Le Mans '66 (2019)

Pomalu si začínám zvykat, že filmy podle skutečných událostí zachází s historií jako s toaletním papírem. To mi ale mírně kazí dojem až zpětně, po dohledání si detailních informací. Z pozice neználka jsem si sledování víceméně užíval. Automobilová akce sice s výjimkou pár záběrů není nijak zvlášť výjimečná a občas je podivně sestříhaná a tvůrcům není ve snaze jít divákovi na ruku cizí klišé, ale příběh Shelbyho a Milese je natolik inspirativní a vtahující (a Bale v něm exceluje), že musím přivřít oči. A v dnešní době, pomalu zavrhující spalovací motory, je osvěžující slyšet zase jednou nádherně burácející osmiválce...

Klaus (2019)

70% Děcka budou asi nadšená. Je tu několik vtipných i roztomilých scének a dobrých nápadů. Čistě subjektivně mi ale přišel hlavní hrdina, přiblblý pošťák s ADHD, dost otravný, děj až na detaily kolem vzniku Santa Klause předvídatelný, chvílema přecukrovaný a postavený dost na náhodách, takže... Znáte takový ten pozitivní pocit na konci filmu, ale s levnou pachutí kdesi vzadu? PS: Dabing tentokrát nevadil.

Pyšná princezna (1952)

Jako děcko jsem vnímal spíš jen některé povedené jednotlivosti jako třeba charismatického "baleťáka" Ráže, chytlavou rozvíjející písničku nebo akční sjezd na kládách. Unešený jsem ale nebyl. Jako dospělému, vnímajícímu i celek, mi přijde podivuhodné, kolik času se tu věnuje dělnické třídě a naopak jak rychle je odbytá proměna pyšné princezny v submisivní dělnici. A nejen proto stále nejsem unešený...

Hrdinové ohně (2017)

Pocta lesním hasičům, jedné jejich výjimečné skupině a kamarádství obecně, a to s dobrým audio vizuálem a slzopudným finále. Nedokážu se ale přenést přes množství patosu, prázdných vět a vykreslení všech jenom v takovém světle, aby film schválili reální příbuzní postav. Působí to pak na mě víc jako vzpomínkové a zároveň náborové video mezi hasiče alá TopGun, než jako klasicky divácký, zážitkový film.

Joker (2019)

Povedený scénář, díky němuž lze dobře pochopit vznik Jokera a také třeba jak se to tak někdy stane, že se vůdcem stane magor. Ale jinak? Hudba sice temně duní, Phoenix dal do své role asi hodně, nicméně Phillips jako režisér si jede jedno stejné tempo od začátku až do konce téměř bez výkyvů, až to skončí a... nic, prázdno. Na komix málo zábavné, na drama příliš neoriginální. PS: Bez potitulkových scén.

Princezna Mononoke (1997)

Animované fantasy cílené spíš na dospělé než děti, s vynikající hudbou a nezvykle nevyhraněnými postavami. Něco jako jednoznačné dobro a zlo tu nehledejte. To by samo o sobě nemuselo vadit, ale s cíli většiny aktérů je zde těžké se ztotožnit a někomu tu fandit. Když film moc nefunguje ani pocitově, je zdlouhavý a nemá moc rozpohybovanou animaci, potom těžko být nadšený.

Škola základ života (1938)

70% I po mnoha letech jde překvapivě o docela vtipnou a příjemně pozitivně laděnou veselohru, i když jen poslepovanou z několika studentských epizod. V některých ohledech dokonce nadčasovou. Vadily mi ale černobílé, šablonovité postavy a zakončení, které je jak z naivního budovatelského škváru.

Toy Story 4: Příběh hraček (2019)

70% Přílepek k trojce, ve kterém se trochu zbytečně znovu otevírá a posouvá Woodyho příběh a zase hračky cestují. I tak jde stále o milý a zábavný příběh, ke konci ale už moc překombinovaný až úmorný (několik návratů do starožitnictví). Nejsem si jistý, jestli bych ještě chtěl vznik pětky.

Krvavá nevěsta (2019)

Že nejde o nervy drásající horor mi až tak nevadí. Horší je, že se šetří i vtipem. Celkově tak jde o tuctovou vyvražďovačku ve jménu satana na jedno použití. Čekal jsem mnohem víc srandy...

Tenkrát v Hollywoodu (2019)

Konečně po mnoha letech Tarantinovka bez rozdělení do kapitol a kolovrátku kecy, masakr, kecy. Stále ale s do sebe zahleděným autorem. Ze tří čtvrtin filmu mám proto smíšené pocity. Závěr ale vystřeluje tuhle blbinku při alespoň základní znalosti historického kontextu o stupeň výš. Nejlepší o něm nic dopředu nevědět. PS: Třešničkou je jedna mezititulková scéna.

Ovládací panel
4 body