Admirál (2015)

Veľkolepo spracovaný pamätník nizozemského obchodníka s čiernym mäsom, len čo je pravda. Námorné bitky trochu jednotvárne, ale vo svojej veľkoleposti sa vyrovnajú aj Pirátom z Karibiku, kostýmy a dobová atmosféra úplne precízna, akurát postavy sa správajú akoby z dnešnej doby... Takže áno, zopár kozmetických úprav by to znieslo, ale pre mňa sú to naozaj len kozmetické záležitosti, ktoré chýbajú k dokonalosti.

Agent bez minulosti (2002)

Perfektne akcne, skvely napad a atmosfericke do sameho konca. Moby zabezpecil, ze su zaujimave aj titulky na konci filmu, takze ma to bavilo aj po zaverecnom happyende...

Alfa (2018)

Praveký Hačikó na mňa nepôsobil. Ale čo sa dalo čakať, keď najlepší herecký výkon podal v tomto prípade pes? A k tomu dej pôsobil tak uponáhľano-utrápene, až si jeden myslí, že tvorcovia to už od začiatku nemysleli vážne a iba sa nechali strhnúť vidinou rýchleho zárobku alebo sladkými rečami producentov.

Anděl Páně 2 (2016)

Dvojka ďaleko lepšia ako jednotka a to som považoval prvú časť za vynikajúcu po všetkých stránkach. Anjel Pána naprataný hláškami a humorom sa zjavne utrhol z reťaze a tie religionistické fóry nabrali na sile, častosti a intenzite, čo je len dobré. Už teraz patrí medzi rozprávkovú vianočnú klasiku...

Angry Birds ve filmu (2016)

Vogelsdorf ma nijako výrazne neohúril. Až na pár vtipných heftov typu Calvin Schwein alebo odkaz na Schweining to bola celkom nuda. Otrepaná zápletka otrepaného príbehu zasadená do kulís známej apky. Nič viac. Dokonca ani tá ťuťumuťu grafika malých nožičiek, krídelok, zobáčikov a veľkých očí ma už neberie. V súčasnej ponuke animákov to bol teda skôr nižší level typu teleblbís, pre práve vyliahnuté mláďatá.

Anna (2019)

Neznáma Anča síce vyzerá skôr ako herečka z filmov na pornhube a v niektorých scénach to hraje, akoby mala veľmi konkrétne skúsenosti práve z tohto webu - if you know what i mean - ale Besson z toho nakoniec vytrieskal oveľa viac, než len "hot blonde with two agents". A to bezpochyby hlavne vďaka skvelej Jelene a parádne rytmickému deju plnému skvelých bojoviek v štýle všetci na jednu a hádaj, kto vyhrá.

Annabelle 2: Zrození zla (2017)

Nerozumiem tomu, niekto natočí film pre 13 - 15 ročných, ale prístupnosť tam strelí 18+. Mám taký pocit, že súčasné horory by sa mali deliť na niekoľko kategórií: 1. Cartoon horror, 2. Teenage horror, 3. Light horror, 4. Horror without scream a napokon 5. Real horror. Annabelle 2 sa pohybuje niekde medzi prvými dvoma kategóriami, takže verím, že kino plné násťročných revalo hrôzou a po návrate domov upratalo všetky Barbie, ale na mňa to nepôsobilo. Množstvo nelogického strašenia a neustále ukazovanie démonov pre tých s menšou fantáziou, zabili celý potenciál strašidelnej bábiky. Pritom to prvú polhodinu držalo celkom obstojnú atmosféru, na ktorej pozadí sa sem tam niečo mihlo, občas čosi buchlo, žuchlo, bliklo a pod. Potom si však pán režisér povedal, že jeho postavy treba spraviť nelogickými, celé to premastiť polopatizmom pre mentolky a tak dodrbať (po Lights out) ďalší obstojný námet. No čo, peniaze sú peniaze a držanie žánru musí ísť bokom...

Anthropoid (2016)

Keď pozorujem to neustále porovnávanie vtákov, ktorý Anthropoid bol "lepší", "horší", "kvalitnejší" a pod., napadajú mi slová klasika Donutila: "A komu tím prospějete?!". Ellisov Anthropoid je veľmi dobre spracovaný, čo treba oceniť s ohľadom na to, že nejde o tunajšieho režiséra. Vidno, že Ellis sa príbehom atentátu zaoberal dlhšiu dobu a nenamiešal to v nejakom večernom rýchlokurze dejín druhej svetovej vojny. Nemal som záujem o dokumentaristický snímok a preto sa mi páči hlavne psychológia hlavných postáv a ich vnútorné prežívanie. Máme tendenciu vnímať aktérov ako hrdinov, ktorí do toho (doslova) skočili bez okolkov, no aj oni mali rodiny, boli mladí a celý život pred sebou. Film sa nesnaží moralizovať alebo nejako špeciálne podsúvať divákovi hodnotenia a to aj v prípade, že dobrí a zlí sú ešte pred vstupom do kina každému jasný (teda sem nepočítam dementov, kreténov a imbecilov, ktorí buď nemajú žiadne historické vedomosti alebo majú na krku vydlabanú tekvicu plnú nacistických sračiek). Oceňujem aj to, že film sa nezameral iba na dvoch hlavných aktérov, ale ukázal aj peklo, ktoré si prežili všetci tí, ktorí im akokoľvek pomáhali. Uznávam, že "čeština" Dornana a "slovenčina" Murphyho bola pri rozhovore s niektorými rodákmi trochu odlišná, ale to mi vôbec nevadilo. Ak by na tom niekto staval svoje hodnotenie, odporúčam to vnímať ako "nárečia" :D. Záverečná scéna bola na nervy a nič na tom nemenil ani fakt, že vieme, ako sa to skončilo. Jednoducho, vďaka ti Ellis, že si sa pridal k tým, ktorí ukázali svetu a aj mnohým Čechom a Slovákom, že máme svojich hrdinov a máme byť na koho hrdí.

Ant-Man a Wasp (2018)

Milé, ale hlavne vtipné. A to, že dosť. Bavil som sa na viacerých heftoch a najviac na Miškovi Peňovi - škoda, že nedostal viac priestoru... Inak to bolo v celku pozerateľné a aj rozprávkový happyend na konci ma nijako zvlášť nevyrušil. Takže celkovo hodnotím jedným slovom - fajn.

Aquaman a ztracené království (2023)

Digitálne podmorské blato so strašne silenými morálnymi odkazmi. Také, no, nie je to ani vtipné, ani napínavé a ani prekvapivé, ani... o dvadsať minút si nebudem pamätať, že som to videl.