Šógun - Dámy vrbového světa (2024) (epizoda)

Názov Ladies of the Willow World znie síce romanticky, ale vzhľadom na to, čo tu Willow World znamená, vhodnejší názov by bol Pillow World. Vyjadrím sa ešte k predstaviteľke Mariko. Už som písala, že Anna Sawai je najkrajšia Japonka, akú som doteraz videla a vlastne asi aj najkrajšia Aziatka :). Verím však, že ju nevyberali len podľa krásy, hlavne tu v tejto epizóde (ale aj celkovo) podáva Golden Globe - hodný a Emmy - hodný herecký výkon. Čítala som s ňou aj zaujímavý rozhovor, musela sa naučiť dobovú japončinu (vraj sa dá prirovnať k shakespearovskej angličtine), nový prízvuk v angličtine, jazdiť na koni, ako aj to ako sa správne nosí kimono, ktoré má 7 vrstiev a nedá sa v tom normálne chodiť! Aspoň už viem, prečo tu všetky ženy tak smiešne chodia. Takže Anna má môj obdiv. Škoda, že to isté nemôžem povedať o Anjinovi, Cosmo Jarvis sa nemôže s takou Annou Sawai ani porovnávať, on je aspoň zatiaľ len priemerný. Možno ešte prekvapí. Shogun je naozaj výnimočný seriál. British Columbia tu vyzerá ako Japonsko, teda nikdy by som neprišla na to, že nenakrúcali v Japonsku. 4 a pol*. (pozreté 26.03.2024)

Jeden život (2023)

Pekný film, len mám smolu v tom, že som už videla film Nickyho rodina (takisto v kine) a tým pádom mi je obdivuhodný príbeh Nicholasa Wintona dobre známy a tak tento nový film o ňom a jeho deťoch ONE LIFE nezapôsobil na mňa až tak, ako keby to bolo moje prvé zoznámenie sa s ním. Páčili sa mi herecké výkony, najmä Anthonyho Hopkinsa. Obdivujem odvahu, pracovitosť, vytrvalosť a pokoru skutočného Wintona, jemu ako človeku by som dala najvyššie možné hodnotenie, ale aj filmu dávam tiež celkom pekné hodnotenie. Akurát, že Winton si ho už nepozrie. Hopkins môže byť hrdý na to, že mal tú česť zahrať si Wintona, veruže ešte viac hrdý ako by bol Winton, keby vedel, že vo filme o ňom ho bude hrať legenda ako Hopkins. [OV Sneak Surprise Preview, CineStar Mainz, poznámka pre mňa: súťaž Pepsi & UEFA].

Irské přání (2024)

Niekedy aj my dospelí potrebujeme rozprávočku ako je Irish Wish. Mne sa to páčilo. Mám rada, keď je vo filme vyrozprávaný jeden príbeh vo viacero verziách, typu čo by bolo keby alebo čo by nebolo keby. Bol by to len obyčajný romantický film, ale tým, že tu bol pridaný ten rozprávkový element "I wish", tak má v sebe Irish Wish hneď väčšie kúzlo, viac romantiky a tým pádom vznikajú aj vtipné situácie. Krásne írske prostredie u mňa tiež zabodovalo. Dej je od začiatku do konca maximálne predvídateľný, ale nič iné som ani nečakala. Mohli dať aspoň jednu spoločnú scénku Lindsay Lohan a jej filmovej mamy Jane Seymour. Prečítala som si tu všetky komentáre, keďže ich nie je tak veľa a pobavilo ma, že podľa niektorých je Lindsay už stará na nevestu, hehe taká JLo hrá nevesty aj v 50ke. Pozitívne hodnotím aj to, že Irish Wish nie je vôbec trápny ani nevkusný film ani nič z toho, čomu sa dnes hovorí "romantická komédia" a pritom to často nie je ani jedno. Príjemná romantická komédia s rozprávkovým nádychom v nádhernom írskom prostredí. 3,5*.

Přišla v noci (2023)

Prišla neohlásene v noci a nemala v úmysle odísť. Aj taká môže byť svokra. SUPER film. Nebyť otvoreného konca, dám plný počet. 4,5*.

Kung Fu Panda 3 (2016)

Animácia je prekrásna a čiste len za ňu a za hudbu Hansa Zimmera by som dala jednotku s hviezdičkou. Pokiaľ ide o vyrozprávanie príbehu, Kung Fu Panda 3 už veľmi nemá čo povedať, čím novým zaujať. A aj vtipných scénok je veľmi veľmi málo. Viac ma teda zaujal krásny vizuál a nádherná hudba ako samotný príbeh, ktorý často dosť nudil. Dokonca ani deti sa až tak nebavili a malo by to byť hlavne pre deti zaujímavé. Dávam slabšie 3*.

Radikální metoda (2023)

Wow!!! Wow!!! Wow!!! Len raz alebo dvakrát za rok sa stane, že ma nejaký film takto zasiahne. Som nesmierne vďačná, že sa tento krásny, obohacujúci a neskutočne silný príbeh ku mne dostal. Ani som nevedela, že taký film existuje. Dostala som ho ako jeden z dvoch filmových prekvapení počas jednej kino akcie, inak by som sa k nemu pravdepodobne nikdy nedostala a to by bola veľká škoda. RADICAL je presne ten typ filmu, u ktorého si poviem, áno, presne kvôli filmom ako je tento tak veľmi milujem filmy a kino. Eugenio Derbez je výborný a nielen on, všetci sú super a aj detské herecké výkony sú obdivuhodné. Najväčšia sila je v tom, že toto je príbeh podľa skutočných udalostí. Nemohla by som byť spokojnejšia a odporúčam každému, kto má tak rád filmy ako ja a kto miluje skutočné príbehy. [KINO VINO, 21.03.2024, Kino LUX, Frankenthal, dabing]. 95%.

Cocorico (2024)

OH LA LA alebo Cocorico je príjemná a vkusná komédia, pri ktorej dostanete chuť na víno😉. Je to vlastne taká tá typická francúzska komédia s Christianom Clavierom, kde si Francúzi uťahujú sami zo seba a rovnako tak si robia srandu aj z iných národov a je to celé také milé a sympatické a skutočne vtipné. O to vtipnejšie, keď to človek sleduje v kine v Nemecku a zrazu príde trefná hláška typu "Nemecko? Kto by chcel žiť v Nemecku? Veď ani Nemci tam nie sú spokojní" a tu sa dalo celé kino do popuku😁 fakt som sa dobre zasmiala. Scénka s "Alžbetou" na veľvyslanectve bola sto bodová! Takisto aj tajný úkryt zbierky jednej nemenovanej krajiny. Naviac sa film odohráva v peknom prostredí v Chateau niekde vo francúzskych viniciach a tú vôňu vína je cez to plátno až cítiť :). Ideálny film vrámci akcie KINO VINO. [21.03.2024, Kino Lux, Frankenthal, dabing]. 65%.

Chudáčci (2023)

Sama so sebou sa neviem dohodnúť, ako mám Poor Things ohodnotiť. Časť mňa hovorí, aby som tomu dala 4* z dôvodu, že je to originálne, no najmä tak pútavo natočené, že som sa ani chvíľočku nenudila. No stále neviem, či sa mi to vlastne páčilo. Zaujalo a zaujímalo, ale aj páčilo? A tu je ten problém. Pretože dosť veľa vecí sa mi nepáčilo, tým pádom by moje hodnotenie mohlo výrazne klesnúť. Čo sa mi nepáčilo? Nepáčilo sa mi, že nie celý film je farebný, teda tá prvá čierno-biela časť s divnou i keď netypickou kamerou, zatiaľ hodnotím iba vizuál. Farebná časť ma prekvapila sýtymi farbami, Lisabon pôsobil až neskutočne, aj plavba loďou, celá výprava a kamera pôsobili zaujímavo, originálne, ale stále nejako čudne. Kostýmy mi pripadali až príliš pompézne, ale do celej tej fantasy výpravy sa hodili. Hudba sa mi až tak nepáčila a niekedy ma vyslovene rušila. A teraz prejdem k scenáru a samotnej postave Belly. Ďalej už niekoľkonásobný SPOILER!! Vedela som, že Bella bude mať telo ženy a mozog dieťaťa, ale nevedela som, ako sa to stane. Už to samo o sebe je creepy, aj keď je to sci-fi. Okay, Bella je experiment, prečo jednoducho nenechal ten doktor to dieťa žiť vo vlastnom tele? Jasné, bol by to iný film alebo žiaden film. Ako povedal, Bella je jej vlastné dieťa aj jeho matka a zároveň oboje a vlastne ani jedno z toho! Ako mám rozumieť tomu, že v úvode je Bella ešte len batoľa, ktoré sa učí chodiť a rozprávať, nie je úplne jasné, koľko času ubehne, keď je už na svojej dobrodružnej ceste spoznávania sveta (presnejšie sexu) kedy ešte stále nevie úplne normálne udržať rovnováhu, ale zato má už vyskúšané viaceré sexuálne polohy, ktoré hravo zvláda. Je to už žena alebo stále ešte dieťa?!!! Nepáči sa mi, že film sa až príliš zameral len na tú jedinú stránku spoznávania "sveta" a seba samého, len čiste na sexuálny aspekt. Akonáhle Bella objaví, čo všetko dovtedy nepoznané sa dá s telom robiť, už ju nič iné nezaujíma, okrem toho, že trošku neskôr začne čítať knihy. Myslím si, že keby nechali Bellu skutočne spoznávať svet a nielen sex, Poor Things by bol zaujímavejší a hlavne vtipnejší film. Áno, je to komédia, no nedá sa povedať, žeby sa niekto schuti smial, no niektoré momenty a dialógy vtipné boli, no vždy tak trochu awkward. Nepáčilo sa mi, že z Belly urobili prostitútku. V Paríži mohla trebárs spievať alebo tancovať, ale áno bol by to zase iný film. A potom som už vôbec nepochopila, prečo odišla z vlastnej svadby s pre ňu neznámym mužom. Bella je zvedavá bytosť, lenže aj ja ako divák som bola tiež zvedavá. Zvedavá, na to, aký život žila Bella ako Victoria a vidieť, aká bola, nie iba si domyslieť a tiež som sa chcela dozvedieť, prečo ukončila svoj život tak tragicky aj život nenarodeného dieťaťa. Keby skrátili sexuálny život Belly, mohli nám aspoň na pár minút ukázať Victoriu. Na tie "chirurgické" záležitosti sa tiež dobre nepozeralo, uuuf, ale úplne najhrôzostrašnejšia bola tá babizňa, ktorá si robila zálusk na Bellu a človek nevedel, čo od nej očakávať. Často som tak od režiséra nevedela, čo očakávať, mám pocit, že Yorgos Lanthimos si okrem extravagantného vizuálu potrpí aj na shock value. Poor Things je taký bizár a ja ani v čase, kedy píšem recenziu, vôbec neviem, ako ho mám ohodnotiť, pretože mám zmiešané pocity. Emma Stone je naozaj takým pilierom celého filmu. Myslím si, že veľa divákov ide do toho len kvôli nej. A ešte jedna vec. Prečo Belle tie vlasy tak rýchlo rástli, prípadne prečo jej ich nepodstrihovali, to som tiež nepochopila. No bizár nad bizár. Chcela som film Poor Things vidieť, videla som. Chcela som ho vidieť v kine, videla som ho v kine, aj keď za tú cenu, že som prišla domov z kina v noci o druhej. Na imdb som si všimla, že ľudia väčšinou hodnotili 9 alebo 10 z 10 alebo potom najnižšími číslicami. Poor Things je skrátka jeden z tých filmov. Účel splnený, Lanthimos s Poor Things zaujal na festivaloch aj na Oscaroch, ale kultový film z toho nebude. Asi iba na jedno pozretie a určite nie pre každého. Veru nie. Celkovo si myslím, že námet ŽIVOT BEZ ZÁBRAN sa dal spracovať oveľa zaujímavejšie a hlavne ústretovejšie voči divákom. V popise je asi omylom slovo romantický!!! Bella Baxter: : "If I know the world I can improve it." [Cineplex Mannheim, OV]. Rated R for strong and pervasive sexual content, graphic nudity, disturbing material, gore, and language.

Duna: Část druhá (2024)

V čase, kedy píšem recenziu, je Dune: Part Two v prvej TOP 10 na čsfd a má neuveriteľných 92%. To len tak pre zaujímavosť. V prvom rade chcem povedať, že dvojka sa mi páčila viac ako jednotka (aspoň o hviezdičku viac). Veľa robí aj kino. Až na dvojku som si zašla do kina a je to naozaj film, na ktorý sa oplatí ísť. Technická stránka filmu je dokonalá. Kamera, hudba, vizuálne efekty, to fakt že wow! Herecké výkony tiež TOP. Rebeccu Ferguson som ešte tak hrať nevidela, až som sa jej bála :). Timotheé Chalamet tu asi podal svoj zatiaľ životný výkon. Od Zendaye som čakala ešte trošilinku viac. Florence Pugh mala dosť málo priestoru. A masky, páni Austin Butler vôbec nevyzerá ako Austin Butler, inak tiež dobre zahrané. Už len dodám, že po emocionálnej stránke ma film až tak nezasiahol a piatu hviezdičku nedávam aj preto, lebo pre nás, ktorí sme Dunu nečítali, teda aspoň pre mňa ostávajú konanie, motivácie a myšlienkové pochody niektorých postáv nie úplne jasné (trebárs Jessica). Mohli to napísať/natočiť zrozumiteľnejšie pre všetkých. Ale dobré to bolo, ten zvuk v Dolby Atmos kinosále už samo o sebe je niečo, čo doma nezažijeme a ešte keď do toho hrá Hans Zimmer :). A páčilo sa mi aj to "surfovanie" po púšti. 80%. [Cineplex Mannheim, OV]

Ptáci stěhováci (2023)

Milá rozprávočka nielen pre najmenších. Animácia je krásna a vyniká aj vďaka rozmanitosti a nápaditosti, s akou šikovne obmieňa jedno prostredie za iné. Raz sme v horách, potom vo veľkomeste, nie len tak hocijakom, ale rovno v NYC a tak sa letí ďalej až na Jamajku. Tie výlety a prelety a svet z vtáčej perspektívy sú na celom filme najlepšie. Kino s detičkami. 70%. [Kino Worms].

Ovládací panel
6. nej uživatel Německo