Okno do dvora (1954)

Ak mám byť úprimná, od Hitchcocka som už videla o dosť lepšie filmy, napríklad The Birds ma bavili oveľa viac. Ak by som udelila tomuto filmu 4*, štvrtá by bola za krásu Grace Kelly a to by nebolo fér voči iným filmom. Rear Window má zopár nezabudnuteľných scénok, no taktiež aj niekoľko nudných momentov. Najlepšia bola Miss Lonelyhearts, ako si pripíjala s imaginárnym priateľom. Grace Kelly bola ako stvorená na to byť pred kamerou, až som prekvapená, ako málo filmov natočila, očividne mala potom už monacká kňažná iné povinnosti a žiaľ aj krátky život. Na Hitchcocka je Okno do dvora dosť málo hitchcockovské, neviem no čakala som asi viac. Až ma to mrzí, že nedávam vyššie hodnotenie, každopádne sú to pekné 3* a možno aj 3 a pol. A vôbec, koho by bavilo celé hodiny pozerať z okna? Síce ešte nebol internet a susedia boli zaujímaví, ale mal fešandu priateľku a on radšej z okna pozeral! A tie krásne šaty, ktoré mala Lisa v prvej scénke s tou bielou sukňou, wow, také chcem🙂.

Pozlacený věk - You Don't Even Like Opera (2023) (epizoda)

Sľubný začiatok druhej série, hoci stále sa to nedá porovnať s Downton Abbey. Nad kostýmami a interiérmi sa až rozplývam😉. Marian Brook je moja najobľúbenejšia postava, v skutočnosti je Louisa Jacobson dcéra Meryl Streep. Škoda, že práve Meryl nehrá napríklad jej tetu, mohla ju stiahnuť do seriálu :). Najemotívnejšie scénky tejto epizódy boli všetky s Peggy. Jediný problém mám s tým, že si už po takom dlhom čase nepamätám všetko, čo sa udialo v prvej sérii!!! 4,5*.

Rod Draka - Potomci draka (2022) (epizoda)

Princess Rhaenyra: "The only thing that could tear down the House of the Dragon was itself."

Invalida (2023)

Invalid je skutočne dobrý film a to hovorím ja, čo slovenské filmy veľmi nepozerám (hlavne kvôli vulgarizmom). Tu mi síce nadávky tiež vadili, ale je to film, ktorý má čo ponúknuť. Normálne obdivujem perfektne napísaný scenár, výborné hlášky, niektoré také vtipné, že som sa musela nahlas smiať, hlavne u dialógov medzi Lacom a Gabom. Gabo bol fakt skvelý. Invalid funguje dobre po každej stránke a to čierne komédie zrovna nevyhľadávam. Celý film ubehol tak rýchlo, že ani neviem ako :) ani chvíľu sa človek nenudí. A áno, každej žene by mal byť venovaný nejaký film :). Takže ponechávam 4* (váhala som či 3* alebo 4*).

5 centimetrů za sekundu (2007)

Keď láska bolí...Pre mňa v poradí už piate anime od tvorcu Makoto Šinkai. Veľmi pekné.

Šílená noc (2022)

Tak toto bolo veru dosť krvavé, viac než som čakala. Na druhej strane, celkovo ma to bavilo viac, než by som čakala. Dokonca ma to dokázalo aj prekvapiť, napríklad tým, že Santa tu je akože skutočný. Nevedela som, že tu budú nejaké lietajúce soby a zázračné vrece s darčekmi. Vopred som vedela len to, že je to nejaký mix známych vianočných filmov, často spomínaných tu v recenziách, tak som bola zvedavá. Jediná sympatická postava (dievčatko nerátam) je tu vlastne ten Santa, ktorého už práca a asi ani život veľmi nebaví, má radšej alkohol ako mlieko a malých prckov už má plné zuby. Dávam 3*, ale tej krvi mohlo byť menej. A ešte nechápem, prečo sa Violent Night volá v českom preklade Šílená Noc, keď je to raz violent!!! Vlastne ešte niečo. Nemali byť tí ľudia v tom dome trochu viac vystrašení? Vyzerali byť dosť pokojní, ešte aj darčeky si začali dávať!!! A alarm? Nespustil by sa hneď v takom veľkom sídle pri požiari alebo dyme? Niektoré hlášky boli dobré a niektoré situácie vtipné. 60%.

Setkáme se v St. Louis (1944)

Mladučká Judy Garland a jej "Have Yourself A Merry Little Christmas". Meet Me in St. Louis je rozdelený podľa ročných období počnúc letom a končiac jarou. Hoci Vianoce tu majú relatívne malý priestor, Meet Me in St. Louis sa radí na zoznam vianočných filmov, na čom má zásluhu predovšetkým už spomenutá legendárna skladba. "Have Yourself A Merry Little Christmas" je tou najzapamätateľnejšou scénkou filmu. Tootie: Wasn"t I lucky to be born in my favourite city? 65%.

Jih proti Severu (1939)

Gone with the Wind je filmová klasika💙 Už by som asi ani nespočítala, koľkokrát som Odviate vetrom videla, mali sme ho doma na VHS-ke a myslím, že aj knihu som čítala. Vivien Leigh je dokonalá Scarlett O'Hara a Clark Gable je dokonalý Rhett Butler a v role Malenie Hamilton si tiež neviem predstaviť nikoho iného než Oliviu de Havilland. Na filme musím pochváliť všetko, je bezchybný. Herecké výkony, kostýmy, výprava, kamera, hudba, berúc do úvahy rok vzniku, to fakt že klobúk dole. Okrem toho ide o perfektné sfilmovanie knižnej predlohy. Je to pozoruhodný a jedinečný príbeh. Charaktery postáv sú dokonale vykreslené. Scarlett je stelesnením ženskej krásy, tej vonkajšej, kým Melanie je stelesnením vnútornej krásy, dobroty a láskavosti. Emócie tu všetky fungujú na 100%. Nechýba niekoľko vtipných scénok, ale oveľa viac je tých dramatických, v závere (asi posledná pol hodina) je to tak emocionálne silné a vyčerpávajúce, že až srdce rozbolí. Už si to asi zakážem pozerať pred spaním, lebo to celé až veľmi prežívam a potom nemôžem zaspať. Pôvodne som mala na Novoročný večer v pláne niečo iné, no keď som v TV programe zbadala tento filmový klenot, neodolala som. Už ostáva len dúfať, že nikdy nevznikne nejaká nová multi-kulti verzia, kde budú otrokov hrať belosi. Nech sa to nikdy nestane. [Arte, s mamkou]. EDIT: V kine to bolo veľkolepé!!! [Kino LUX, Movie Classics, 14.04.2024 - k úplnej dokonalosti mi už chýbalo len znenie v originále, inak paráda!] Rhett Buttler: "I can't go all my life waiting to catch you between husbands." Balzam na dušu. Nádhera. Filmový skvost. Film na veľa pozretí. Dokonalosť. 💯

Klíč svatého Petra (2023) (TV film)

Krásny zámok a prostredie, ale rozprávka ma príliš nezaujala. Vodník a svätý Peter sú perfektne obsadení, to chválim, ale princezná a ani Tobiáš sa mi až tak nepáčili, dokonca som miestami bola na vodníkovej strane, hlavne keď mu chudákovi ukradli tú zlatú rybku. Už ma asi nebavia rozprávky, kde sa opakuje stokrát videné, kráľ je len figúrka na šachovnici, všetko rozhodujú radcovia a princezná si ani ženícha nemôže sama vybrať. Aspoň tie úlohy mohla vymyslieť ona. Nepáčilo sa mi aj to vyhrážanie sa peklom a vôbec, čo robil svätý Peter v krčme? Veď mal byť v nebi. 55%. (na hrane medzi 2 a 3*).

Tři zlaté dukáty (2023) (TV film)

Tak toto ma fakt milo prekvapilo. Pekná rozprávka. Krásne prostredie. A taká netradičná. Len sneh mi tam chýbal. Bonus: Pekné slovenské mená Juraj a Ondrej - mená našich detí🙂. Tri zlaté dukáty odo mňa dostávajú pekných silvestrovských 70%.