Purpurová barva (2023)

The Color Purple. Spielbergov film poznám a pamätám si, že je to veľmi silný a smutný príbeh. Keď som sa dozvedela, že sa chystá nové a dokonca muzikálové spracovanie, na jednej strane som sa tešila a na druhej strane som mala menšie obavy. Mám veľmi rada muzikály, ale spracovať život plný utrpenia a bolesti muzikálovo mi prišlo trochu zvláštne a dosť odvážne. A výsledok? Som spokojná!!! The Color Purple funguje ako dráma výborne, príbeh je pútavo vyrozprávaný od začiatku až do konca, vďaka kamere a zaujímavej hoci jednoduchej výprave je to aj po vizuálnej stránke zážitok. Ako muzikál to veru funguje tiež. Muzikálové časti vhodne zapadajú do celého príbehu, nie je ich tak veľa, že by rušili, práve naopak, sú pre diváka príjemným spestrením. Herecké výkony sú tiež veľmi dobré, len trochu málo Halle Bailey. Nové spracovanie sa nevyhlo tomu, aby nebolo aspoň trošičku poznačené dnešnou dobou (prvky feminizmu a ženskej emancipácie - verím, že v knižnej predlohe to asi presne tak nebolo, knihu som nečítala), ale celkovo je to naozaj pekný film, ktorý má hĺbku a má čo  povedať. Je to vlastne taký darček🙂. Až mám chuť pozrieť si ešte raz pôvodný film, aby som vedela porovnať. Emócie fungujú parádne, keby som to nepozerala v kine, asi by som plakala a plakala a plakala. Krásny film. 80%. [Cineplex Mannheim, OV].

Jméno růže (1986)

Román Meno ruže som nielen čítala, mala som ho naštudovaný a zreferovaný na niekoľkých stranách môjho filozofovania ;) ale to bolo už dávno. Počas sledovania filmu som prekvapivo zistila, že som ho vlastne nikdy nevidela a to som si bola istá, že áno. Totižto tento film nebol vôbec totožný s tým mojim, ktorý som si vytvorila vo vlastnej fantázii len na základe knihy, ale uvedomila som si to hlavne preto, že veľa vecí z knihy vo filme nie je, veď jasné, to by musel mať o dve hodiny viac, taktiež tá "moja" knižnica vyzerala oveľa krajšie! Sean Connery je tu vynikajúci!!! Meno ruže je podľa mňa veľmi dobre sfilmované, dalo by sa o ňom fakt veľa rozpisovať. Mala som možnosť vidieť ho v kine, o to viac vynikla precízna práca s kamerou, hoci tých exteriérov by som uvítala aj viac. Len ma trochu prekvapuje, že sa tento európsky (neviem prečo som si vždy myslela, že je to americký film) snímok radí medzi BEST OF CINEMA. Už len dodám, je to ten typ filmu, pre ktorého lepšie pochopenie je potrebná znalosť predlohy. [Kino LUX, Frankenthal, Movie Classics, dabing, 18.02.2024]. 🌹🌹🌹🌹

Kung Fu Panda 2 (2011)

Po: "You gotta let go of that stuff from past, because it just doesn't matter! The only thing that matters is what you choose to be now." Jednotka ma bavila viac, ale tu sa aspoň Po dozvedel, prečo on je panda a jeho daddy hmh ako panda nevyzerá a zistil, prečo bol ako malý nájdený v prútenom koši :).

Gilmorova děvčata - Dvojí rande (2001) (epizoda)

V dnešnej dobe by Lorelai mala určite doma nejaký extra špeciálny kávovar🙂. Od Double Date som čakala viac, minimálne viac humoru. A koho by to zaujímalo, Lauren Graham meria 1,75m, keďže tu ju niekto nazval príliš vysokou. Chýbali Emily s Richardom.

Rod Draka - Druhý svého jména (2022) (epizoda)

Asi som jedna z mála, ktorá tento seriál začala pozerať bez toho, aby som videla čo i len jeden diel GoT. Táto epizóda sa mi doteraz páčila najviac. Zápletka by mohla kľudne byť spracovaná v samostatnom celovečernom filme, mala som pocit, akoby som sledovala film. Veľmi dobré!!!

Funny Face (1957)

Aj keď Singin' in the Rain je oveľa oveľa lepší muzikál, ani Funny Face nie je na zahodenie. Spevácke čísla sú dosť nevýrazné, ale zato tie tanečné sú celkom fajn, hlavne keď je na scéne krehká kráska so zasneným pohľadom Audrey Hepburn. Trochu mi vadilo, že jej nevybrali mladšieho hereckého kolegu, no ale prepáčim im to. Výber lokalít v Paríži je super, najviac sa mi páčilo fotenie v prostredí Château de la Reine Blanche (Audrey v bielych šatách, jarná lúka, jazierko a biele húsky). "Girls, think pink!" [arte]

Jak si vzít milionáře (1953)

How to Marry a Millionaire je veľmi príjemná romantická komédia. Istým spôsobom také pohladenie po duši. Príbeh je dostatočne pútavý. Ako komédia funguje parádne, niekoľkokrát som sa nahlas schuti zasmiala. Romantiky je tu tiež nemálo, čo sa žiaľ o dnešných akože romantických filmoch povedať nedá. A kto má naviac ešte rád New York City, príde si na svoje. Kamera tu nasnímala úplne dokonalé zábery ako pohľadnice. Veľmi ma potešili scénky odohrávajúce sa na lyžovačke v horách v prekrásnom prostredí. Kostýmy sú parádne. Hudba taký balzam na dušu. Vidieť tento film na veľkom plátne a v originálnom znení, prihodím aj piatu hviezdičku. Žeby jeden z najpodceňovanejších filmov Marilyn Monroe? Ja som sa bavila výborne🙂. [arte]

Famílie - Mr. Honesty (2011) (epizoda)

Jabbar: "I wish we were under the same roof family". Úžasný seriál💙.

Americká fikce (2023)

American Fiction podľa môjho skromného názoru by vôbec nemal byť zaradený do kategórie TOP 10 najlepších oskarových filmov. Za najväčšie pozitívum považujem scenár, napísané je to dobre, zahrané tiež, no mohlo to fungovať viac ako komédia. Možno by to celé lepšie vyniklo ako divadelná hra, keďže American Fiction je vlastne o dialógoch. Oceňujem aj nepredvídateľnosť filmu, niektoré scénky sú maximálne nečakané a značne dramatické, kým ďalšie vyznejú až absurdne (pseudonym a celý príbeh okolo toho ako aj názov knihy a jeho schválenie). Humor tu samozrejme je, ale väčšina vtipných a niekedy aj nevtipných dialógov sa týka rasových stereotypov. Hlavný hrdina je istým spôsobom niečo ako černošský Birdman, aspoň mne tak pripadal. Sterling K. Brown je druhý dôvod, prečo som si tento film pozrela, no hlavne som chcela vedieť, či tu bola nominácia udelená právom alebo len kvôli diverzite. Film sa mi páčil asi tak ako Monkovi jeho vlastný bestseller. Prevažne to bola NUDA a preto len 2* prípadne 2 a pol* (pozreté 08.02.2024).

Úsvit (2023)

Idem si tu vyliať srdce...(drobné spoilery). ÚSVIT - SVIT - SVITANIE NA LEPŠIE ČASY? Plusy: Eliška Křenková a jej herecký výkon. Pekné prostredie Tatier. Kamera. Málo, však? Mínusy: Celkovo je film pre mňa dosť veľkým sklamaním. Čakala som niečo iné. Vedela som, že jednou z tém bude obojpohlavný novorodenec, veď je to aj v popise o filme, ale (!!!) že sa celý film bude venovať len jednej téme a to hermafroditizmu a s ním súvisiacim gender problémom, to som nečakala. Pôsobilo to ako čistý kalkul. Naozaj sa nemôžem zbaviť pocitu, že je to tu nasilu vtlačené, veď jasné, šance na filmové ocenenia sa tým zvyšujú, tak prečo to nevyužiť. Mám rada úprimnosť v živote a mám rada úprimnosť aj vo filme a teda zo strany tvorcov. Z môjho pohľadu nebolo celkom fér voči divákom nenápadne schovať skutočný námet tohto filmu. Nie je to vôbec krimi a ani detektívka, "pátranie" ide ako po masle. Je to čiste len a len queer dráma. Ak by som si chcela pozrieť film s touto tématikou, chcem sa sama rozhodnúť, či ho chcem alebo nechcem pozerať. Čakala som niečo o rozkvete fabriky vo Svite, niečo viac "baťovské", niečo viac možno podľa skutočných udalostí. Helenino manželstvo sa napokon javí ako toxický vzťah, ale vo filme nedostáva dosť priestoru. Veď ani mi nie je jasné, či napokon od muža odišla alebo nie. Ťažko mi je uveriť na tú dobu (!!!) obrovskej dávke feminizmu a pokrokovosti hlavnej postavy. Jej správanie, myslenie, názory, výber slov nie sú také, ako by sa od ženy v jej postavení a v tej dobe očakávalo. Pôsobí to nedôveryhodne a umelo. Neverím tomu. Je veľmi poznať, že film bol natočený v dnešnej dobe plnej woke a feminizmu a z každej strany hrnúcich sa "ideológií", až je tým človek a divák presýtený!!! Zasadenie deja do historického obdobia je v tomto prípade podľa mňa veľký omyl. Nefunguje to. Mohli si dať viac záležať aspoň na jazyku. Nemyslím si, že sa vtedy už používali niektoré z pojmov vo filme, alebo napr. len slovo "uhradiť" existovalo vtedy vôbec? "Modernizmus" bije do očí a kazí zážitok z filmu. Nepáčilo sa mi to a som naozaj sklamaná. Tiež sa mi nepáčilo to rozdelenie na "kapitoly" napr. že dnes Helena porodí alebo o koľko dní príde šéf, bolo to skôr trápne a dosť to rušilo. A dočkali sme sa vôbec toho pôrodu? A ešte niečo. Hudba. Buď bola tá hudba príliš nahlas alebo herci rozprávali príliš potichu. Niekoľkokrát som vôbec nerozumela, čo povedali! (pozreté 07.02. 2024)