Vodnářka

okres Olomouc
Somehow. Somewhere. Potichu.

<< předchozí 1 2 3 4 6 11 15 20
    • 1.6.2018  13:46
    Kolem Mileny Jesenské (TV film) (2018)

Milena! Sebevědomá, charismatická, neoblomná. Její talent věci jasně a reálně pojmenovat jí kdekdo záviděl, její texty mnozí čtou dodnes s nadšením, s její odvahou by málokdo mohl soupeřit. Často nevyrovnaná, chvílemi zhýralá alespoň v mládí okouzlovala slavné intelektuály od Ernsta Pollaka, přes Franze Kafku až po architekta Jaromíra Krejcara. Její redaktorská činnost byla geniální, od módy a vztahů si prosazuje psát o tématech, které byly dříve vyhrazeny pouze mužům - kritizuje polickou situaci, vídeňskou poválečnou společnost i pražské Němce. Píše do Peroutkovy Přítomnosti, Lidových novin, Národních listů, účastní se protinacistického odboje… Ano, to vše se Natálii Císařovské podařilo vystihnout. Dokument však těží mnohem více z kouzla Jesenské, které je tak jednoduché předat dál, než aby sám cokoliv přinesl. Ať už volbou formy, tempa nebo vystavěním dokumentu a chvílemi spíše až nudí. Přestože Vanda Hybnerová v roli ublížené přítelkyně Jesenské Jaroslavy Vondráčkové vyniká, propast mezi geniální Milenou a snímkem plným zdlouhavého vyprávění, vzpomínek stárnoucí dámy a jakési pseudorekonstrukce popisovaných scén bije do očí.

• 9.5.2018  23:07
    Skam (TV seriál) (2015)

V seriálu, který dle deníku The Guardian sledovala celá pětina Norů, se norská veřejnoprávní televize NRK3 nechala inspirovat fenoménem virálních videí a přichází s konceptem zveřejňování krátkých dílů na sociálních sítích - v reálný čas, kterým je uveden samotný díl. Tato krátká videa pak pospojovala do jednotlivých epizod, které vysílala v rámci běžného programu. Možná i proto kamera chvílemi připomíná lásku shora Péti Marka, ovšem tady plní dost jiný účel - přibližuje hlavní hrdiny, středoškoláky, jejichž život se z velké části odehrává na sociálních sítích a v iPhonech, díky nimž je dneska tak jednoduché zachytit život audiovizuálně. A cool forma naštěstí není jediné, co seriál nabízí. Sledujeme každodenní tápání teenagerů, tápání v prvních vztazích, středoškolských přátelstvích, rasových či sexuálních odlišnostech, sobě samých, samotě i školních povinnostech. Žádné téma nás však nenechá zabřednout do bahna patosu a podobně, jako jedna z hrdinek dokáže trefně, s nadhledem, krutým humorem a pragmatičností, shazovat problémy, se kterými se musí jako muslimka každodenně potýkat, také seriál si umí sám "shodit" jednotlivá témata dříve, než začnou být těžká a trapná. Nemusíme se tak mnoho hodin obdivně (nebo znechuceně) dívat na nereálné hrdiny - naopak si s humorem můžeme připomenout situace, které si ještě všichni moc dobře pamatujeme.

• 15.4.2018  09:53

Ač jsem velkým fanouškem seriálu, tento film pro mě takovým zážitkem nebyl... Přitom potenciál měl obrovský, ať už tématem a nebo jen tím, že jde o Tondu a tým výborných tvůrců. A právě o to jde, o ten nevyužitý potenciál, který se smrsknul pouze na pár vtipných scének (zapojení Ivana Bartoše do "osobního života" hlavních představitelů je geniální!), bez úderně trefné kritiky, kterou nabízí seriál a kterou by s o něco větší snahou nemuselo být tak těžké přenést i na plátna kin.

• 12.4.2018  21:47
    Dabing Street (TV seriál) (2018)

Skončily devadesátky, skončila euforie, nastal rok 2001. Doba, kdy všichni spadli zpět do každodennosti, podnikat v šílenostech si už nikdo moc netroufnul a dabing začal být zatracován, protože "brání Čechům umět skvěle jazyky". Nic z toho však neodradí studio ZERO, jehož novopečená majitelka se po smrti svého muže Jirky, "slavného" dabingového režiséra, rozhodne v tomto projektu pokračovat a proslavit jej. Spolu s třemi techniky, ségrou jednoho z nich a hlavně geniálním humorem Petra Zelenky a celého Dejvického divadla tak rozjíždí dvanáct epizod plných absurdních pádů, nerozvážné odvahy a výborné reflexe srážky s realitou, kterou si na počátku tisíciletí v Česku prošel skoro každý. Není to jako Čtvrtá hvězda, ale přestaňme srovnávat a pojďme se zasmát této koncentraci problémů, zmatenosti, chaosu, občasné zaslepenosti a zabedněnosti, které všichni tak dobře známe.

• 29.3.2018  22:48
    Sedmilhářky (TV seriál) (2017)

Oceán. Dlouhá pláž, písek, skály a občas nějaký běžec se sluchátky, tedy většinou běžkyně. Jedna z těch žen z velkých snobských vil na pobřeží, žen z malého města plného předsudků, malých a velkých lží, jimiž si budují image dokonalého života, s krásnými dětmi, úspěšnými muži, bez chyb, bez problémů. Do těchto umělých bublin dokonalosti přichází Celeste se synem Ziggym. Divák již od začátku ví, že se na večírku místní školy stala vražda, neví však, kdo je vrah, ani kdo je obětí. Ale pomalu odkrývá nitky a příběhy, které k ní vedly. Skleněné bubliny, za nimiž se skrývají reality hlavních hrdinek, čím dál rychleji praskají a odhalují jejich tajemství. Bez velkých emocí a dramatičnosti, ale není potřeba okázalých gest a krutostí, aby divák cítil bolest, která uvnitř jednotlivých světů vyvěrá na povrch. Někdy stačí jenom nahlédnout, aby se divák dovedl ztotožnit a mezi těmi bohatými modelkami a modely našel část sebe. A našel všechny puzzle k vyřešení, co se v ten večer, kdy došlo k vraždě, vlastně stalo... Skvělých sedm dílů, s ideální délkou a výbornými hereckými výkony.

• 25.3.2018  14:45

Začnu od konce. Snímek zde konstatuje, že jeden ze studentů se rozhodl pro nové moto, které, volně parafrázovaně, představuje jeho rozhodnutí, že příští rok dá přednost biflování nazpaměť, než touze po vědění a vzdělání. Tedy pro moto, které je ostatně velmi příznačné a užitečné pro německý vzdělávací systém. Tato věta jako by shrnovala hlavní poentu nejen toho, proč vznikl celý snímek, ale hlavně proč v roce 1973 vznikla SFE, tedy škola, jež je hlavním tématem dokumentu. Přestože získat maturitu je stále hlavním cílem studentů SFE, cesta, kterou si k jejímu získání musí projít, je nejdůležitější složkou této netradiční školy v rozpadlém baráku v berlínském Kreuzbergu. Seznamujeme se s několika jejími studenty - mladými lidmi, kteří z nejrůznějších důvodu nedokončili "klasickou" střední, teď však mají chuť se znovu vzdělávat nebo si prostě dokázat, že na to mají. SFE, která jde proti všem školským konvencím a která má namísto ředitele "pouze" svou zakladatelku, učitele a studenty, z nichž každý o organizaci, způsobu výuky a dalších pravidlech rozhoduje rovným hlasem, jim k tomu dává zajímavější šanci. Ta s sebou nese také vysoké nároky na odpovědnost a vůli každého studenta a způsob jejího fungování samozřejmě není jednoduchý a bez překážek. Koneckonců, jde pořád o zvládnutí velkého množství látky. Čím více se studenti blíží maturitě, tím hlouběji se seznamujeme s jejich minulostí, důvody, proč původní školu nedokončili i jejich budoucími plány. Dokument samozřejmě otevírá spousty otázek o funkčnosti a efektivitě vzdělávacích systémů, a to nejen v Německu. Činí tak ovšem velmi nenásilně, nesnaží se přicházet s nekompromisními argumenty, neohání se přehnanou kritikou. Jen nabízí divákovi nové pohledy a nechává již na něm, jak daleko se jimi nechá inspirovat...

• 23.3.2018  15:06
    Oškliví Američané (TV seriál) (2010)

Imigrační úřad. Mark Lilly a spousta divných kreatur, jež se Mark snaží adaptovat do jakéhosi post New Yorku, kde se všichni lidé, stvůry, obludy, mozky a amoeby snaží žít společně, bez konfliktů a všeobecném vzájemném respektu. Každý díl tvrdě naráží na určitý problém integrace těchto rozlišných forem života a nenápadně tak portrétuje dnešní společenské problémy a absurdity. S nechutnostmi si nedělá starosti, naopak, slastně se v nich vyžívá. Přestože se nebojí být krutý k citům úzkoprsejších diváků, do kritiky dneška se nakonec zas tak nepouští, spíš jen lehce načíná jednotlivá témata. Jako by tím nechtěl vlastně nikoho zatěžovat. Což je škoda, protože tahle rovina by mohla Ugly Americans vykopnout z kategorie zábavných hustých skvěle zpracovaných seriálů se skvělou myšlenkou až k těm pár nejlepším, které mají vážně smysl.

• 22.3.2018  21:15

Vlastně nemůžu říct ani slovo proti. Příběh, který strhne, který baví, který má smysl. Postavy, kterým fandíte, které nesnášíte, ale žádná z nich není černobílá. Ale zároveň vás nenutí přemýšlet dál a taky ve vás z nich vlastně nic nezůstane. Pasivně zhlídnete jejich příběhy a z toho děsivého, tak trochu fantasy světa zase zpět. Uvařit si večeři, nebo řešit svůj život. Ten, kde nejsou faunové a pohádková říše, která dokud byla jen kouzelným únikem ztracené malé slečny, dávala celému filmu nový rozměr. Jakmile toto království kdysi zmizelého Oféliina otce začalo překračovat hranici dětských snů a kontrastně děsivé snahy utéct, ztratilo celou poentu. Od té chvíle to bylo to prostě...dobrý, no. Nic víc.

• 3.12.2017  19:05

Film má skvělý nápad a velké ambice a zároveň dost absurdních scén, kterými se propadá do balastu trapnosti a prázdných gest. Bohužel...

• 12.11.2017  08:34
    Parks and Recreation (TV seriál) (2009)

Je dobré nenechat se odradit první sérií, která je nuda, od druhé série už ale přidávám hvězdičku navíc..

• 22.9.2017  07:43

Neinspirovala se tady J. K: Rowling k Harrymu Potterovi?

• 9.9.2017  13:33

Svým ironickým příběhem dovede Woody ještě skvěle pobavit, pohledy do myšlenek hrdinů však již dávno ztratily svoje vtipně absurdní kouzlo, které příběhu dodávalo něco nového. Teď už se díky nim příběh akorát táhne a přitom neřeknou nic, co by běžný divák nedovedl vypozorovat.

• 8.9.2017  21:27
    Difficult People (TV seriál) (2015)

Dva docela neúspěšní třicátníci, co se "snaží" uspět ve světě showbusinessu, prorazit jako komici, ale někde uvnitř si to možná sami nedovedou představit a vlastně je nejvíc naplňuje cynické hejtování světa a všech, kdo jsou jenom trochu úspěšní nebo trochu šťastní. Téma, které není vlastně ani originální, ani zajímavé. S každým dalším dílem ale Julie, Billy, Arthur a ostatní baví víc a víc a při formátu deseti dílů o 23 minutách za sérii s na ně vlastně dívá moc dobře.

• 3.9.2017  17:37
    Tore tančí (2013)

Krutost, násilí, touha způsobovat bolest a týrat slabší. Je to hluboko v nás, v našich pudech? Proč? Může si oběť za svou bolest sama? Je víra cestou k nenásilí, je víra naivní cestou slabých, je víra levným terčem našich krutostí? Film nás zavede do spleti utrpení a absurdní nevinnosti, bez hodnocení, bez toho, aby nás tahal na jakoukoliv stranu. Jen chce, abychom přemýšleli abychom se ptali sami. A dělá to fakt dobře.

• 23.8.2017  08:08

Mám ráda Toma Tykwera.

• 19.8.2017  22:50
    Atypical (TV seriál) (2017)

Obvykle fakt nemám ráda tohle osekaně zjednodušené prezentování autistů jako těch chytrých asociálů, co milují pravidla, a ani nemusím tyhle naivně optimistické příběhy, bez větších problémů, s převážně dobrými konci a dobrými lidmi. Atypical má ale tak sympatické postavy, chytlavý příběh a kouzelnou Brigette LundyPaine, že mu všechny "nedostatky" s radostí odpustím :)

• 17.8.2017  08:16

"Je to taková naše černá skříňka..." Se vším, co o sobě nevíme, nesmíme vědět a vlastně ani nechceme vědět. Skupina rádoby blízkých přátel a partnerů při jedné večeři vyzkouší, co vše tyto skříňky během pár hodin prozradí. A kolik toho naše důvěra, touhy a předsudky unesou. Okouzlující, krásné a lehké.

• 1.8.2017  20:42

Řekla mu, teď spolu budem a budem spolu cestovat. Tak cestovali a byli spolu. A bylo to dobrý. Chvíli. Pak přišla realita, něco jako - když chci jíst a mít hezký oblečení, potřebuju peníze, když chci peníze, měl bych pracovat, když mám (nechráněnej) sex, budu mít pravděpodobně dítě. A o to bych se měl starat. Reakce každého z hrdinů je na situaci jiná a Bergmanem opravdu skvěle vyobrazená. Jde vlastně o dost jednoduchou zápletku, je ale zábavně odvyprávěná a doprovázená úžasnou kamerou, tak typickou pro Bergmanovy snímky. Jeden švédský kritik prohlásil, že "zobrazování domácího násilí a erotických scén mezi Bergmanovy silné stránky rozhodně nepatří, ostatní věci mu jdou ale výborně a tak mu to klidně odpustíme." S čímž rozhodně nemůžu nesouhlasit.

• 1.8.2017  09:12

"The absence of materal values is never worse than the absence of spiritual values." říká ke konci filmu švédský lékař, který se odstěhoval do Afriky, a tím vlastně shrnuje myšlenku snímku. Nemyslím si, jak tu píší ostatní, že by se měla vyjádřit ve dvaceti minutách, autor zobrazuje několik zásadních projevů tohoto problému. A také si nemyslím, že by šlo od nadsazení situace, to, že 50 % švédských domácností tvoří jen jedna osoba, je prokázané číslo. Tento trend se šíří vyspělými státy, sama jej na vlastní oči vídám také v Německu i u nás. Dokument zcela trefně a zároveň zábavně, bez patosu, zobrazuje téma, že nezávislost má své stinné stránky, že individualismus při vší kráse nemusí být lepší než přítomnost druhých, byť ne za každou cenu svobodně zvolených blízkých. Že přítomnost druhých právě dává člověku smysl a hodnotu. Nekritizuje, jen předává dál k vlastnímu názoru diváků.

• 6.7.2017  10:25
    Venku pršelo (studentský film) (2014)

Vlastně mi tam chybí nějaká myšlenka za tím vším. Nechat ji celou na divákovi je hrozně jednoduché a postrádá to smysl. Nechci odkrývání celého příběhu, mám ráda nejasné konce, ovšem s náznakem hloubky a promyšlenosti, nad níž bude divák fascinován. Ty v tomhle filmu bohužel chybí.

• 13.6.2017  18:54
    Backstage (studentský film) (2016)

Moc milé překvapení! Nebyla jsem si v začátcích jistá, jestli nepůjde jenom o pár hezkých záběrů na pece a info o teplotách pálení lidských těl. Ale čím víc se dostáváme do zákoutí strašnického krematoria, tím hlouběji jdeme do duše Iva Plačeka. Odpoví na všechny otázky, které napadají každého z nás, otázky o člověku, který čeká na rakev, když ta zajíždí kamsi do tmy. O smrti, životě, bohu a svých vášních přitom Ivo Plaček mluví s naprostou přirozeností, otevřeností a až vlastně naplňujícím klidem.

• 29.5.2017  13:53
    Na jezeře (TV seriál) (2013)

Vlastně pořád nejsem schopná určit, co si o tom seriálu myslím. Obecně, je dobré, že takové věci vznikají a mají producentskou i diváckou podporu. Dějově, no...já nevím. Proč se od příběhu malé těhotné ztracené holky dostáváme přes všechny ty nervy drásající spletence příběhů všech postav a tak trochu psycho detektivky, přes "jsme sourozenci" telenovelovou zápletku, až k docela trapně předvídatelnému rozuzlení? Proč seriál přináší takové množství zápletek a neskutečně málo rozuzlení? Proč příběh občas řeší situaci tím, že nechá jen tak jednoduše někoho umřít? Já pořád nevím a těch otázek je spousta. Ale vlastně mě to možná nějak sadisticky bavilo. A přitom jsem už vlastně nechtěla vidět víc. Ale hory tam mají fakt hezký.

• 29.5.2017  10:41

Drsný a Belgicky studený film o jednom bolestivě se táhnoucím víkendu, Sandřině až Sisyfovské cestě za překonáním arogantně absurdního úkolu a boji mezi nadějí a depresí. O lidech, jejich nejistotách, o jejich vypočítavosti, ale i o jejich obrovské touze pomáhat. Dvanáct rozhněvaných mužů bez silného happy endu, o překonání překážek, síle partnerského vztahu, o změnách. Tleskám Marion a bratrům Dardennovým za tak povedený výsledek, od něhož nejde po celou dobu odtrhnout zrak.

• 29.5.2017  09:13
    Morganovi (2009)

Opravdu dlouhá a neuvěřitelně nudná snaha o trochu romantické komedie.

• 23.3.2017  10:30

Uf. Bolestivý, drásavý, těžký od začátku do konce. Děsivě krásně zachycuje mediální svět, absurditu toho, jak jsou jím lidé pohlceni, ten zvyk od něčeho odvracet pohled, nesouhlasit s tím a přesto po očku fascinovaně zírat... Jak politická rozhodnutí nepatří za ně odpovědné osobě a moc jedince může být obrovská i absolutně žádná, podle toho, z jaké strany ji uchopí. Díky, že takové věci vznikají.

• 12.3.2017  16:18

Jedna hvězdička za to, že Diane Kruger je prostě pořád krásná a druhá za to, že se někdo ještě v roce 2004 odvážit točit takový šílený devadesátkový béčko.

• 12.3.2017  16:12

Příběh jedné dámy, která o dost víc dává, než si bere a jejíž život přetočí naruby jedna zpráva. Očima objektivu nahlížíme do světů jednotlivých postav snímku, sledujeme, jak se tato dáma a její okolí se zprávou vypořádájí, jak na ni reagují. Každý si projde svým vývojem, který nám režisér sděluje s pochopením, ale o to upřímněji. Divák se dostává do příběhu, učí se spolu s Vlastou i Laďou komunikovat, napjatě čeká, jak dopadne snaha vyléčit svět alternativními energiemi a nakonec se s lehkým úsměvem se vším smíří. Tak jako Vlasta. Co už taky člověku v tom životě zbývá.

• 6.3.2017  14:31

Kouzelné! Spolu s Divokými historkami nejlepší filmová (seriálová) svatba, co jsem kdy viděla.

• 28.2.2017  10:01

Unikitty je má star!

• 26.2.2017  14:10

Vlastně pořád netuším, proč se tento film točil a co si z něj mám vzít.

<< předchozí 1 2 3 4 6 11 15 20