Banda - Herogasmus (2022) (epizoda)

spoiler Pane bože, KONEČNĚ mu někdo nafackoval! Je to jako když jste na hokeji a váš tým dá gól. Perfektní díl, perfektní závěr. Těším se, co pro nás mají tvůrci připraveného ve zbytku série.

Moon Knight (2022) (seriál)

Na poli MCU seriálů je Moon Knight jednoznačně nejlepší. Za to podle mě vděčí především své originalitě. Je super sledovat, jak příběh skoro s každou epizodou nabývá nového rozměru. Ale jak může vůbec něco od Marvelu být ještě originální? Paradoxně docela jednoduše, místo akce, efektů a destrukce vesmíru se seriál zaměřuje na postavy, dramatickou linku a herecké výkony. Oscar Isaac si zaslouží veškerou chválu, která, jak koukám, se na něj jen valí a doufám, že se mu povede husarský kousek v podobě nějakého ocenění za hlavní a zároveň vedlejší roli. PS: Děkuji seriálu, že jsem díky němu poznal postavu z obrázku "Random bullshit go!"

Seveřan (2022)

Když už se tady předháníme v přirovnáních (a Hamlet je ohraný, navíc když se tak hlavní postava doslova jmenuje) tak za mě Zelený rytíř, jen Seveřan je asi tak 300x lepší. Má to totiž příběh, který přes všechna očekávání a přes důraz na vizuál a hudbu, skutečně nějak ubíhá. Na atmosféru se ale stejně hraje až moc a objevují se kvůli tomu některé aspekty příběhu, které nedávají smysl. Narážím zejména na „utajení“ hlavního hrdiny před strýcem a jeho přisluhovači. I když je pravda, že onen profesionální účes možná odrazuje od samotného pohledu. Tohle totiž není práce jeho boha, tohle jsou trollí čáry.

Ambulance (2022)

Policisté s kulervoucím nápisem LAPD, kteří berou honičku natolik vážně, že ve slepé uličce, kde je zábradlí, cedule označující konec ulice a stojící sanitka, kterou pronásledují, a kde dostanou jasný pokyn zpomalit, to v plné rychlosti napálí do onoho zábradlí a vyletí do dáli vstříc travnatým kopcům a frekventovaným dálnicím. Takoví policisté mají rozhodně kvalitní matroš. Možná stejný matroš jako kameraman, který tam lítá nahoru/dolu jako v nějaké centrifuze. Nebo jako ti, kdož do sebe kropí nekonečné zásobníky a ne a ne někoho opravdu trefit, byť stojí deset metrů od sebe na volném prostranství. Tomu všemu bezpochyby vévodí Eiza González, její zázračné schopnosti a neochvějný záchranářský duch. Postavu Jakea Gyllenhaala by měl pro změnu někdo naučit jak funguje čas. Na to, jak geniálně připravil a naplánoval bankovní loupež, totiž vůbec neví, co to znamená, když se řekne třeba 5 minut nebo 45 sekund.

Euforie (2019) (seriál)

Seriál, ve kterém je tolik charakterově rozdílných postav, a přesto se nelze s žádnou z nich morálně ztotožnit. Jak říká hlavní hrdinka, „život je jen sadistickej vtip.“ Archetypy postav jdou často až do karikatury, ale pořád zůstávají svým způsobem originální (viz Cal, Nate, Cassie…). Závěr druhé série v divadle je naprosto perfektní. A že je seriál přehlídkou chlastání, drog a sexu? Pro děti to určitě není, ale čekal jsem to drsnější. Podle mě je to spíš přehlídka pubertálních patálií, blbých keců a šminek. Možná se tak narodila, možná je to Maybelline.

Arcane (2021) (seriál)

"You think I'm crazy? You should see my sister!" Neskutečná nálož! Říká se, že filmy a seriály na motivy her nikdy nedopadnou dobře, ale tady se ukazuje, že to jde. Arcane dokáže zaujmout už jen nevšedně detailním stylem animace a také úvodní písní Enemy od Imagine Dragons, načež příběh perfektně šlape od začátku do konce. Ze soundtracku stojí za zmínku ještě písně Playground, Guns For Hire, Goodbye a What Could Have Been, které tomu rovněž dodávají ten správný říz. Je vidět, že se na ničem nešetřilo. Nechybí ani pověstný power of friendship flashback a dokonce ani Super Mega Death Rocket!

Poslední noc v Soho (2021)

Na Poslední noci v Soho mě nejvíc zaujal způsob, jakým jsou natočené scény z minulosti a nebo scény psycho-vyšilování hlavní hrdinky, celkově kamera, střih a stylizace. Než se to tady pokoušet popsat, raději se na film podívejte sami. Má to originální příběh, vynikající herecké výkony... myslím, že nemám co vytknout. A nebylo by to ono bez slušivého soundtracku včetně závěrečné písničky, jejíž text krásně vystihuje pointu příběhu "Last night in Soho I let my life gooo..."

Duna (2021)

Prim v Duně hraje audiovizuál, který je v IMAXu vyloženě ohromující. Villeneuve, Zimmer i všichni ostatní odvedli výbornou práci a všem hercům včetně těch vedlejších jejich role neuvěřitelně sedí. Zpracování příběhu je samozřejmě super, ale trošku to "kazí" rozdělení na dva díly a tomu odpovídající konec. Je to ale určitě lepší než všechno uspěchat a nacpat do jednoho filmu. Nezbývá než označit Dunu jako velice povedenou a nepochybuji o tom, že druhý díl bude minimálně stejně kvalitní.

Too Hot to Handle (2020) (pořad)

Je to jako napuštění mysli ledovou limetkovou šťávou. Show, při které vaše mozkové buňky mráz kompletně spálí, aby se znovu zrodily z popela jako Fénix. Cítím se jako nový člověk. Nemám slov.

Co kdyby...? - What If... Doctor Strange Lost His Heart Instead of His Hands? (2021) (epizoda)

Jak se bude čaroděj, který umí vrátit čas, vyrovnávat se smrtí milované osoby? Tuto epizodu si troufnu nazvat nejlepším kouskem marvelovské seriálové tvorby. Po všech komediích se dočkáváme hutné atmosféry a dávky emocí v čele s nezaměnitelným Benedictem Cumberbatchem. Zajímavá je i určitá paralela s Shang-chim, ale těžko říct, zda šlo o záměr nebo náhodu. (nebo docházející fantazii tvůrců xD)