasy sveta. 85%

Divoké historky (2014)

Úvodný part je parádny. Hlavne preto, že sa to všetko zbehne tak rýchlo. Zrejme mi však v budúcnosti vyryje jednu vrásku, s ktorou som nepočítal. Všetky časti sú v podstate variácie Douglasovho Voľného pádu odlišné len plochou dopadu na diváka. Vo všetkých situáciach hlavní protagonisti konali vždy úplne zle, ale tam kde som s niektorými súcítil (pyrotechnik) som na iných nadával (autonehoda). Každopádne tvorcovia tohto počinu sú diabli (alebo anjeli?), ktorí vypointovane pripomínajú, že každý pohár môže raz pretiecť. 75% ... PS: Ak mi ešte raz niekto povie, že na svadbách som trapasmejker tak mu pustím túto oslavu manželstva.

Noční recepční (2016) (seriál)

Musím povedať, že som čakal niečo trošku iné, ale to čo som dostal bolo výborné. Sfúkol som to celé za jeden večer takže asi tak. Herci sú špičkový a ich motívy dostatočne vykreslené. Hlave motív agentky Burrovej, ktorá ho v jednej scéne so slzami v očiach vysvetľuje. Po tom je už obraz Richarda Ropera ako čistého zla dokonalý. Čistokrvný Lord of war, ktorému na nikom a ničom nezáleží z ďaleka tak ako na bohatnutí na smrti a utrpení. Vyslovenej akcie nie je moc, ale za to napätých momentov, v ktorých neviete čo sa udeje ďalej je dosť. Slušne vykreslené je aj pozadie špionážnych agentúr a ich práce (a prioritách ich špičiek). Určite doporučujem pozrieť si to ak vás zaujíma daná tématika. Takže záver ... veľmi dobrá miniséria a hrozný pocit, že takto to zrejme ozaj funguje. 75%

Pan Dokonalý (2015)

Fakt totálna chujovina ... :) ozaj blbosť ... :) absolutely not right ... :) v podstate celé zle ... :) teda až na jedno medzi dvoma, ale mne občas šibe :) ...%60

Sebevrazi - Love story z onoho světa (2006)

Začína to crappyendom a končí ... alebo radšej takto. Je to v podstate v základe úplne klasická romantika avšak zasadená do veľmi čudného prostredia, s veľmi čudnými (vedľajšími) postavami a veľmi čudnou hudbou, ktorá tam však dokonale sedí tak ako všade prítomné Eugenove sarkazmi. Aj keď sa to zdá celé čudné, tak práve v tých základných momentoch to je tak nejak jednoducho reálne krásne. Asi to moc nedáva zmysel, ale to snáď pochopíte keď sa na túto čudnú cestu vypravíte. Ako povedal Tom Waits, ktorý si tu opäť raz zahral to čo mu ide najlepšie ... "Ono sa to stane, keď na tom nebude záležať"

Od pěti do sedmi (2014)

"They say no love is perfect. But then, they never met you"

REVENANT Zmrtvýchvstání (2015)

Veľmi surový film, z ktorého je tá surovosť prostredia, v ktorom sa odohráva skutočne cítiť. To je veľké plus. Leovi toho oskara tiež prajem no za toto by som mu ho nedal. Hardy bol lepší, ale nie z dôvodu, že by bol lepším hercom, ale jednoducho mal viacej čo hrať. Samozrejme herecky je to parádne u všetkých zúčastnených. Jediné co mi tu v podstate vadí sú tie snové pasáže, ktoré pre mňa film zbytočne naťahujú. Ak tam boli kvôli lepšiemu pochopeniu motivácie hlavného hrdinu tak boli aspoň co sa mňa týka úplne zbytočné. Technické spracovanie filmu je perfektné a fakt verím, že zopár členom štábu mohol nejaký ten prst odmrznúť. Stret s medvedicou je neskutočne reálny a tým z nás, ktorý občas vybehnú na nejakú tú túru do lesa sa musela pri tejto scéne silno zbehnúť riť. Na záver, páčilo sa mi to a v svojom žánry je to vysoký nadpriemer. Inak viac detajlov na zmrznuté šušne v nose som nikde inde nevidel.

Lásky čas (2013)

Film, ktorý som pozeral s tebou bez teba a jediné na čo som myslel bolo, že chcem byť s tebou ...a nepozerať na tento film... :)