Vlkochodci (2020)

Od zatím nejlépe hodnoceného animáku 2020 bych čekal něco víc. Chápu, co na tom všichni vidí. Zajímavá animace, hezká hudba a vůbec takový ten Mijazaki dojem. Paradoxně onen vizuál, třebaže výtvarně bezchybný, mi dost vadil. Pořád je to takový "depka styl", podzim. Jinými slovy, krásná příroda nakreslená tímto stylem nevyvolá v člověku krásné pocity. S tím souvisí i neustále smutné nebo nespokojené postavy. Že je příběh v podstatě miliontá variace na totéž, není až takový problém, protože originalita je tady v detailech. Je to příběh pro děti a podle mě se míjí s provedením. Nepochybuji o tom, že film získá spoustu cen, ale pro mě z toho opět plyne poučení nemít přehnaná očekávání.

Chlast (2020)

Chlast je něco úžasného. Asi to není nejoriginálnější příběh o alkoholismu ale filmařsky a herecky (Mikkelsen) je to naprosto vynikající. Žádné poučování, výchova nebo morální poselství. Jen ukázka dobrých a špatných stránek pití. Musím se přiznat, že po skončení jsem měl chuť dát si whiskey a zatančit si jazz-balet na nějakém krásném prosluněném plácku za doprovodu písně What a Life od Scarlet Pleasure. Film bych doporučil především nerozhodnutým budoucím alkoholikům.

Wonder Woman 1984 (2020)

Příšerně předlouhý film o... o čem vlastně? Celkově nemám rád příběhy o kouzelném plnění přání, protože se tam akorát naseká logických děr až běda. Půlka stopáže je plácání odnikud nikam. Zachraňování dětiček, barvičky, víra ve spravedlnost, světový mír, a nakonec film nesděluje vůbec nic jiného než samotný prolog. Oceňuji, že hlavní padouch nebyl generická CGI obluda/bojovník, jako v některých jiných filmech od DC, ale skvělý Pedro Pascal. Bohužel jeho postavu sráží chybějící nebo nedostatečně vysvětlená motivace.

Jeho temné esence (2019) (seriál)

Srovnávání s filmem Zlatý kompas se seriál asi nevyhne. Zásadní rozdíl je hlavně v tom, že tvůrci filmu z roku 2007 někde ztratili konec knihy, podle které natáčeli, a tím i celý smysl příběhu. Seriál naopak považuji za učebnicovou ukázku toho, jak se má s předlohou zacházet. K tomu má ještě krásný vizuál a hudbu. První série možná místy postrádá tu správnou atmosféru a tempo. Když se ale s druhou sérií rozjede cestování mezi světy a do popředí se místo Kompasu dostane Nůž, je o zábavu postaráno. Z herců mi nejvíc sedli Andrew Scott a Lin-Manuel Miranda.

Letuška (2020) (seriál)

Hlavní hrdinka prezentovaná jako slečna, která se často opíjí a vyspí se s prvním chlápkem, na kterého narazí, se po dlouhé služební cestě opije a vyspí se s prvním chlápkem, na kterého narazí. Onen chlápek je však přes noc brutálně zavražděn, hlavní hrdinka totálně zpanikaří a začne hledat řešení. Jako vhodné řešení mimo jiné zvolí opít se a vyspat se s prvním chlápkem, na kterého narazí. Do toho se nám začne rozvíjet mysteriózní zápletka o tom, kdo to vlastně byl ten zavražděný chlápek. Hlavní hrdinka má halušky z chlastu a není schopná udělat jediné správné rozhodnutí. Ovšem největší problém je podle mě udržet deset báglů a ještě mobil. Člověk se u toho dost zasměje, to jó, a dobře to odsejpá. Lepší tři.

Jeho temné esence - Zlo (2020) (epizoda)

Předposlední epizoda je, stejně jako celá druhá série, skvěle nadupaná. Nicméně Willův otec a Lee jsou hodně osekaní a je to podle mě trochu škoda. Marisa a fantomové byli také vzatí dost hopem. Nejspíš to prošlo nějakým střihem, když přišli o osmou epizodu. Nacpat zbytek Jedinečného nože do jedné epizody se určitě nepovede a čekám, že si něco nechají do poslední série. Vlastně jsem nakonec ještě rád, že některé části této knihy byly již v sérii první, protože pak by to bylo ještě uspěchanější... :D

Jeho temné esence - Věž andělů (2020) (epizoda)

Přesnost, s jakou se tvůrci drží předlohy, je opravdu nevídaná. Druhá série je ještě o poznání lepší než první. Tato epizoda vysvětlí spoustu dosud nejasných věcí a zároveň skvěle navnadí na další pokračování. Výborný odpal na druhou polovinu příběhu.

Mělas to vědět (2020) (seriál)

Co tady po herecké stránce předvádí Hugh Grant, je něco opravdu mimořádného. A nejen on, ale i všichni ostatní jsou vynikající. Mysteriózní příběh je chytlavý od samého začátku, kdy je jasné, že se něco děje, ale nevíme co, přes postupná odhalení až do dechberoucího závěru. Atmosféra některých dialogů by se dala krájet. Chválím také to, že na rozdíl od zbytku „detektivního“ žánru tady není jedna scéna, která všechno vysvětlí, ale musí nám to dojít postupně. Seriál rozhodně stojí za zhlédnutí a je to jedna z nejlepších věcí letošního roku.

Prvních 100 (2014) (seriál)

Je to v podstatě teenage post-apo příběh o povedené partičce, která rozvrací a ničí jednu dobře fungující společnost za druhou. Scénář je při nejmenším pozoruhodný, jelikož kadence hlášek a slovních obratů jako „I’m in“, „I got this“, „my people“, „your people“ a „it doesn’t have to be like this“ je skutečně na úrovni stropu. Zrady, podrazy, výměny stran a dramatické míření zbraněmi do všech směrů jsou rovněž na denním pořádku, jako by se nechumelilo. Všechny ty „nečekané“ zvraty obvykle ústí v nekonečné zástupy mrtvol a potoky krve. Dokola se všichni permanentně ujišťují, že dělají správnou věc nebo že jim záleží na tom či onom. Myslím si, že pro nejlepší zážitek z tohoto seriálu musí člověk co nejdříve vypnout mozek. Je to celý tak brutálně našlapaný a cool, že vůbec nevadí, že je to jeden velkej nesmysl.

Medvědín (2020) (seriál)

Skvělá přehlídka charakterů v hokejovém prostředí a ukázka toho, jak jeden pošetilec dokáže udělat brutální dusno v celé komunitě. I když tady těžko říct, jestli je povedenější tatík nebo synátor. Příběh je dost mrazivý díky tomu, jak je realistický. Musím říct, že jsem týmu ani nefandil a přál jsem jim každou prohru, když jsou to takoví šašci a křiváci.