Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Drama
  • Komedie
  • Dokumentární
  • Animovaný
  • Krimi

Poslední recenze (513)

plakát

Fúsi (2015) 

Tak tohle bylo pro mne moc příjemné překvapení. Krásný a hořkosladký příběh z ne až tak běžné islandské kinematografie mi zpočátku připomínal některé z Kaurismakiho filmů. Ať už atmosférou, či zaměřením na "loosery" z okraje společnosti, jenže později mi přišlo, že tam je ještě něco navíc po islandsku, a že to díky scénáři a režii na většinu diváků překvapivě funguje. Hlavní hrdina "se srdcem na dlani", jenže ta dlaň je schovaná v mnoha rukavicích - slupkách, takže pro okolí je Fúsi podezřelý exot, v lepším případě pro ignoranci, v horším pro šikanu. A on to se svým srdcem neřeší, protože se zabydlel v těch svých slupkách, které mu zdá se plně vyhovují a asi ani nechce ve svém životě nic měnit. Ale zapůsobí "katalyzátor" v podobě mladé dívky (překvapivě rovněž looserky) a začnou se dít věci a originální zvraty. A přesto, že si svým přístupem za většinu problémů asi může sám, divák mu začíná fandit. Skvělé herecké výkony obou hlavních představitelů, moc zajímavá kamera v povětšinou ponurých exteriérech i interiérech, nenápadná ale zvýrazňující hudba, scény humorné, na pomezí parodie, vyhrocené, drsné i melancholické a podle mne díky režisérovi v souhrnu i velice slušně vyvážené a vybalancované. Holywoodský happy end se zaplaťpánbu nekoná, režisér dává šanci divákům, aby o tom "konci" popřemýšleli a o Fúsim zrovna tak. Přes svůj neohrabaný přístup si Fúsi svojí dobrotou dost "respektu" i ocenění nakonec vybojoval (i u původních zarytých nepřátel) a další opravdu záleží v první řadě na něm.

plakát

Talent (2021) (TV film) 

Moc povedený dokument o naší nastupující generaci mladých virtuosů, kteří zdá se mají hodně slušně "našlápnuto". Vždy jsme byli národem vynikajících hudebníků, takže by bylo skvělé kdyby vyrůstali noví a svůj bezesporu hodně nadprůměrný talent dále zdokonalovali. V dokumentu bylo sympatické, že to nejsou vůbec hudební "pokojové květinky", ale že i v mladém věku už émají ty své priority docela slušně srovnané a nežijí zdaleka jen tou hudbou. Zajímaví byli všichni, ale mne nejvíce zaujali ti dva bráškové ze smíšeného česko-japonského manželství. Ten mladší je neskutečný, to, aby na význačných vystoupeních hrál náročný klavírní koncert a po přestávce náročný koncert houslový, je opravdu rarita. Je pravda, že u těch houslí měl výborný vzor u staršího bráchy, kterého se snaží dohonit a předhonit. Jen doufejme, že se mu časem nezalíbí ještě nějaký jiný vzor např. na trubku :-)  To už by asi nestíhal ... A hlavně pokud to chce dotáhnout co nejvýše, tak se stejně časem bude muset rozhodnout, čemu dát přednost. Na dvou židlích se sedět nedá, a když tak dost blbě. Každopádně bude zajímavé kam to talenti z dokumentu v dalších letech dotáhnou a docela se na to těším. A to určitě u nás nejsou zdaleka hudební talenti jediní.

plakát

Příběh Alvina Straighta (1999) 

Tak jsem si zase po letech oprášil tenhle krásný filmík, jestli mé dojmy z něj nezeslábly a nepřijde o hvězdičku. Nestalo se, spíše naopak, dojmy se jen zesílily. Film jakoby nepatřící do Lynchovy filmografie, ale pro mne (spolu se Sloním mužem) dvě nejlepší "lynčoviny". Nesmírně laskavý a životobudičový film s jednoduchým dějem, ale o to působivějším přesahem a poselstvím. Trošku netradiční road movie s vynikajícím Richardem Farnsworthem (bohužel to byl jeho film poslední, ale stál za to). Alvinova cesta jeho rychlovozidlem (Formule hadr :-) za svým bráchou plyne zdánlivě pomalu, ale v jejím průběhu toho obsahuje neuvěřitelně moc - životní zkušenosti, postoje a vlastnosti, zajímavá setkání i výměny názorů. Přerásná hudba i kamera jen povyšující celkový dojem skoro na "chrochtání blahem". Krásná role i pro mou oblíbenkyni Sissy Špačkovou v roli Alvinovy starostlivé a současně všechápající dcery. V současné době nelehké a plné negativních a strašících zpráv je tenhle nenápadný, ale Velký film to nejkrásnější pohlazení po duši. Dost mne zaujalo i jedno z povedených Alvinových mouder : "Nejhroznější na stáří je když si pořád pamatujete, jak jste byli mladí ..."

Poslední hodnocení (14 445)

Alexej Čepička - Z vojína generálem (2009) (TV film)

14.05.2021

Legendy kriminalistiky - Roubal (2017) (epizoda) (S01E09)

14.05.2021

Legendy kriminalistiky - Orlické vraždy (2017) (epizoda) (S01E06)

14.05.2021

Neobyčejné životy - Iva Janžurová (2010) (epizoda) (S02E20)

14.05.2021

České fotbalové legendy - Tomáš Rosický (2021) (epizoda) (E07)

14.05.2021

Fúsi (2015)

14.05.2021

Zákeřná pomluva (2014) (TV film)

14.05.2021

Neodolatelný Gary Cooper (2019) (TV film)

14.05.2021

Americká idyla (2016)

11.05.2021

Reklama

Poslední deníček (14)

Reklama

Reklama