• Rodinný

Maradona režie Kusturica (2008)

No pre mňa to, čo som čakal. Výsmech kapitalizmu, Busha a britskej kráľovnej nikoho, kto Maradonu a Kusturicu pozná, nemôže prekvapit. Dokument je jednou veľkou zábavou, netvári sa vážne ani prísne a tak ho treba aj vnímať. A myslím, že cieľ, teda vyviesť trochu z miery pravicovú časť politického spektra, sa podaril, o čom svedčia aj reakcie tu na CSFD :D

Ma-tel-ko (1973) (pořad)

Čo sem takmer každý pletie ideológiu, politiku, vymieľanie mozgov a neviem čo. Matelko je jednoducho legenda, ako Clint Eastwood :D

Tři dcery (1967)

Myslím, že názov je trochu zavádzajúci, lebo vzťah otca a dcér (aj to v podstate len k jednej) je len vedľajšou líniou. Tou hlavnou je socializácia dediny a ľudí, tu zobrazená na členkách mníšskej rehole, a osud sestry Klemencie. Autori neskĺzli do bezduchej obhajoby doby, neboja sa poukázať na temné stránky a svojím spôsobom sa vysmievať "budovateľom svetlej budúcnosti". Samotné mníšky sú prezentované ako robotné ženy, ktoré môžu byť pre spoločnosť prínosom, sú však manipulované zvrchu, diktátorskou sestrou predstavenou, akousi sestrou Ratchedovou (Prelet nad kukučím hniezdom) slovenského filmu. Tragika filmu napokon nepadá ani tak na osud mníšok či na poníženého otca, ale na mladú sestru Klemenciu, na ktorej leží dvojitý spoločenský hriech - je služobníčkou Boha a dcérou kulaka. Napriek tomu, že na ňu socializmus zvodne volá, je jej šťastie v nedohľadne. Technicky výborné - kamera, réžia, herci. Chcelo by to trochu dotiahnuť scenár, ale inak to lepšie zo slovenského filmu.

Evropa (1991)

Hypnotizujuce dielo evokujuce kafkovsku atmosferu manipulacie a nemoznosti uniku z masinerie moci, nech uz si pod nou predstavujeme cokolvek.

Zapomenutí (1950)

Mrazivé, drsné, kruto pravdivé. Sociálnokritický film v neorealistickom ladení, ktorý je až nepríjemne pravdivý. Chudoba, hlad, bieda, násilie - tak ako pred šesťdesiatimi rokmi, tak aj dnes zamorujú mnohé časti sveta, film neodsudzuje jednotlivcov, zobrazuje biedu plodiacu bezcitnosť a zločin.

Anděl zkázy (1962)

Úžasne absurdné, krásne surrealistické. Spoločenská "elita" je uväznená a prežíva to, čo nepozná, hoci v inej triede je to bežné - hlad, smäd, beznádej, zúfalstvo. K prežitiu im nepostačí pasivita, musia sa postarať sami o seba a vykúpiť...

Azzurro (2000)

"Fantozzi" dokazal, ze nie je len komik.

Nevera po slovensky (1980)

Necham stranou akekolvek umelecke kriteria, komedia ma bavit a na tomto filme sa neda nesmiat :D