Moloch (2022)

Moloch je čarodejnický folk horor,ktorý pojednáva o matriachárnom zlom tajomstve odovzdávaneho z generácie na generáciu.Je to dobre zahrané aj spracované,no nie je to dosť napinave a miestami je to trocha nudné.No napriek tomu na pomery žanru má film celkom dobru kvalitu a na konci príde aj slušný zvrat.Film je pomerne nenápadný,no na režisersky debut je to solídné.

Pistol (2022) (seriál)

Punk rocková miniséria taká silná a surová ako kapela ktorá ju inšpirovala.Piesne Sex Pistols boli prvotným výkrikom proti autorite a komercializmu.Sey Pistols vytvorili v roku 1976 v Londyne revolúciu,ktorá sa čoskoro rozšírila po celom svete.S etosom ktorý pluje do tváre slušnosti a uctieva oltár hnevu.Texty kapely poukazovali na nerovnosť života v Británii a ích hit Good save the QUEEN zakázala BBC a velká čast nezávislých rádii čím sa stal jedným z najviac zakázanych singlov v UK.Divoká jazda Sex Pistols však skončila hned na začiatku,kedže boj v kapele a nekontrolovatelne uživanie drog viedli k tomu,že ích chaos sa stal skutočne deštruktívny.Serial je založený prevažne na memoráloch člena skupiny gitaristu Steva Jonesa.Pistol je hlboky vykrik proti eštablišmentu,ktorý sa zdá byť aktualny hoci sa odohral pred viac ako 40.rokmi.Niektoré veci sa menia,ale očividne potreba punku zostáva rovnaká.

Černý telefon (2021)

Čierny telefon je precízne spracovaným dielom a zasluži si našu pozornosť.Vznikol podla poviedky Joe Hilla,syna slávneho Stephena Kinga.Film vynika okrem orginálneho príbehu a skvelých hereckých výkonov tiež pestrou kinematografiou a hudbou,ktoré autenticky približuju 70.roky 20.storočia,do ktorých je dej zasadený.Derrickson aj týmto filmom potvrdil,že je kvalitným hororovým režiserom.

Sobecký obr (2013)

Velmi silný a nezabudnutelný film,odohrávajuci sa vo velmi depresivnom prostredí.Filmy s tematikou socialne realizmu maju v Britanii velku tradiciu.Tento film je jednoducho žánrová špička.Tažký život problemových chlapcov z nižších socialnych tried.Pozoruhodne a špičkove su aj vykony detskych hercov.Film je tiež pribeh priatelstva zrodeneho z nudze a prazdnoty na ceste nikam.Je to drsne,dojemne a velmi tragicke.

Gladbeck: Únos rukojmích (2022)

Velká čast medii a novinárov sú parazitické svine,čo je krásne vidieť v tomto dokumente.Tento dokument je zostrihaný z pôvodného materialu z roku 1988.Nie je tam žiadny komentár,alebo čokolvek iné,čo by nás dostalo to obrazu.Spôsob akým media a polícia riešili celú situaciu bol velmi zlý.Sme vsedkami bizarných scen,ked unosca mieri pištolov na hlavu ženy a zaroven robí rozhovor s novinarom a ten sa pýta ženy ako sa cíti.Filmari odviedli skvelu prácu,ked dali dokopy všetky klučové udalosti.Vytvorili 90 minutový film z viac ako 50 hodinoveho záznamu.Je to velmi bolestivý a tragicky dokument vzhladom na nevinne obete.Nechutné správanie medii a verejnosti a amatersky spôsob akym celu vec riešila polícia rozprudia krv v žilách nejedného diváka.Film zostane v divákovy aj dlho po jeho pozretí.Dobrá práca Volker Heise.Najlepšia recenzia Marigold,Warhorr,

Men (2022)

RežiserAlex Garland rieši toxickú maskulinitu,bez toho aby film premenil na feministický traktát.Výsledkom je ambiciozné a dosť záhadné dielo.Po osobnej tragedii sa rozhodne Harper izolovať na anglickom vidieku,v nadeji že sa jej tam znova podarí postaviť na nohy.Zdá sa však,že ju prenasleduje zvlášna prítomnost v okolitych lesoch.To,čo začína ako latentný strach sa postupom času zmení na nočnú moru,pohánanú jej najtemnejšími spomienkami a obavami.V skutočnosti sa scenár filmu Men ukazuje ako velmi zložity a ťaží z mnohých úrovni.Film tak môžeme vnímať ako čistý fantasy film s príchodom ženy do zapadnutej dediny poznačenej absenciou žien,ale aj ako psychoanalytické dielo,kde to čo sa odohráva na obrazovke,je odrazom traumatizovanej psychiky tejto ženy poznačenej na celý život mužským vplyvom ktorým trpela.Ked hrdinka dorazí do zahrady domu ktorý si prenajíma zahrýzne sa do jablka ktore si oberie priamo zo stroma.Následne traumatizovana žena hladá utechu u dochovneho,no ten jú obviní zo smrti jej priatela.Garland nám tu pripomína ako rôzne náboženstva stanovili pôvodnu vinu ženy,čim potvrdili ích podriadenosť mužskej autorite na dlhé storočia.Záverečná sekvencia je šokujúca.Dlho zostane v našej pamäti.

Město patří nám (2022) (seriál)

Tak tento serial  je hereckým koncertom Jona Bernthala .Tento serial rozpráva skutočný príbeh baltimorských skorumpovaných policajtov,ktorí kradli peniaze počas pravidelných kontrolách a zatýkania.Všetkých osem dôstojníkov v tejto prazvláčnej jednotke bolo v roku 2017 zatknutých a neskôr odsúdených.Príbeh skáče v čase,aby sme videli ako a prečo sa veci vyvinúli tak ako to dopadlo.BALTIMORE je mesto s najvyšším počtom vrážd a drogovej kriminality.O postave Jona Bernthala sa určite bude hovoriť najviac.Je tam aj politická rovina,kde sa snaží min.spravodlivosti narovnať vztahy v Baltimore.Táto čast je dosť angažovana a je aj najslabšia.Tá hlavná hrdinka ktorá to mapuje sa tak ušlachtilo divý a dáva woke komentáre.Serial odkrýva,čo je zlé na americkom policajnom systéme.Wayne Jenkins bola neskutočná figúra a jedna z najzaújimavejších záporákov poslednej doby.Je to postava ktorá podlahnej vlastnému pocitu moci a nedoknutelnosti.Vytvorí si taký zvlášny morálny kod,aj ked kradne a obchoduje s drogami tak sa sám bere ako posledný spravodlivý.Je to realistická procedurná policajná drama.

Je třeba zabít Sekala (1998)

Režisér Michálek skvelo vedie hercov a podarilo sa mu neopakovatelne zachytiť atmosféru horúceho leta..Obaja poliaci v hlavných úlohách sú vynikajúci.Film je doslova plejádov pokrytestva rôzneho druhu.I vy ste pán táto parchant.Tvrdí hlavna postava kováč Jura Baran jednému zo sedliakov.Dá sa povedať že Je treba zabit Sekala je najlepší český western.Výborny scenár aj kamera len dotváraju mozajku tohto výnimočného filmoého diela.

Schodiště (2022) (seriál)

Vynikajúci serial so skvelým hereckým obsadením.Hlavná postava je taká zložitá,,konfliktná a tragická ,vdaka čomu je tento serial tak zaujímavý.Colin Firth je výborný.Jedna z jeho najlepších uloh vôbec.Každý kto dá tomuto serialu šancu neolutuje.

Jehňátko (2020)

Kvalitná intimná dráma o dospievani a rodinnych problemoch.Režiser ramcuje pribeh Anitinej rodiny,ktorá sa pomaly zmieruje s neodvratnou tragediou straty otca do aktualneho miestneho kontexu.Vojenská základna Nato leži,len pár kilomentrov od rodinnej farmy.Pre miestných každodenná realita nesie názvy vojenská okupácia,radioaktívna nočna mora(otec hlavnej hrdinky je chorý na rakovinu)a toxická kontimácia.Anitiná rodina priamo zažíva učinky testovania zbraní a ích katastofalný dopad na ích zdravie.Kedže zodpovednosť vinníkov neexistuje,obyvatelia sa musia postarať sami o seba.Film kladie hlavný dôraz na Anitine úskoky a na návrat strateného stryka späť do rodiny.