Vodnářka

okres Olomouc
Somehow. Somewhere. Potichu.

<< předchozí 1 2 3 4 6 12 17 22
    • 13.4.2020  16:34

Ajaj! Naprosto zbytečně sluníčkové zakončení podráží do té doby dobře našlápnutou ironickou komedii...

• 28.4.2019  11:54
    Teroristka (2019)

Iva Janžurová je...teroristka. Martin Hofmann místní mafián, Táňa Vilhelmová paní starostkou a Pavel Liška skoro profi kriminálníkem. Ačkoliv námět zní jako další nepovedený a trapný pokus o komedii, kterých česká kinematografie bohužel každoročně chrlí nespočet, Radek Bajgar mile překvapil. Po Teorii tygra si střihl svižnou, lehkou, ale přitom kvalitní komedii o problémech místních a chatařů v menší vesnici u Prahy. A o tom, jak se dají řešit... Iva Janžurová září, vychutnává si každé gesto staré učitelky a výborný, vygradovaný, téměř groteskní závěr snadno přebije poněkud nezáživný začátek.

• 6.4.2019  17:16
    Babí léto (2001)

Vlastimil Brodský září v roli sladce bláznivého důchodce Františka, který se svým nejlepším kamarádem podniká naivní klukoviny a snílkovská dobrodružství. I přes svůj věk (a možná právě pro něj) si užívají naplno volnosti a svobody,ovšem k nelibosti Františkovy pragmatické a starostlivé manželky...Zatímco ta se zlobí, že František nechodí na pohřby, nepíše kondolence, ze smutečních oznámení dělá vlaštovky a ona doteď neví, jestli chce spálit, a nebo pohřeb žehem, František po každém svém novém dobrodružství žehlí vše květinami a jako malý ušatý kluk slibuje, že se polepší. Vladimíru Michálkovi se navíc výborně daří vystihnout kouzelné osobnosti všech aktérů i jemné a křehké souznění hlavního páru. To, na nějž lidé po letech zapomínají. František s manželkou se tak i na sklonku svých životů stále učí jeden o druhém a jak spolu být. Snímek se naštěstí nezvrhává do nasládlé hollywoodské pohádky a přichází také střet s realitou - nemocí, smrtí, omezováním a rozdílnými představami rodiny. Což je samozřejmě jen ku prospěchu věci... Herecký koncert Brodského, Zázvorkové, Zindulky a mistrovské dílo Michálka, který si snímkem nasadil hodně velkou laťku.

• 4.4.2019  16:28

Původně sociální pracovník Martin Páv, jenž v Kibeře strávil několik let, se snaží tento nechvalně proslulý slum prezentovat jinou perspektivou než většina evropských médií. Kromě klasických záběrů na nepokoje, jež se zde rozpoutaly v období okolo keňských prezidentských voleb, tak přináší divákům příběhy jednotlivců, jejichž lidskost, nápady a energie si zaslouží velký obdiv. Jednotlivé mikropříběhy z Kibery propojuje komentář mladého místního fotografa, který boří jakékoliv předsudky o nevzdělaných, násilných a líných Afričanech. Páv má výborný cit pro nalezení těch správných aktérů a vykreslení jejich charakterů. Často se mu však příběhy a myšlenky nedaří dotáhnout až do konce a nechává tak diváka se zbytečně neúplnými informacemi.

• 31.3.2019  14:15
    Dvojníci (2016)

Několik opravdu vtipných scén střídají bohužel trochu zmatené a nezáživné chvíle a bez výborného Ondřeje Sokola by film vlastně za moc nestál.

• 31.3.2019  14:12
    Bajkeři (2017)

To tak projíždíš krásami Švýcarských hor, skal a údolí a do toho ti v buse pustí Bajkery - film plný stereotypů a vtipků hloupějších než v Kameňáku, přehrávaných scén a ubohého humoru...

• 19.3.2019  16:37

O tom, jak se my Češi už po generace vypořádáváme s naším mnichovským komplexem, již vznikly mnohé filmy, knihy i divadelní hry. Petr Zelenka pojímá tuto podvědomou českou bolest z nového, originálního pohledu, který má silně našlápnuto překonat i mou oblíbenou Operaci: Levý hák od divadla Vosto5. Tato naděje zůstává neproměněná, bohužel. Zpracování je neskutečně rozvleklé, plné zbytečných řečí, utahaných scén a nepotřebných charakterů. Výsledkem je potom jen těžká nuda, která postupně ubíjí všechny kreativní myšlenky a zvraty, kterými by se film při lepším zpracování mohl vyjímat.

• 19.3.2019  16:14
    Spravedlnost (TV seriál) (2017)

Klasická ČT policejní detektivka v novém hávu, s hlubší zápletkou a drsnějšími rodinnými vztahy. Kvalitně zpracovaná, bez zbytečných motivů nebo nezáživných konverzací. S (opět skvělým) Ondřejem Vetchým a Martinem Fingerem!

• 13.3.2019  22:18
    Novaja (2018)

Poslední ostrůvek nezávislé (tištěné) ruské žurnalistiky? Deník Novaja Gazeta byl za tuto těžce vydřenou pozici sice několikrát nominován na mnoho prestižních světových cen (a mnohé nominace také proměnil), pro členy to však zároveň znamená obrovský tlak, se kterým se každodenně musejí potýkat, hrozby a nejeden útok. Jde o nebezpečnou a přitom zvlášť v ruských poměrech neskutečně důležitou práci, kdy je potřeba vážit každé slovo, aby články byly pravdivé, stoprocentně ověřitelné a nenapadnutelné. I přes přísnost a vysoké nároky kladené na redaktory, musí mít redakce extrémně pevné vztahy a stát každou minutou při sobě. Což se jí daří výborně, i přesto že od roku 2000 bylo zabito 5 jejích členů a její advokát. Askold Kurov se při zachycování každodenní práce v redakci Novaja Gazeta soustředí zejména jejího šéfredaktora, který ztělesňuje všechny kvality nezbytné pro přežití deníku. Pronikáme tak velmi věrně mezi odhodlané profesionály a okolnosti, ze kterých mrazí.

• 13.3.2019  21:43

Dlouho jsem takto neváhala, myslím. Nakonec místo tří hvězdiček budou čtyři. Protože ta letní naivita, dospělosti i dětinskost, "holčičí vztahy" a líně prázdninové poznávání nového se Vilhelmové, Issové i Gedeonovi fakt povedly!

• 13.3.2019  21:39

Xenofob, rasista a profesionální šiřitel poplašných zpráv Tomio, nadšený lidovec a otec pěti dětí Hayato a homosexuální architekt Osama, který se zajímá o veřejný prostor a menšiny. Tato přímočará demonstrace rozdílnosti však vůbec nemusí být tak extrémní, jak se zdá, tyto bratry totiž kromě krve spojuje mnohé. Cílevědomost, společenská angažovanost, tvrdohlavost, ale také schopnost získat si obrovskou důvěru lidí. Filip Remunda prostřednictvím rodiny Okamurovy taktně proniká do duší české společnosti, zejména voličů prostředního Tomia, jež jsou v běžném životě Remundovým divákům nejvzdálenější. Oceňuji, že Remunda svůj charakteristický humor ani náznakem nepřevrací ve výsměch voličům SPD, k čemuž by v této situaci bylo jednoduché sklouznout. Naopak hledá porozumění a jde přímočaře k důvodům jejich podpory krajně pravicového dezinformátora. Ukazuje možnosti klidného spolubytí ve městech, komunitách a snaží se o hledání průchodných cest mezi na první pohled rozdílnými světy. Protože ty, stejně jako Hayato, Tomio a Samek, si nakonec nemusí být tak vzdálené...

• 10.3.2019  16:46
    Patrick Melrose (TV seriál) (2018)

Ve světě drog, bolesti, odporných tajemství, zničených životů a ztracených dětství. Kde lesk společenské smetánky, peněz a povrchních přátelství zatlačuje do hlubin roztrhaných duší každodenní krutosti. Výborný seriál plný pozlátek a děsů navenek zářících lidských trosek. A, samozřejmě, charismatický, rozpolcený, emocionální a o to víc okouzlující Ben Cumberbatch!

• 10.3.2019  16:36

Chvílemi nudný příběh s nudným vyprávěním, který vás však obměkčí svou nápaditostí, studentskou nezkušeností a FAMáckou kreativitou.

• 10.3.2019  12:38

Snad je to tíhou nároků a očekávání, kterým každodenně čelí každý obyvatel Čínské lidové republiky, snad je to těmi vzdálenostmi mezi lidmi, ať už na mapě obří republiky, nebo mentálně mezi strachem a studem přiblížit se druhým. Čínská společnost se přesouvá do paralelního online světa, kde se tvoří absurdní vztahy, pravidla a jakási online streamující společenství. Jedním kliknutím sledujete roztomilou slečnu, zpívající songy ze svého růžového křesla, obtloustlého komika a další online hvězdičky, můžete na ně reagovat, a když jim pošlete peníze, tak si třeba i tihle internetoví polobohové vaší reakce mezi tisíci dalších všimnou. Ve zvrácených soutěžích pak budou s touhou získat vaše prachy bojovat mezi sebou a možná plnit vaše příkazy. Za velký peníze pak budou zvedat i vaše telefony. Děsivý a odporný. Ale očividně pro mnohé zábavnější a asi jednodušší, než ten reálný svět venku. Dokument proniká do tohoto ekosystému, nepátrá tolik po příčinách, ale o to více odhaluje následky, které úměrně rychlosti internetového připojení přicházejí. Propad vztahů s rodinou, ztráta styku s okolním světem, denním světlem a obrovský stres nebo uměle nastřelené nároky. Snímek se zaměřuje na jednotlivé účinkující a celý tento zvrácený business, ukazuje, že brát prachy za "online kecy do webkamery" není med, ale naopak propad do umělé bubliny přehnané zodpovědnosti, nezvládnuté emocionality a případně vyděračských reakcí rodiny a mecenášů. A samozřejmě, následuje pád, který sice všichni předjímají, ale o to více se ho bojí, protože do "běžného života" se vrací špatně. Zvlášť když na vás má nároky zbytek světa, nebo minimálně vaší země. Dokument se snaží působit jako varování nás všech před absurditou a následky útěku do online světa a daří se mu to velmi jednoduchou, nevtíravou formou. Bez přehánění nebo zbytečného nadsazování, jen prostým nevtíravým sledováním několika jednotlivců, od nichž se mu obdivuhodně podařilo získat důvěru. Už jen proto stojí za zhlédnutí.

• 7.3.2019  19:28

Žádnou slávu, kvalitu nebo aspoň trochu kreativity z Parádně pokecal rozhodně nečekejte. Na druhou stranu Pavlíčkův snímek přináší obrovskou empatii a pochopení pro každodenní absurdity, nesmyslné hádky, ale i krásy rodiny a vztahů, kvůli kterým rozhodně stojí za to na film jít. Tleskám kouzelné Janě Synkové, roztomile zoufalé Tereze Voříškové a racionálně empatickému Michaelovi Pitthanovi za geniální ztvárnění svých postav z jedné běžné rodiny, co se rozhodla dát svou chatu na prodej...

• 7.3.2019  19:18

Náročné hodnotit. Jako film nestojí za nic, jako bizár na Festivalu otrlého diváka s trochou alkoholu v krvi je to pecka! Skládanka z WTF momentů, jedné cesty do Jeruzaléma, trpící postřelené paní na písku a slavného "if you feel, you'll heel" dovede skvěle pobavit, pokud ale čekáte slušný film na běžný večer, zůstanete nejspíš nechápavě zírat na tu Downeyho prapodivnou spoušť...

• 24.2.2019  21:01
    Stylista (TV seriál) (2018)

Jako dobrý. Na čtvrteční vyčerpaný večer po práci, doma s vínem. Ale všichni víme, že Luděk Staněk dovede být o dost vtipnější a Jakub Machala kreativnější.

• 24.2.2019  20:59
    Lajna (TV seriál) (2017)

Velký pan trenér Hrouzek, lehce uhasínající hvězda s Nagana, nevzdává své ambice, "unáší" syna své skoro exmanželce a jede makat na své (a synově) kariéře do Havířova. Ambice je jasná - Havířov bude v extralize a synátor v Kanadě. Jednoduchý nápad, na kterém se začínajícímu režisérovi Skórkovi zatím úspěšně daří vybudovat vtipný a svižný seriál. Ač se se ze začátku díly jeví jako one man show Jiřího Langmajera, postupně mě začíná bavit i roztomilá slečna, která jasně ví, co chce (život s hokejistou), tedy Deniska v podání Hany Vagenrové i Zdeněk Piškula v roli Hrouzka mladšího. Jsem ráda, že tyto "internetové" seriály tady vznikají a oceňuji, že humor stojící na stereotypech hokejového světa si drží své hranice a neupadá do trapných patosů a klíšé. A jak havířovský tým útočí na extraligu, proniká Lajna do žebříčku mých letošních top objevů.

• 29.12.2018  21:01
    Štěstí (1998)

Obyčejně mě tyhle společenské kritiky plné ztracených outsiderů baví, tady jsem však vůbec nechytla tu jiskru, poentu a kouzlo za jejich příběhy, jež jsou u těchto filmů zásadní...

• 26.12.2018  22:24

Ach Freddie! Chci se ještě jednou, dvakrát, napořád zaposlouchat do každého tónu tvého hlasu, chci znovu a znovu a stejně intenzivně propadnou rytmu Rogera Taylora, kytarovým sólům Briana Maye a base Johna Deacona! I want it all and I want it now... Brian Singer na nás prostřednictvím Bohemian Rhapsody s každým dalším obrazem na plátně háže novou smršť emocí, do níž padáme bez možnosti přemýšlet, jestli vůbec chceme. I want to break free... A nebo vlastně.. Baví mě to. Baví mě, jak mistrně film převádí sílu kapely Queen do jiného média, než na jaké cílila, a neubírá jí ani kapku na kráse! Baví mě jednotliví členové Queenů a všichni dohromady, kouzlo jejich přátelství i roztržek, drzosti a talentu. A upřímně pak nemám ani chuť vyčítat snímku, že mohl jít příběhem o dost více do hloubky životních krizí a strastí postav nebo si mnohem víc pohrát s jejich charaktery. O to tady vlastně ani nejde. To chvílemi slabé škobrtání po povrchu slibného dramatu totiž dává možnost hudbě rozlétnout se mnohem dál a hlouběji. God knows, God knows I've fallen in love...

• 7.10.2018  15:54
    Dark (TV seriál) (2017)

Že v Německu vzniká velké množství skvělých filmů a seriálů vím už dlouho, jsem však ráda, že se tato informace pomalu rozšiřuje do světa. Dark zavádí diváky do temných lesů okolo poněkud zvráceného městečka Winden, kde se ztrácí děti, dospělí blázní a pokřivuje se čas. S každým dílem odhalujeme o něco víc z téhle skládačky a propadáme se hlouběji v čase. Až je skoro nemožné z této smyčky pod komplexem kontroverzní jaderné elektrárny uniknout, takže doporučuji vyhradit si na seriál alespoň celý den z víkendu. I přes lehké zklamání na konci a pár náročně uchopitelných logických zkratek pro mě jeden z nejlepších seriálů posledních měsíců.

• 23.9.2018  19:53
    Tělo (2015)

Pragmatická hříčka ze sídliště velkoměsta, chlad mezilidských vztahů, kaše z těstovin a chleba s marmeládou, trocha duchařiny a skvělá Malgorzata Szumowska.

• 23.9.2018  16:27
    Tvář (2018)

Upřímně, ta touha smát se chybám vlastního národa a zároveň si nad jeho neduhy hořce zabrečet, zanadávat, a pak to všechno spláchnout - dle vkusu - pivem, slivovicí nebo zubrowkou, je něco, co máme s Poláky společné. Malgorzata Szumowska se krutě i laskavě vrhá do polské kotliny, v níž si podává jednu lidskou neřest za druhou. V jedné polské vesnici se při stavbě ještě většího Ježíše, než ční nad Riem, těžce zraní Jacek - místní metalista, jenž se tím pádem stanem prvním Polákem s novým obličejem. Operace se sice zdaří, je však jasné, že už nikdy žádným krasavcem nebudem. Což on nese hrdě a statečně, do té doby, než mu jeho okolí nastaví drsné zrcadlo. Jackův život je tak rázem topen v lidské malosti, omezenosti a povrchnosti. Pan farář přestává zvládat vykládat Bibli a poskytovat uvědomělé rady a Ježíš hledí špatným směrem. Szumowská však nekritizuje, nechává diváky se smát, zoufat a poznávat ve filmu svoje vlastní chyby i životy. Ať už jsme z malé vesnice nebo velkoměsta... Až dokumentární záběry nechávají vyniknout geniálním maličkostem, z nichž je celá zpráva snímku seskládána, a výborné herecké výkony všech představitelů jim dodávají jasnou linii. Nechápu, jak se Malgorzatě povedlo všechno takto skvěle vybalancovat, každopádně si za to zaslouží obrovský obdiv.

• 16.9.2018  18:21
    Ostré předměty (TV seriál) (2018)

Přijet po mnoha letech k rodičům bývá vždycky komplikované, návrat novinářky Camille je však hodně jiný level. Hysterická matka, co ji nikdy nedovedla milovat, pokrytecké pohledy maloměstských sousedů, chlad, uzavřenost a dvě zabité holky. Na povrch vyvěrají krutosti a rány minulosti, které zanechaly na duši o něco víc jizev, než si Camille vytvořila na těle. Tma, alkohol, vzpomínky a stejně odtažitý vyšetřovatel Richard. Příběh se však rozjíždí neskutečně pomalu a zadrhává na dlouhých, až trapně emotivních opileckých představách Camille a podobně rozplizlých flashbacích minulosti. Chybí mi lépe rozehrané vztahy mezi hlavními postavami a více vykreslené postavy vedlejší. Ty se jen v náznacích vynořují v pozadí těch hlavních. Přitom samotná zápletka i herecký výkon Patricie Clarkson, Amy Adams a Chrise Messiny jsou skvělé. Jen by potřebovaly lepší ostatní charaktery nebo výrazné krácení stopáže. Hodně silné tři hvězdičky, na čtyři to ale nestačí.

• 10.9.2018  21:51
    Mlha v srpnu (2016)

Filmů s tématem zabíjení Židů během nacismu vzniklo nespočet, až by v jejich záplavě člověk zapomněl, že všechny ty hrůzy se týkaly všech, kteří stáli v cestě vytvoření "čistého" německého národa. Nebel im August nás zavede do prostředí sanatoria s (z velké většiny) postiženými a nemocnými dětmi. Tedy těmi, kteří v očích fanatických nacistů nepřinášeli národu žádný prospěch. Snímek sleduje den po dni krutosti programu T4 a zobrazuje děsy, kterými si pacienti sanatoria procházejí. Není klasicky černobílý, odhaluje motivy, různé pohledy i to, že sebevětší děsy lze při zlé vůli, síle moci a touze po pomstě překroutit v ještě horší činy. Ukazuje však také, že každá snaha se počítá a že pár kapek vody sice nevytvoří oceán, ale dodá celý potok naděje. A ten se taky počítá. Výborné herecké výkony Sebastiana Kocha a Iva Pietzckera v hlavní roli strhnou k zážitku, který sice nebude procházkou v růžové zahradě, ale o to déle na něj budete vzpomínat.

• 10.9.2018  21:12
    Divoká myš (2017)

Když vás v padesáti vyhodí z práce, na jejímž úspěchu je vybudováno vaše dosti silné ego, rozletí se také všechny karty toho pomyslného křehkého domku vašeho života. Je pak jen na vás, jak se ke všemu postavíte. Ješitný a dosud velmi úspěšný Georg zapře celou událost před svým okolím a vlastně hlavně před sebou a stává se naivním nevyrovnaným dítětem s touhou po pomstě. Trpí však akorát on a jeho přítelkyně, kterou rychle se bortící život Georga strhává s sebou. Je pak otázkou, jak dlouho je tohle dětinské běsnění ještě zajímavým romantickým dobrodružstvím a kdy se překlopí ve zbytečné a zbabělé vykrucování se před odpovědností. Josef Hader podává snímek s humornou shovívavostí a nechává diváky tvořit vlastní náhled na motivy a jednání postav. Díky za to.

• 25.8.2018  16:24

Ač bych film všem doporučila ke zhlédnutí, Spike Lee prostě není můj šálek kávy. John David Wahington, Adam Driver i další podávají brilantní herecké výkony, humorná i vážná stránka děje do sebe výborně zapadají, příběh hladce ubíhá... Stejně jsem však z kina odcházela bez jakéhokoliv nadšení, či hlubšího zážitku. Závěrečné scény ze současných Spojených států navíc považuji za trapně vyděračské, i když chápu, že pro vybuzení aktivity v masovějším diváckém okruhu asi mají určité odůvodnění. I tak prostě nevím a mým zážitkem léta BlackKlansman prostě nebude.

• 10.8.2018  19:00

Pravoúhlá poezie z regálů supermarketu, po Německu, kouzelně, potichu, s citem. O tom, že nápoje mají rádi cukrovinky a nepůjčují vysokozdvižný vozík konzervám. O lidech, Vánocích, o střípcích štěstí mezi námi, na které je třeba nezapomenout. O samotě, přátelství, vztazích. Bez velkolepých hollywoodských dramat, s o to hlubší náloží emocí a vizuálním požitkem.

• 5.8.2018  20:03

Přestože Murnauův Sunrise u tehdejších diváků propadl, já se neskutečně bavila celou dobu. I při projekcích v dvacátém prvním století snímek strhne poutavým příběhem, v němž se režisér vyžívá v krutostech lidské naivity, ženských lstí a mužské snaze 'hlavně nic neřešit'. Murnau si až krutě pohrává s detaily, jejichž prostřednictvím si kdesi v dáli pohazuje emocemi diváků a táhne jejich pozornost, kam se mu zlíbí. Zbývá jen užít si ji - společně s geniálně promyšleným filmovým řemeslem a perfektním živým doprovodem skupiny Forma.

• 5.8.2018  19:47
    Tvář (1958)

Pro mě zatím nejslabší Bergmanův film. Pár vtípků od potulných komediantů, klasické podvody za oparem magie, žárlivost a další lidské slabosti absenci zajímavého děje nezachrání.

<< předchozí 1 2 3 4 6 12 17 22