DominoTempus

student

homepage

1 bod

• 27.2.2018  12:01
    Boku no Hero Academia (TV seriál) (2016)

Japonské shonen anime vypilované do prosté dokonalosti a milostný dopis americkému superhrdinskému komiksu. Tvůrci zkrátka superhrdiny chápou. A tak se nám, divákům, dostává do rukou tato neuvěřitelně slibná záležitost, která má před sebou jistě ještě mnoho sérií. Ale k věci - první série My Hero Academia je třináctidílný shonen, tedy chlapecké akční anime. Tento žánr s sebou ovšem přináší mnoho samozřejmých a v současnosti již k smrti otřepaných motivů. A My Hero Academia si tyto motivy bere k srdci, ale ukazuje je upřímně, zajímavě a takovým způsobem, že i to nejstarší klišé působí čerstvě. Jako světla nad rajčaty v supermarketu. Pomalý rozjezd nevadil, a to hlavně proto, že na rozdíl od běžného shonenu, kdy čekáte, až se něco začne dít, My Hero Academia zvládá bavit, i když se tam vlastně nic moc neděje. Velice silnou stránkou a hlavním důvodem, proč dát tomuto anime šanci, jsou postavy (způsob, jakým jsou napsané, ale i jejich design po všech stránkách) a akce. A v obou těchto věcech hrdinové excelují a je zkrátka radost to sledovat. Pokud bych měl mít výtku, je to rozhodně padouch. Ani by tolik nevadilo, že je většinu série nepřítomný. Ale všechno na něm je zatím generické. Čemuž nepomáhá fakt, že je to snad jediný design z mangy, který se nepodařilo přeložit úplně bezchybně z mangy do anime, tj. ztrácí faktor děsu a hrůzy, kterým v manze disponuje. Protože mimo to na něm skutečně nic moc není. To je ovšem jen drobný mušinec na stropě Sixtinské kaple. My Hero Academia je nový vrchol shonenu a skvělá ukázka toho, čeho je kvalitní superhrdinský příběh schopný.

• 27.2.2018  10:55
    Barbar Conan (1982)

Vítejte u záznamu z nejnovějšího Cimrmanovského divadelního představení - Němý Arnold. Tento kultovní snímek disponuje kultovní hudbou, kultovní akcí, kultovní zdlouhavostí a kultovním souložením. Nicméně to zdaleka nejkultovnější v tomto kultovním snímku je zcela kultovní Arnie. Ale teď trochu vážně. Film se snaží budovat určitou atmosféru, nicméně zcela brutálním způsobem na úkor tempa. Což je něco, co člověku nebude vadit po filmu, kdy si shrne všechnu tu úžasnost, kterou viděl, a uvědomí si, že to stálo za to. Nicméně v průběhu snímku se jeden může přistihnout, že se právě kultovním způsobem dívá na hodinky. Hudba je parádní a často jí mohou být i výrazně velké segmenty filmu vděčné za její úžasnost, nicméně ve třetí třetině trochu uklouzla kamsi mimo, a to takovým způsobem, že se nešlo nesmát. Ano, mluvím o tom valčíku. Mako mne potěšil. Celé obsazení bylo velice schopné. To skákání na začátku působilo trochu odfláknutě. Film obsahuje několik (z dnešního hlediska) skutečně WTF momentů a už jen kvůli nesmírné zábavě, která s těmito momenty přichází, stojí tento snímek za zhlédnutí.

• 24.9.2017  13:25

Asa Butterfield jako "Váš běžný YA fantasy hrdina", Samuel L. Jackson jako "Padouch ze seriálu Bleach" a Eva Green jako "Professor X". Ačkoliv zde Burton vytváří podle knih skutečně zajímavý svět, nemohu zde úplně oceňovat nějakou přehnanou kreativitu, protože sub-žánrové vlivy jsou silně znatelné a všiml jsem si vykrádání jedné obskurní série knih jménem "Faction Paradox". Myslím, že to cestování časem nedává sebemenší smysl. A klimax filmu bohužel je značně "nedomrlý". Přesto však podivný styl působí skvěle, obsazení funguje na jedničku a film všeobecně baví. A i přes všechno, co jsem napsal, je Burton stále schopen stvořit svět, do kterého se rádi ponoříte, a stále je schopen místy krásně překvapit.

• 24.9.2017  13:06

Řemeslně povedený český počin, dobře napsaný, dobře natočený, dobře obsazený. Rozhodně to není film, který by nudil. Nejvýraznějším nedostatkem filmu je přítomnost pouze dvou "poloh", které film střídá s až brutální razancí. Těmito polohami jsou "romantická komedie" a "depresivní drama", a nelze tomuto snímku upřít, že obě části zvládá, ale jejich propojení zkrátka a dobře působí vynuceně. V jednu chvíli vám film ukazuje příjemnou romantickou komedii se silný obsazením, ale jen proto, abyste mohli následně cítit jak VŠECHNO JE ZTRACENO A NENÍ DŮVOD ŽÍT, PROTOŽE EXISTENCE JE BOLEST. I tak se ovšem jedná o film, který stojí za shlédnutí.

• 16.9.2017  01:08

Jsem jedním z mála lidí, kteří neslintají nadšením (a podmíněným reflexem) při zmínce prvních dvou dílů... Ano, první díl byl revoluční. Před víc jak dvaceti lety. A tak trochu jsem nečekal jsem, že tahle "další do nebe vyzdvihovaná Pixarovka" bude mít něco, čím by mne jako diváka mohla obohatit. Doufal jsem, ale nečekal jsem to. Nicméně shlédnutí tohoto animovaného filmu stálo za to byl to velice příjemný čas. Ale jako vždy je potřeba konstruktivně uznat problémy. Závěrečný jeřáb/"deus ex machina"/"jak-jsme-se-dostali-z-tohohle" je skutečně líné. Zvláště ve filmové sérii, ve které bývají hračky obvykle velice vynalézavé. Dále by možná filmu neuškodilo trochu víc humoru, když už to má být ta "komedie", jak najdete v žánrovém označení. Napětí je na pár místech značně nefunkční, konkrétně v druhé polovině, aneb když se skvělé podané sebeobětování změní v zázračné sebeuzdravení a divák zůstane s pouhým "GASP! Jo počkat, ona je to vlastně Pixarovka.". Nicméně tato negativa jsou nic v porovnání s neuvěřitelnou invencí zbytku filmu. Obrovské množství nových postav - a všechny jsou skvělé, zajímavé a hlavně zábavné. Kromě toho mají silnou přítomnost a zvládnou výborně utáhnout scény i sami o sobě. Staré postavy stále zvládnou bavit. Příběh je jednoduchý, ale zábavný, logicky strukturovaný a dostatečně vypointovaný. Mimo to má samozřejmě skvělý konec, který je zároveň krásným završením celé série a který pojednává o nostalgii, o dospívání a o posunutí se v životě dál, což Pixar tímhle udělal. ("Co tím myslíte, že má být další díl?!") Moc se mi líbily drobné útržky "romance" mezi Jessie a Buzzem. A samozřejmě nejvtipnější část filmu - "španělský mód". Nejlepším aspektem filmu je Lots-o'-Hugging Bear (v českém překladu "Mazel"), úhlavní padouch. Je prostě tak neuvěřitelně zajímavé ho sledovat jako hluboce zlomenou postavu a konečně jsme se dostali do bodu, že naše hračky musejí seriózně čelit jiným hračkám. Sečteno a podtrženo - jsem rád, že jsem tento animovaný snímek viděl. 8/10

• 10.7.2017  12:36

Tak film tisíciletí to rozhodně nebude. Ale je zajímavé zamyslet se nad tím, co tento snímek vlastně ukazuje. Deset let zpátky by takovýhle film nevznikl, protože jeho téma ještě neexistovalo - internetová sláva. Nějaká hloupá bloncka natočí video na HňupTůb a přes noc je z ní hvězda. Někdo napíše sprostý komentář na filmové databázi a přes noc je z něj hvězda. Internetová sláva je skutečná věc, ať nám to přijde normální, či ne. A pak samozřejmě otázkou je, co takovéto "celebrity" jsou schopny udělat pro své fanoušky... V krajních případech a naprosté bezmozkovosti, jak ukazuje česká YT scéna. A k tomu filmu - byl fajn. Záběry přes mobil byly zbytečné. Soundtrack je v lepším případě nic moc. Na konci jeden zajímavý zvrat. A ačkoliv jsem si na začátku myslel, že jsem vůči tomuto filmu zcela apatický, skvěle natočená scéna na motorce diváka velice snadno vtáhne.

• 10.7.2017  12:21

Kvalitní rakovina podávaná na vzducholodi. A tady už to nemá šanci zachránit ani fakt, že Christoph Waltz jako kardinál je skutečně skvělej. Tady už to nezachrání nic. Doporučuji seriál od BBC, tohle zpracování je strašlivá blbost.

• 10.7.2017  12:16
    Podfukáři (2013)

Vysoce zábavný heist movie o kouzelnících, ve kterém oslní vtipný Eisenberg a snad ještě vtipnější Harrelson. Na pět hvězdiček to není z jediného důvodu - těch pět scénáristů se na konci velmi, opravdu velmi snažili diváka překvapit. Jako skutečně překotně, debilně a bez ohledu na zbytek filmu. Ale zábavnému filmu lze odpustit trapný závěr.

• 10.7.2017  12:02

Tak nevím. Úžasná animace, zábavné ztvárnění historických postav a směs zajímavých nápadů a vtipných gagů. A to jsem ani nezmínil, jak skvěle si autoři poradili se ztvárněním cestování času pro dětského diváka, dokonce zakomponovali i Blinovitchův limitační efekt! Avšak příliš často to sráží skutečně těžce infantilní scény. (Skutečně se z té sfingy nemohli dostat jinak?!) Co je ale horší, přes skvělé tempo a dostatek zajímavých nápadů film nikdy nedokázal navázat jakékoliv spojení s divákem - tedy se mnou. Nu což, 8/10 za řemeslně kvalitní animák.

• 10.7.2017  11:53

Pozoruhodný a velice přesně dávkovaný náhled do zákulisí. Na rozdíl od jiných časosběrných filmů Svěrák se Smoljakem vědí, co kdy říct, a film je tak dokonale vypointovaný i bez přítomnosti nějaké velké závěrečné pointy. Zkrátka a dobře film skvěle funguje a zároveň ukazuje obtížné fungování divadla, kterému nepřeje režim. „Očekávám dvě vteřiny ticha a pak obrovský potlesk.“ „Jen aby to nebyly dvě vteřiny vlažného potlesku a pak ticho.“

• 17.4.2017  09:54

Fuckin' what?! Skutečně jsem nečekal, že si mi to bude líbit. Nebo alespoň ne tak moc, jak se mi to líbilo. Je to muzikál o svatbě, vraždě, Frankensteinovu monstru, mimozemšťanech, transvestitech a prcání, plus navrch je to pocta i dloubnutí do Hammer horrorů a sci-fi 50. let. Je to neuvěřitelně ujeté, hudba je nebezpečně chytlavá, postavy jsou velice výrazné, Tim Curry je oblečený do toho, do čeho je oblečený, a celé to ani vteřinku nenudí. So let's do the time-warp again!

• 17.4.2017  09:26
    Space Jam (1996)

Tento snímek dělá špatné jméno nejen postavičká Looney Toones, ale i Michaelu Jordanovi a dost možná i basketbalu. Nebylo tam ani nic vyloženě vtipného, snad kromě krátkých interakcí Looney Toones, které dostali celkového prostoru na plátně asi tak patnáct vteřin. Trochu jsem doufal, že by to mohlo spadat do "so bad it's good" kategorie, ale není tomu tak z jednoho prostého důvodu: Je to STRAŠNÁ NUDA. Absolutní kondenzace nudy. Nuda kam se podíváš. Nuda, nuda, nuda. Nezábavný, nudný, nevtipný. (P.S.: Co tam ku**a dělal Bill Murray?!)

• 23.3.2017  20:30
    Ultraviolet (2006)

Strašně sestříhaná akce, extrémně hloupý a nezajímavý příběh, ohavné vizuální efekty. Přidejte do mixu překvapivě trapné herecké výkony a takový malý nákladní vůz plný klišé a máte tohle. Jediná snesitelná věc na tom je snaha Klause Badelta zachránit to hudbou. Ale na to je už pozdě, když film padá bezednou propastí vlastní debility...

• 14.3.2017  19:11
    VALL-I (2008)

Kubrickova Vesmírná Odysea - dětská verze. To jde na první pohled dohromady asi tolik, jako "Dětská Bible". Faktem ovšem je, že tenhle animák je mnohem lepší, než "Dětská Bible". Romance dvou roztomilých robotů je snad to nejdojemnější, co jsem kdy viděl. Humor je sice jako poslepovaný z Pixarovských kraťasů, ale i tak funguje. Dojemné momenty však tvoří nejen roboti a... celý tenhle film mě prostě přiměl cítit emoce, které vycházeli z děje. Kromě toho je to vtipná, působivá, krásně animovaná recyklace "2001: Space Odysey", ale jak už jsem říkal - funguje to a to je důležité. (9,5/10 - můj druhý nejoblíbenější CGI animák všech dob)

• 14.3.2017  17:44
    La La Land (2016)

Do kinosálu jsem vcházel nejistý. Z kinosálu jsem vycházel... nadšený? Příběh se může zdát kriminálně přímočarý. A možná je. A přízvisko "Hollywood Handjob" je skutečně zasloužené. Nicméně film na vás hodí krásnou směsici fungující hudby, velkolepé choreografie, krásného vizuálu, dobrého herectví, povedené romance s realistickým vývojem, dvou silných postav, které hoří pro jejich sny, a zdrcující životní pravdu nakonec, díky které se filmu podaří utéct z koncových "klišé smyček", které žánr obvykle nabízí. (Chci hrát a tančit a zpívat! Připadám si jako Seb, Goslingova postava... Akorát nejsem pohledný. Nebo talentovaný. Nebo Ryan Gosling.) Pravdou je, že film je očividně obeznámen s tím, že je filmem. Pravdou je, že je to film, který se nebude líbit každému. A pravdou je, že při třetím aktu jsem byl ze vší té na mne házené barevné inovativnosti a inovativní romance poněkud otupělý. Stále je to však krásný film, který jsem rád viděl.

• 6.3.2017  19:19
    Gravitace (2013)

Sandra Bullock jako "Ježíš #2" a George Clooney jako "Otrava oxidem uhličitým" a... to je tak všechno. Je to očividně zážitkový film, dělaný pro 3D. Takže očividně fakt, že jsem ho viděl pouze v televizi, udělá své. Filmu rozhodně nelze vytknout pozoruhodnou akci (byť místy zmatečná - ale uznávám, že to mohl být mnohem větší bordel), působivou vizuální stránku, silnou hudbu a realistické zpracování přežívání ve vesmíru. To zní docela dobře, co? Nicméně koukat hodinu a půl na Sandru Bullock ve skafandru a na tunu CGI, která se na vás snaží valit z obrazovky, ale nějak jí to nejde, je skutečně těžká nuda. Příběh je... no, vlastně spíš není. Prostě Sandra Bullock se snaží přežít ve vesmíru. A jak už jsem řekl: To zrovna dvakrát zábavný není. A nejsou tu ani žádné další postavy, které by vás mohli rozptýlit onu trýznivou nudu. Vlastně je tu Cloony, o němž víme koncem filmu přesně tolik, že ví, kam si rusové schovávají vodku. Jedna scéna obsahuje těžce nezvládnutý symbolismus, jehož poselství je přesně tolik originální, jako 90% všech existujících shonen anime. Ne, kdepak. Film by neměl být jen jednorázovým kinozážitkem. Film by měl být hlavně filmem. 4/10

• 28.2.2017  21:36

Chjo. Tohle mohlo být něco skutečně geniálního. Pro mnohé dokonce je. Bohužel ale tak úplně není. Příběh dvou kouzelnických rivalů má skutečnou emocionální sílu, nicméně překotné přeskakování časových linií způsobuje v některých momentech zmatení diváka. Soudím, že neúmyslné, když se Dokonalý trik snaží zmást diváka úmyslně, je to skrz příběh. A přitom lineárnost by takto silnému příběhu o vývoji dvou postav skutečně komplimentovala. Očividně: sci-fi prvek je příliš vynucený a představený v příliš pozdní fázi filmu. Na svém konci film asi pětkrát přeskočí žraloka, načež dopadne těžce na hubu a málem se přitom zabije. A přesto... jsem si ten film velmi užil. Má několik výrazných nedostatků, ale silný příběh, silné obsazení a silná myšlenka to vytahují až na ty čtyři hvězdy, byť slabší. 7,5/10(?)

• 28.2.2017  20:55
    Impresionisté (TV seriál) (2006)

Líbivá dokumentární rekonstrukce, která zvládá bravurně a relativně zábavně přiblížit osudy impresionistů i lajkům, jako jsem já. Hlavní důraz je na Moneta, jehož "mladší já" je bravurně ztvárněno Richardem Armitagem. Třetí část je definitivně nejslabší a nebýt Cézannovi linky za moc nestojí. Jinak pěkné dokudrama o tom, jak umění pohlcuje své tvůrce.

• 28.2.2017  20:47
    Oscar 2017 (TV pořad) (2017)

Svatýles si řekl, jak je úžasný a zanadával si na Trumpa. My víme, že nemáte rádi Trumpa. Já taky nejsem zrovna jeho fanoušek. Ale skutečně není potřeba o tom mluvit každých pět minut. Když ódy úžasnosti na Svatýles dozněly a všechny možné urážky na pana Trumpetu byly vyčerpány, rozdalo se pár Plešounů přesně podle kvót, aby se nikdo nenaštval. A nejhorší ze všeho je, že se opovážili nedat toho Plešouna úžasnému Kubovi, ale místo toho ho dali CGI lišce! Co se celého večera týče, skoro se až derou na jazyk slova "fraška" a "bezcenný"... Nicméně úplná ztráta času to nebyla. Ty sestřihy byly hezký, mám asi 4-6 filmů, na které bych se chtěl podívat, a "Kimmel v. Damon: Dawn of I Even Dare To Say Good Fun" bylo vtipné, to je třeba uznat. Snad nedostanou tolik Malin, jako jiný, zločinně nedoceněný "Versus" film...

• 25.2.2017  19:00

Co si budeme říkat: Na knížku to nemá. Ale to ani není pointa. Je to ujeté, vtipné sci-fi, které se nebere vážně. Plus body za Douglasovu tvář na konci.

• 12.2.2017  17:32

Nejlepší americký Vánoční film. Animace je úžasná a do detailu propracovaná. Humor spočívá hlavně v neuvěřitelné invenci, kdy na vás film v rychlém sledu hází každou chvíli nový zábavný a neotřelý nápad. A ono to funguje! A ano, na první pohled se může zdát, že to zapadá do kategorie "film pro děti: Vánoce jsou důležité", ale ve skutečnosti se film velmi dospěle snaží vypořádat s nelehkými tématy, hlavně co se týče "generačního posunu", což nám film ukazuje skrz tři generace Santů a jejich rozpory. Zároveň je to ale svižný animák, který nenudí a je to jedna velká (Vánoční) jízda. Nová Vánoční klasika. 9/10

• 12.2.2017  17:31

Bruce Lee byl neuvěřitelně úžasný člověk, kterého velmi obdivuji. Bohužel, film Drak přichází musí být hodnocen jako film. Chjo. Akce je úžasná, hudba je velice povedená a Bruce Lee je Bruce Lee... A tady končí klady tohoto filmu. Příběh je extrémně jalový, padouch je přihlouplý a scény mezi akcí diváka svou nudností zaručeně umrtví. Zatracená škoda. 5/10

• 12.2.2017  17:29
    Rituál (1973)

Pokus o "horor" se společenským komentářem v 70. letech aneb Nahota všude. Oceňuji pohany, oceňuji většinu hudby, oceňuji podivnou atmosféru a oceňuji Muže se zlatou zbraní bez zlaté zbraně. A závěrečný zvrat je stejnou měrou překvapivý, jako brutální. Nicméně absolutní naivita zpracování, absolutní nelogičnost rozhodnutí hlavního hrdiny a až vynucená posedlost pohanů sexem tento film poněkud sráží. 6/10

• 12.2.2017  17:28
    Hancock (2008)

Překvapivý počin, který dělá Willu Smithovi dobré jméno. Ano, příběh je místy primitivní, a ano, některé zvraty jsou trochu "přitroublé", ale nejedná se o žádné zločiny proti kinematografii. Důležité ovšem je, že není jednoduché stvořit neotřelý a neokoukaný superhrdinský "blokbástr", a Hancock se tohoto úkolu chopil se ctí. Absence komiksové předlohy dala tvůrcům volnou ruku, a ti nám naservírovali povedenou akci, brutální humor ("... a ty... ty máš smůlu, protože tvoje hlava skončí v mojí prdeli!"), drsného ožralu/superhrdinu/Willa Smithe a všeobecně zábavný a zajímavý film. Padouch Eddieho Marsana by sice nemusel sypat tolik klišé z rukávu, ale jinak skvělý film. 8/10

• 12.2.2017  17:26
    Rozpolcený (2016)

Aneb když se Shyamalan rozhodne udělat dobrý film. Zajímavá je rozhodně pojetí filmu. První dvě třetiny se totiž skládají především z napětí, které tvoří dialogy mezi "Barrym" a terapeutkou, z fňukání tří unesených školaček, z flashbacků jedné z nich, které se ubírají skutečně nehezkým směrem, a z překvapivě komediálních scén. Poslední třetina je pak ujetý a drsný horor. A největším překvapením je, že se to netluče. James McAvoy je naprosto parádní ve všech osobnostech a znovu ukazuje, jak úžasný je herec. Rozhodně to však není film, u kterého není co vytknout, protože to celé trochu sráží kamera. Shyamalan se jednou za čas pokusí o nějaký ten zajímavý úhel, to ale hlavně ve třetím aktu působí zmateně a nemotorně. Horší však je, že Shyamalanův kameraman někdy vůbec netuší, co má rozostřit a co zaostřit, takže prostě rozostří všechno. Za další vadu lze také označit dvě vedlejší oběti únosu, které jsou charakterově ploché, jak školní lavice. Je proto sice důvod v rámci příběhu, ale to neospravedlňuje držení se největších slabin hororového žánru. Jinak skvělý film. 7/10