Kouzlo přítomného okamžiku (2013)

Sympatický kinematografický počin, ktorého hlavnou témou je kríza hlavného hrdinu počas ktorej hľadá sám seba. Emočne je to pomerne presýtený film a spoločne s obsiahnutou tématikou u mňa vyústil do depresívneho večera. Vskutku mám o čom premýšľať - akou cestou sa vydať...

Crazy Kind of Love (2013)

Romantika na štýl filozoficko-psychologickej „sračky”! Režiséri sa snažili do filmu zakomponovať až príliš mnoho pocitov, emócii a nakoniec z toho vzišlo niečo tak absolútne nudné, že zaujímavejší počin by bol snáď aj sledovať točiace sa hovno v splachujúcom záchode. Herecké výkony síce stoja za povšimnutie, avšak snímka ako celok pôsobí odpudivo až odiózne so sklonmi k absurdným momentom tiahnucími sa podstatnou časťou filmu. Nehovoriac o prílišnej dramatičnosti. Jedna hviezda len za presvedčivý herecký výkon. Film sám o sebe kvalitatívne zaostáva za druhovo podobnými kúskami.

Přelet nad kukaččím hnízdem (1975)

Úžasné dielo z ktorého autentickosť len tak srší. Neskutočné, ako pričinením Miloša Formana a celého filmového štábu vo vás dej filmu vyvolá zmyslový, ale aj citový zážitok a stávate sa tak svedkom diania v psychiatrickej klinike. Herecký výkon je dychberúci. Nejedná sa o žiadne preexponované úlohy duševne chorých, práve naopak, realistickosť je evidentná. Zaujalo ma akým spôsobom je tu vyzobrazená spoločnosť a jej osobný boj proti autoritám. Zakomponovanie zásadných civilizačných a filozofických otázok je dôležitým prvkom filmu dodávajúcim vysokú hodnotu.

Sněží, sněží... (2019)

Zvláštne... Absolútne nerozumiem neopodstatnenému prirovnaniu daného snímku k Love actually. Korelácia javov v daných filmoch je v tomto prípade značne nadcenená a bezpredmetná. Z môjho pohľadu je Let it snow limitovaný svojou kvalitou a značne zaostáva za niekoľkonásobne vyššou triedou akosti britskej produkcie. Pútavý dej, atmosféra v neposlednom rade dômyselný scenár a interesantný herecký výkon hrá v prospech Love actually. O nejakej komparácii dvoch spomínaných kinematografických počinov môžeme ihneď zabudnúť. Celkovo je to taká klasická Netflix klišé teen komediálna dráma, avšak žiadnu antipatiu u mňa nečakajte. Opantaný vianočnou náladou a naivnými radami pozitívneho myslenia z motivačných diárov si dovolím dať za dve hviezdičky. Prehnané? Myslím, že nie... P.S. Snáď moje slová nepohoršia skupinu ľudí každodenne zdieľajúcich motivačný citát s nádejou, že im to zabezpečí úspešnú budúcnosť. Nemusíte sa obávať, nijak vám to nepomôže.

Najednou jsme rodina (2018)

Pekné, milé, zábavné. Jednoducho podarený kúsok! Mark Wahlberg spoločne s Rose Byrneovou sú fakticky zdarný párik. Zaručene vás pobaví ich ľúbivý humor alternujúci s chvíľkovými miestami zúfalstva a sentimentálnosti. Za povšimnutie stojí aj Isabela Moner, pútavo stvárňujúca rolu nenapraviteľnej teenegerky, ktorú pojala veľmi autenticky a zábavne. Dozaista vás daná rodinka pobaví a učaruje v jednom.

Láska na druhý pohled (2019)

Pomerne často nezaujímavé pasáže by si žiadali značnú korekciu, minimálne zabezpečujúcu skrátenie doby trvania filmu. Prípadným nahradením a rôznym režíjnym úpravám sa mohlo zamedziť vzniku takýchto nezáživností. Rozhodne som od tak nekonvenčného, no zároveň veľmi zaujímavého námetu očakával viac. Scenár, záver a v neposlednom rade herecké výkony zaľúbených postáv mi prišli veľmi sympatické a súčasne mali aj kľúčový vplyv na môj celkový hodnotiaci systém. Žiaľ ostatné postavy boli príbehovo nezaujímavé, dokonca až obsahovo nepotrebné. Nepochybne by sa z nich dalo vyťažiť viac. Koniec koncov krátke digresie od hlávneho tématu, mohli len dopomôcť k celkovému zlepšeniu atmosféry. Zároveň si myslím, že tvorcovia tam mohli zakomponovať aj vtipnejšie prvky, pretože snímok na mňa pôsobil dosť melancholicky až sentimentálne. Avšak v žiadnom prípade sa nejedná o zlý počin, ale aspoň z môjho pohľadu sa to dalo spraviť interesantnejšie. Celkovo sa však jedná o priemerný film s príjemným záverom.

Bulšit (2001)

Z môjho pohľadu mi to príde na celkom vydarenú paródiu tzv.: „TEEN MOVIES”. Rozhodne to nie je pre citlivé povahy, ktoré nedokážu oceniť daný humor. Film oplýva najmä pejoratívnym humorom, hanlivými scénami, ktoré od majoritnej časti užívateľov ostali nepochopené. V súčasnosti nie je korektné natáčať daný žáner filmov. Zosmiešňujúca kinematografia zažíva svoje najhoršie časy. Žiaľ, momentálne sú v móde len sentimentálne snímky, ktoré sú nadmieru presladčené lacnými, gýčovitými ozdobami, nútiacimi k súcitu a porozumeniu. Summa summarum, obscénny humor, nezdvorilé spoločenské narážky a malá dávka nevkusu to všetko sa podieľa na zábave konkrétneho filmu. Ak vám tento, trochu primitívny humor neprekáža, rozhodne to stojí za pozretie.

Jumbo Jet: 50 let v oblacích (2018) (TV film)

Veľmi pútavo vyrozprávaný príbeh lietadla, ktoré spôsobilo revolúciu v lietaní. Zaujímavé postrehy a príhody technikov, inžinierov a pilotov dodávajú dielu autentickosť. Súčasne objasňujú reálne hrozby ktoré nastali, ale aj vďaka týmu skúsených profesionálov neskončili tragicky. Človek sa dozvedá o rozvoji technológii zaisťujúcich chod lietadla a zároveň bezpečnostných systémoch dodávajúcich pocit spoľahlivosti a bezpečia. Vďaka tomuto technologickému skvostu sa kontinenty navzájom prepojili. Cestovanie leteckou dopravou sa stalo súčasťou celej civilizácie.

Holmes a Watson (2018) odpad!

Pred vstupom do tohto kinematografického univerzu som tušil, že dielo takéhoto žánrového charakteru s daným hereckým obsadením, môže zapríčiniť, buď davový ošial odôvodnený vysokou akosťou filmu alebo prudký, nárazový pád do priepasti odpadu a hovien. Žiaľ, nastala práve druhá alternatíva. Nútený humor, naivita a bláznovstvo sa doslova tiahne celým snímkom. Človek by si povedal, predsa to nemôže byť až také zlé, avšak je to ešte horšie. Pravdou je, že súčasná slovná zásoba nedisponuje výrazom zdôrazňujúcim debilitu a absolútnu zbytočnosť daného filmu. Dielo zachraňuje len úvodný citát nad ktorým sa aspoň jemne zachveli kútiky úst. Práve spomínaná časť je zároveň tou najvtipnejšiou. Ďalšie pokračovanie je len strata času s rizikom možnej ujmy na zdraví. Za mňa rozhodne monštrózny odpad.

Správný čas žít (2018)

Existuje množstvo filmov s tématikou zákernej choroby, a práve tento jeden je z kategórie vydarených. Herecky bola snímka obsadená pomerne dobre. Postavám bol aj vďaka tomuto výberu „vdýchnutý život”. Zastávam sa názoru, že zvláštne herecké maniere Asa Butterfielda sú adekvátne k roli ktorú obsadzuje, a to pôsobí veľmi sympatickým dojmom. Milé, potešujúce dielo na dlhý, nudný večer. Nepochybne vám tiež učaruje.