• Rodinný

Che Guevara: Partyzánská válka (2008)

Ja neviem, čo tu všetci nadávajú. Film natočený podľa Guevarových Bolivijských denníkov ani nemôže byť akčný, ak chce byť autentický, to musí byť jasné každému, kto si tie denníky aj prečítal. Z filmovej stránky je všetko v poriadku, no a z obsahovej... je pravda, že fanúšika Milionárov z chatrče či apokalyptických výročí film asi neupúta, na druhej strane môže pomôcť tým, ktorý sa chcú dozvedieť niečo o možno najcharizmatickejšej osobnosti 20. storočia.

Tři dcery (1967)

Myslím, že názov je trochu zavádzajúci, lebo vzťah otca a dcér (aj to v podstate len k jednej) je len vedľajšou líniou. Tou hlavnou je socializácia dediny a ľudí, tu zobrazená na členkách mníšskej rehole, a osud sestry Klemencie. Autori neskĺzli do bezduchej obhajoby doby, neboja sa poukázať na temné stránky a svojím spôsobom sa vysmievať "budovateľom svetlej budúcnosti". Samotné mníšky sú prezentované ako robotné ženy, ktoré môžu byť pre spoločnosť prínosom, sú však manipulované zvrchu, diktátorskou sestrou predstavenou, akousi sestrou Ratchedovou (Prelet nad kukučím hniezdom) slovenského filmu. Tragika filmu napokon nepadá ani tak na osud mníšok či na poníženého otca, ale na mladú sestru Klemenciu, na ktorej leží dvojitý spoločenský hriech - je služobníčkou Boha a dcérou kulaka. Napriek tomu, že na ňu socializmus zvodne volá, je jej šťastie v nedohľadne. Technicky výborné - kamera, réžia, herci. Chcelo by to trochu dotiahnuť scenár, ale inak to lepšie zo slovenského filmu.

Jánošík - Pravdivá historie (2009)

Odhliadnuc od toho, že zavádza už podtitul, mi nezostáva podotknúť nič iné ako to, že "socialistický" Jánošík z roku 1962 sa novej verzie báť nemusí. Film nudí, herci nepresvedčia, pravdivá história sa akosi nie a nie ukázať. Hlavná postava je nevýrazná a nepomohli jej ani občasné výlevy metafyzických úvah. Jánošík je miestami prezentovaný ako nejaký "Jesus Christ Superstar", aby sa jeho nadpozemskosť v závere rozplynula ako bublina z bublifuku. Hoci sa v pravdivej histórii nedozvieme, ako sa zo živého Jánošíka stala zbojnícka ikona (jedného dňa ho jednoducho ľud nosí na rukách), zato sa dozvedáme, že zomrel ako ponížený a demýtizovaný smrteľník (čomu však odporujú jeho vízie kráľovnej víl - pravda, tá skôr pripomína drevenú figúru než éterickú bytosť.) Motivácia nejasná, scenár prabiedny, príbeh neidentifikovateľný (ľutujem chudákov, ktorí zatiaľ o Jánošíkovi nepočuli). Nie je to film dobrodružný, nie je to film životopisný, nie je to film milostný - je to film zbytočný.

Stmívání (2008) odpad!

Čo dodať? 70 minút sa nič nedeje, potom prídu nejaké slabšie akčné chvíľky a už je tu romantický záver. Zbytočný film.

První oddělení (2009) (seriál) odpad!

Hoci som od jojky nečakal žiadny zázrak, toto je niečo unikátne. Chápem, že je tam množstvo nehercov, ale lepšie by to zahrala aj partia drevorubačov po demižóne frndžalice. Odpad, odpad, odpad.

Superman 3 (1983)

Ťažko sa to komentuje, jednoducho hroza, prvky grotesky, slabý príbeh, nevýrazné postavy...to všetko robí z trojky filmovú nudu. Gene Hackman v prvých dvoch dieloch rovnocenne sekundoval hlavnej postave, Pryor na to jednoducho nie je typ.

Evropa (1991)

Hypnotizujuce dielo evokujuce kafkovsku atmosferu manipulacie a nemoznosti uniku z masinerie moci, nech uz si pod nou predstavujeme cokolvek.

Hope & Faith (2003) (seriál) odpad!

A kdeže je tá zábava?

Okamžik vzkříšení (2008)

Určite zaujímavý námet, ale spracovanie trochu škrípe, najslabšou časťou filmu je podľa mňa záver.