Ghost in the Shell (1995)

Cyberpunk history 104: V rámci vzdělávání a přípravy na replay CP2077 sjíždím top perly cyberpunk univerza. Největší inspirace Matrixu tak nesměla chybět. Je tady spousta zajímavých a originálních myšlenek, které si našly cestu do řady novějších sci-fi a cyberpunkových děl. Cítil jsem ten nádech Matrixu, viděl jsem tam Trinity i Morpheuse a otázky kde končí umělá inteligence a začíná člověk. Závěr byl trošku urychlený a zasloužil by si trošku rozpracovat, ale vidím, že existuje pokračování. To si asi nechám na jindy, takhle mi to do znalostní databáze stačí :-)

Demolition Man (1993)

Cyberpunk history 103: V rámci vzdělávání a přípravy na replay CP2077 sjíždím top perly cyberpunk univerza. Nikdy bych Demolition Man neoznačil za cyberpunk film, ale pravdou je, že splňuje základní atribut hightech low life, takže proč ne. Viděl jsem ho snad desetkrát jako dítě a teď snad poprvé v originále a vtipné bylo, jak mi tam ten překlad sám skákal. Když zpívali v autě reklamy, když si spartan povídal s regulátorem sprostosti. Spoustakrát jsem se nostalgicky usmál, líbily se mi narážky na Schwarzenegera a ostatní reference na klasické devadesátky. Loved it, still loving it.

Zbraň (1990)

Cyberpunk history 102: V rámci vzdělávání a přípravy na replay CP2077 sjíždím top perly cyberpunk univerza. Jako druhou lekci jsem si pustil doporučovaný Hardware, ale trošku nechápu proč. Se cyberpunkem to moc společného nemá. Na začátku mě potěšil Iggy Pop v titulcích jako rádiový komentátor a pokud se nepletu, tak nám Lemmy z Motorhead pustí pecku při jízdě taxíkem. Prvních 10min má super nádech a těšil jsem se, kam to povede. Další půl hodinu však koukám na nesmyslné dialogy a chování, abych zbytek filmu koukal na soubor zrzky se strojem, který má konstituci jako Číslo 5, ale dva zuby s jedem...no tenhle čas bych asi mohl strávit lépe. Každopádně i špatné filmy je občas fajn si pustit, abychom si pak vážili těch dobrých.

Akira (1988)

Cyberpunk history 101: V rámci vzdělávání a přípravy na replay CP2077 sjíždím top perly cyberpunk univerza. Akira byla první a byl jsem příjemně překvapen. Přiznám se, že jsem závěr úplně nepochopil a pomohl jsem si redditem s tou božskou zápletkou, svraštělými dětmi a tvorbou vesmírů. Přiznám se podruhé, že ani teď tomu pořád moc nerozumím, ale to neznamená, že jsem si to neužil. Anime moc nesjíždím, ale vždycky se mi líbí ta nekonečná škála možností, co můžete vytvořit. Tam kde hraný film v 80s a 90s pracoval s CRT obrazovkami jako high-tech si animák může dovolit vystřelit fantazii do vesmíru. Finální transformace dítěte, výbuch a zničení Tokia, to bylo kulervoucí. Jak píšou na Redditu - je asi fajn přečíst si nejdříve předlohu a pochopit tak další vedlejší linky a myšlenky, které film svou stopáží není schopen pojmout.

Ptáci stěhováci (2023)

Pěkný nenáročný animák, který jsme už stokrát viděli, ale ani po sto prvé mě neurazí a rád se na něj oodívám v další iteraci.

The Mandalorian - Season 3 (2023) (série)

Krása střídá nádheru. Po oddechovce The Book of Boba Fett se vracíme k původnímu příběhu a uzavřeme jednu kapitolu. Nic menšího než návrat na Mandalore a tedy ke kořenům. Výpravné bitvy jsou doplněny vedlejšáky, kde Jack Black drtí obtloustlou královnu, příběhy které trošku vytrhnou z kontextu, ale nijak nevadí. Vypadá to, že jsme příběh Din Djarina uzavřeli. Nebo ne?

Boba Fett: Zákon podsvětí (2021) (seriál)

Spin-off spin-offu? No to snad ne. Svět Hvězdných válek nemám zase tak nabiflovaný a krom hlavních filmů a Rogue One jsem nic jiného neviděl. Všechny ty komiksy, seriály to šlo mimo mě. Ale jelikož jsem fanoušek old-school KOTORu a novodobých Jedi:Fallen Order a Survivor, řekl jsem si, že si teda dám nějakou tu odnož. Když jsem si pustil první díl třetí série Mandaloriana, říkal jsem si, že jsem asi něco zaspal. Internet mi prozradil, že jsem trubka a je tady mezičlánek v podobe The Book of Boba Fett. Já si ho nejsem schopen ani moc dobře zařadit a tak mě nějaká série o něm moc nezajímala. Ach, jak jsem byl na omylu. Velice příjemné zpracování příběhu, super vedlejší linka a dobré propojení universa s Mandalorianem. Užil jsem si to a rád bych někdy viděl další tenhle spin-off spin-offu.

POP COOLT Powered by Kinobox (2023) (pořad)

Jsem rád, že vidím své oblíbené duo zpátky pohromadě a jdou do snad udržitelného pořadu. Radši bych je viděl více u her, ale to se na televizní formát dneska moc netahá, takže za mě super a držím palce ať to vydrží!

The Mandalorian - Season 2 (2020) (série)

Kvalita neustopulia, ale podobně jako třeba u Zaklínače to začne být po chvíli repetitivní. Celá série je defakto jeden main quest rozkouskovaný na sérii checkpointů, kdy Mando musí najít Jedie, najít, loď, najít C, najít D až se dostane do cíle. Zavánělo to trošku nedostatkem invence, ale ase se potkáte s Karou z BG nebo na konci série s....nebudu prozrazovat. Tyhle setkání jsou zábavné. Co mě začalo po pár dílech už krkat bylo IQ Stormtrooperů. Ano, všichni víme, že to jsou nejtupější bojovníci v galaxii, ale že budou takhle masivně "zabugovaní" jsem nečekal. Už mě to začalo chvílemi s*át. Vrchol byly pak souboje s Ginou Carano, které se v jedné chvíli zasekne puška, když na ní míří deset stormtrooperů a ona je prostě tou puškou umlátí. To už je i na poměry Star Wars trochu přes čáru. Ale nekoukáme na dokumentární drama, že jo. Takže celkově to má pořád koule, trošku mě zarazilo, když jsem si pustil první díl třetí série a zjistil, že mi někde ujel vlak. Musím teď tedy odskočit k Book of Boba Fett, abych pochopil tu díru v příběhu...

Bod obnovy (2023)

Určitě by se na tom dalo vylepšit další tuna věcí, ale nebuďme nenažraní. Scifi v našich končinách je pomálu a tohle může zabodovat i na světové úrovni. Graficky excelentní, herecké výkony nadstandardní a příběh znalce kyberpunkové tématiky nepřekvapí, ale určitě potěší. Ty výčitky v recenzích, že se válely v lese rezavé pračky...napřesdržku.