G. I. Joe: Snake Eyes (2021)

Nemohu si pomoci, ale film mi přijde celkem zbytečný. K dobru jej vytahuje výrazná choreografie akčních scén a celkem sympatický Golding v hlavní roli. Jinak se jedná především o výplach bez hlubšího smyslu. Jediné, čím se odlišuje od jiných podobných kousků, je ninjovská tématika, kterou se zabývá relativně málo snímků. PS: Pro potřeby děje bylo pozměněno vyústění vztahu mezi Snake Eyesem a Storm Shadowem. Upřímně, jejich původní důvod nepřátelství z předchozích dílů G.I.Joe byl smysluplnější. 50%

Sebevražedný oddíl (2021)

Podruhé, ale tentokrát výrazně lépe. Dovolím si však říci, že čím větší cynik jste, tím více si film užijete. Vtipů je hodně, některé z nich jsou svým způsobem založené na násilí (tím pádem drsné), jiné na vulgarismu. Musím ocenit častou nápaditost, která minule celkem chyběla. Postavy jsou rovněž lépe propracované, a to včetně vedlejších. SPOILER Ačkoliv ty, které se představili v úvodu, dostali překvapivé jen malé roličky, což v tomto případě schytal i starý známý Captain Boomerang KONEC SPOILERU Ke komu mám však výraznou výtku, je Bloodsport, který na mě působil jako jakási kopie Bloodshota. Naopak Rick Flag se jevil výraznější oproti předchozímu dílu. Na postavě King Sharka je zase nejvtipnější, že téměř celou stopáž vypadá, jako kdyby ani nevěděl, co se kolem něho děje (což máme společné :D :D) 85%

Ulice strachu – 2. část: 1978 (2021)

Abych se pokusil o trochu objektivity, nemohu říci, že tento díl je nejslabší, ale spíše tak nějak zbytečný. Ne, že by se nenalezlo několik klíčových scén, ale prakticky vše by se dalo říci v pár větách v díle prvním nebo posledním. Není nutné mít celý film. Většina z něho stejně slouží pouze k uplatnění klasických hororových stereotypů, s tím rozdílem oproti předchůdcům, na které odkazuje, že zde téměř nic z toho neděsí a chybí jakýkoliv zajímavější nápad. Nejslabší složkou je však dlouhý rozjezd. Děj celé série se navíc posouvá kupředu pouze v několika málo částech, což mohlo být rovněž vyřešeno jednoduchým dovysvětlením v pokračování, případně krátkým flashbackem. 60%

Spirála strachu: Saw pokračuje (2021)

Jako kriminální a brutální béčko ucházející, coby přírůstek do série Saw naopak poměrně chabé, a to především kvůli finálnímu zvratu, který zdobil snad každý předchozí díl. Víte, co je horší, než odhalit vraha v první třetině filmu? Odhalit vraha ještě před spuštěním filmu :D :D. Když se mi taková věc stane, cítím, že něco je silně špatně. Ano, děj i rozuzlení nesrší nepředvídatelností. Jediné, co tak mohu pochválit, jsou důmyslnější pasti. Z herců přirozeně nejvíce vyčnívají Chris Rock a Sam L. Jackson, přičemž Rock je castingový omyl roku. Tedy, ne, že by byl jeho výkon vyloženě špatný, ale do takové role se absolutně nehodí. Samuel má spíše epizodní úlohu, není nijak zajímavě využit, a zdá se mi, že jej sem obsadili snad jen kvůli jeho známé "motherf*cker" scéně (znovu :D :D). Přes všechny výtky bych dal pokračování šanci, protože dokáži pochopit, že vymyslet v dnešní době nečekaný a působivý zvrat není vůbec jednoduché. Z toho důvodu budu k hodnocení přistupovat méně kriticky. 50%

Žena v okně (2021)

Od takového filmu divák očekává napínavý děj a nějaké překvapivé rozuzlení. To se sice dostavilo, avšak v poměrně vlažnějším duchu. Relativně nečekané rozuzlení je sice zajímavé, jenže celý příběh a chování postav zpětně působí docela vykonstruovaně a nepřirozeně (jmenovitě scéna zavraždění jedné ženy). Z herců exceluje Amy Adams. Gary Oldman, Julianne Moore nebo Anthony Mackie víceméně nevyužiti. 60%

Greta - osamělá žena (2018)

Jak mnozí píší, Gréta není příliš originální, přesto si pozornost dokáže získat jinou cestou. V první řadě poměrně rychlým rozjezdem a tempem, ve druhé stalkingem, který brzy přechází v útoky, a v té třetí několika solidními zvraty, jenž neobsahují řadu klišé. MOŽNÝ SPOILER Primárně musím zmínit solidní využití kamarádky hlavní hrdinky, která překvapivě neslouží pouze jako jedna z obětí psychopatky, a rovněž neobvyklý zvrat v podobě snu. KONEC MOŽNÉHO SPOILERU. Jen Chloe je pro její roli docela škoda. Inspirace jinými kousky sice zřejmá, na druhou stranu oceňuji, že tvůrci nešli tou nejlacinější možnou cestou. 75%

Falcon a Winter Soldier (2021) (seriál)

Minisérie má jeden zásadní problém, a tím je, že se věnuje spíše Falconovi. Ne, že by Bucky neměl svůj vývoj, ale téměř po celou dobu prostě působí jako takový nahrávač, nikoliv přímo jedna ze dvou titulních postav. Přitom je mnohem zajímavější díky minulosti Winter Soldiera, kterou neprohlubuje tolik, kolik by potřebovala. Když vezmu v potaz čas, který pro sebe hrdinové mají, je jejich vývoj poněkud slabý. To však neplatí pro kamarádskou chemii, jenž nedosahuje kvalit ve známých buddy filmech, přesto nalezneme několik scén, kde se dvojice parádně doplňuje. SPOILER Samovo finální rozhodnutí stát se novým Captainem Americou je pochopitelné, na druhou stranu mi připadá nefér vůči Buckymu, který se tak v podstatě neposouvá ze své role "parťáka k ruce". Je to škoda i vzhledem k tomu, že v dosavadních událostech byl Winter Soldier mnohem důležitější a tohle trochu podkopává jeho význam. KONEC SPOILERU Rozhodně však musím pochválit linku Sharon Carter, která zde sice nefiguruje příliš, ale její úloha je nakonec poměrně překvapivá. Mohu dodat jediné, pokud někdy vznikne další celovečerní Captain America, měl by fungovat minimálně na bázi tohoto seriálu - dvě titulní postavy, protože nový Captain sám o sobě vážně neutáhne takový celek. 70%

Godzilla vs. Kong (2021)

Tak ještěrka a opička nám už zase skotačí, prozatím na internetu, posléze i (snad) v kinech. Filmu dominují, ostatně jako všem podobným, primárně akční scény. Těch je však překvapivě relativně málo. První střet dvou hlavních aktérů na moři je docela krátký, ten druhý zároveň finální. Oceňuji, že tvůrci vytvořili zajímavější choreografii a přehledné souboje. Škoda jen, že pořádně si divák užije až ke konci, který přichází poměrně rychle. Snímku trochu škodí i fakt, že přichází až po Pacific Rim a podobných filmech, což mu v rámci velkoleposti ubírá na působivosti. Jelikož Godzilla stihl již dva celovečerní filmy, tento se věnuje spíše Kongovi, jenž zaznamenává určitý vývoj. Godzilla je naproti tomu odsunut na vedlejší kolej a prostor mu patří pouze v akci, což rozhodně není ku prospěchu věci, dá se to ovšem pochopit. Nejhorší stránkou jsou tak lidské postavy. Monsteruniverzum má poměrně špatný zvyk, kterým je ignorace celé řady lidských aktérů z předchozích dílů a jejich významu. Když už tvoří propojené filmy, měli by vracet do "hry" alespoň důležité hrdiny. Zde se sice objevují M. B. Brown a K. Chandler, na druhou stranu chybí například Z. Zhang nebo Charles Dance v roli ekoteroristy sehrávajícího klíčovou úlohu v pokračování Godzilly. Godzilla vs Kong se přitom zabývá hrozbou lidského spiknutí proti Titánům, takže by do kontextu dobře zapadal. A to nejsou zdaleka jediní. 60%

WandaVision (2021) (seriál)

Scarlet-Witch se konečně předvádí v plné kráse, Vision KONEČNĚ dostává pořádný prostor (ne, že by bylo jeho hostování v Avengers a Občanské válce vyloženě chabé, ale z deseti minut prostě příliš obsáhlou roli nevytvoříte) a Marvel představuje prozatím nejoriginálnější verzi svých příběhů. Mínusem je snad jen to, že sitcomová podoba seriálu je zajímavá, ale nikoliv důležitá. SPOILER Obsazení Quicksilvera v Petersově podání hodně potěšilo, mám však takový špatný dojem, že se jednalo pouze o jednorázovou záležitost. KONEC SPOILERU. Akce je tentokráte naprosto minimum a její provedení není nijak oslnivé (efekty jsou místy dokonce slabší, vzhledem k tvrzení Marvelu, že tyto seriály mají mít filmový rozpočet). Záporáci mizerní, ale oceňuji, že alespoň v případě hlavního padoucha vyzkoušeli tvůrci jiné pojetí. Vedlejší postavy převážně nerozvinuté (s výjimkou nastínění charakteru Monicy Rambeau), na druhou stranu s takovou Darcy jsem nepočítal, že ji ještě někdy uvidím. Marvel mě začíná přesvědčovat, že můžeme očekávat návrat jakékoliv postavy. Nemohu potvrdit názor některých, že tato minisérie není vůbec podstatná pro další dění v marvelovských filmech, nicméně, její události rozhodně neovlivní příběh takovým způsobem jako například Civil War. Přesto je zřetelně naznačeno, že minimálně samotný vývoj Wandy bude směřovat k nějakým větším věcem. 70%

Liga spravedlnosti Zacka Snydera (2021)

Co se zprvu zdálo jako zbožné přání, stalo se realitou (ačkoliv namísto fanouškům by měl Snyder děkovat možná spíše covidu :(). Rozhodně nepatřím k odpůrcům původní verze tohoto filmu, ale musí se nechat, že Snyder cut je mnohem bohatší a zajímavější. Kromě toho, přestože spoustě diváků tento styl nevyhovuje, Snyderova "temnota" dává Justice League osobitost a originalitu, díky níž nepůsobí jako "kopie Avengers". Všem postavám se dostává více prostoru, což je znát zejména u Cyborga, Flashe a Aquamana, kterým se dostalo výrazně lepší péče. Z těch tří musím zmínit hlavně Cyborga, jemuž Snyder dopřává maximum snad ve všech ohledech. Ačkoliv Aquaman se mi zdál ve druhé polovině docela upozaděný, přesto se vyřádil alespoň v akci. A narozdíl od původní kinoverze mají všichni své klíčové místo i v akčním finále. Dokonce i ta záporná strana - Steppenwolf a Darkseid, jsou mnohonásobně silnějšími záporáky. Stejně jako v kinoverzi, i zde jsou tahouny příběhu Batman a Wonder Woman, přičemž oba znovu slouží rovněž jako průvodci dějem. A stejně jako v kinoverzi, i zde má bohužel nejmenší roli Superman (jen o pár minut více než v původním sestřihu), kterému Snyder cut přidává alespoň neobvyklý černý oblek (přiznám se, že jsem si přál, aby se ve finále objevil i v tom klasickém) a mimo jiné z něho stále činí velmi důležitou postavu, jejíž přínos je ve výsledku zcela nezpochybnitelný. Plusem je, že všechny jeho příchody na scénu jsou skutečně výrazné. Mínusem, že postava takového formátu by dle mého měla mít větší roli. Jediné, co mi opravdu chybělo, je scéna konfrontace mezi Wonder Woman a Batmanem v souvislosti s oživením Supermana, kterou zde nahradili pouze jistou skepsí ze strany Aquamana, ovšem nemělo to zdaleka takový náboj jako v kinoverzi. A abych nezapomněl na samotný vizuál, některé efekty vypadaly trochu hůře (primárně Martian Manhunter). Nejpřekvapivější na celém filmu je pro mě asi fakt, že ty čtyři hodiny mu vlastně celkem sedí. Ne, že bych nenalezl několik méně podstatných scén k vystřížení, ale jako celek do sebe vše zapadá a funguje. Takový dojem jsem neměl snad ani u rozšířené verze Pána Prstenů (a to je co říci). Takže, pane Zacku Snydere, předvedl jste se! Tímto způsobem velmi rád požehnám vzniku dalších přírůstků do tzv. "Snyderverse". 85% PS: Pochybuji, že nějaké pokračování vznikne. Pokud však ano, dočkali bychom se jednoho z nejzajímavějších a nejneobyčejnějších hrdinských filmů v historii.