Přátelé - Phoebina bývalá parťačka (1997) (epizoda)

Hviezdou tejto epizódy je pre mňa Phoebe🙂. FRIENDS je pre mňa predovšetkým NOSTALGIA. Návrat k starým známym priateľom a do čias, kedy bolo dovolené robiť si srandu aj z vecí, ktoré by sa už dnes považovali za nanajvýš nevhodné, viď "humor" v tejto epizóde, keď Joey hodil "niečo" (nebudem prezrádzať) do krbu. Škoda, že Ganther dostáva len minimum priestoru, je super. A k Rachel, som na jej strane! Keď Ross s ňou chcel ísť len preto, že žiarlil, aspoň nemal zaspať!

Šógun - Propast života (2024) (epizoda)

Vcelku veľmi dobrá epizóda!!! Cením si snahu tvorcov docieliť, aby to vyzeralo a pôsobilo čo najviac japonsky, všetky detaily, čo sa prostredia týka až po to, čo najviac definuje japonskú kultúru a reálie. V tejto epizóde už prišla jar, takže kvitnú japonské čerešne sakury, popíja sa tu čajík a podobne. Dôvod, prečo nedávam plný počet je iba ten, že som naozaj nepotrebovala vidieť ďalšiu seppuku, už to bolo v jednej z epizód, už viem ako to prebieha a vyzerá, no ale až také viditeľné zobrazenie samotného rituálu tam nemuselo byť.

Přátelé - Jak spolu Monica s Richardem kamarádili (1997) (epizoda)

Alebo...The One Where Joey reads Little Women and Rachel The Shining!!! Ale pozor :-) táto epizóda obsahuje veľké spoilery, v prípade ak ste ešte nečítali alebo nevideli ani jedno zo zmienených. Každopádne perfektná epizóda!! Videla som ju už viackrát a vždy sa toľko nasmejem :-). Najviac boduje Joey, už len tým, že si odkladá The Shining do mrazničky (!!!) a vôbec, až ma prekvapilo, že Joey číta knihy, nevyzerá byť taký typ :-). Bavili aj Monica s Richardom, najvtipnejšia bola Monica v Richardovom byte, to som sa skoro popukala od smiechu a za zmienku stojí aj Gunther a jeho "Put the mouse back in the house".

Krotitelé duchů II (1989)

Ghostbusters II. Oveľa lepšie ako prvá časť!!! Hneď od úvodnej scénky s kočiarom ma to vtiahlo do deja. Celý film má taký cool feeling 80's😉, je to taká pohodová a feel-good komédia, ktorá je tu navyše aj romantická. Moja najobľúbenejšia postava je to malé baby :-) a bavili ma aj Bill Murray a Sigourney Weaver a vlastne celý team Ghostbusters. Z duchov boli zaujímaví len tí z Titanicu. A ku koncu to už bolo príliš crazy, ružový sliz "Slime Time" a chodiaca Socha slobody a ten monster z obrazu, to tam ani nemuselo byť :-) mne by stačil aj ten zelený, neviem ako sa volá. Škoda, že pokračovania už nerežíroval Ivan Reitman. Sometimes shit happens! 70%.

V Bruggách (2008)

In Bruges. Film, o ktorom budem ešte dlho rozmýšľať. Výborný film. Vynikajúco napísaný aj zahraný, je to vtipné, aj vážne, aj veľmi smutné. Milujem filmy, ktoré úplne nenápadne donútia diváka, aby sa zamyslel, možno aj nad filmom, ale hlavne nad životom, aj tým svojim. Milujem filmy, ktoré sú nepredvídateľné a do poslednej sekundy si nie som istá, čo sa udeje, ako to skončí. In Bruges je presne to. Na konci pochopíme VŠETKO, aj to čo sa na začiatku zdá byť pre film nepodstatné, na konci to zohrá dôležitú rolu a všetko ako puzzle do seba krásne zapadne. Až som sama prekvapená, ako veľmi sa mi tento film páčil a to ani nie je zrovna môj žáner. Videné v kine, o to väčší zážitok. Perfektný film. Dodatok: Bruges alebo Bahamas? [Kult-Sneak-Preview OV, Cineplex Mannheim] 90% a možno aj viac.

Cesta do fantazie (2001)

Cesta do fantázie. Tak tomuto sa hovorí FANTÁZIA. Cestu do fantázie ako aj malú Chihiro som si hneď od začiatku zamilovala a už teraz viem, že jedno pozretie mi nestačí🙂. Spoločne s Princeznou Mononoke sú to moje prvé dve anime od Hajao Mijazakiho a práve Chihiro si ma svojím príbehom získala viac. Nielen animácia je krásna a postavy sú zaujímavo napísané, ale aj samotný príbeh je veľmi pútavý a rovnako ako aj Princezná Mononoke aj Cesta do fantázie ukrýva v sebe krásne myšlienky. S Chihiro som naplno prežívala jej príbeh, spolu s ňou som sa učila vedieť rozoznávať, komu smie a komu nesmie dôverovať, kde má hľadať pravdu. Akoby som bola na dve hodiny opäť malé dievčatko. A za to ďakujem. Prekrásne.

Princezna Mononoke (1997)

Princezná Mononoke. Úplne najviac som sa rozplývala nad animáciou, je prenádherná, najkrajší je les. Na druhé miesto dávam hudbu, ktorá v harmónii s animáciou pôsobí ako balzam na dušu a vytvára dokonalú symbiózu. Príbeh je pre mňa až na treťom mieste a to je práve dôvod, prečo nedávam plný počet. Ak by tu bolo viac romantiky a menej akcie, myslím si, že by sa mi to ešte viac páčilo. Na animovaný film tu bolo priveľa bojov, odseknutých končatín a hláv, aj keď verím, že niektorým sa práve tá akcia páči. Moje obľúbené pasáže boli tie pokojné chvíle v lese, spoločný čas princeznej Mononoke a princa Ashitaka, páčilo sa mi, ako sa o neho starala, keď bol ranený a kŕmila ho, to bolo také milé a tá krásna melódia. Mononoke som najskôr začala pozerať s dabingom, až po niekoľkých dňoch som si to pozrela znova celé od začiatku v pôvodnom znení s českými titulkami a to bolo oveľa lepšie. Len som nepochopila, prečo mala vlčica mužský hlas alebo to bol vlk? Milé, že Mijazaki už vtedy myslel na životné prostredie. Film má pekné posolstvo. Cesta do fantázie sa mi páči ešte viac, lebo má pútavejší príbeh. Veľmi pekné.

Ryan Gosling - Hollywoods Halbgott (2018) (TV film)

Cesta Ryana Goslinga od detských čias v Mickey Mouse Clube, kde vystupoval spolu s Britney, Christinou a Justinom až po...no veď to sa necháme prekvapiť. Kam to tento sympatický Kanaďan dotiahol? Dokument je z roku 2018 čiže len po First Man. Keby počkali 5 rokov, mohli ho pekne ukončiť mega úspešným a zábavným vystúpením z Oscarov 2024 I'm Just Ken. Prepánajána, aký iný herec by dokázal byť nominovaný za rolu obyčajného Kena? Ryan Gosling💙 je momentálne my number one herec, po pozretí tohto milého dokumentu som si ho hneď presunula z 5. miesta na 1. miesto v mojej TOP10!!! Láska na prvý pohľad ešte z čias The Notebook😉. Videla som zopár ďalších jeho filmov, pristalo mu to aj v La La Land, aj v Crazy Stupid Love a už teraz sa teším na Fall Guy. Zo starších snímkov ma tento doku naladil na Blue Valentine a The Place Beyond the Pines. Nevedela som, že Ryan aj režíroval, nevedela som, že tvorí už dlhoročný pár s Evou Mendes a že majú spolu dve deti a vôbec som netušila nič zo začiatkov jeho kariéry ani to, že nemal jednoduché detstvo. Účel splnený, dozvedela som sa nové info, získala tipy na filmy a pozerať sa 52 minút na Ryana je veľmi príjemné🙂. Úplne chápem, že je taký obľúbený a obdivovaný. [archív ARTE]

Šógun - Než vyhasne tyčinka (2024) (epizoda)

Pre mňa doteraz najslabšia epizóda, také slabšie 4*. Asi prvýkrát som sa pri Shogune nudila! Príliš veľa nezaujímavých rozhovorov a politiky, hlúpych rečí (pri večeri), príliš málo Mariko a po tejto epizóde som si už istá tým, že Anjin tu nie je hlavná postava, a že bol nešťastne obsadený hercom Cosmo Jarvisom ako aj tým, že to nie je žiaden hrdina, ktorému by divák nejako zvlášť fandil, je to len barbar a bodka. Teda buď je tu Anjin len taký pako alebo Cosmo Jarvis strašne zle hrá, čo som až prekvapená, lebo Shogun si potrpí na detaily a všetko funguje parádne. A ešte niečo. V tejto epizóde to už s tou hmlou prehnali. Vkuse hmla alebo prítmie, niekedy si nie som istá, na koho pozerám. Verím, že ďalšie epizódy už budú opäť skvelé. Knihu som nečítala, ale vraj tu je zatiaľ najväčšia odchýlka od predlohy.

Roucho (1953)

Veľmi pekný film a vhodný na veľkonočné obdobie. Kulisy a kostýmy krásne, myšlienky hodnotné a spracovanie na tie roky veľmi dobré, ale nie až také dobré ako Ben Hur. Marcellus Gallio: Láska je jako víno. Doušek nikomu neublíží, ale vyprázdnit celou láhev přivodí bolehlav. 80% [poznámka pre mňa: Jean Simmons (Diana) - Vtáky v tŕní (Fiona) To by som nikdy neuhádla].